بزرگترین صرافی آمریکا: تنها قاتل اتریوم، اتریوم ۲.۰ است!

بزرگترین صرافی آمریکا: تنها قاتل اتریوم، اتریوم ۲.۰ است!

کوین بیس، بزرگترین صرافی ارز دیجیتال آمریکا و دومین صرافی بزرگ جهان، اخیراً با انتشار گزارشی، آینده اتریوم را در برابر سایر رقبای خود مورد بررسی قرار داده‌ است. کارشناسان این صرافی معتقدند با تغییر سازوکار شبکه اتریوم به اثبات سهام، سایر بلاک چین‌ها دیگر فضایی برای رقابت‌کردن با آن نخواهند داشت.

به گزارش کوین دسک، دومین شبکه بلاک چینی و ارز دیجیتال بزرگ بازار پس از بیت کوین، به محل اصلی رشد برخی از جدید‌ترین نوآوری‌های مبتنی بر ارز دیجیتال، از جمله دیفای‌ (DeFi) و توکن‌های غیرمثلی (NFT) تبدیل شده است.

با این حال، با افزایش محبوبیت اتریوم و بالا رفتن کارمزد تراکنش‌ها در این بلاک چین، بسیاری از رقبا قصد دارند با ارائه کارمزد‌های کمتر، افزایش سرعت و توان عملیاتی، شبکه‌ای بهتر ایجاد کنند تا کاربران این بلاک چین محبوب را به‌‌سمت خود بکشند. قیمت توکن‌ بلاک چین‌های لایه اولی مانند سولانا، کاردانو و بایننس اسمارت چین که از آنها با عنوان «قاتل اتریوم» یاد می‌شود، با تصور اینکه روزی می‌توانند رهبری بازار را از چنگ اتریوم خارج کنند، در این مدت رشد چشم‌گیری داشته‌ است.

تحلیلگران صرافی کوین‌ بیس که سرمایه‌گذاران بزرگ بازار ارز دیجیتال از تحقیقات آنها استفاده می‌کنند، می‌گویند اتریوم می‌تواند از روی‌کارآمدن این پروژه‌های تازه‌وارد جلوگیری کند.

پروتکل‌های لایه دوم اتریوم، یا سیستم‌های هم‌جواری که در کنار شبکه اصلی اتریوم و با هدف سرعت‌بخشیدن به پردازش و کاهش مبلغ کارمزد تراکنش‌ها فعالیت می‌کنند، ممکن است بتوانند اتریوم را در پیش‌گیری از به‌وجودآمدن رقابت با سایر پروتکل‌های لایه اول، همراهی کنند. به‌روزرسانی‌های برنامه‌ریزی‌شده مانند انتقال کامل سازوکار شبکه از مدل اثبات کار فعلی به اثبات سهام و همچنین معرفی فناوری شاردینگ (Sharding)، می‌تواند کمک‌حال اتریوم در این مسیر باشد.

کوین بیس در گزارش اخیر خود نوشته است:

با بهبود مقیاس‌پذیری اکوسیستم اتریوم، کاربران برنامه‌های غیرمتمرکز ممکن است از جستجوی جایگزین‌های سریع‌تر و ارزان‌تر برای این بلاک چین صرف‌نظر کنند.

کوین‌ بیس گفته است انتظار می‌رود در آینده‌ نزدیک هم چندین شبکه در فضای ارزهای دیجیتال در کنار یکدیگر فعالیت داشته باشند؛ اما اتریوم می‌تواند تاج‌وتخت خود را حفظ کند.

در گزارش این صرافی آمده است:

به نظر ما، اوج‌گیری راهکارهای مقیاس‌پذیری لایه دوم اتریوم همراه با به‌روزرسانی‌هایی مانند ادغام شبکه اصلی با [بلاک چین مبتنی بر اثبات سهام] بیکن چین (Beacon Chain) و استفاده از فناوری شاردینگ، می‌تواند پیشرفت جایگزین‌های لایه اول [اتریوم] را در وضعیت فعلی‌شان محدود کند.

همچنین بخوانید: تراکنش‌های سریع و ارزان؛ راهکارهای لایه دوم اتریوم چه هستند؟

انتقال سرنوشت‌ساز به اثبات سهام و استفاده از ظرفیت پروتکل‌های لایه دوم

بلاک چین اتریوم در شرف انتقال به مدل اجماع اثبات سهام از سازوکار اثبات کار فعلی است. مدل قدیمی اثبات کار که شبکه بیت کوین هم از آن استفاده می‌کند، مصرف انرژی زیادی دارد. تغییر سازوکار شبکه اتریوم به مدل اثبات سهام از طریق ادغام با شبکه بیکن چین اتفاق می‌افتد. بیکن چین درواقع یک نسخه اولیه از بلاک چین مبتنی بر اثبات سهام اتریوم بوده که در حال حاضر هم راه‌اندازی شده است.

این تغییرات باید به کاهش مصرف انرژی و توان پردازشی اتریوم کمک کند. در حالی که تغییر ساختار شبکه، بالارفتن سرعت و کاهش مبلغ کارمزد تراکنش‌ها را تضمین نمی‌کند، دردسترس‌بودن پروتکل‌های لایه دوم اتریوم مانند نمونه‌های مبتنی بر فناوری «ZK-rollups»، می‌تواند توسعه‌دهندگان را جذب و سرمایه‌گذاران را به ماندن در این اکوسیستم تشویق کند.

به‌گفته تحلیلگران کوین بیس، این توسعه احتمالاً فرصت‌های رشد را برای جایگزین‌های لایه اول اتریوم، در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ محدود می‌کند.

پروتکل‌هایی که از فناوری ZK-rollups استفاده می‌کنند، تراکنش‌ها را کنار هم جمع کرده و قبل از ارسال داده‌های به‌روز‌شده به شبکه اتریوم، آنها را در محیط‌های برون‌زنجیره‌ای اجرا می‌کنند. به‌گفته کوین‌ بیس، مقیاس‌پذیری‌ای که می‌توان با استفاده گسترده‌تر از این فناوری به آن دست یافت، می‌تواند به‌عنوان کلید موفقیت اتریوم ۲.۰ در نظر گرفته شود.

کوین‌بیس در پایان افزود:

برای آنکه شبکه اتریوم بتواند در درازمدت، در دسترس میلیاردها کاربر قرار گیرد و ده‌ها هزار تراکنش را در ثانیه پردازش کند، استفاده از این ظرفیت بسیار مهم است.

ممکن است علاقه مند باشید
error in loading comments. please attention