گزارش: افزایش استفاده از NFTها در فعالیت‌های مجرمانه

گزارش: افزایش استفاده از NFTها در فعالیت‌های مجرمانه

هر چند روزبه‌روز با کاربردهای جدید و هیجان‌انگیز توکن‌های غیرمثلی (NFTها) آشنا می‌شویم؛ اما باید بدانیم همراه با این پیشرفت‌ها، پتانسیل سوءاستفاده از این نوآوری‌ها نیز روندی روبه‌رشد دارد. استفاده از NFTها برای پول‌شویی روبه افزایش است و معاملات پول‌شویی هم‌چنان بازارهای نوظهوری چون بازار خرید و فروش NFTها را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

به گزارش کریپتو اسلیت، NFTشویی و پول‌شویی با NFTها، دو شکل رایج فعالیت‌های غیرقانونی در بازار خرید و فروش NFTها هستند.

سود ۸.۹ میلیون دلاری NFTشویی

منظور ما از معاملات NFTشویی معاملات ساختگی است که در آن‌ها فروشنده و خریدار یکی هستند. هدف این معاملات در اغلب موارد کلاهبرداری و فریب سایر بازیگران بازار است تا با ایجاد تقاضای ساختگی، قیمت دارایی دیجیتال خود را افزایش دهند.

این معامله‌گران با کیف پول دیگری که دارند، کلکسیون‌ها یا دارایی‌های دیجیتالی را که در واقع متعلق به خودشان است می‌خرند و چون آدرس کیف پول‌ها متفاوت است، به نظر می‌رسد مشتریان جدیدی این دارایی‌ها را خریده‌اند. در نتیجه سایر خریداران نیز با تصور ارزشمندبودن این دارایی‌ها به صف متقاضیان آن پیوسته و قیمت‌ را بیش‌ازپیش افزایش می‌دهند.

در اکثر پلتفرم‌های معاملاتی NFTها، کاربران صرفاً با اتصال یک کیف پول و بدون نیاز به هیچ شناسایی دیگری، قادر به خرید و فروش هستند که این امر، سوءاستفاده را تا حد زیادی تسهیل می‌کند.

در نمودار زیر تعدادی از فروشندگان NFT را می‌بینیم که با این روش از بازارها سوءاستفاده می‌کنند. همچنین تعداد دفعاتی که آنها دارایی‌های NFT شده خود را به کیف پول‌هایی متعلق به خودشان فروخته‌اند نیز قابل‌مشاهده است و همان طور که مشخص است برخی از فروشندگان NFTها صدها بار این نوع از معاملات NFTشویی را انجام داده‌اند.

روی تاریک بازار خرید و فروش NFTها
آمار فروشندگانی که NFTهای خود را به خودشان فروخته‌اند همراه با تعداد این نوع از معاملات پول‌شویی

با همه این اوصاف، این نوع معاملات را می‌توان با تجزیه و تحلیل آدرس‌های خریدار NFT ردیابی کرد. به این معنی که آدرس فروشنده و آدرس خریدار و آدرس‌های مرتبط را رصد کرد تا ضمن آشکارشدن تبادلات این آدرس‌ها با یکدیگر نقش آن‌ها در معامله نیز مشخص شود.

روی تاریک بازار خرید و فروش NFTها
اندکی پیش از فروش NFT‌ مورد نظر، آدرس 0x828 مقدار ۰.۴۵ اتریوم را به آدرس 0x084 ارسال کرده بود

با تجزیه و تحلیل بلاک چین‌ها، کاربری مشاهده شد که بیش از ۲۵ بار یک NFT را به یکی از کیف پول‌های خود فروخته بود. با کاستن هزینه گس این تراکنش‌ها از هزینه نهایی فروش NFT بیش از حد قیمت‌گذاری شده، می‌توان سود این افراد را محاسبه کرد.

هرچند بیش‌تر معاملات NFTشویی این معامله‌گران سودآور نبوده است، آن‌هایی که موفق بوده‌اند سود زیادی کسب کرده‌اند. از مجموع افرادی که در این معاملات دست داشته‌اند و در این گزارش بررسی شده‌اند، حدود ۲۶۲ نفر سود کلانی به‌دست آورده‌اند.

روی تاریک بازار خرید و فروش NFTها
معامله‌گران NFTشویی شناسایی شده و مقدار سود و زیان آن‌ها

در این گزارش بررسی‌های انجام شده تنها به معاملات صورت‌گرفته در اتریوم و رپد اتریوم (Wrapped Ethereum) محدود شده‌ است، بنابراین می‌توان این ارزیابی را محافظه‌کارانه در نظر گرفت.

