وال‌استریت جورنال: ممکن است داعش از NFTها برای انتشار پیام‌های تروریستی استفاده کند

وال‌استریت جورنال: ممکن است داعش از NFTها برای انتشار پیام‌های تروریستی استفاده کند

خبر کشف اولین توکن غیرمثلی (NFT) که یک حامی تروریست آن را ایجاد کرده و به اشتراک گذاشته است، این نگرانی را به وجود آورده است که ماهیت تغییرناپذیر فناوری بلاک چین می‌تواند به انتشار پیام‌ها و تبلیغات تروریست‌ها و تأمین مالی فعالیت‌های آنها کمک کند.

به گزارش کوین تلگراف، وال استریت جورنال روز ۴ سپتامبر (۱۳ شهریور) در مقاله‌‌ای این موضوع را بررسی کرده است. کارشناسان اطلاعاتی در این مقاله‌ می‌گویند ممکن است داعش و سایر گروه‌های تروریستی از فناوری بلاک چین برای فرار از تحریم‌ها و جمع‌آوری بودجه کمپین‌های تروریستی خود استفاده کنند.

رافائل گلوک (Raphael Gluck)، یکی از بنیان‌گذاران شرکت تحقیقاتی جیهاداسکوپ (Jihadoscope) در ایالات متحده، یک NFT بحث‌انگیز را از طریق حساب‌‌های شبکه‌های اجتماعی طرفداران داعش پیدا کرده است.

گفته می‌شود این توکن دیجیتال که «IS-NEWS #۰۱» نام دارد، تصویری از نماد داعش همراه با متنی است که شبه‌نظامیان داعشی مستقر در افغانستان را به‌دلیل حمله به مواضع طالبان ستایش می‌کند.

ماریو کازبی (Mario Cosby)، تحلیلگر اطلاعاتی سابق دولت آمریکا که در زمینه ارزهای دیجیتال و بلاک چین نیز تخصص دارد، گفته که کاربر سازنده توکن غیرمثلی IS-NEWS #۰۱ دو NFT دیگر را در ۲۶ اوت (۴ شهریور) ایجاد کرده است. یکی از این NFTها تصویری از یک جنگجوی داعش است که به دانش آموزان ساخت مواد منفجره را آموزش می‌دهد و NFT دیگر تصویری در مخالفت با سیگارکشیدن است.

تصویری از توکن NFT به نام IS-NEWS #01 (سمت چپ)
تصویر NFTهای منتسب به طرفداران داعش.

تحلیلگران گفته‌اند این NFTها می‌توانند نشانه‌ای از این باشد که گروه‌های تروریستی از فناوری‌های در حال ظهور برای انتشار پیام خود و آزمایش استراتژی‌های جدید تأمین مالی استفاده می‌کنند.

گلوک می‌گوید:

این یک تجربه تمام عیار در جهت یافتن راه‌هایی برای تخریب‌ناپذیرکردن محتوا است.

طبق گزارش‌ها، این توکن در بازار NFT اوپن‌سی (OpenSea) فهرست شده بود؛ اما این شرکت با استناد به سیاست‌های سخت‌گیرانه مقابله با نفرت‌پراکنی و خشونت‌پراکنی خود، به‌سرعت آن را حذف کرد. گفته می‌شود که این سه NFT پیش از حذف‌شدن در رریبل (Rarible) و چندین بازار NFT ‌دیگر نیز فهرست شده بودند.

کازبی می‌گوید با اینکه هیچ‌کدام از این NFTها معامله نشده‌اند، ماهیت ضدسانسور آنها باعث ایجاد نگرانی می‌شود.

او اضافه کرد:

در حقیقت، هیچ‌کس نمی‌تواند برای ازبین‌بردن این NFTها کاری انجام دهد.

پیش از این، متخصصان امنیتی درباره احتمال بهره‌برداری تروریست‌ها از فناوری‌ها و بازارهای نوظهور، از جمله NFTها، برای تأمین مالی حملات خود، ابراز نگرانی کرده بودند.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده نیز در ماه فوریه (بهمن ۱۴۰۰) پژوهشی را منتشر کرد که در آن بر رشد بازار NFTها به‌عنوان یک نگرانی بالقوه تأکید می‌کند. برخی کارشناسان نیز می‌گویند در حالی که ارزهای دیجیتال با چندین پرونده تأمین مالی تروریسم مرتبط هستند، هنوز به ابزار اصلی تأمین مالی تروریسم تبدیل نشده‌اند.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه