نام های ساتوشی یا همان ساتس نیمز (Sats Names) بیت کوین چیست؟

نام های ساتوشی یا همان ساتس نیمز (Sats Names) بیت کوین چیست؟

احتمال دارد که شما هم از آدرس‌های طولانی کیف پول بیت کوین با دنباله خسته‌کننده اعداد و حروف خسته شده‌اید و ترجیح می‌دهید آدرس کیف پولی در شبکه بیت کوین با نام مخصوص خودتان داشته باشید. در این‌ صورت، باید آستین بالا بزنید و پیش از آنکه فردی هم‌نام شما آدرسی در این شبکه بسازد، نام مخصوص خودتان را ثبت کنید. نام‌ های ساتوشی به شما اجازه می‌دهند تا آدرس‌های کیف پولتان را با نام‌های خواندنی برای انسان ترکیب کنید.

در این مقاله با استفاده از یکی از مطالب وب‌سایت کوین‌گیکو، شما را با استاندارد نام های ساتوشی، چگونگی کارکردشان، کاربردها و برخی از دسته‌بندی‌های نام های ساتوشی آشنا می‌کنیم و نحوه ثبت نام ساتوشی را توضیح می‌دهیم. اگر شما هم به‌دنبال پرستیژ‌داشتن کیف پول بیت کوینی با نام ویژه خودتان هستید، خواندن این مطلب را از دست ندهید.

استاندارد نام های ساتوشی چیست؟

نام های ساتوشی یا همان ساتس نیمز (Sats Names) بیت کوین چیست؟

استاندارد نام‌ های ساتوشی یا ساتس نیمز (Sats Name Standard) که به‌اختصار SNS هم نامیده می‌شود، فناوری جدیدی است که به شما اجازه می‌دهد تا نامتان را به کیف پول بیت کوین خود متصل کنید. این استاندارد نام‌های خواندنی برای انسان را با کیف پول مرتبط ادغام می‌کند. سرویس‌های خارجی می‌توانند از این فناوری برای کارهای مختلفی همچون توسعه سیستم‌های پرداخت همتابه‌همتا بهره ببرند. در این سیستم‌ها، افراد می‌توانند به‌جای استفاده از آدرس‌های قدیمی و طولانی کیف پول از نام‌های خواندنی برای انسان استفاده کنند.

نام‌ های ساتوشی مشابه سرویس نام اتریوم

این ویژگی جدید نام‌گذاری در بیت‌کوین را می‌توانیم با سرویس‌های نام‌گذاری مشابه مانند سرویس نام اتریوم (ENS) یا دامنه‌های توقف‌ناپذیر (Unstoppable Domains) اتریوم مقایسه کنیم. همان‌طور‌که این سرویس‌ها در شبکه اتریوم به کاربران اجازه می‌دهند تا نام‌های مختلف را به کیف پول‌های خود نسبت دهند، استاندارد SNS هم به کاربران بیت کوین اجازه می‌دهد تا کیف پول‌ها را نام‌گذاری کنند.

بااین‌همه، باید توجه کنیم که استاندارد نام ‌های ساتوشی هنوز در ابتدایی‌ترین مرحله خود است و هنوز در حد سرویس‌های مذکور کاربرد گسترده ندارد. نام‌های SNS از حروف و ارقام خواندنی برای انسان با پسوند .sats تشکیل شده است. گفتنی است پروژه‌های نام‌گذاری دیگری هم وجود دارند که از پروتکل اردینالز (Ordinals) و پسوندهای مختلفی مانند .unisat و .xbt برای ارتباط نام‌ها با کیف پول‌ها بهره می‌برند.

بیشتر بخوانید: پروتکل اردینالز؛ ورود NFTها به شبکه بیت کوین

استاندارد نام ‌های ساتوشی با استقبال گسترده‌ای روبه‌رو شده است. گزارشی از داده‌های مستندشده پروژه نشان می‌دهد که تا ژوئن‌۲۰۲۳، بیش از ۵۰,۰۰۰ مالک کیف پول افزون‌بر ۲۵۰,۰۰۰ نام را با پسوند .sats ایجاد کرده‌اند. ناگفته نماند که بیش از ۱۲۰,۰۰۰ نام نیز با پسوندهای دیگری مانند .ord ، .xbt و .btc ایجاد شده‌اند.

