شمارش معکوس برای عرضه ETFهای نقدی بیت کوین؛ اولین درخواست چه زمانی تأیید می‌شود؟

شمارش معکوس برای عرضه ETFهای نقدی بیت کوین؛ اولین درخواست چه زمانی تأیید می‌شود؟

جامعه ارزهای دیجیتال بیشتر از هر زمان دیگری منتظر تأیید درخواست راه‌اندازی اولین ETF نقدی بیت کوین در آمریکا توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده است. این تصمیم که می‌تواند بزرگترین رویداد قانون‌گذاری در فضای ارزهای دیجیتال نام گیرد، ممکن است تا کمتر از ۲۰ روز دیگر عملی شود؛ اما واکنش قیمت‌ها به این اتفاق چگونه خواهد بود؟

گزارش جدید فاکس بیزنس نشان می‌دهد کارکنان کمیسیون بورس آمریکا اخیراً کنفرانس‌هایی را در قالب تماس‌های تلفنی با مجموعه‌های متقاضی راه‌اندازی ETF نقدی بیت کوین برگزار کرده‌اند. گفته می‌شود در این تماس‌ها جزئیاتی در رابطه با روند رسیدگی به درخواست‌ها و همین طور ساختار موردتأیید کمیسیون بورس برای را‌ه‌اندازی یک ETF نقدی مطرح شده است.

کارکنان کمیسیون بورس آمریکا گفته‌اند این سازمان دولتی تنها درخواست‌هایی را بررسی خواهد کرد که صرفاً اجازه خرید این محصول مالی در ازای پرداخت پول نقد، و نه پرداخت بیت کوین را می‌دهند. ضمن اینکه بازخرید سهام صندوق نیز تنها باید با پول نقد انجام شود. گفتنی است درمورد عمده صندوق‌های بورسی آمریکا چنین محدودیتی وجود ندارد و صادرکنندگان می‌توانند شرایط خرید یا بازخرید هم با پول نقد و هم به‌صورت غیرنقدی را فراهم کنند. دلیل این محدودیت نگرانی کمیسیون بورس نسبت به تخلف در فرایند خرید یا بازخرید با استفاده از ارزهای دیجیتال و همین طور مجاز نبودن خرید مستقیم بیت کوین در بازارهای نقدی برای کارگزاری‌هاست.

برخی کارشناسان تأیید اولین درخواست راه‌اندازی ETF نقدی بیت کوین قبل از پایان سال ۲۰۲۳ را پیش‌بینی می‌کنند. با این حال، باید در نظر داشت که کمیسیون بورس آمریکا یک سازمان دولتی است و بسیاری از کارکنان آن به خاطر تعطیلات کریسمس سر کار حاضر نخواهند بود. ضمن اینکه طبق یافته‌های فاکس بیزنس، این سازمان از شرکت‌ها خواسته است تا اصلاحیه درخواست‌های خود را تا تاریخ ۲۹ دسامبر (۸ دی) ارسال کنند.

دیوید وایزبرگر (David Weisberger)، مدیرعامل مجموعه کوین روتس (CoinRoutes) می‌گوید:

آن طور که از وضعیت تمام درخواست‌های راه‌اندازی ETF نقدی بیت کوین پیداست، کمیسیون بورس آمریکا به مدل مبتنی بر پول نقد تغییر مسیر داده است که ظاهراً مانع نهایی این سازمان قبل از تأیید درخواست‌هاست. با اینکه درمورد زمان‌بندی تأیید درخواست‌ها هیچ قطعیتی وجود ندارد، به نظر می‌رسد این اتفاق قبل از ضرب‌الاجل بعدی کمیسیون در ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) بیفتد.

تاریخ ۱۰ ژاونیه که وایزبرگر و دیگر کارشناسان بازارهای مالی به آن اشاره کرده‌اند، ضرب‌الاجل کمیسیون بورس برای بررسی درخواست راه‌اندازی ETF نقدی بیت کوین مؤسسه Ark ۲۱Shares متعلق به کتی وود (Cathie Wood)، طرفدار پروپاقرص بیت کوین است.

پیش‌بینی کارشناسان از واکنش قیمت به تأیید ETFها

تحلیلگران مؤسسه معاملاتی QCP Capital اخیراً در یادداشتی گفته‌اند که راه‌اندازی اولین ETF نقدی بیت کوین در ژانویه می‌تواند منجر به کاهش تقاضا برای این ارز دیجیتال و اجرای سناریوی «با شایعه بخر و با خبر بفروش» شود. کارشناسان این مؤسسه می‌گویند احتمال اصلاح بازار تا سطح ۳۶٬۰۰۰ دلار، قبل از ازسرگیری روند صعودی وجود دارد. از نظر تحلیلگران QCP Capital مقاومت پیش روی بیت کوین در مسیر صعودی هم ناحیه بین ۴۵٬۰۰۰ تا ۴۸٬۰۰۰ دلار است.

شمارش معکوس برای عرضه ETFهای نقدی بیت کوین؛ اولین درخواست چه زمانی تأیید می‌شود؟
نمودار یک روزه قیمت بیت کوین.

تحلیلگران جی‌پی مورگان (J.P. Morgan)، بزرگترین بانک ایالات متحده نیز حدود یک ماه پیش در یادداشتی به مسئله واکنش قیمت به تأیید درخواست‌های راه‌اندازی ETFهای نقدی بیت کوین پرداختند. آنها نیز نسبت به تأثیرگذاری صعودی و پایدار این رویداد موردانتظار بر بازار خوش‌بین نیستند.

نیکولاس پانیگیرتزاغلو (Nikolaos Panigirtzoglou)، یکی از تحلیلگران جی‌پی مورگان در این رابطه گفته است:

به غیر از ورود سرمایه‌های کاملاً جدید به ETFهای نقدی که ممکن است در آینده تأیید شوند، یک سناریوی محتمل‌تر وجود دارد و آن این است که [به‌جای سرمایه‌های جدید] سرمایه موجود در محصولات مالی فعلی که به‌نحوی به بیت کوین وابسته هستند، مثل صندوق بیت کوین گری‌اکسیل، ETFهای فیوچرز و سهام شرکت‌های فعال در زمینه استخراج بیت کوین، وارد ETFهای تازه‌تأییدشده شود.

او همچنین به این مسئله اشاره کرده است که در حال حاضر ETFهای نقدی در کانادا و اروپا وجود دارند، اما سرمایه‌گذاران علاقه کمی به این محصولات مالی از خود نشان داده‌اند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه