تخلفات بازارهای NFT‌ زیر ذره‌بین کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا

تخلفات بازارهای NFT‌ زیر ذره‌بین کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا

با افزایش فعالیت‌های غیرقانونی در بازارهای توکن‌ غیرمثلی (NFT)، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) موج جدیدی از تحقیقات را متوجه این بازارها و سازندگان NFTها کرده‌است.

به گزارش کوین تلگراف، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده به رهبری گری گنسلر (Gary Gensler) که نگاهی شکاکانه به ارزهای دیجیتال دارد، تحقیقات خود را برای یافتن موارد احتمالی اوراق بهادار ثبت‌نشده در بین ایجادکنندگان و بازارهای NFT آغاز کرده است.

همچنین بخوانید: گزارش: افزایش استفاده از NFTها در فعالیت‌های مجرمانه

منابع ناشناس ادعا می‌کنند که کمیسیون بورس و اوراق بهادار در حال بررسی این موضوع است که آیا از توکن‌های غیرمثلی (NFT) خاص، مانند اوراق بهادار سنتی و برای جمع‌آوری پول استفاده می‌شود یا خیر!

در طول چند ماه گذشته، وکلای واحد اجرایی این کمیسیون، با ارسال چندین احضاریه خواستار اطلاعاتی درباره برخی از NFTها و عرضه‌‌های توکن شده‌اند.

در طول سال گذشته تمرکز این کمیسیون روی پروژ‌ه‌های وام‌دهی ارزهای دیجیتال بود و اکنون شاهد ورود قدرت‌مندانه این کمیسیون برای بررسی NFTها هستیم. این کمیسیون علاقه خاصی به بررسی نحوه استفاده از NFTهای تقسیم‌شدنی دارد. این NFTها قابل تقسیم به واحد‌های کوچک‌تر برای فروش جداگانه آن‌ها هستند.

البته فعالان بازار چند وقتی است که نشانه‌های هشدار این تحقیقات را می‌دیدند. در مارس سال میلادی گذشته (اسفند ۱۳۹۹) هستر پیرس (Hester Peirce) یا همان کریپتو مام (Crypto Mom) هشدار داد که فروش NFTهای قابل تقسیم ممکن است قانونی را نقض کند.

ترجیحاً چیزی ایجاد نکنید که به‌عنوان یک کالای سرمایه‌گذاری شناخته شود، چون آن چیز در زمره اوراق بهادار (Security) قرار می‌گیرد.

این تحقیقات جدیدترین مورد در موج اقدامات قانونی است که اخیراً با هدف کنترل بیشتر بازار ارزهای دیجیتال شروع شده است. به‌تازگی کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا شرکت بلاک‌فای (BlockFi) را که در حوزه وام‌دهی ارزهای دیجیتال در نیوجرسی آمریکا مستقر است به‌دلیل درج‌نکردن عبارت «بهره بالا: محصول وام‌دهی به‌عنوان اوراق بهادار» با جریمه بی‌سابقه ۱۰۰ میلیون دلاری نقره‌داغ کرده‌است.

بیت کوین و اتریوم به این دلیل که کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا آنها را به‌عنوان اوراق بهادار در نظر نمی‌گیرد، (حداقل هنوز در نظر نمی‌گیرد) مشمول این بررسی‌ها نمی‌شوند؛ اما سایر دارایی‌های دیجیتال به خوش‌شانسی‌ آن‌ها نبوده‌اند، به‌ویژه ریپل لبز (Ripple Lab)، شرکت مادر XRP که از اواخر سال ۲۰۲۰ میلادی بر سر فروش اوراق بهادار ثبت‌نشده درگیر یک پرونده حقوقی است.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
masihsamawah
masihsamawah
۲ سال قبل

آیا تغییراتی ایجاد شده است که بتوانیم بررسی کنیم؟