به‌روزرسانی شاپلا چه تأثیری بر قیمت اتریوم خواهد داشت؟ تحلیلگران پاسخ می‌دهند

به‌روزرسانی شاپلا چه تأثیری بر قیمت اتریوم خواهد داشت؟ تحلیلگران پاسخ می‌دهند

بنیاد اتریوم روز ۱۲ آوریل (۲۳ فرودین) را به‌عنوان تاریخ پیاده‌سازی به‌روزرسانی‌های شانگهای و کاپلا تعیین کرده است که به اختصار شاپلا نامیده می‌شوند. اما انجام این به‌روزرسانی چه تأثیر کوتاه‌مدت و بلندمدتی بر قیمت اتریوم خواهد داشت؟

به گزارش کوین‌تلگراف، این روز‌رسانی‌ها امکان برداشت توکن‌های سهام‌گذاری‌شده از قراردادهای هوشمند اتریوم ۲.۰ را فراهم می‌کنند. قرارداد‌های سهام‌گذاری اتریوم، هم‌زمان با راه‌اندازی بیکن چِین در ۱ دسامبر ۲۰۲۰ (۱۱ آذر ۱۳۹۹) معرفی شدند. این قرارداد‌ها اکنون فقط امکان سهام‌گذاری (یک‌طرفه) اتریوم را دارند که این ویژگی پس از انجام به‌روزرسانی تغییر خواهد کرد.

از دسامبر ۲۰۲۰ (آذر ۱۳۹۹) تا به امروز، کاربران بیش از ۱۸میلیون اتریوم به ارزش حدود ۳۲.۵میلیارد دلار در شبکه سهام‌گذاری کرده‌اند.

تحلیلگران در برآورد فشار فروش اتریوم نظراتی متفاوت دارند

اکثر کاربران برای سهام‌‌گذاری اتریوم، مشتقات لیکوئید استیکینگ (LSD) در صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز را انتخاب کرده‌اند. از آنجایی که این دارایی‌های به‌شکل نقدینگی در اختیار کاربران است، احتمالاً پس از به‌روزرسانی شاپلا دلیلی برای فروش دارایی‌های خود نخواهند داشت.

در حال حاضر، پلتفرم‌های غیرمتمرکز لیکوئید استیکینگ مانند لیدو فایننس حدود ۳۳.۲درصد از کل اتریوم‌های سپرده‌گذاری‌شده را در اختیار دارند. حدود ۲۷.۱درصد دیگر در صرافی‌های متمرکز مانند بایننس، کراکن و کوین‌بیس سهام‌گذاری شده‌اند. در نتیجه، ۶۰.۳درصد از کل اتریوم‌های سهام‌گذاری‌شده در پلتفرم‌های لیکوئید استیکینگ سپرده‌گذاری شده‌اند.

در سوی مقابل، اتریوم غیر‌نقدی که مستقیماً با راه‌اندازی نودها یا ارائه‌دهندگان خدمات واسط به قراردادها واریز می‌شود، حدود ۴۰درصد از کل اتریوم‌های سهام‌گذاری‌شده را تشکیل می‌دهد. این‌ها اتریوم‌هایی هستند که به احتمال زیاد پس از به‌روزرسانی به فروش می‌رسند.

بر اساس تحلیل نانسن، حدود ۵۹درصد از سپرده‌های غیرنقدشونده، بین ۳.۶۲میلیون تا ۴میلیون اتریوم در سود هستند. این کاربران به احتمال زیاد پس از فعال‌شدن امکان برداشت، بخشی یا تمام دارایی‌ها خود را برداشت می‌کنند.

برخی از سپرده‌‌های غیرنقدشونده نیز ممکن است سهام‌گذاری مجدد را انتخاب کنند. گزارش نانسن تخمین زده است که کل ارزش فشار فروش چیزی در حدود ۱.۲میلیون تا ۳میلیون اتریوم باشد. با این حال، تمام اتریوم‌های برداشت‌شده به‌سرعت وارد باز نمی‌شوند.

تخمین تحلیلگران از میزان فشار فروش روزانه

در به‌روزرسانی شاپلا، یک سیستم برداشت دوسطحی جزئی و کامل پیاده‌سازی خواهد شد.

حداقل اتریوم موردنیاز برای سهام‌گذاری ۳۲توکن است. سهام‌گذاران می‌توانند هر مقداری بیش از ۳۲ اتریوم یا کل ۳۲ اتریوم را به‌علاوه پاداش دریافتی از سهام‌گذاری برداشت کنند. کاربران برای برداشت اتریوم‌های خود عجله نخواهند کرد، زیرا این اقدام منجر به افزایش هزینه گس خواهد شد. برداشت اتریوم هیچ ‌کارمزدی ندارد اما به برداشت ۱۶ اتریوم یا برداشت کامل در هر بلاک محدود شده است. بنابراین، تأخیری در زمان برداشت اتریوم و انتقال آن‌‌ها برای فروش به وجود خواهد آمد.

بر اساس گزارش نانسن، فشار فروش اتریوم در ۳ مرحله رخ خواهد داد.

