۳ نکته کلیدی که نشان می‌دهد مدل پلن‌بی برای پیش‌بینی قیمت بیت کوین قابل‌اعتماد نیست

۳ نکته کلیدی که نشان می‌دهد مدل پلن‌بی برای پیش‌بینی قیمت بیت کوین قابل‌اعتماد نیست

مدل انباشت به جریان یا همان «S2F» که پلن‌بی (PlanB) آن را اختراع کرده، در چند سال گذشته بسیار مشهور شده است. چندی پیش یک پژوهش کمّی در وب‌سایت «Planbtc.com» منتشر شد و در آن بر اساس مدل انباشت به جریان پیش‌بینی شده بود که ارزش بازار بیت کوین می‌تواند تا ۱۰۰ تریلیون دلار رشد کند. در چنین شرایطی بدیهی بود که فعالان حوزه ارز دیجیتال شیفته منطق این مدل و این پیش‌بینی شوند که قرار است قیمت بیت کوین اوایل سال ۲۰۲۱ از ۱۰۰,۰۰۰ دلار عبور کند.

مدل انباشت به جریان بر اساس این فرض طراحی شده است که بین مقدار استخراج سالانه یک فلز گران‌بها یا همان جریان و مقداری که قبلاً استخراج شده است یا همان انباشت، ارتباط معنا‌داری وجود دارد.

برای مثال مقدار طلایی که به‌طور سالانه استخراج می‌شود، کمتر از ۲ درصد طلای در گردشی است که بانک‌های مرکزی و اشخاص در اختیار دارند. با توجه به نرخ فعلی استخراج طلا، بیش از ۵۰ سال طول می‌کشد تا عرضه در گردش آن دو برابر شود؛ همین مسئله طلا را به نوعی کالای کمیاب تبدیل می‌کند.

از آنجا که به عقیده بسیاری بیت کوین طلای دیجیتال است، پلن‌بی هم این‌طور فرض می‌کند که می‌توان از این رابطۀ بین عرضه در گردش و نرخ استخراج سالانه، برای بیت کوین هم استفاده کرد. در این مدل یک دستگاه مختصات دکارتی با محور‌های لگاریتمی «X» و «Y» مطرح می‌شود که در آن رشد قیمت بیت کوین در طول زمان از روندی پیروی می‌کند که با مدل آماری رگرسیون خطی و رابطه توزیع توانی قابل‌توصیف است.

تقریباً هر ۴ سال یک‌ بار، تحت‌تأثیر فرایند هاوینگ یا نصف‌شدن پاداش استخراج هر بلاک، قیمت بیت کوین افزایش می‌یابد. پروتکل بیت کوین در واقع بعد از استخراج هر ۲۱۰,۰۰۰ بلاک، پاداش اختصاص‌داده‌شده به ماینرها به ازای استخراج هر بلاک از شبکه را نصف می‌کند.

احتمالاً زمانی که ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس بیت کوین، پدیده هاوینگ را ابداع کرد، این‌طور تصور می‌کرد که هر ۴ سال یک بار قیمت بیت کوین دو برابر خواهد شد. پلن‌بی اما نشان داد که در ۱۰ سال اول حضور بیت کوین، قیمت این ارز دیجیتال حول یک تابع نمایی حرکت کرده و با هر هاوینگ، به جای دو برابر‌ شدن، قیمت آن ۱۰ برابر شده است.

مطلبی که تا به اینجا مطالعه کردید و در ادامه می‌خوانید، ترجمه یادداشتی از وب‌سایت کوین تلگراف است که در آن به ۳ نکته حائز اهمیت اشاره شده است که می‌توانند اعتبار مدل انباشت به جریان پلن‌بی را برای پیش‌بینی روند قیمت بیت کوین، زیر سؤال ببرند.

همچنین بخوانید: هاوینگ بیت کوین چیست و چه تاثیری بر قیمت دارد؟

دلیل شماره یک؛ جهش‌ ۱۰ برابری قیمت اصلاً منطقی نیست

آیا واقعاً می‌توانید این‌طور تصور کنید که قرار است قیمت بیت کوین تا سال ۲۰۳۹ (۱۴۱۷ شمسی) به ۱ میلیارد دلار برسد؟

یک میلیارد دلار به ازای هر بیت کوین به این معناست که حجم بازار این ارز دیجیتال به حدود ۲۰,۰۰۰ تریلیون دلار خواهد رسید؛ رقمی که ۱۳۰ برابر ارزش فعلی بازارهای سهام است. لازم نیست مجدداً تأکید کنیم که قرار است در سال‌های پیش رو و بر اساس پیش‌بینی‌های این مدل، قیمت بیت کوین با جهش‌های ۱۰ برابری رشد کند.