همچنین بخوانید: معرفی بزرگ‌ترین بازارهای توکن‌های غیرمثلی (NFT)

۱۱۰ معامله‌گر این نوع معاملات که شناسایی شدند، در مجموع حدود ۸.۹ میلیون دلار سود به دست آورده‌اند. ضرر ۴۱۶,۹۸۴ دلاری ۱۵۲ معامله‌گر دیگر نیز در برابر این حجم از سود ناچیز به شمار آمده و همین امر باعث می‌شود در مجموع این نوع معاملات برای این افراد سوءاستفاده‌گر سودآور باشد.

نکته حائز توجه آن است که این سود ۸.۹ میلیون دلاری از خریداران ناآگاهی به دست آمده است که گمان می‌کردند NFTای را که خریده‌اند، پیش از این مجموعه‌داران دیگری خرید و فروش کرده‌اند و قیمت آن منطقی است.

تجزیه‌ و تحلیل داده‌های بلاک چین‌ها شناسایی این نوع سوءاستفاده را تسهیل می‌کند و از این رو احتمال دارد بازارهای خرید و فروش NFTها خود ممنوعیت‌ها یا مجازات‌هایی برای متخلفان وضع کنند.

روند روبه‌رشد استفاده از NFTها برای پول‌شویی

روند استفاده از NFTها برای پول‌شویی هم در حال رشد است، هرچند به اندازه معاملات NFTشویی نیست.

داده‌های به‌دست‌آمده حاکی از آن‌اند که برای خرید و فروش NFTها، به‌طور فزاینده‌ای از وجوه غیرقانونی استفاده می‌شود. همان طور که در نمودار زیر می‌بینید، در سه‌ماهه سوم سال میلادی گذشته، مبلغی که آدرس‌های شناسایی شده به‌منظور پول‌شویی در بازارهای NFT وارد کرده‌اند از مرز یک میلیون دلار گذشت.

روی تاریک بازار خرید و فروش NFTها
مبالغی که مجرمان سایبری در طول زمان به بازارهای NFT وارد کرده‌اند

در سه‌ماهه پایانی سال میلادی گذشته، حجم این پول‌شویی‌ها افزایش یافته و به حدود ۱.۴ میلیون دلار رسید.

در نیمه دوم آن سال، آدرس‌های مرتبط با جرائم کلاه‌برداری سهم ‌بیش‌تری از وجوه شناسایی شده تحت عنوان پول‌شویی را داشته‌اند. حجم وجوه سرقت‌شده هم که جهت پول‌شویی در این بازه زمانی وارد بازار شده‌، قابل‌توجه است.

آدرس‌های تحریمی یا ممنوع‌شده در سه‌ماهه انتهایی سال میلادی گذشته بیش‌ترین فعالیت را داشته‌اند. صرافی ارزهای دیجیتال نظیر‌به‌نظیر شاتکس (Chatex)، نمونه‌ای از این آدرس‌هاست که به‌دلیل دخالت در فعالیت یک باج‌افزار متهم و تحریم شد.

همچنین بخوانید: دستورالعمل تازه FATF این هفته منتشر می‌شود؛ دیفای، NFTها و استیبل کوین‌ها هدف قرار می‌گیرند؟

اگرچه این نوع سوءاستفاده روندی رو‌به‌رشد دارد، شتاب رشد آن کمتر از جرایم دیگر است. برای درک این مطلب این مقادیر را با ۸.۶ میلیارد دلاری که جهت پول‌شویی با ارزهای دیجیتال استفاده شده است، مقایسه کنید تا متوجه شوید که خریدوفروش NFTها هنوز بیشترین کاربرد را برای پول‌شویی ندارد.

این سوءاستفاده‌ها خطر بزرگی برای ایجاد حس اعتماد در بازار خریدوفروش NFTها محسوب شده و بازارها، تنظیم‌گرها و مجریان قانون با دقت بیشتری آنها را رصد و پیگیری کرده و قانون‌گذاری خواهند کرد.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

3 دیدگاه
alfie
alfie
2 سال قبل

NFT کاربردش میشه توی گیم که استفاده میشه

صمد احدی
صمد احدی
2 سال قبل

من اصلا NFT و متاورسو درک نمیکنم یعنی چی یه عالمه پول بی زبونو بدی یه زمین یا خونه یا عکس مجازی بگیری که چی بشه وقتی نمیتونی ازش استفاده کنی واللا نمیدونم بلا نسبت یه عده از مردم عقلشونو از دست دادن یا پول مفت گیرآوردن

علی بابا
علی بابا
2 سال قبل

انقدر که nft خطرناکه برای مجرمان ارزدیجیتال نیست.
همون اول که اومد گفتم تنها هدف این کار فقط و فط یا رشوه دادن هست یا پولشویی هیچ سود و پیشرفت تکنولوژی در ان اف تی نیست.
اما بلاکچین و ارزدیجیتال واقعا سودمند برای بشر و هدف دار هست حالا هرچند که فعالیت مجرمانه داخلش باشه ولی همگان میدونن برای پیشرفت اختراع شده.