۵۰ سال پیش در چنین روزی دلار بدون پشتوانه شد

۵۰ سال پیش در چنین روزی دلار بدون پشتوانه شد

در حدود ۵۰ سال پیش، ریچارد نیکسون، ۳۷اُمین رئیس‌جمهور ایالات متحده اعلام کرد که تبدیل دلار آمریکا به طلا ممنوع است. این اتفاق در زمان خود به‌عنوان «شوک نیکسون» مشهور شد. به‌گفته بسیاری از کارشناسان، نیکسون دنیا را به دوره‌ای وارد کرد که در آن عرضه ارزهای فیات قابل‌کنترل نیست. از شوک نیکسون به بعد، اقتصاد آمریکا دیگر مانند سابق نشد.

به گزارش بیت کوین داتکام، ۵۰ سال پیش در چنین روزی، ریچارد نیکسون به نهادهای مربوطه نظیر وزارت خزانه‌داری دستور داد که بلافاصله تبدیل دلار به طلا را ممنوع کنند. او در واقع استاندارد طلا را از دلار حذف کرد؛ استانداردی که هیچ‌وقت دیگر به اقتصاد آمریکا بازنگشت.

هزینه‌های جنگ ویتنام بسیار بالا بود و نیکسون دیگر نمی‌توانست آنها را مخفی کند؛ همین مسئله باعث شد تا او به فکر حذف استاندارد طلا بیفتد. آمریکا سه‌چهارم ذخایر طلای جهان را در اختیار داشت و همین مسئله اجرای توافق برتون وودز را آسان کرده بود. هزینه‌های جنگ نیکسون تا حدی بالا بود که کشورهای دیگری نظیر فرانسه هم متوجه حجم بالای دلارهای چاپ‌شده آمریکا شدند. ۱۳ اوت ۱۹۷۱، نیکسون به‌صورت محرمانه با اعضای وزارت خزانه‌داری در کمپ دیوید ملاقات کرد.

طبق گزارش‌ها و مدارک موجود، جلسه کمپ دیوید بسیار طولانی بود و بحث‌های زیادی در آن مطرح شد. در پایان جلسه، کابینه نیکسون تصمیم گرفت تا برتون وودز را مطرح کند. دو روز بعد نیکسون در تلویزیون حاضر شد و به جان بی کانلی (John B. Connally)، ۶۱اُمین وزیر خزانه‌داری آمریکا، دستور داد که قابلیت تبدیل دلار و طلا را حذف کند. نیکسون در صحبت‌های خود گفت:

در هفته‌های گذشته سفته‌بازها جنگی تمام عیار را در مقابل دلار آمریکا به پا کرده بودند. قدرت ارز ملی یک کشور به قدرت اقتصادی آن کشور وابسته است و اقتصاد آمریکا هم با فاصله زیادی قدرتمندترین اقتصاد جهان است. بر همین اساس، به وزیر خزانه‌داری دستور می‌دهم که اقدام ضروری برای دفاع از دلار در مقابل سفته‌بازی انجام دهد.

او در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت:

به وزیر خزانه‌داری دستور دادم که موقتاً تبدیل‌پذیری دلار و طلا یا هر دارایی زخیره‌ای دیگر را متوقف کند؛ مگر آن که مقادیر و شرایط تعیین‌شده به نفع ثبات پولی و به نفع ایالات متحده باشد. این اقدام، که بسیار تخصصی است، چیست و به چه معناست؟ بگذارید غول تورم را نابود کنم.

صد البته نیکسون درست می‌گفت و تورم دلار پس از سال ۱۹۷۱ با سرعتی سریع‌تر از همیشه کم می‌شد. نیکسون نه تنها موانع سر راه سیل بی‌سابقه فیات‌ها را برداشت، بلکه زمینه رشد گسترده فدرال رزرو و صنایع نظامی آمریکا را هم فراهم کرد.

۵۰ سال پیش در چنین روزی دلار بدون پشتوانه شد

در دولت‌های ریگان، بوش پدر، کلینتون، جرج بوش، اوباما، ترامپ و بایدن، بدهی‌های ملی آمریکا به ۲۸.۶ تریلیون دلار رسید. نسل‌های جدید آمریکایی حالا دیگر نمی‌فهمند که زندگی در کشوری بدون خرج‌کردهای مازاد و جنگ‌های بی‌پایان چگونه است. از سال ۱۹۷۱ تا به حال، درآمد آمریکایی‌ها به‌طور بی‌سابقه‌ای کاهش پیدا کرده است و دیگر آنها نمی‌توانند همان چیزی را که سال پیش می‌خریدند، بخرند.