همان طور که از نمودار زیر پیداست، مشخصاً چنین چیزی برای دو مرحله بعدی جهش بیت کوین، غیرقابل‌تصور است؛ جایی که در آن قیمت بیت کوین قبل از ۲۰۳۰ به ۱ میلیون دلار و چند سال پس از آن به ۱۰ میلیون دلار می‌رسد!

۳ نکته کلیدی که نشان می‌دهد مدل پلن‌بی برای پیش‌بینی قیمت بیت کوین قابل‌اعتماد نیست
پیش‌بینی قیمت بیت کوین در مدل انباشت به جریان

دلیل شماره دو؛ بی‌توجهی به عامل مهم تقاضا

یکی دیگر از مشکلات این مدل این است که عامل تقاضا را در نظر نمی‌گیرد و صرفاً به کمیاب‌بودن بیت کوین اشاره می‌کند. باید توجه داشت که بیت کوین دیگر تنها ارز دیجیتال موجود در بازار نیست. نرخ تسلط بیت کوین رو به کاهش است، چراکه با ظهور پروژه‌های جدید حواس سرمایه‌گذاران تا حدودی از بیت کوین پرت می‌شود و این موضوع اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

دقیقاً همین نادیده‌گرفتن اثر تقاضا باعث ناقص‌شدن مدل انباشت به جریان می‌شود؛ یک دارایی کمیاب در صورتی ارزش پیدا می‌کند که مردم بخواهند آن را بخرند. نقاشی یک هنرمند ناشناس، حتی اگر چشم‌نواز و متعلق به مجموعه محدودی باشد، اگر کسی نخواهد آن را بخرد، ارزشی نخواهد داشت.

دنیل برناردی (DANIELE BERNARDI)، تحلیلگر وب‌سایت کوین تلگراف، مدلی را معرفی کرده است که به‌جای کمیابی و عرضه، عامل تقاضا در آن در نظر گرفته شده است. بر اساس این مدل، برای اینکه قیمت بیت کوین به ۱ میلیارد دلار برسد، باید حدود ۴ تریلیون کیف پولِ دارای موجودی وجود داشته باشد که این سناریو کاملاً غیرممکن است.

۳ نکته کلیدی که نشان می‌دهد مدل پلن‌بی برای پیش‌بینی قیمت بیت کوین قابل‌اعتماد نیست
روند رشد تعداد آدرس‌های شبکه بیت کوین؛ تا سال ۲۰۳۰ کمتر از یک میلیارد کیف پول دارای موجودی وجود خواهد داشت

همچنین بخوانید: مدل انباشت به جریان بیت کوین در ترکیب با چند دارایی

دلیل شماره سه؛ ساختار آماری بحث‌برانگیز و پیش‌بینی‌های نادرست

دلیل سوم مربوط به ساختار کلی مدل انباشت به جریان است. اگر به‌جای استفاده از رگرسیون از ابتدا تا به امروز، در انتهای هر دورۀ هاوینگ این کار را کرده بودیم، نتیجه رگرسیون همیشه متفاوت می‌شد.

اگر در انتهای اولین هاوینگ نسبت انباشت به جریان را محاسبه ‌کرده بودیم، پیش‌بینی‌ها به این صورت بود که ارزش بازار بیت کوین در سپتامبر ۲۰۱۶ (شهریور ۹۵) به ارزش بازار الماس خواهد رسید. از طرفی، با انجام این محاسبات در انتهای دومین هاوینگ در اوت ۲۰۱۶ (مرداد ۹۵)، رگرسیون خطی نشان می‌داد که ارزش بازار بیت کوین در سال ۲۰۲۱ به ارزش بازار طلا خواهد رسید؛ در حالی که اکنون سال ۲۰۲۲ است و تنها ۱۰ درصد از این مسیر طی شده است.

در ویدئو زیر از نسخه اصلاح‌شده مدل انباشت به جریان استفاده شده است؛ یعنی نسبت انباشت به جریان به‌جای محاسبۀ یکجا از ابتدا تا به امروز، پس از هر دوره هاوینگ محاسبه شده است. همان طور که می‌بینید، منحنی به دست آمده به‌مرور تمایل به صاف‌شدن دارد.

