ETFهای اتریوم و چالش‌های جذب سرمایه‌گذاران وال استریت

ETFهای اتریوم و چالش‌های جذب سرمایه‌گذاران وال استریت

اتریوم (ETH) درحال‌حاضر میزبان بزرگترین پروتکل‌های امور مالی غیرمتمرکز (دیفای)، توکن‌های حوزه دارایی‌های واقعی (RWA) و استیبل کوین‌های جهان است، اما درک نقشه راه فنی آن برای امور مالی سنتی (TradiFi) ممکن است دشوار باشد.

انتظار می‌رود اتریوم، دومین شبکه بلاک چین بزرگ جهان، ارز دیجیتال بعدی باشد که صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) آن در بازار قابل معامله خواهد بود، با این‌حال اتریوم علی‌رغم پتانسیل بالا، ممکن است در جذب سرمایه گذاران از طریق ETFها با چالش هایی روبه‌رو شود.

در حالی که اتریوم در گذشته به‌عنوان اینترنت پول، کامپیوتر جهانی و نفت دیجیتال توصیف شده است، برخی نگران هستند که اتریوم فاقد یک ارائه آسان و سریع باشد، در حالی که نقشه راه بسیار فنی آن می‌تواند برای وال استریت دشوار باشد و این موضوع تقاضا برایETFهای اسپات اتریوم را کاهش دهد.

مارکوس تیلن (Markus Thielen)، رئیس تحقیقات شرکت ۱۰ایکس ریسرچ (۱۰x Research)، به کوین‌تلگراف (Cointelegraph) گفت که بهترین ارائه‌های سرمایه‌گذاری باید از اصطلاحات فنی اجتناب کنند. در اینجا نحوه ارائه اتریوم از نظر تیلن و چندین کارشناس دیگر آمده است:

آینده امور مالی

به گفته تیلن، اتریوم به‌عنوان شبکه‌ای که آینده امور مالی را تقویت می‌کند، برای سرمایه‌گذاران وال استریت بسیار قابل درک است.

اتریوم درحال‌حاضر میزبان تقریباً تمام پروتکل‌های بزرگ امور مالی غیرمتمرکز، توکن‌های دارایی‌های واقعی و استیبل کوین‌های جهان است.

با این‌حال، تیلن خاطرنشان کرد که اتریوم بسیاری از کاربران خود را از دست داده است و ارتقاهای اخیر شبکه با سرعت نسبتاً کمی انجام شده است، که این می‌تواند بر این روایت تأثیر بگذارد. او در این رابطه گفت:

این واقعیت که اتریوم درآمدهای ناچیزی نسبت به ارزش بازار خود ایجاد می‌کند و علیرغم بازدهی استکینگ که از بازدهی خزانه‌داری پایین‌تر است، آن را به یک سرمایه‌گذاری قابل قبول و تولیدکننده جریان نقدی کافی تبدیل نمی‌کند.

غیرمتمرکز همه‌جانبه

به گفته هنریک اندرسون (Henrik Andersson)، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری در شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری آپولو کریپتو (Apollo Crypto)، اتریوم می‌تواند به‌عنوان یک پلتفرم غیرمتمرکزسازی انواع خدمات ارائه شود که همه چیز را از امور مالی و شبکه‌های اجتماعی تا هوش مصنوعی پشتیبانی می‌کند.

توییت اریک بالچوناس درباره نام‌های محبوب اتریوم

علاوه‌بر برنامه‌های امور مالی غیرمتمرکز، اکوسیستم اتریوم شامل سازمان‌های خودمختار غیرمتمرکز، شبکه‌های اجتماعی و راهکارهای هویت است.

استفان ریچاردسون (Stephen Richardson)، مدیرعامل بازارهای مالی و رئیس بخش آسیا-اقیانوسیه در ارائه‌دهنده زیرساخت دارایی‌های دیجیتال فایربلاکس (Fireblocks)، گفت:

در حالی که لایه‌های یک رقیب همچنان در حال ظهور هستند، اتریوم همچنان بهترین گزینه برای جذب برنامه‌های دیجیتال بومی است. اتریوم بهترین گزینه برای یک پلتفرم نرم‌افزاری است که نه تنها فضای دیجیتال بومی را تسخیر می‌کند، بلکه بخش‌های خرد و نهادی را به هم متصل می‌کند و به دنبال تبدیل شدن به پایه و اساس وب ۳ است.

بیت کوین با رشد سریعتر

اندرسون پیشنهاد می‌کند که یک ارائه حتی ساده‌تر این است که اتریوم یک ارز دیجیتال با پتانسیل صعودی بیشتر در مقایسه با بیت کوین (BTC) است. او گفت:

دیگران احتمالاً اتریوم را به سادگی به‌عنوان یک دارایی رمزنگاری کوچکتر و با رشد سریعتر می بینند.

ارزش بازار اتریوم درحال‌حاضر ۴۵۳ میلیارد دلار است، در حالی که ارزش بازار بیت کوین ۱.۳۴ تریلیون دلار است که تقریباً سه برابر بزرگتر است.

اندرسون گفت که دیگران به خاطر پتانسیل افزایش قیمت اتریوم جذب خواهند شد و او معتقد است که سرمایه‌گذاران وال استریت با نقشه راه فنی ۶ مرحله‌ای پیچیده اتریوم تحت تأثیر قرار نخواهند گرفت.

چه از جنبه فنی به این موضوع نگاه کنیم و چه از نظر غیرفنی، ارزش اتریوم نسبت به بیت کوین از ۰.۰۸۵ در دسامبر ۲۰۲۱ به ۰.۰۵۵ امروز به‌طور پیوسته کاهش یافته است.

نمودار ۱۲ ماه نسبت اتریوم به بیت کوین

سی‌کی ژنگ (CK Zheng)، رئیس سرمایه‌گذاری صندوق پوشش ریسک ارزهای دیجیتال زدایکس اسکوئرد کپیتال (ZX Squared Capital)، توضیح داد که این امر متقاعد کردن سرمایه‌گذاران برای خرید ETFهای اتریوم با محصول سرمایه‌گذاری بیت کوین که درحال‌حاضر در بازار است، دشوارتر می‌کند.

دو عامل بازدارنده دیگر که می تواند عملکرETFهای اسپات اتریوم را تحت تأثیر قرار دهد، تحقیقات بنیاد اتریوم (Ethereum Foundation) توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) و ظهور سولانا (SOL) به‌عنوان رقیب اتریوم است.

لری فینک به آن باور دارد

با این‌حال، برخی از بزرگترین نام‌های وال استریت با موفقیت قابل توجهی شروع به بررسی موارد استفاده از اتریوم کرده‌اند.

بلک‌راک (BlackRock) یکی از صادرکنندگان تأیید شده ETF اتریوم در مارس از اتریوم برای توکنیزه کردن صندوق نقدینگی دیجیتال نهادی بلک‌راک یواس‌دی (BlackRock USD) خود استفاده کرد و ۴۷۰ میلیون دلار دارایی جمع‌آوری کرده است.

مدیر عامل بلک‌راک، لری فینک (Larry Fink)، گفته است که هر سهام و اوراق قرضه‌ای در نهایت در یک بلاک چین توکنیزه می‌شود. اگر پیش‌بینی فینک به حقیقت بپیوندد، اتریوم می‌تواند سودمند باشد، زیرا طبق گفته تحلیلگران ۲۱شیرز (21Shares)، ۷۱.۹ درصد از کل دارایی‌های مالی توکنیزه‌شده در زنجیره را به خود اختصاص داده است.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار در ۲۳ مه درخواست‌های 19b-4 از ون‌اک (VanEck)، بلک‌راک، فیدلیتی (Fidelity)، گری‌اسکیل (Grayscale)، فرانکلین تمپلتون (Framklin Templeton)، آرک ۲۱شیرز (Ark ۲۱Shares)، اینوسکو گلکسی (Invesco Galaxy) و و بیتوایز (Bitwise) را برای صدور ETFهای اسپات اتریوم تأیید کرد.

ETFهای اتریوم و چالش‌های جذب سرمایه‌گذاران وال استریت

موارد تأیید شده باید تا زمانی که کمیسیون بورس و اوراق بهادار اسناد فرم S-۱ آن‌ها را برای شروع معاملاتETFها تأیید کند، منتظر بمانند.

اگر این اتفاق بیفتد، تحلیلگر ETF بلومبرگ (Bloomberg)، جیمز سیفارت (James Seyffart)، انتظار دارد که ETFها ۲۰ درصد از جریان‌هایی را که ETFهای اسپات بیت کوین شاهد بوده‌اند، جذب کنند، در حالی که بالچوناس تخمین کوچکتری در محدوده ۱۰ تا ۱۵ درصد ارائه می‌دهد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه