ساتوشی ناکاموتو به خاطر CIA از بیت کوین دست کشید

ساتوشی ناکاموتو به خاطر CIA از بیت کوین دست کشید

مدتی پس از آنکه بیت کوین به دنیا عرضه شد، دیگر هیچ فعالیت مشخصی از سوی ساتوشی ناکاموتو (خالق ناشناس بیت کوین) صورت نگرفت. تاکنون تلاش‌های زیادی برای شناسایی هویت واقعی ناکاموتو انجام شده است، اما هنوز این تلاش‌ها به نتیجه‌ای نرسیده و غیبت ناگهانی او از سال ۲۰۱۱ نیز کار را به‌مراتب دشوارتر کرده است. در این مطلب که در thenextweb منتشر شده، به بررسی نظریه‌ای جدید درباره ساتوشی ناکاموتو می‌پردازیم.

با وجود اینکه ناکاموتو همچنان در توسعه بیت کوین مشارکت داشت، اما فقط از طریق پست‌های انجمن گفتگو و یا کانال‌های آی‌آر‌سی (IRC) با دنیای بیرون در تماس بود. بایگانی ارتباطات صورت‌گرفته توسط ناکاموتو را می‌توانید اینجا مشاهده کنید. اما نکته مهم دیگری هم وجود دارد و آن اینکه خود ناکاموتو، هرگز مسأله ترک بیت کوین را به‌صورت مستقیم بیان نکرد و این یک طرف سوم بود که تأیید کرد ناکاموتو به‌ دلیل کار بر روی پروژه‌های ناشناس دیگری از مشارکت در توسعه بیت کوین دست کشیده است.

یکی از نظریه‌هایی که درباره این ماجرا وجود دارد، به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار به نام گوین اندرسن (Gavin Andersen) مربوط می‌شود. گوین اندرسن به‌عنوان توسعه‌دهنده فنی اصلی برای پروژه بیت کوین فعالیت داشت و حتی از او به‌عنوان جانشین ناکاموتو هم نام می‌برند.

در ۲۷ آوریل ۲۰۱۱، اندرسن اعلام کرد که قرار است در یک کنفرانس مربوط به فناوری‌های نوین در دفتر مرکزی سیا، درباره بیت کوین صحبت کند. او در پستی در این باره نوشت:

فقط کمی نگرانم. می‌ترسم صحبت‌کردن درباره بیت کوین در سیا سبب شود آنها فرصتی گیر بیاورند تا کاری را انجام دهند که برای ما خوشایند نیست. فکر می‌کنم اگر دعوت‌شان را بپذیریم و آنها را درباره ماهیت واقعی بیت کوین آگاه کنیم، کمتر آن را به‌چشم نوعی تهدید ببینند.

جالب اینجاست که ۴ روز پیش از اعلام این خبر توسط اندرسن، ناکاموتو ایمیلی به مایک هرن (Mike Hearn) که از چهره‌های مطرح در نخستین سال‌های ایجاد بیت کوین بود ارسال کرد و در آن نوشت:

من می‌خواهم روی سایر پروژه‌ها کار کنم. جای بیت کوین پیش اندرسن و سایرین، امن است.

چند ماه پس از دیدار اندرسن از سیا، او در پادکستی به بیان روند توسعه بیت کوین پرداخت. در این پادکست، از او خواسته شد تا درباره آخرین باری که با ناکاموتو در تماس بوده صحبت کند. اندرسن در پاسخ به این سؤال گفت:

چند ماهی است هیچ ایمیلی از ناکاموتو دریافت نکرده‌ام. در آخرین ایمیلی که برایش فرستادم، به او گفتم که قرار است با سیا صحبت کنم. این امکان وجود دارد که … نمی‌دانم، شاید این حرفم در تصمیم او (برای ترک بیت کوین) مؤثر بود.

اندرسن در نهایت بیت کوین را ترک کرد. در سال ۲۰۱۶، توسعه‌دهندگان اصلی بیت کوین، دسترسی او برای ایجاد تغییرات در کدهای بیت کوین را قطع کردند. این تصمیم درست زمانی صورت گرفت که اندرسن از ادعای کریگ رایت درباره اینکه ناکاموتوی واقعی است دفاع کرد. البته پس از مدتی، اندرسن، این ادعای خود را اشتباه خواند.

این مسأله که ناکاموتو به‌خاطر دخالت سیا مجبور به ترک بیت کوین شد نیز همانند بسیاری دیگر از ادعاهای دیگر به راحتی قابل‌ اثبات نیست. اما بیایید با خودمان روراست باشیم: اگر شما هم خالق بیت کوین بودید، حاضر بودید در چنین شرایطی، خودتان را به دیگران نشان دهید؟

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

9 دیدگاه
S9j
S9j
4 سال قبل

امکانش هست سازمان سیا ناکاموتو رو کشته باشه ؟ واقعا ناکاموتو تبدیل به اسطوره شده همه دنبالشن ولی پیداش نمیکنند یعنی هیچ خانواده ای نداشته؟

امین❁
امین❁
4 سال قبل

آیا خودش میتونه بلاکچین رو دستکاری کنه؟

نیما ملک پور
نیما ملک پور
4 سال قبل
پاسخ  امین❁

نه خیر، نمیتونه

سعید
سعید
4 سال قبل

موافقم

مجید
مجید
4 سال قبل

به نظر من بهترین کار ممکن رو ساتوشی انجام داده که ناشناس باقی مونده و خودشو معرفی نکرده ، هدف بزرگی که ساتوشی ناکاموتو با ایجاد بیت کوین داشته محقق شده پس برای امنیت بیت کوین و عدم دسترسی سازمان های اطلاعاتی مثل سیا و دولت ها به این رمزارز باید هویتش مخفی می مونده و ارتباطش با دوستانش قطع بشه

reza
reza
4 سال قبل

والا من همین الانشم سایت دارم با اینکه دوس دارم بگم این سایت مال منه و پوزشو بدم ولی به دلایل زیاد نمیگم چه برسه در سطح بیت کوین ! , دلایل زیادی وجود داره که افراد اعلام نمیکنن

امیر حسین
امیر حسین
4 سال قبل
پاسخ  reza

اسمشو بگو یه اتک بزنیم روش ?

بهنام رضایی
بهنام رضایی
4 سال قبل
پاسخ  reza

اسم سایتت رو بگو :D

محمد موسوی
محمد موسوی
4 سال قبل
پاسخ  reza

اسم سایتت چیه (((: