چرا تتر هفته‌ها است USDT جدید وارد بازار نکرده است؛ آیا این ارز دیجیتال در حال ضعیف‌شدن است؟

چرا تتر هفته‌ها است USDT جدید وارد بازار نکرده است؛ آیا این ارز دیجیتال در حال ضعیف‌شدن است؟

از پایان ماه مه (اوایل خرداد) شاهد اتفاقی نسبتاً عجیب در بازار بودیم؛ رشد سهمی‌وار ارزش بازار تتر به‌ناگهان متوقف شد، درست همان موقعی که قیمت بیت کوین از اوج تاریخی خود سقوط کرد. حالا که قیمت بیت کوین در بازه‌ای بین ۳۰,۰۰۰ تا ۴۰,۰۰۰ دلار گیر افتاده است، بار دیگر صحبت‌های تکراری مطرح می‌شوند که به‌دنبال جواب یکی از قدیمی‌ترین سؤال‌های این حوزه است: آیا تتر بار دیگر پامپ قیمت بیت کوین را متوقف کرده است؟

این در حالی است که کارشناسان و معامله‌گران بازار ارزهای دیجیتال معتقدند که توقف عرضه تترهای بیشتر در واقع بیانگر آن بود که بیت کوین، به‌عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال، با چالش‌هایی مواجه است که سلطه آن را به خطر می‌اندازند. کارشناسان از محدودیت‌های چین برای دسترسی معامله‌گران این کشور به تتر، ظهور رقیبی با نام USDC و فشارهای قانونی پیرامون تتر را از جمله دلایل توقف عرضه تترهای جدید عنوان کرده‌اند.

به گزارش کوین دسک، پائولو آردوینو (Paolo Ardoino)، مدیر ارشد بخش فناوری تتر، با تأیید کاهش تقاضا برای تتر، عنوان کرد که این اتفاق تنها مختص به تتر نیست. او در این باره گفت:

تقاضا برای تتر گاهی بالا می‌رود و گاهی پایین می‌آید و در هفته‌های اخیر هم شاهد تقاضای پایینی بودیم. تتر تنها استیبل کوینی نیست که با کاهش تقاضا مواجه شده است.

ارزش بازار تتر در مقایسه با قیمت بیت کوین
ارزش بازار تتر در مقایسه با قیمت بیت کوین

محدودیت‌های چین

محدودیت‌های چین، هم در حوزه استخراج و هم در حوزه معاملات، تأثیری مخرب روی قیمت بیت کوین داشت. قیمت بیت کوین ماه آوریل (فروردین) موفق شد اوج ۶۴,۹۲۸ دلاری را ثبت کند. پس از انتشار اخبار منفی از چین، حالا هر واحد بیت کوین با ۵۲ درصد سقوط، به ۳۱,۰۰۰ دلار رسیده است.

علاوه بر بیت کوین، تتر هم یکی از قربانیان محدودیت‌های چین است؛ چراکه تتر در میان کاربران و معامله‌گران چینی از محبوبیت و کاربرد بالایی برخوردار است. از آنجا که خریدوفروش ارزهای دیجیتال با یوان در چین ممنوع است، چینی‌ها از تتر به‌عنوان یک ابزار برای دور زدن این محدودیت استفاده و از طریق پلتفرم‌هایی نظیر میزهای فرا بورسی، ارزهای دیجیتالشان را نقد می‌کردند.

ماه گذشته پلیس چین بیش از ۱,۰۰۰ نفر را به اتهام پول‌شویی دستگیر کرد. طبق اعلام پلیس، این افراد از ارزهای دیجیتال برای دور زدن قانون استفاده کرده بودند. اقدامات مشابه در مورد افرادی که در میزهای معاملاتی و خارج از صرافی‌ها معاملاتشان را انجام می‌دادند، یکی از دلایلی است که رشد تتر در چین تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است.

