نوریل روبینی: بلاک چین چیزی بهتر از یک برگه اکسل نیست !

نوریل روبینی: بلاک چین چیزی بهتر از یک برگه اکسل نیست !

نوریل روبینی، منتقد بدنام دنیای ارز دیجیتال، در جریان میزگردی به میزبانی صرافی LaToken در روز ۲۵ ژانویه (۱۲ بهمن)، اظهار داشت که بلاک چین «چیزی بهتر از یک برگه در نرم افزار اکسل نیست.»

روبینی همچنین به خاطر پیش بینی بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ به عنوان Dr.Doom شناخته می‌شود.

وی در جریان نشست انجمن اقتصادی بلاک چین در شهر داووس سوییس، فناوری بلاک چین را اینگونه تعریف کرد که بیشتر از سایر فناوری ها در مورد آن «بزرگ نمایی» شده و بیت کوین و ارزهای دیجیتال را «مادر تمام حباب ها» خواند. روبینی همچنین این نکته را متذکر شد که بلاک چین و ارزهای دیجیتال هیچ ارتباطی با حوزه فناوری مالی (فینتک) و فناوری دفتر کل خصوصی توزیع شده (DLT) ندارند.

به گفته این منتقد، از آن جایی که دفتر کل توزیع شده خصوصی نه عاری از اعتماد است و نه غیر متمرکز، چیزی بیشتر از یک پایگاه داده پرزرق و برق نیست. او همچنین اشاره کرد که ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBSCs) نیز هیچ ارتباطی به فضای بلاک چین و کریپتو ندارند. از نظر روبینی، ارزهای دیجیتال بانک مرکزی عمدتا راهی برای گسترش دسترسی عموم هستند و به افراد این اجازه را می دهند که مانند بانک ها به دفتر ثبت بانک مرکزی دسترسی داشته باشند.

وی افزود که ارزهای دیجیتال بانک مرکزی بر ارزهای دیجیتال مسلط خواهند شد و بانکداری را به شیوه های افراط گرایانه ای تغییر خواهند داد. علاوه بر آن، او ضمن بیان اینکه فین‌تک علوم دارایی را تغییر می دهد و پول نقد از سیستم مالی حذف می شود گفت که بلاک چین و ارز دیجیتال نقشی در این تغییر ایفا نخواهند کرد.

نوریل روبینی: بلاک چین چیزی بهتر از یک برگه اکسل نیست !

نوریل همچنین به شدت موضوعی تحت عنوان «توکنیزه کردن همه چیز» را مورد انتقاد قرار داد و توضیح داد که چنین چیزی می تواند دنیا را به زمان داد و ستد کالا به کالا بازگرداند. او در ادامه در مورد شخصیت های کارتون فلینتستن ها یا عصر حجر صحبت کرد که ارز رایج میان آن ها صدف دریا بود و گفت که توکنیزه کردن از آن هم بدتر است.

روبینی در خصوص بحث حریم خصوصی اشاره کرد که هیچ دولت یا مقام تنظیم کننده ای برای ارزهای دیجیتال پیگیر گریزی نظیر مونرو، اجازه صادر نخواهد کرد. بر اساس یک گزارش قبلی در کوین تلگراف، سال گذشته انجمن خودمختار صرافی های ارز مجازی در ژاپن کلیه معاملات مرتبط با آلت کوین های حریم خصوصی محور از جمله زی کش و مونرو را ممنوع اعلام کرد.

روبینی پیش از این نیز در مورد ارزهای دیجیتال چنین دیدگاه منفی را ارائه کرده بود: او در گفتگوی خود با کوین تلگراف در اکتبر ۲۰۱۸ گفت که ارزش ۹۹ درصد ارزهای دیجیتال صفر است.

منبع: cointelegraph
ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

5 دیدگاه
سامی
سامی
5 سال قبل

نوریل روبینی هیچی نمیدونه فکر نکنم از کامپیوتر چیزی بدونه اصلا ماهیت ارزهای غیرمتمرکز بودنشه اگه اینجوری بود هیچوقت ژاپن ازش استفاده نمیکنه

میلاد ساتوشی
میلاد ساتوشی
5 سال قبل

چقدر گفته های این دوست عزیز به مذاقم نشست

Future
Future
5 سال قبل

این بار تکنولوژیه عزیزم وقتی سر رشته نداره یکم آدم حرفشونو باور نمیکنه کسایی م

جاسم میری
جاسم میری
5 سال قبل

منتقد «بدنام» یا منتقد بدبین؟!

امین
امین
5 سال قبل

این یکبار را به خاکی زده است.