بنابراین، مسیر بیت کوین در دستگاه مختصات دکارتی با یک محور لگاریتمی دوگانه که پلن‌بی آن را طراحی‌ کرده است، به‌احتمال‌ زیاد نمی‌تواند به عنوان یک خط مستقیم در نظر گرفته شود؛ بلکه منحنی‌ای با یک توصیف ریاضی است که هنوز مورد مطالعه قرار نگرفته است و در طول زمان تمایل به صاف‌شدن دارد. همین موضوع عملاً پیش‌بینی بیش از حد خوش‌بینانه مدل انباشت به جریان پلن‌بی را باطل می‌کند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

19 دیدگاه
رضا همتی
رضا همتی
2 سال قبل

ابتدای نوشتار با اشتباه در ترجمه آغاز شده و واژه S2F و عبارت انگلیسی stock to flow را انباشت به جریان ترجمه کرده‌اند. در حالیکه معنی آن « موجودی به جریان» یا موجودی نسبت به جریان است.
«موجودی به جریان» عدد حاصل از تقسیم موجودی کل بر تولید (جریان) سالیانه است و به ما میگوید چند سال طول میکشد که با میزان توان تولید کنونی به اندازه موجودی کنونی که داریم تولید کنیم. برای مثال، نرخ تولید (جریان) سالیانه طلا برابر با ۳۰۰۰ تن است و کل موجودی دنیا حدودا ۱۸۵۰۰۰ تن برآورد میشود، که اگر آن را بر ۳۰۰۰ فوق تقسیم کنیم عدد «موجودی بر جریان» یعنی «مدت زمان لازم برای دو برابر شدن موجودی کل با توان ۳۰۰۰تن در سال» بدست میآید. هر چه این عدد بیشتر، قیمت بالاتر.
لطفا در انتقال مطالب دقت شود.

@apply.news
@apply.news
2 سال قبل

تقاضا برای بیتکوین همیشه بیشتر از عرضه اونه و همین باعث رشد های نجومی قیمت میشه

مدل انباشت به جریان حقیقت داره

محمود
محمود
2 سال قبل

یک نکته که خیلی خوب بهش اشاره کردید عدم تقاضاست.الان یک عده از بچه ها فکر میکنن چون ارز دیجیتال جا افتاده و براش بازارسازی شده ، با ورود شرکتهای بزرگ و انباشت نهنگها یا عدم فروش ماینرها دیگه یکسری اعداد رو هرگز نخواهد دید.درصورتیکه سوددهی این بازار همیشه به نوسانات شدیدش بوده وبازار گردان پشت پرده کاری به نبود ارز در صرافی یا عدم فروش ماینرها نداره و صرفا وقتی تصمیم به انداختن قیمتها و جمع کردن بازار در کف میکنه این کار رو انجام میده.از طرفی همین سقوط های شدیده که سرمایه های جدید و پول تازه رو به بازار میکشه و به بازار فرصت رشد مجدد میده

محمود
محمود
2 سال قبل

موافقم با این قضیه و خودم از سالهای پیش با رشد تدریجی تفاوت قیمت بیتکوین از نمودار پلن بی که در هر جهش بیشتر میشد اینرو پیش بینی میکردم که در نهایت فاصله قیمتی بیت با این چارت اینقد زیاد میشه که صحتش مثل الان زیر سوال میره.دقت کنید در هر جهش قیمت بیتکوین کمی پایین تر از چارت شروع به رنج زدن میکرد اما این فاصله در هر جهش بیشتر شد

MORTEZA-434
MORTEZA-434
2 سال قبل

سلام ممنون بابت وقتی که برای این مطلب گذاشتین
به نظر من اخبار از طرف صرافی ها دست کاری میشه پلن بی تا قبل از این که بگه بیت دسامبر به 100 میرسه تمام تحلیل هاش درست بوده
اگر خاطرتون باشه در ریزش قبلی که بیت از 64 ریزش پیدا کرد تا 28800 قیمت بیت حوالی 45 بود که اخباری مبنی بر اینکه پلن بی گفته بیت به 288000 دلار میرسه در صورتی که کف قیمت 28800 بود
اون روز من توی همین سایت با نام رضا باباحیدر چندین بار عرض کرده بودم که این خبر دست کاری شده و عدد درست 28800 هست و عده ای با شایعه فرافکنی سعی دارن ملت روی 40 الی 45 خرید بزنن
خنک کلام صداقت توی مملکت و این دنیای اقتصادی وجود نداره باید عده ای ضعیف از بین برن تا پله ای بشن برای بالا رفتن دیگران
امروز 19 دی ماه 1400 قیمت بیت 41500
کف همون 39500 بود و سقف بعدی حوالی 78633 دلار برای اواخر فوریه
موفق باشین