آنابل هوانگ (Annabelle Huang)، از مدیران ارشد شرکت مدیریت دارایی‌های دیجیتال امبر گروپ (Amber Group)، در این باره می‌گوید:

استفاده از ارزهای دیجیتال، نقدکردن یا خرید آنها در چین به‌شدت سخت شده است. بسیاری از میزهای معاملاتی فرا بورسی معاملات خود را متوقف کرده‌اند.

همزمان با تلاش بیت کوین برای شکستن کانال ۳۰,۰۰۰ تا ۳۵,۰۰۰ دلاری خود، انگیزه‌ای برای واردکردن سرمایه بیشتر در بازار ارزهای دیجیتال چین دیده نمی‌شود.

ریچل لین (Rachel Lin)، از مدیران ارشد سابق ماتریکسپورت (Matrixport)، در اظهارنظری گفت:

بازار تتر در آسیا عمدتاً از طریق صرافی‌ها انجام نمی‌گیرد و با وجود کاهش ورود کمتر سرمایه به بازار، تقاضا برای تتر هم کمتر است.

پلتفرم اعطای وام هنگ‌کنگی بابل (Babel) هم چندی پیش اعلام کرد که نرخ سود برای سپرده‌گذاری تتر را کاهش خواهد داد. این شرکت از تقاضای کم برای این استیبل کوین به‌عنوان دلیل خود در ارتباط با این تصمیم یاد کرد. با این حال، این شرکت دلیلی برای کاهش تقاضا عنوان نکرد.

به نظر نمی‌رسد که محدودیت‌های قانونی چین در ارتباط با فعالیت‌های حوزه پول‌شویی تمام شود. نشریه چاینا مورنینگ پست، در گزارش روز چهارشنبه خود عنوان کرد که گمرک هنگ‌کنگ یک باند پول‌شویی را که از ارزهای دیجیتال، به‌ویژه تتر، استفاده می‌کرد منهدم کرده است. طبق این گزارش این باند چیزی در حدود ۱۵۵ میلیون دلار سرمایه را پول‌شویی کرده بود. این اولین بار است که هنگ‌کنگ محدودیت‌های این چنینی را اجرا می‌کند.

دن برک (Dan Burke)، مدیر بخش فروش سازمانی بیت‌گو (BitGo) در آسیا و اقیانوسیه، در این باره می‌گوید:

اخبار هنگ‌کنگ می‌تواند تمام میزهای معاملاتی دلار/تتر در سنگاپور و هنگ‌کنگ را تحت فشار قرار دهد.

رشد USDC

با کاهش رشد و قیمت تتر، به نظر می‌رسد که اوضاع روزبه‌روز به نفع USDC می‌شود. USDC یک استیبل کوین دیگر است که شرکت سیرکل (Circle) وظیفه عرضه و انتشار آن را عهده‌دار است.

کمی پس از آن که سیرکل عنوان کرد که قصد دارد USDC را در حداکثر ۱۰ بلاک چین دیگر گسترش دهد، اعلام شد که این شرکت به‌دنبال عرضه عمومی سهام خود از طریق SPAC است.

ترون که جاستین سان (Justin Sun) آن را هدایت می‌کند، یکی از بلاک چین‌هایی است که اخیراً USDC را اضافه کرده است. طبق اعلام وب‌سایت سیرکل، یکی از اهداف این ارز دیجیتال در بلاک چین ترون مهیاکردن شرایط برای «رشد در آسیا» و دیگر نقاط جهان است.

با توجه به این که بلاک چین ترون تراکنش‌هایی ارزان‌تر و سریع‌تر از اتریوم ارائه می‌کند، تترهای روی ترون بیشتر از تترهای روی اتریوم است؛ به‌گفته کارشناسان، معامله‌گران آسیایی تراکنش‌های ارزان و سریع را ترجیح می‌دهند. با تکیه بر این حقیقت می‌توان گفت که ورود USDC به بلاک چین ترون تا حد زیادی برای معامله‌گران آسیایی اغواکننده خواهد بود.

