آیا توییتر بیت کوین را می‌پذیرد؟ جک دورسی پاسخ می‌دهد

آیا توییتر بیت کوین را می‌پذیرد؟ جک دورسی پاسخ می‌دهد

جک دورسی، مدیرعامل شرکت‌های اسکوئر و توییتر، در صحبت‌هایش در کنفرانس بی‌ورد (The B Word)، بیت کوین را ارز بومی اینترنت خواند. او در ادامه از احتمال افزودن بیت کوین به‌عنوان یک روش پرداخت در توییتر صحبت کرد.

به گزارش کریپتوبریفینگ، دورسی صحبت‌های خود را با اعلام این مسئله آغاز کرد که بیت کوین پتانسیل تبدیل‌شدن به ارز اصلی اینترنت را دارد. او در بخشی از صحبت‌های خود گفت:

اگر اینترنت یک ارز بومی داشته باشد، کدام مورد خواهد بود؟ به نظر من، با توجه به مبادی و اصولی که بیت کوین دارد، این ارز بیت کوین خواهد بود.

دورسی از ماهیت باز و آزاد بیت کوین و استقلال آن از سیستم‌های بانکی به‌عنوان این اصول یاد کرد. او در ادامه افزود:

چیزی که می‌خواهم شاهد آن باشم، ارزی استاندارد و سالم در اینترنت است که هر کسی بتواند از آن استفاده کند. چیزی که بیشتر از همه مرا تحت‌تأثیر قرار می‌دهد جامعه‌ای است که بیت کوین را پیش می‌برد [که] مرا یاد روزهای اول اینترنت می‌اندازد.

دورسی از جامعه بیت کوین با عنوان «شدیداً پایبند به اصول»، «به‌شدت عجیب و غریب» و «همواره در حال تکامل» یاد کرد.

او پیش‌تر هم چندین بار از بیت کوین به‌عنوان ارز اصلی اینترنت یاد کرده بود.

دورسی در بخشی از صحبت‌های خود به سراغ شرکت پرداخت اسکوئر هم رفت. این شرکت در حال حاضر به‌دنبال توسعه راهکارهای پرداخت مبتنی بر اکوسیستم بیت کوین است.

با اینکه اسکوئر ۲۵۵ میلیون دلار بیت کوین در اختیار دارد و به تراکنش‌های بیت کوینی کاربرانش رسیدگی می‌کند، دورسی تأکید کرد که تنها بخشی از تمرکز اسکوئر روی ارزش مالی این ارز دیجیتال است.

او در صحبت‌های خود عنوان کرد که به شرکت‌ها اطمینان ندارد و می‌خواهد اسکوئر بدون آن که خللی در جامعه این ارز دیجیتال ایجاد کند، با بیت کوین کار کند. با این رویکرد، اسکوئر چندی پیش توسعه‌دهندگانی برای توسعه پروژه‌های موردنظرش در حوزه بیت کوین استخدام کرد. این شرکت همچنین COPA را ثبت کرده است که هدفش محافظت از توسعه‌دهندگان در مقابل مشکلات گواهی‌های ثبت اختراع است.

وی همچنین به کیف پول سخت‌افزاری اسکوئر که به‌زودی عرضه خواهد شد، اشاره کرد و گفت که هر کاری در این فضا انجام می‌دهیم به‌شکل متن باز خواهد بود. شایان ذکر است که در این کیف پول سخت‌افزاری، بر خلاف اپلیکیشن اصلی اسکوئر، کنترل دارایی‌ها بر عهده صاحب کیف پول است. دورسی در بخشی از صحبت‌های خود گفت:

در عین اینکه شرکت‌ها و نهادهایی از جمله ما قصد ورود به این حوزه را داریم، همکاری با جامعه [بیت کوین] هم به همان اندازه بسیار مهم است. نمی‌توان به بیت کوین فقط به چشم یک دارایی و یک ابزار سرمایه‌گذاری نگاه کرد. این [بیت کوین] چیزی است که پتانسیل تغییر همه چیز را دارد.

او در پاسخ به این سؤال که آیا توییتر بیت کوین را به‌عنوان یک روش پرداخت خواهد پذیرفت یا نه، گفت:

ما باید بتوانیم هر شکلی از پرداخت را که مشتریان [ما] بخواهند از آن استفاده کنند بپذیریم.

بااین‌حال دورسی این را هم گفت که تمرکزش بیشتر روی ایجاد «مشوق‌های اقتصادی درون خود شبکه» است که می‌تواند به جای تبلیغات کار بازاریابی را برایشان انجام دهد. از جمله دورسی می‌توان این گونه برداشت کرد که محتوای تولید شده توسط کاربران از طریق انجام تراکنش‌های ارز دیجیتال، می‌تواند ارزش ایجاد کند. هرچند دورسی به‌صراحت چنین چیزی را بیان نکرد.

به‌عقیده دورسی اگر بیت کوین پیش از یوتیوب، توییتر و فیس‌بوک متولد می‌شد، امروز مدل کسب‌وکارهای آنلاین و تبلیغات شکل و شمایلی کاملاً متفاوت داشت.

او در صحبت‌های خود به پروتکل غیرمتمرکز شبکه اجتماعی بلواسکای (BlueSky) هم اشاره کرد اما گفت که این شبکه اجتماعی در مراحل اولیه خود قرار دارد و خیلی کم درباره آن می‌دانیم.

دورسی در پایان صحبت‌های خود عنوان کرد که امیدوار است بیت کوین صلح جهانی به همراه داشته باشد. به‌گفته وی، مشکلات و ناکارآمدی‌های سیستم‌های مالی فعلی باعث می‌شود افراد بیشتر روی مشکلات کوچک‌تر متمرکز باشند و این امر مانع از آن می‌شود که بتوانند مشکلات بزرگتر را حل کنند.

شاید مسخره به نظر برسد، اما اگر مشکلات موجود در این سطح بنیادی رفع شوند، همه چیز تا بالا بهتر و بهتر می‌شود.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

1 دیدگاه
پارسا بختیاری
پارسا بختیاری
2 سال قبل

اولین کامنت😊