Farzad
Farzad
2 سال قبل

پلن بي چيزي جز سردمداران و سران بازار كريپتو نيست…

میثم هادی پور
میثم هادی پور
2 سال قبل

به چند دلیل این دلایل کافی نبوده و رد هست. دلیل شماره ۱ مقاومت کشورهای قدرتمند و حمایت کشورهای کوچک هست، که بزودی با تغییر ساختار قدرت گرفتن بازار کریپتو، مسیر بازار هم تصاعدی خواهد شد و حتی سرعتی بیش از تصور پلن بی.
نکته بعدی ابتدا و انتهای هاوینگ رو اشاره کرده، در صورتی که نمودار، ابتدا و انتهای ۴ ساله رو نشون نمیده و تمام قیمت ها،در تک تک روزهای بعد از هر هاوینگ، گویای درستی این تحلیل هست یا حداقل غلط نبودن صد درصدی تحلیل.
نکته شماره ۳، چاپ بی رویه پول فیات هست و رکود در تقریبا تمامی کشورهای پیشرفته و نداشتن یک کشور لیدر، برای جهت دادن به مسیر درست اقتصاد،
که این هم خودش تقاضا رو برای بازار کریپتو متفاوت میکنه.

نکته بعدی، مقایسه بازار کریپتو با بازار طلا هست
نه بازار بیت با بازار طلا، چرا که کل بازار در اختیار بیت هست و نوسانات بیت، مستقیما روی کل بازار تاثیر میذاره،
در حالی که نوسانات طلا، ارتباطی به نوسانات مس و قلع و.... نداره،
بنابراین و در این صورت معاملات روزانه کریپتو فعلا، و در اصل معاملات بیتکوین محسوب میشه و تقریبا ۷۰ درصد معاملات روزانه طلا هست و این تحلیل شما هم رد خواهد شد.

نکته بعدی جهش ها، و خیزش های بازار بیت در یک بازه مشخص هست. اینجور قیاس ها مربوط به شرکتهاییه که صورتهای مالی مشخص و قابل پیشبینی ای دارن، نه در مورد بیت ، که هر روز، افرادی در نقاط مختلف دنیا، با ایده هایی جدید، ممکنه مسیر پیشرفت بیتکوین رو رای گیری تغییر بدن.
نکته بعدی فراگیر شدن حوزه بلاکچین در تشکیلات دولت ها هست. و همین موضوع حتی ممکنه جهش هایی رو به صورت تصاعدی پیش بیاره که مسیر تکنیکال نمودار رو به کلی تغییر بده.
چیزی که چندین بار در این چند سال شاهدش بودیم.

و در آخر
در دوران ضعف تو،
بیسوادان هم
مدرک دکترای تقلبی خودشون رو به رخ میکشن

امیر راد
امیر راد
2 سال قبل

درود بر شما،نقطه نظرات شما بسیار قابل تأمل بود،بیت کوین یک ایدئولوژی است نه صرفاً یک دارایی، پیروز باشید.

sمهر
sمهر
2 سال قبل

نوشته های شما قابلیت چند بار خواندن را دارد .بخصوص وقتی صحبت از ورود بلاک چین به صنایع و شرکتها .... درست میگم منظورتان همین بوده است.؟ حقیقت اینکه تا بحال بنده از این زاویه نگاه نکرده بودم . اخیرا اینجوری شده شما درست می گویید بازار طلا دیگر نماینده فلزات با ارزش نمی باشد . برای همین عرض کردم نوشته شما را باید چند بار خواند . متشکر آقا .

مهدی بدری بلقان
مهدی بدری بلقان
2 سال قبل

هر جور هم حساب کنید بیت کوین زیر 30هزار دلار صرفه اقتصادی برای استخراج نداره. پس مطمعن باشید قیمت برای سود دهی استخراج حد اقل باید 20درصد باشه. یعنی کم کم 40هزار دلار. این ریزش قیمت هم نمی تونه تو بلند مدت دوم بیاره از طرفی با هاوینگ جدید این صرفه اقصادی با تورم قیمت برق و استحلاک دستگاه ها میرسه به 100هزار دلار پی دو سال دیگه بیت زیر 100هزار دالار کسی ماینش کنه ضرر کرده.

امیر راد
امیر راد
2 سال قبل

استخراج بخشی از درآمد ماینر های بیت کوین می‌باشد آن ها بخشی از کارمزد شبکه را هم دریافت میکنند.

علی
علی
2 سال قبل

برخلاف تصور پلن بی واقعا درست کار میکنه و زمان نشان خواهد داد

طاهری
طاهری
2 سال قبل

مطلب عالی و مفیدی بود . ممنون از شما