۵۰ سال پیش در چنین روزی دلار بدون پشتوانه شد

او خطاب به مردم گفت که تصمیمش باعث خواهد شد آمریکا «دوستی» میان معامله‌گران حوزه پول دنیا نداشته باشد. این در حالی بود که او نگفت ارتش آمریکا باید از دلارهای نفتی برای زنده نگه‌داشتن این طرح پانزی استفاده کند.

از زمان نیکسون، رئیس‌جمهورهای دیگر آمریکا مستقل از جناح سیاسی‌شان، چاپ پول را ادامه دادند. آنها به بهانه‌های مختلف مثل ویروس کرونا، حادثه ۱۱ سپتامبر و فروپاشی اقتصادی سال ۲۰۰۸، آمریکایی‌ها را متقاعد کرده‌اند که برای فرار از این بحران‌ها، چاپ پول در قالب طرح‌های حمایتی ضروری است. تنها در سال ۲۰۲۰، نزدیک به ۳۰ درصد مجموع عرضه دلار به نهادهای خصوصی تزریق شده است.

در سال ۲۰۲۱، وضعیت بیمار اقتصاد باعث شده است تا سرمایه‌گذاران بار دیگر به سراغ طلا بروند. در این میان ارزهای دیجیتال هم به گزینه مناسبی برای آنها بدل شده‌اند. از سوی دیگر، بازار اوراق بهادار در واقعیت عملکرد چندان خوبی نداشته است، بازار املاک و مستغلات حباب است و یک‌سوم اوراق بهادار با پشتوانه وثیقه هم در اختیار فدرال رزرو است؛ تورم آمریکا در حال اوج‌گیری است.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

8 دیدگاه
emir
emir
۲ سال قبل

یکی از دلای چاپ شدن دلار بدون پشتوانه خوانواده پولدار رویترز هس که ترامپ خواست باهاشون بجنگه وگذاشتنش کنار کسایی که بانکشون داره برا جهان دلار چاپ میکنه به قول خودشون پول هر کشور رو به ما بدید دیگر مهم نیس در آن کشور چه قانونی هست

علی
علی
۲ سال قبل
پاسخ  emir

همین دلار بدون پشتوانه تنها ارز جهانی معاملات دنیاس ،همین بدون پشتوانه ارزشش در حد دویست و پنجاه هزار ریال خودمون هست،اون که بی ارزشه ماییم

احمد
احمد
۲ سال قبل
پاسخ  علی

یکم دید خودت رو وسیع تر کن
ایشون منظورش آمریکاستیزی محض نیست و نگفت که ما بهتریم
تنها ارز معاملاتی جهان بودن باعث شده تا اونا آشکارا از کل دنیا دزدی کنن و دلار چاپ کنن

عبدالوصال چاری
عبدالوصال چاری
۲ سال قبل

در واقع شاید ارزهای دیجیتال راه فرار سرمایه داران بزرگ از فروپاشی احتمالی دلار باشد ( نظر شخصی)

Fx trader
Fx trader
۲ سال قبل

منم این احتمال رو میدم شکست اقتصاد آمریکا و فرار سرمایه به طرف ارزهای دیجیتال به عنوان پناهگاه که چین هم از این موضوع خیلی ناراحته و میخواد یوان دیجیتال رو جای دلار بزاره و خشم خودش رو نشون داد با ممنوعیت ارزهای دیجیتال

Atlantis
Atlantis
۲ سال قبل

ما كه حاليمون نشد

Mohamad Moqadam
Mohamad Moqadam
۲ سال قبل
پاسخ  Atlantis

50 سال پیش امریکا چاپ دلارش محدود بود به اندازه ذخایر طلایی ک داره اما نیکسون زد زیرش و گفت هرچی دوست دارم چاپ میکنم جنگ هزینه داره نمیشه و تا الان داره بدون پشتوانه دلار چاپ میکنه

سعید
سعید
۲ سال قبل

افرین