۱۲ سال پیش در چنین روزی اولین مقاله خبری درباره بیت کوین منتشر شد

۱۲ سال پیش در چنین روزی اولین مقاله خبری درباره بیت کوین منتشر شد

۱۲ سال پیش در چنین روزی اولین مقاله خبری با موضوع بیت کوین در سطح اینترنت منتشر شد. در این مقاله ایده استفاده از بیت کوین برای جمع‌آوری کمک‌های مالی برای وب‌سایت مشهور «ویکی‌لیکس» مطرح شده بود که چند ماه بعد به واقعیت تبدیل شد.

پیت ریزو (Pete Rizzo) که یکی از باسابقه‌ترین نویسندگان حوزه ارزهای دیجیتال و سردبیر کنونی بیت کوین مگزین (Bitcoin Magazine) و صرافی کراکن است، به‌طور مرتب تحقیقاتی آرشیوی در رابطه با تاریخچه بیت کوین انجام می‌دهد و نتایج آن را با دنبال‌کنندگان خود در توییتر به اشتراک می‌گذارد.

او به‌تازگی در پستی به دوازدهمین سالگرد انتشار اولین مقاله خبری مرتبط با بیت کوین در سطح اینترنت اشاره کرده است. طبق تحقیقات ریزو، اولین مقاله خبری با موضوع بیت کوین در تاریخ ۱۰ دسامبر ۲۰۱۰ (۱۹ آذر ۱۳۸۹) با عنوان «آیا افشاگری ویکی‌لیکس می‌تواند به یک ارز مجازی جدید ختم شود؟» (?Could the Wikileaks Scandal Lead to New Virtual Currency) و در وب‌سایت پی‌سی ورلد (PCWorld) منتشر شده است.

۱۲ سال پیش در چنین روزی اولین مقاله خبری درباره بیت کوین منتشر شد

کی توماس (Keir Thomas)، نویسنده این مقاله خبری، در این مطلب ایده پذیرش بیت کوین توسط وب‌سایت ویکی‌لیکس برای دریافت کمک‌های مالی را مطرح کرده است. وب‌سایت ویکی‌لیکس در آن دوران به‌خاطر افشاگری‌های جنجالی خود به‌ویژه درباره مسائل سیاسی و جنایت‌های جنگی، تحت‌فشار قرار گرفته بود و مجموعه‌های بسیاری، از جمله ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی و شرکت‌های پرداختی، از سرویس‌دهی به این وب‌سایت خودداری می‌کردند. به همین خاطر، دریافت کمک‌های مالی برای گردانندگان ویکی‌لیکس بسیار سخت شده بود.

در بخشی از مقاله توماس آمده است:

هیچ‌کس نمی‌تواند سیستم بیت کوین را متوقف یا سانسور کند؛ مگر اینکه اینترنت به‌طور کامل قطع شود. اگر ویکی‌لیکس بیت کوین را می‌پذیرفت، آن وقت قادر بود کمک‌های مالی خود را به‌آسانی دریافت کند.

ویکی‌لیکس کمی پس از انتشار این مقاله و در تاریخ ۱۵ ژوئن ۲۰۱۱ (۲۵ خرداد ۱۳۹۰) پذیرش بیت کوین را آغاز کرد و این جریان تا امروز ادامه داشته است. اگر همین حالا هم سری به فروشگاه اینترنتی ویکی‌لیکس بزنید، نماد بیت کوین بین روش‌های پرداختی موردپذیرش این مجموعه دیده می‌شود.

۱۲ سال پیش در چنین روزی اولین مقاله خبری درباره بیت کوین منتشر شد
روش‌های پرداختی موردپذیرش فروشگاه ویکی‌لیکس.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
Mehran khodaei
Mehran khodaei
1 سال قبل

کاشکی اون سال بلد بودیم خرید میزدیم