در مرحله اول، به‌مدت ۲۷ساعت پس از به‌روز‌رسانی، فشار فروش ناشی از برداشت های جزئی حدود ۸۴٬۰۰۰ تا ۱۲۵٬۰۰۰ اتریوم در روز برابر با حدود ۱۳۳میلیون دلار تا ۱۹۷میلیون دلار خواهد بود.

در مرحله دوم، شاهد حداکثر فشار فروش ناشی از برداشت های جزئی و کامل خواهیم بود که حدود ۱۳۶٬۰۰۰ تا ۱۷۳٬۰۰۰ اتریوم در روز برابر با حدود ۲۱۸میلیون تا ۲۹۷میلیون دلار به فروش می‌افزاید. این مرحله بین روز سوم تا چهارم پس از به‌روزرسانی ادامه خواهد داشت.

آخرین مرحله فشار فروش، عمدتاً با برداشت کامل به‌‌مدت ۱۹ تا ۵۲ روز طول خواهد کشید و بین ۴۸٬۰۰۰ تا ۵۳٬۰۰۰ اتریوم در روز به فشار فروش روزانه اضافه می‌شود.

به‌روزرسانی شاپلا چه تأثیری بر قیمت اتریوم خواهد داشت؟ تحلیلگران پاسخ می‌دهند
نمودار تخمین فشار فروش پس از به‌روزرسانی شاپلا توسط نانسن

میانگین متحرک ۳۰روزه سرمایه ورودی به صرافی‌ها ۳۱۳٬۵۳۳ اتریوم به ارزش حدود ۵۵۰میلیون دلار است. این بدان معنی است اتریوم ورودی اضافی بین ۱۵ تا ۵۵درصد میانگین متحرک خواهد بود. در نتیجه،   تا زمانی که فشار فروش در عرض ۳ تا ۸ هفته پس از به‌روزرسانی کاهش یابد، قیمت اتریوم احتمالاً کاهش خواهد یافت.

داده‌‌های برآورد دیگری توسط آرکانا ریسرچ نشان می‌دهد که در نتیجه برداشت‌های جزئی و کامل، حدو ۱.۳میلیون اتریوم در ۱۰ روز اول فروخته خواهد شد. فشار فروش، در سه روز اول با فروش حدود ۵۲۷میلیون دلار (با اتریوم ۱٬۸۰۰۰ دلاری) در روز به اوج خود خواهد رسید. این رقم، حدود ۶.۴درصد از کل حجم معاملات روزانه اتریوم را تشکیل می‌دهد.

در کمتر از دو هفته مانده به به‌روزرسانی شاپلا، معامله‌گران ممکن است سعی کنند تا با ثبت معاملات شورت در بازار در بازار آتی، فشار فروش را کاهش دهند. تاکنون، افزایش قابل‌توجهی در حجم قراردادهای بازار یا نرخ‌های تأمین مالی برای سفارشات شورت در بازار آتی مشاهده نشده است.

آغاز برداشت‌های اتریوم، خطر نگهداری توکن‌های مشتقات لیکوئید استیکینگ خریداری‌شده از طریق صرافی‌های غیرمتمرکز یا متمرکز را کاهش می‌دهد؛ زیرا آنها مستقیماً با اتریوم قابل‌معاوضه خواهند بود. بنابراین، ایجاد علاقه به سهام‌گذاری در میان سرمایه‌گذاران جدید تا حدودی با ایجاد فشار فروش مقابله می‌کند.

نسبت سهام‌گذاری اتریوم، درصد اتریوم‌های سهام‌گذاری‌شده به کل عرضه در گردش، برابر ۱۴.۹۶درصد است. این نسبت، به‌طور قابل‌توجهی کمتر از میانگین توکن‌های سهام‌گذاری‌شده در دیگر بلاک چین‌های لایه است. البته، انتظار می‌رود که نسبت سهام‌گذاری اتریوم در بلند‌مدت افزایش یابد.

از منظر تکنیکال، جفت اتریوم/دلار با سطح مقاومت ۱٬۹۷۰ دلاری روبه‌رو است. شکست این این مقاومت می‌تواند باعث شود تا قیمت اتریوم به اهداف صعودی در محدوده ۲٬۳۳۰ دلاری و ۲٬۷۵۰ دلاری برسد. قیمت در صورت کاهش نیز ابتدا با سطح حمایت ۱٬۵۶۹ دلاری مواجه ‌خواهد شد.

به‌روزرسانی شاپلا چه تأثیری بر قیمت اتریوم خواهد داشت؟ تحلیلگران پاسخ می‌دهند
نمودار هفتگی قیمت جفت اتریوم / دلار

شبکه اتریوم در ۱۲ آوریل (۲۳ فروردین) بزرگترین به‌روزرسانی خود پس از مِرج در سپتامبر ۲۰۲۲ (شهریور ۱۴۰۱) را تجربه خواهد کرد. پس از انجام به‌روزرسانی شاپلا، اتریوم احتمالاً در چند روز اول پس شاهد افزایش فروش خواهند بود که فشار کوتاه‌مدتی بر قیمت وارد می‌کند. با این حال، هم‌زمان با کاهش فشار فروش، کاربران بیشتری به‌دلیل کاهش ریسک و افزایش سوددهی به سمت سهام‌گذاری اتریوم خواهند رفت و شرایط بازار می‌تواند در درازمدت روند صعودی‌تری را به همراه داشته باشد.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه