روسیه در توسعه ارز دیجیتال برای دور زدن تحریم‌های آمریکا به ایران کمک می‌کند !

روسیه در توسعه ارز دیجیتال برای دور زدن تحریم‌های آمریکا به ایران کمک می‌کند !

چندی پیش ایران طرح توسعه ارز دیجیتال ملی را برای دور زدن تحریم‌های آمریکا ارائه کرد، کارفرمایان روس که به دولت ونزوئلا برای عرضه ارز دیجیتال دولتی در این کشور کمک کرده بودند، در حال اجرای این تجریه در ایران هستند.

به نقل از ایلنا توسعه این زیرساخت برای بخش بانکی کشور بعد از اعمال مجدد تحریم‌ها و خروج آمریکا از برجام مطرح شد. همین روش در ونزوئلا که اوایل امسال ارز دیجیتال ملی خود را عرضه کرد، نیز اجرا شد.

چنین رویکردی تلاش تهران برای مقابله با واشنگتن و در عین حال مبارزه با رشد بیت کوین در ایران است. چرخش تهران به سمت ارز دیجیتال با کمک روسیه و در راستای ایجاد یک سیستم تراکنش مالی جهانی برای کمک به بانک‌های ایران جهت مقاومت در برابر تحریم‌هاست.

همچنین بخوانید: چگونه ترامپ به گسترش بیت کوین در ایران کمک کرد !

زمانی که آمریکا اعلام کرد به زودی از برجام خارج می‌شود، تهران مجبور شد به خطر قطع ارتباط با سیستم‌های مالی جهانی فکر کند. برداشته شدن تحریم‌های بانکی ایران به ویژه در حوزه سوییفت بانکی یکی از انگیزه‌های ایران برای نشستن پشت میز مذاکره بود. اما حتی برداشته شدن تحریم‌ها نیز اقتصاد ایران را نجات نداد. رفاه بیشتر، ایرانی‌ها را به سمت خرید بیت کوین و ذخیره‌سازی این ارز سوق داد.

روسیه در توسعه ارز دیجیتال برای دور زدن تحریم‌های آمریکا به ایران کمک می‌کند !

در حال حاضر دولت ایران برای جلوگیری از رواج بیت کوین، معرفی یک ارز دیجیتال ملی را در دستور کار قرار داده که بتواند برخلاف پروتکل‌های غیرقابل کنترل بیت کوین، آن را کنترل کند. بانک مرکزی ایران مانند بسیاری از کشورها تحقیقات آکادمیکش را روی تکنولوژی بلاک چین از سال ۲۰۱۷ آغاز کرده اما چند ماه پیش مقامات ایران به طور علنی درباره ایده ارز دیجیتال دولتی صحبت کردند.

آژانس‌های مختلف ایرانی پیرامون این ابتکار عمل ائتلاف کرده‌اند. در ماه جولای وزارت علوم توافقی را برای همکاری با بانک مرکزی در رابطه با فناوری ارز دیجیتال امضا کرد. چند هفته بعد وزارت ارتباطات توافق نامه‌ای را با کتابخانه ملی در راستای استفاده از فناوری بلاک چین برای آرشیوهای کشور امضا کرد و این نشان می‌دهد ایران به روشنی در حال توسعه ارز دیجیتال است.

شاید روسیه در تشویق ایران در این مسیر مؤثر باشد. در ماه می رسانه‌های روس و ایرانی اعلام کردند که یک مقام اقتصادی ایران در دیدار با همتای روس خود، عنوان کرده است بانک مرکزی ایران پیشنهاد ارز دیجیتال ملی را ارائه داده و گفته است؛ این ارز می‌تواند به هر دو کشور کمک کند تا بتوانند از سیستم سوئیفت و تراکنش‌های دلاری استفاده کنند. رسانه‌های روسی گزارش کردند که هر دو کشور برنامه دارند برای همکاری‌های بین بانکی در ماه جولای همایشی برگزار کنند. تا کنون از این دیدار هیچ گزارش رسانه‌ای منتشر نشده است. جالب توجه است که کارفرمایان روسی چندی پیش به دولت مادورو در ونزوئلا هم برای عرضه ارز دیجیتال دولتی کمک کرده بودند.

بیشتر بخوانید: ارز دیجیتال پترو واحد پولی جدید ونزوئلا می‌شود !

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

5 دیدگاه
سینا
سینا
5 سال قبل

روسیه تو قبر پدرش مفت کلنگ نمیزنه بیاد به ما کمک کنه؟ از روس ها کی به ما خیر رسیده که اینم دومش باشه؟

مسلم
مسلم
5 سال قبل
پاسخ  سینا

بازیچه روس ها شدیم رفت

فردین
فردین
5 سال قبل

روسیه دشمنه

مهدی
مهدی
5 سال قبل
پاسخ  فردین

میخان بلایی که سر ونزوئلا آوردن سر ماهم بیارن!

Mkjjjj
Mkjjjj
5 سال قبل
پاسخ  فردین

Exactly