با‌توجه‌به محافظه‌کار‌بودن بلاک چین بیت کوین، درک ایده استاندارد نام های ساتوشی ممکن است اندکی گیج‌کننده باشد؛ بنابراین، بد نیست نگاهی به چگونگی کارکرد این فناوری بیندازیم.

نام های ساتوشی چگونه کار میکنند؟

همه‌چیز از به‌روزرسانی تپروت (Taproot) بیت کوین در نوامبر‌۲۰۲۱ شروع شد. تپروت مهم‌ترین به‌روزرسانی شبکه بیت کوین از ابتدای ظهور بلاک چین به‌شمار می‌رود. به‌روزرسانی تپروت قرار بود توانایی‌های جدیدی به بلاک چین بیت کوین اضافه کند تا آن را در فضای روبه‌رشد اپلیکیشن‌های بلاک چینی در موقعیت بهتری قرار دهد.

بیشتر بخوانید: تپروت چیست؟ هر آنچه سرمایه‌گذاران باید درباره ارتقای تپروت بیت کوین بدانند

بااین‌حال، قابلیتی پیش‌بینی‌نشده‌ در تپروت اجازه داد تا داده‌های اضافی هم به کوین‌های جدید شبکه بیت کوین متصل شوند. این داده‌ها می‌توانند اَشکال و قالب‌های مختلفی مانند متن یا عکس یا فیلم داشته باشند. از توکن‌های جدید می‌توانیم مانند بیت کوین‌های معمولی پیشین استفاده و آن‌ها را خرج کنیم، با این‌ تفاوت که شبکه می‌تواند داده‌های پیوست‌شده را شناسایی و آن‌ها را اجرا کند. 

کاربران بیت کوین با استقبال از این ویژگی جدید و اتصال داده‌های چندرسانه‌ای به ساتوشی‌ها در بلاک چین، توکن‌های غیرمثلی اردینال و توکن‌های BRC20 ایجاد کردند. استاندارد SNS هم به روشی مشابه کار می‌کند؛ اما این‌ بار با اتصال نام به آدرس کیف پول بیت کوین روبه‌رو هستیم که با استفاده از اینسکرایب یا ثبت (Inscribe) جزئیات نام کیف پول روی ساتوشی انجام می‌شود.

تصویر زیر اردینالی را روی ساتوشی شماره ۱۷۲۹۴۵۷۳۲۸۸۰۱۶۲۲ نشان می‌دهد که نام Satoshi.sats را روی شبکه بیت کوین ثبت می‌کند.

نام های ساتوشی یا همان ساتس نیمز (Sats Names) بیت کوین چیست؟

مالکیت نام های ساتوشی

اولین کیف پولی که با نام مشخصی مانند Satoshi.sats ثبت می‌شود، مالکیت نام را ازآنِ خود می‌کند. این کیف پول ارزشی مشابه توکن‌های غیرمثلی یا مثلی انتقال‌دادنی به کیف پول‌های دیگر دارد. درواقع، این نام را در تراکنشی پیشرفته می‌توانیم به کیف پول دیگری متصل کنیم.

بیشتر بخوانید: کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ آموزش نصب و استفاده از کیف پول ارز دیجیتال

نام‌ها ممکن است ترکیبی از اعداد و حروف باشند و نباید فاصله‌ای وسط اعداد و حروف وجود داشته باشد. علاوه‌براین، اولین ثبت‌کننده نام مالک قانونی آن است. اگرچه می‌توان یک نام را چندین‌بار ثبت کرد، فقط اولین ثبت به‌عنوان نام اصلی در نظر گرفته می‌شود.

در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که بیش از ۱,۱۸۰ نتیجه جست‌وجو برای نام satoshi.sats وجود دارد؛ اما فقط اولین اردینال با شماره ۱۶۲۱۳۶ مالک قانونی و اصلی این نام است.

نام های ساتوشی یا همان ساتس نیمز (Sats Names) بیت کوین چیست؟

در مراحل بعدی توسعه، امکان ثبت نام‌های مشابه برای کاربران وجود نخواهد داشت؛ اما درحال‌حاضر، پیشنهاد می‌کنیم که افراد پیش از ثبت نام مدنظرشان، دردسترس‌بودن آن را بررسی کنند.

