آیا استخراج انفرادی بیت کوین در خانه می‌تواند سوددهی داشته باشد؟

آیا استخراج انفرادی بیت کوین در خانه می‌تواند سوددهی داشته باشد؟

چند هفته پیش اخباری منتشر شده بود مبنی بر اینکه چند ماینر تنها که به استخر استخراج خاصی هم وصل نبودند، توانسته‌اند به‌صورت انفرادی یک بلاک کامل از شبکه بیت کوین را استخراج کنند و پاداش ۶.۲۵ بیت کوینی آن بلاک را به‌طور کامل به خود اختصاص دهند. از آنجا که بیشتر ماینرهای قدرتمند و فارم‌های بزرگ استخراج به استخرهای مطرح وصل هستند و هش ریت خود را با آنها با به اشتراک می‌گذارند، ماینرهای جدا از این استخرها شانس بسیار کمی برای کسب پاداش بلاک‌های شبکه دارند؛ اما این اتفاق چطور برای این ماینرهای تنهای خانگی افتاده است و آیا فعالیت‌های خانگی این‌چنینی می‌تواند برای افراد بازدهی مالی داشته باشد؟

به گزارش کریپتونیوز، در سال‌های آغازین فعالیت شبکه بیت کوین، می‌توانستید با سیستم‌های بسیار ابتدایی تعداد قابل‌توجهی از این ارز دیجیتال را استخراج کنید؛ امروز اما این شرایط زمین تا آسمان فرق کرده است. از سوی دیگر، برای آن دسته از کسانی که می‌خواهند در خانه بیت کوین استخراج کنند، همچنان امیدهایی برای کسب درآمد از این راه وجود دارد. در هفته‌های اخیر داستان‌هایی درباره استخراج‌کنندگان بیت کوین شنیده می‌شود که با یک ماینر تنها یک بلاک کامل را استخراج و پاداش آن را دریافت کرده‌اند.

قبل از اینکه چگونگی این اتفاق نادر را با هم بررسی کنیم، خوب است کمی با استخراج بیت کوین و شیوه کار این شبکه آشنا شوید.

مختصری درباره استخراج بیت کوین

در فرایند استخراج بیت کوین علاوه بر تأمین امنیت بلاک چین، تراکنش کاربران با استفاده از قدرت سیستم‌های کامپیوتری ماینرها پردازش می‌شود و هم‌زمان با آن واحدهای جدید هم در چرخه شبکه قرار می‌گیرند.

استخراج به‌طور کلی شامل اختصاص هش پاور (Hash Power) یا قدرت محاسباتی به شبکه با استفاده از سخت‌افزارهای خاصی است که به آنها ماینر می‌گویند. کار اصلی ماینرها حل‌کردن یک‌سری مسائل پیچیده ریاضی است. ماینری که قبل از دیگران جواب مسائل مربوط به یک بلاک را پیدا کند، برنده پاداش آن بلاک می‌شود. رقم پاداش استخراج هر بلاک هم اکنون ۶.۲۵ بیت کوین است. با این حال، پاداش بلاک‌های شبکه هر چهار سال یک‌بار طی فرایندی به نام «هاوینگ» که از قبل برنامه‌ریزی شده است، به نصف رقم قبلی کاهش پیدا می‌کند. تخمین زده می‌شود که هاوینگ بعدی در سال ۲۰۲۴ اتفاق بیفتد. در حال حاضر هم روزانه حدود ۹۰۰ بیت کوین جدید استخراج می‌شود.

استخراج بیت کوین می‌تواند به‌تنهایی به‌عنوان یک ماینر انفرادی یا با پیوستن به یک استخر استخراج انجام شود. استخرهای استخراج به ماینرها این امکان را می‌دهند تا قدرت محاسباتی خود را با هم به اشتراک بگذارند و شانس برنده‌شدن پاداش بلاک‌ها را افزایش دهند. پاداش‌های دریافتی نیز به‌صورت متناسب و بر اساس قدرت پردازشی هر عضو، بین تمام اعضای استخر تقسیم می‌شود.

معمولاً اکثر ماینرهای بیت کوین در استخرهای استخراج فعالیت می‌کنند؛ چراکه شانس ماینرهای انفرادی برای رسیدن به پاداش بلاک‌های شبکه بسیار کم است. با این حال، ظاهراً همچنان کسانی پیدا می‌شوند که ترجیح می‌دهند شانس خود را به‌عنوان یک ماینر انفرادی امتحان کنند.

استخراج انفرادی چیست؟

آیا استخراج انفرادی بیت کوین در خانه می‌تواند سوددهی داشته باشد؟

استخراج انفرادی همان طور که از نامش پیداست، به استخراج فردی و جدا از استخرهای بیت کوین یا هر ارز دیجیتال مبتنی بر اثبات کار دیگر اشاره دارد.

برخلاف ماینرهای داخل استخر که قدرت و منابع محاسباتی خود را برای استخراج بیت کوین به اشتراک می‌گذارند، ماینرهای انفرادی برای استخراج به هیچ طرف دیگری متکی نیستند. در واقع آنها پس از اتصال دستگاه‌های استخراج خود به یک کیف پول بیت کوین، کشف بلاک‌های جدید را آغاز می‌کنند و تمام ماجرا به همین چند مرحله ختم می‌شود.

اگر شانس با یک ماینر انفرادی یار باشد و بتواند یک بلاک جدید پیدا کند، کل پاداش بلاک را به دست خواهد آورد که ممکن است به‌معنای تغییر زندگی مالی آن شخص باشد. با این حال، برای اینکه یک ماینر تنها شانس پیدا‌کردن یک بلوک جدید را داشته باشد، به تجهیزات خانگی پرهزینه‌ای نیاز دارد تا بتواند از نظر قدرت پردازشی با سایر ماینرها رقابت کند. علاوه بر این، می‌توان گفت که سختی استخراج شبکه بیت کوین نیز نقش مهمی در احتمال برنده‌شدن پاداش هر بلاک دارد.

همچنین بخوانید: استخر استخراج یا استخر ماینینگ (Mining Pool) چیست؟

ماجرای ماینر تنهایی که یک بلاک کامل استخراج کرد!

چندی پیش اخباری منتشر شده بود مبنی بر اینکه چند ماینر انفرادی توانسته‌اند به‌تنهایی یک بلاک کامل از شبکه بیت کوین را استخراج کنند. تحت‌تأثیر این اخبار، بحث درباره استخراج به‌صورت انفرادی بار دیگر در جامعه بیت کوین داغ شد.

فراموش نکنیم که پاداش استخراج هر بلاک از شبکه بیت کوین فعلاً ۶.۲۵ واحد است که با قیمت‌های امروزی بیش از ۲۵۰٬۰۰۰ دلار (حدود ۶.۵ میلیارد تومان) ارزش دارد. برای بسیاری از آدم‌ها چنین پولی می‌تواند یک تغییر بزرگ باشد.

همان طور که ارزدیجیتال در ماه ژانویه (دی) گزارش داده بود، یک ماینر انفرادی با تنها ۱۲۶ تراهش بر ثانیه (TH/S) توان پردازشی، توانسته بود یک بلاک کامل از شبکه بیت کوین را به‌تنهایی استخراج و مبلغی معادل ۲۶۶٬۸۷۰ دلار بیت کوین پاداش دریافت کند. کان کولیواس (Con Kolivas)، مدیر استخر استخراج سولو سی‌کی (Solo CK)، کسی بود که اولین بار این داستان را منتشر کرد و به ماینر و کاربر خوش‌شانس این سرویس مبتنی بر استخراج انفرادی تبریک گفت. باید این را هم اضافه کنیم که سولو سی‌کی برخلاف نامش یک «استخر استخراج» بیت کوین نیست و تنها سرویسی برای مدیریت ماینرهایی است که به‌صورت انفرادی و مستقل از استخرهای مطرح فعالیت می‌کنند.

سولو سی‌کی در واقع به ماینرهای خانگی این امکان را می‌دهد تا از هزینه‌های راه‌اندازی یک فول نود بیت کوین اجتناب کنند و در عین حال «برای اطلاع‌پیداکردن و انتشار سریع تغییرات بلاک‌ها به نودهای با تأخیر کم و سریع شبکه بیت کوین» وصل شوند.

کولیواس گفته است:

واکنش‌ها به این ایده (استخراج با استخر) خارق‌العاده بوده است، اما به خاطر داشته باشید که مردم از روز اول به‌صورت انفرادی بیت کوین استخراج می‌کردند. تفاوت استخراج انفرادی و گروهی (با استخر) در این است که هش ریت ماینرهای انفرادی هر سال نسبت به قبل کمتر می‌شود.

حدود یک هفته بعد، ماینر انفرادی دیگری توانست با برنده‌شدن یک بلاک کامل اتریوم، ۱۶۸ توکن به ارزش بیش از نیم میلیون دلار به‌دست آورد. این ماینر اتریوم موفق شده بود بلاکی با ظرفیت متوسط هش ریت ​​۲.۱۹ گیگاهش بر ثانیه (GH/s) را کشف و استخراج کند. این فرد خوش‌شانس کار خود را از اواخر دسامبر (آذر) شروع کرده بود و همین موضوع باعث می‌شود داستان این ماینرهای تنها دیوانه‌کننده‌تر به نظر برسد.

آیا استخراج انفرادی در خانه می‌تواند بازدهی مالی داشته باشد؟

آیا استخراج انفرادی بیت کوین در خانه می‌تواند سوددهی داشته باشد؟

با شنیدن این داستان‌ها ممکن است اکنون کمی وسوسه شده باشید که استخراج انفرادی را امتحان کنید؛ اما بهتر است قبل از هر کاری کمی به واقعیت‌های صنعت استخراج نگاه کنیم.

استخراج بیت کوین یا هر ارز دیجیتال مبتنی بر اثبات کار دیگری نیاز به تجهیزات نسبتاً گران‌قیمتی دارد. نمی‌توانید فقط با روشن‌کردن یک دستگاه قدیمی انتظار درآمدهای نجومی داشته باشید. علاوه بر این، هزینه‌های برق، فراهم‌کردن سیستم‌های خنک‌کننده، هزینه‌ تعمیرات دستگاه‌ها و زمان غیرفعال‌بودن آنها نیز باید در نظر گرفته شوند.

به‌عنوان یک ماینر انفرادی، باید سرمایه‌گذاری اولیه قابل‌توجهی انجام دهید و در ادامه هم با هزینه‌های جاری زیادی مواجه خواهید شد. ضمن اینکه هیچ تضمینی وجود ندارد درآمد شما از استخراج بیت کوین بتواند این هزینه‌ها را پوشش بدهد.

علاوه بر این، انجام استخراج به‌صورت انفرادی و به امید برنده‌شدن پاداش بلاک‌های شبکه، نوعی قمار است. موارد گزارش‌شده از برنده‌شدن ماینرهای انفرادی بسیار‌بسیار نادر هستند. اگر تعداد انگشت‌شماری ماینر ای‌سیک (ASIC) را در خانه کنار هم جفت‌وجور کنید، شانس برنده شدن ۶.۲۵ بیت کوین که پاداش استخراج هر بلاک شبکه است، برای شما بسیار اندک خواهد بود، در حالی که راه‌اندازی این تجهیزات می‌تواند از نظر مالی برایتان گران تمام شود.

پس اگر هدف شما از استخراج انفرادی بیت کوین در خانه تنها داشتن درآمد است، باید گفت که برای کسب درآمد از ارزهای دیجیتال احتمالاً راه‌های بسیار بهتری هم وجود دارد.

همچنین بخوانید: آموزش استخراج بیت کوین + معرفی بهترین دستگاه‌های ماینینگ

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

4 دیدگاه
افشار
افشار
2 سال قبل

چرا نگفتی راه بهتر کدومه

سردر دیفای
سردر دیفای
2 سال قبل

بیت دیگه مثل قبلن نیست

AHMAD Esian
AHMAD Esian
2 سال قبل

داستان قشنگی بود. ولی بد تموم شد.

محمدرضا دولاح
محمدرضا دولاح
2 سال قبل

ً