جاستین سان در این باره گفت:

فکر می‌کنم که USDC در آسیا شانس رقابت با تتر در بازار استیبل کوین‌ها را دارد. احساس می‌کنم که بازار استیبل کوین‌های آسیا در مقطع فعلی نیاز به تنوع بیشتری در بحث زیرساخت‌ها دارد و معامله‌گران آسیایی به‌دنبال گزینه‌های بیشتری هستند.

به‌گفته لین، بر خلاف تتر که تا حدی زیادی به کانال‌هایی در خارج از صرافی‌ها متکی است، USDC به‌دلیل خدمات مشتریان تشویقیِ ارائه‌شده توسط سیرکل در آسیا، به‌راحتی قابل خریداری است. او در این باره افزود:

کارکردن با USDC بسیار ساده است. به‌محض آن که مدارک درخواستی را فراهم کنید، یک فرد از طریق ایمیل با شمار ارتباط برقرار می‌کند.

شاید در حال حاضر خیلی زود باشد که بگوییم USDC‌ می‌تواند سلطه تتر در بازار استیبل کوین‌های آسیا را از بین ببرد؛ این در حالی است که USDC به‌خوبی توانسته حوزه امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای را تحت سلطه خود در بیاورد.

تقریباً نیمی از عرضه USDC در قراردادهای هوشمند قفل شده است. طبق داده‌های گلاسنود تنها ۲۰ درصد از عرضه تتر در قراردادهای هوشمند قفل شده است.

رایان واتکینز (Ryan Watkins)، تحلیل‌گر و پژوهشگر شرکت مساری (Messari)، در اظهارنظری گفت:

نمودار تتر

USDC رفته‌رفته بیشتر و بیشتر در پرداخت‌های درون زنجیره‌ای استفاده می‌شود. این در حالی است که تتر بیشتر در معاملات درون صرافی‌ها و به‌عنوان مارجین در معاملات آتی استفاده می‌شود. نباید فراموش کرد که این معاملات با آرام‌شدن بازار کمتر شده است.

آسیب‌پذیری تتر و بازار خرسی

یکی از مشکلاتی که تتر مدت‌ها است با آن دست و پنجه نرم می‌کند، شهرتش در میان جامعه ارزهای دیجیتال است. بسیاری از افراد ادعا می‌کنند که تتر به‌عنوان بزرگترین استیبل کوین بازار، پشتوانه کافی در اختیار ندارد.

نوئل آچسون (Noelle Acheson)، مدیر بخش بازارهای شرکت جنسیس گلوبال تریدینگ (Genesis Global Trading)، در این باره می‌گوید:

بازار از احساسات منفی پر شده است و معامله‌گران به‌دنبال دلیل هستند. فصل ترس و بلاتکلیفی است و آسیب‌پذیری‌های تتر تقریباً در تمام بحث‌ها حضور دارد.

آچسون می‌گوید بازار تشنه توضیح دلیل «بی‌میلی» قیمت‌ها است و تتر و شرکت پشت آنها با حواشی پشتوانه‌سازی‌شان هدفی عالی به حساب می‌آیند.

مدتی است که نهادهای نظارتی و سازمان‌های دولتی تتر و دیگر استیبل کوین‌ها را زیر ذره‌بین برده‌اند. جروم پاول (Jerome Powell)، رئیس فدرال رزرو، هفته گذشته در مقابل کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان در ارتباط با این ارزهای دیجیتال صحبت کرد. طبق مدارکی که ماه مه منتشر شد، تقریباً نیمی از پشتوانه تتر از طریق اوراق تجاری تأمین می‌شود. پاول در این باره گفت:

اوراق تجاری تعهدات کوتاه‌مدت از سوی شرکت‌ها هستند و در بیشتر موارد این اوراق در دسته سرمایه‌گذاری طبقه‌بندی می‌شوند، بیشتر آنها تا حدی زیادی نقدپذیر هستند و مشکلی ندارند. اما در مواقع بحران بازار [این اوراق] ناپدید می‌شود. این دقیقاً همان زمانی است که مردم درخواست پولشان را می‌کنند. خیلی ساده است: این گونه فعالیت‌های اقتصادی شبیه به سپرده‌های بانکی و سرمایه‌های بازارهای پول هستند و باید به شیوه مشابه قانون‌گذاری شوند.

برخی از احساسات منفی بازار و تلفیق آنها با نگرانی‌های قانونی رشد معاملات جفت ارز تتر/USDC در بایننس را تحت‌الشعاع قرار داده است. در حال حاضر این جفت ارز در معاملات آنی جفت ارزهای USDC بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است. به عبارت دیگر، معامله‌گران در حال حاضر در حال تبدیل تترهای خود به USDC هستند. این احتمال وجود دارد که این اقدام به‌دلیل ترس آنها از کاهش ارزش تتر باشد. یا شاید آنها کاربردی بیشتری در USDC می‌بینند!

حسن بصیری، معاون شرکت مدیریت سرمایه آرکا (Arca)، در اظهارنظری اعلام کرد:

برخی از معامله‌گران ممکن است تتر قرض بگیرند و آن را با USDC تبدیل کنند. همان طور که می‌دانید USDC قیمتی معادل ۱ دلار دارد؛ در نتیجه زمانی که تتر قرض بگیرید و آن را با USDC معاوضه کنید و در صورتی که تتر تا حد لازم پشتوانه نداشته باشد، می‌توانید تتر را با قیمتی کمتر از ۱ دلار بازخرید کنند.

لین معتقد است که نباید فراموش کرد بسیاری از توکن‌هایی که در بایننس معامله می‌شوند و ارزش بازار کمی دارند، تنها جفت ارز تتر دارند و این مسئله هم می‌تواند بر معاملات جفت ارز تتر/USDC‌ تأثیرگذار باشد.

به‌عنوان مثال می‌تواند به توکن اکسی اینفینیتی (AXS) اشاره کرد که در هفته‌های گذشته سروصدای زیادی به پا کرد. این توکن تنها با جفت ارزهای تتر، BUSD و بایننس کوین در بایننس موجود دارد و این در حالی است که این ارز دیجیتال جفت ارز معاملاتی USDC ندارد. جفت ارز BUSC و USDC‌ یکی دیگر از جفت ارزهای محبوب معاملاتی در بایننس به حساب می‌آیند. پس از جفت ارزهای معاملاتی تتر/USDC، بیت کوین/USDC و اتر/USDC، این جفت ارز بیشترین معاملات در بایننس را به خود اختصاص داده است.

بصیری معتقد است که اگر معامله‌گران تتر شورت می‌کنند، پاسخی به ترس و بلاتکلیفی است که در بازار وجود دارد. با این حال او می‌گوید نگرانی‌ای در بحث استیبل کوین‌ها وجود ندارد. او در این باره افزود:

تتر مشکلی ندارد و هیچ وقت هم مشکلی نداشته است.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

3 دیدگاه
محمد مهدی
محمد مهدی
۲ سال قبل

ممنون بابت مطلب خوبتون
فقط من زیاد عادت به خوندن مطالب ترجمه ندارم
اصلا متوجه نمیشم چی میگن
یک لطف کنید لینک اصلی مطالب رو هم زیر اونها درج کنید ممنون میشم

شاهین
شاهین
۲ سال قبل

تشکر بابت مقاله خوبتون

skantry
skantry
۲ سال قبل

از خرداد که بازار ریخت جمع استیبل کوین های بازار98 میلارد دلار بود
الان 118 میلیارد دلار
حدود 20 درص بازار پول بیشتری اومده توش این چه عنوان گمراه کننده ایه بعضیا که نمیدونن خیال میکنن تتر فقط استیبل کوینه
busd < usdc گسترش پیدا کردن که موسسه تتر نتونه خرابکاری کنه