چگونه میتوانیم دسترسپذیری نام های ساتوشی را بررسی کنیم؟

برای جلوگیری از ثبت نام پیش‌تر ثبت‌شده‌، بهتر است ابتدا دسترس‌پذیری آن را بررسی کنید. یکی از روش‌ها برای انجام این کار جست‌وجوی آن به‌کمک لینک «https://api.sats.id/names/yourname.sats» است. برای این کار، به‌جای «yourname» در این آدرس، نام انتخابی‌تان را بنویسید و دکمه اینتر را فشار دهید.

در مثال زیر، ابتدا نام «crypto.sats» را جست‌وجو کردیم. همان‌طور‌که مشاهده می‌کنید، این نام پیش‌تر بارها ثبت شده است.

نام های ساتوشی یا همان ساتس نیمز (Sats Names) بیت کوین چیست؟

سپس، نام «arzdigital.sats» را جست‌وجو کردیم که فعلاً ثبت‌کننده دیگری ندارد.

نام های ساتوشی یا همان ساتس نیمز (Sats Names) بیت کوین چیست؟

نام های ساتوشی چه کاربردهایی دارند؟

با اینکه استاندارد SNS مراحل اولیه توسعه خود را طی می‌کند، فناوری نام های ساتوشی کاربردهای متعددی پیدا کرده است و احتمالاً کاربردهای آن در آینده بیشتر هم خواهند شد.

آدرس‌های خواندنی

هدف اصلی استاندارد نام های ساتوشی این بود که کتابخانه‌ای از نام برای بلاک چین بیت کوین بسازد و عملکردی مشابه سرویس نام اتریوم روی این بلاک چین پیاده کند. درحال‌حاضر، نام‌های SNS هنوز درحد عملکرد سرویس نام اتریوم برای آدرس‌های کیف پول اتریوم عمل نکرده‌اند و با آدرس‌های کیف پول بیت کوین ادغام نشده‌اند.

بیشتر بخوانید: بهترین کیف پول‌ های ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۳

بااین‌همه، کیف پول‌های بومی پروتکل اردینالز مانند یونی‌سات (UniSat) این سیستم را روی پلتفرم خود پیاده کرده‌اند. برای ارسال بیت کوین، توکن‌های BRC20 یا توکن‌های غیرمثلی اردینالز برای سایر کاربران ازطریق کیف پول یونی‌سات، می‌توان از نام های ساتوشی متصل به آدرس دریافت‌کننده استفاده کرد. بسته به میزان موفقیت توکن‌های اردینال‌ و نام های ساتوشی در آینده، این مسئله را می‌توان برای سایر اپلیکیشن‌های کیف پول بیت کوین هم اِعمال کرد.

نام‌های خواندنی برای انسان به‌منظور پذیرش بیت کوین مهم هستند. به‌هر‌حال، حفظ‌کردن زنجیره‌ای طولانی از اعداد و حروف به‌عنوان آدرس تقریباً غیرممکن است. آدرس‌هایی که با یک نگاه حفظ‌شدنی هستند، فرایند پرداخت را ساده‌تر می‌کنند و خطر ارسال دارایی به گیرنده اشتباه را کاهش می‌دهند.

دارایی‌های غیرمثلی معامله‌شدنی

نام های ساتوشی را می‌توان در آن دسته از بازارهای توکن‌های غیرمثلی معامله کرد که از توکن‌های اردینال پشتیبانی می‌کنند. امکان معامله نام‌ های ساتوشی در بازارهایی مثل مجیک ایدن (Magic Eden) و اردینالز والت (Ordinals Wallet) و یونی‌سات وجود دارد. در این بازارها، می‌توانید نام ساتوشی خود را برای فروش عرضه کنید و نام‌های کیف پول دلخواهتان را بخرید.

ذخیره‌سازی داده

علاوه‌بر داده‌های اسمی، داده‌های اضافی دیگر را با استفاده از پروتکل اردینال می‌توان روی ساتوشی‌ها ثبت و فایل‌های چندرسانه‌ای و فایل‌های داده و رشته‌های داده را ضمیمه ساتوشی‌ها کرد.

بدین‌ترتیب، این داده‌ها برای همیشه در شبکه بیت کوین و به‌عنوان بخشی از محتویات نام های ساتوشی ذخیره می‌شوند. باتوجه‌به اینکه بلاک چین خود گزینه مناسبی برای ذخیره‌سازی داده‌هاست، نگه‌داری داده‌ها در قالب کیف پول به دسترسی آسان به داده‌ها کمک می‌کند.

شبکههای پرداخت سازمانی

اگرچه نام های ساتوشی هنوز در مراحل اولیه رشد و تکامل خود هستند، یکی از کاربردهای احتمالی این فناوری در آینده می‌تواند ترغیب سازمان‌ها به پذیرش پرداخت‌های بیت کوین باشد. احتمال دارد شرکت‌ها و نهادهای بزرگ‌تر از داشتن آدرس بیت کوینی با نام مخصوص خود و پسوند .sats استقبال کنند.

۵ دستهبندی نام های ساتوشی

تعداد نام‌هایی که با پسوندهای .sats ثبت شده‌اند، پیوسته روبه‌افزایش هستند. تاکنون، حدود ۵۰,۰۰۰ کاربر علاقه‌مند به اردینال‌ها بیش از ۲۵۰,۰۰۰ نام را ثبت کرده‌اند. اگر شما هم به‌دنبال ایده‌ای برای ثبت نام ویژه خود هستید، بد نیست نگاهی به فهرست دسته‌های محبوب‌ترین نام‌ های ساتوشی بیندازید.

نام های ساتوشی یا همان ساتس نیمز (Sats Names) بیت کوین چیست؟

باشگاه ۱۰۰هزارتایی‌ها

باشگاه ۱۰۰هزارتایی‌ها (The ۱۰۰K Club) شامل نام های ساتوشی ۵رقمی از ۰۰۰۰۰ تا ۹۹۹۹۹ است. شایان ذکر است که افزون‌بر ۵,۷۰۰ مالک بیش از ۴۷,۰۰۰ نام ساتوشی را در دسته‌های ۵رقمی ثبت کرده‌اند.

باشگاه ۱۰۰هزارتایی‌ها بیشترین تعداد نام ثبت‌شده را در میان دسته‌بندی نام های ساتوشی ازآنِ خود کرده است. البته باید اشاره کنیم که نام‌های دسته‌های ۵حرفی و ۴حرفی تعداد مالکان بیشتری از نام‌های باشگاه ۱۰۰هزارتایی‌ها دارند.

۴حرفی

ساختار ۴حرفی نام ‌های ساتوشی با تقریباً ۶,۷۰۰ مالک و حدود ۱۷,۵۸۸ نام ثبت‌شده، در رده دوم برترین دسته‌بندی‌های نام های ساتوشی قرار می‌گیرد. نام های ساتوشی ۴حرفی فقط شامل حروف الفبا هستند.

۳حرفی

در دسته ۳حرفی نام های ساتوشی بیش از ۵,۵۶۰ مالک و افزون‌بر ۱۷,۵۰۰ نام ثبت‌شده وجود دارند. این نام‌ها فقط از ۳حرف تشکیل شده‌اند و ازنظر تعداد نام‌های ثبت‌شده در رتبه سوم جای می‌گیرند.

۵حرفی

تعداد مالک‌های نام‌های ۵حرفی بیش از دسته‌های دیگر هستند. بیش از ۶,۷۰۰ نفر با ۱۵,۱۷۳ نام ساتوشی در این دسته قرار دارند که شامل نام‌هایی با ۵حرف می‌شود.  

باشگاه ۱۰هزارتاییها

این دسته ازنظر تعداد نام ثبت‌شده در رتبه آخر دسته‌های این فهرست جای گرفته است. در باشگاه ۱۰هزارتایی‌ها (The ۱۰k Club)، نزدیک به ۲,۴۰۰ مالک درحدود ۱۰,۰۰۰ نام را ثبت‌ کرده‌اند. این نام‌ها از ۴ عدد تشکیل شده‌اند و یکی از اعداد بازه ۰۰۰۰ تا ۹۹۹۹ هستند.

چگونه نام ساتوشی ثبت کنیم؟

برخی از وب‌سایت‌های پروتکل اردینالز به کاربران روش‌های آسانی برای ثبت نام های ساتوشی ارائه می‌دهند. در مثال زیر، از پلتفرم یونی‌سات استفاده می‌کنیم. بااین‌حال، پلتفرم‌های اردینالز والت (Ordinals Wallet) یا اردسواپ (OrdSwap) را هم می‌توانید برای ثبت نام ساتوشی به‌کار بگیرید.

برای شروع ابتدا باید کیف پول یونی‌سات را از این لینک دریافت و مراحل نصب آن را طی کنید. سپس، از‌طریق گزینه «Connect» کیف پولتان را به پلتفرم یونی‌سات متصل کنید.

نام های ساتوشی یا همان ساتس نیمز (Sats Names) بیت کوین چیست؟

برای ثبت نام، از منو بالای صفحه گزینه «Inscribe» و نام‌های .sats را انتخاب کنید تا پاپ‌آپی به شما نمایش داده شود. اگر از کیف پول یونی‌سات استفاده می‌کنید، به‌صورت خودکار به صفحه «Receive BTC Address» منتقل می‌شوید.

نام های ساتوشی یا همان ساتس نیمز (Sats Names) بیت کوین چیست؟

نام مدنظرتان را برای ثبت وارد و روی گزینه «Next» کلیک کنید تا فرایند اعتبارسنجی شروع شود. یونی‌سات نام واردشده‌ را ارزیابی می‌کند و به شما اطلاع می‌دهد که آیا نام پیش‌تر ثبت شده یا دردسترس است. در هر دو صورت، می‌توانید مراحل ثبت نام را تکمیل کنید؛ اما توجه کنید که فقط درصورتی مالک حقیقی و قانونی نام مدنظر هستید که اولین ثبت‌کننده آن باشید.

نام های ساتوشی یا همان ساتس نیمز (Sats Names) بیت کوین چیست؟

برای ادامه، روی «Next» کلیک کنید. آدرس کیف پول یونی‌سات شما به‌طور خودکار به‌عنوان گیرنده نام وارد می‌شود. شایان ذکر است که درصورت تمایل می‌توانید آن را با آدرس کیف پول دیگری جایگزین کنید. درادامه، یکی از طرح‌های کارمزد را انتخاب و روی گزینه «Submit & Pay Invoice» کلیک کنید.

نام های ساتوشی یا همان ساتس نیمز (Sats Names) بیت کوین چیست؟

مطمئن شوید که پیش از تمام‌شدن زمان تایمر، پرداخت را انجام داده‌اید. حالا ثبت نام مدنظر شما انجام شده است!

نام های ساتوشی یا همان ساتس نیمز (Sats Names) بیت کوین چیست؟

جمعبندی

استاندارد نام های ساتوشی و توکن‌های BRC20 و توکن‌های غیرمثلی اردینال محصولات اصلی فناوری اردینالز بیت کوین در مراحل اولیه هستند. با افزایش تعداد پذیرندگان، موج گسترده و مثبت استقبال از این محصولات را شاهد هستیم. امکان اتصال نام‌های خواندنی برای انسان به کیف پول‌های ارز دیجیتال تقریباً به‌اندازه هر فناوری دیگری که تلاش می‌کند تعاملات بلاک چینی را تسهیل کند، حیاتی است. سرویس‌های مشابهی مانند «سرویس نام اتریوم» و «دامنه‌های توقف‌ناپذیر» نیز روی خدمات ساده و چندمنظوره نام‌گذاری برای کیف پول‌های متمرکز هستند.

سرویس نام اتریوم برای اتریوم طراحی شده است و استاندارد SNS صرفاً روی بلاک چین بیت کوین کار می‌کند. مانند عملکرد استاندارد SNS و دامنه‌های توقف‌ناپذیر در اتریوم، در بلاک چین بیت کوین هم با استاندارد نام های ساتوشی می‌توانیم به پیشرفت‌های جدیدی امیدوار باشیم.

اگرچه به‌عنوان پذیرندگان اولیه استاندارد SNS و به‌منظور ثبت نام‌های دلخواه برای کیف پولتان می‌توانید از مزیت این فناوری نوین بهره ببرید، توجه کنید که درک پیچیدگی‌های استاندارد نام ‌های ساتوشی و مانع ثبت نام‌های تکراری برای کار با این پروتکل بسیار مهم است.

همچنین، فراموش نکنید که درمجموع فناوری اردینالز و استاندارد سرویس نام های ساتوشی هنوز در مراحل اولیه و آزمایشی خود به‌سر می‌برد و ممکن است مشکلات بسیاری را به‌دنبال داشته باشد. اگرچه همیشه می‌توان به بهبود و توسعه فناوری‌ها در آینده امیدوار بود، مثل همیشه هر گامی که در فضای بلاک چین برمی‌دارید، باید با مطالعه و تحقیق همراه باشد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
رها
رها
۱۰ ماه قبل

بسیار عالی