دبیر کل سازمان ملل: باید بلاک چین را با آغوش باز بپذیریم

دبیر کل سازمان ملل: باید بلاک چین را با آغوش باز بپذیریم

«آنتونیو گوترش» (António Guterres)، دبیر کل سازمان ملل متحد معتقد است که غول‌های بین‌المللی باید فناوی بلاک چین را با آغوش باز بپذیرند.

به گزارش فوربس، نخست وزیر سابق پرتغال از فناوری بلاک چین که اولین بار در بیت کوین استفاده شده است، برای تبدیل شدن به یکی از ارکان اصلی این سازمان حمایت کرد. سازمانی که هر سال با بودجه چندین میلیارد دلاری به دنبال ایجاد دنیایی باثبات‌تر است.

در شرایطی که رئیس جمهور چین از بلاک چین به عنوان یک اولویت ملی حمایت کرده، و صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل برای برخی از پروژه‌های خود اقدام به پذیرش کمک‌های مالی در قالب بیت کوین و اتریوم کرده است، این بیاینه گوترش نشان می‌دهد که فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال به طور گسترده و جدی در بالاترین سطح از بزرگترین نهادهای جهانی پیگیری می‌شوند.

در حالی که به نظر می‌رسد چین به طور گسترده‌ای بر استفاده از فناوری بلاک چین برای مبارزه با پولشویی و همچنین ردیابی هر چه بهتر تراکنش‌های شهروندانش متمرکز شده است، تمرکز سازمان ملل بیشتر در جهت دادن اطمینان بیشتر به حامیان مالی است تا مطمئن شوند کمک‌های مالی اهدا شده توسط آن‌ها در همان مواردی صرف می‌شود که خودشان تمایل دارند. به علاوه سازمان ملل می‌خواهد با استفاده از این تکنولوژی از اتلاف گسترده منابع در زنجیره تامین غول‌پیکر این سازمان جلوگیری کند.

گوترش در مصاحبه‌ای اختصاصی با فوربس گفت:

برای اینکه سازمان ملل بتواند در عصر دیجیتال به وظایف خود به خوبی عمل کند، ما باید با آغوش باز از فناوری‌هایی مانند بلاک چین که می‌توانند به دستیابی به اهداف توسعه پایدار کمک کنند، استقبال کنیم.

این اولین بار نیست که گوترش به طور ویژه به فناوری بلاک چین اشاره می‌کند. او در سپتامبر ۲۰۱۸ (شهریور ۱۳۹۷)، در یک سخنرانی به سه زبان انگلیسی، اسپانیای و فرانسوی در مورد بی‌اعتمادی در سطح جهانی، و یا به بیان خودش «اختلالِ کمبود اعتماد»، اشاره کرد که می‌توان با استفاده از بلاک چین و با کمک فناوری‌های دیگری مانند هوش مصنوعی تا حدی این مشکل را حل کرد تا شاید کورسوی امیدی در فعالیت‌های داخلی این سازمان بین‌المللی بدرخشد.

در آن سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، گوترش حتی در مورد سوءاستفاده احتمالی از «پرداخت‌های تقریباً ناشناس با استفاده از ارزهای دیجیتال» نیز هشدار داد. او از پتانسیل بلاک چین برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار سازمان ملل حمایت کرد. اهداف توسعه پایدار سازمان ملل که در سال ۲۰۱۵ تنظیم شد، از ۱۷ بخش تشکیل شده است که شامل پایان دادن به فقر، تامین کالا و الزام به مسئولیت‌پذیری است.

از پنج پروژه سازمان ملل در شبکه‌یِ نوآوری سازمان، که در آن‌ها از تکنولوژی بلاک چین نام برده شده است، در سه مورد صراحتاً از فقر و مسئولیتِ تامین کالا یاد شده است. واحد ارتباطات بین‌المللی سازمان ملل (ITU) و سازمان غذا و کشاورزی (FAO)، برای ردیابی زنجیره تامین و عرضه خوک در پاپوا گینه نو مشارکت می‌کنند. صندوق توسعه سرمایه سازمان ملل متحد نیز در حال تحقیق بر روی بلاک چین برای استفاده در حواله‌های بانکی در نپال است. همچنین برنامه توسعه سازمان ملل متحد هم از تکنولوژی بلاک چین برای ردیابی زنجیره تامین کاکائو در اکوادور استفاده می‌کند.

در اکتبر ۲۰۱۹ (مهر ۱۳۹۸)، یونیسف اولین بیت کوین و اتریوم‌های اهدایی را از طرف بنیاد اتریوم دریافت کرد. هدف از دریافت این ارزهای دیجیتال، کمک به تامین بودجه راه‌اندازی استارتاپ‌های بین‌المللی است که در تلاشند با استفاده از بلاک چین مشکلات مربوط به ابتکارات سازمان ملل را حل کنند.

در زمان راه‌اندازی این پروژه، نمایندگی‌های یونیسف در آمریکا، فرانسه، استرالیا و نیوزلند به این پروژه ملحق شدند و در حال حاضر دفاتر یونیسف در سراسر جهان در حال پیوستن به این طرح هستند.

برای سازمانی در حد و اندازه سازمان ملل، ایجاد برنامه‌هایی با استفاده از بلاک چین کار آسانی نیست. سال‌ها طول کشید که یونیسف از سیستمی متشکل از ده‌ها ذینفع داخلی خارج شود تا بتواند کمک‌هایی در قالب ارزهای دیجیتال دریافت کند، و این به خاطر امکان دریافت و ارسال ارز دیجیتال از هر نقطه کره زمین است.

استفاده از سایر کاربردهای بلاک چین حتی ممکن است نیازمند زمان بسیار بیشتری باشد. کاربردهایی که نویدبخش کاهش تلفات و هم‌افزایی بین آژانس‌های رقیب سازمان ملل است و به اهداکنندگان این اطمینان را می‌دهد که کمک‌هایشان در مسیر درست استفاده خواهد شد. شرکت تحقیقاتی «گارتنر» (Gartner) پیش‌بینی می‌کند در سه سال آینده ۹۰ درصد پروژه‌های مربوط به بلاک چین شکست خواهند خورد.

با اینکه گوترش ارتباط مستقیمی با پروژه‌های بلاک چینی سازمان ملل ندارد، اما او به طریقی حامی تمام این طرح‌هاست. در سپتامبر ۲۰۱۸ (شهریور ۱۳۹۷) نخست وزیر سابق پرتغال و رئیس سابق کمیته پارلمانی اقتصاد، دارایی و برنامه‌ریزی، برنامه راهبردی ۲۰ صفحه‌ای برای استفاده از فناوری در تحقق اهداف توسعه پایدار منتشر کرد و در آن صراحتاً خواستار حمایت بیشتر از کاربردهای نوآورانه بلاک چین و هوش مصنوعی شد.

در این طرح که «راهبرد دبیر کل سازمان ملل متحد درباره فناوری‌های جدید» نام دارد، گوترش مسئولیت و هماهنگی اجرای این طرح را به دفتر اجرایی خود و با همکاری یک گروه مرجع فناوری جدید سپرده است، و جلسات سه ماه‌ای را ترتیب می‌دهد تا بروزرسانی‌ها و پیشرفت کار به وی گزارش داده شود. او در این مورد می‌گوید:

همانطور که می‌آموزیم چه چیزی کار می‌کند و چه چیزی نه، راهبردها را مجدداً مورد بررسی قرار داده و بروزرسانی می‌کنیم. و اطمینان حاصل می‌کنیم که این راهبردها می‌توانند از فرهنگ نوآوری حمایت کنند و تلاش‌های جهانی ما از تجربیات در سطوح منطقه و کشورها بهره می‌پذیرد.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
رهگذر
رهگذر
۴ سال قبل

توهم اگه مث عده اي پول و قدرت زيادي داشتي. بلاك چين رو توي نطفه خفه ميكردي. الان يه شيپيش هم تو جيبيت نيس كه مياي ازش تعريف ميني