اختلال ۳ ساعته کوین بیس؛ افت قیمت بیت کوین و نگرانی کاربران

اختلال ۳ ساعته کوین بیس؛ افت قیمت بیت کوین و نگرانی کاربران

صبح امروز شاهد از دسترس خارج شدن صرافی ارز دیجیتال کوین بیس (Coinbase) بودیم. بعد از حدود ۳ ساعت این مشکل برطرف شد و همه چیز به حالت عادی بازگشت.

ساعت ۷:۴۵ به وقت تهران؛ آغاز اختلال سراسری کوین بیس

صرافی ارز دیجیتال کوین‌ بیس، دچار یک اختلال سراسری سیستم شد که دسترسی به این صرافی را از طریق وب‌سایت و اپلیکیشن موبایل برای کاربران غیرممکن کرد. کوین‌ بیس در صفحه وضعیت رسمی خود، اعلام کرد که یک اختلال عمده از ساعت ۷:۴۵ صبح به وقت تهران در تاریخ ۱۴ مه (۲۵ اردیبهشت) آغاز شده است.

در آن زمان، تلاش برای بازدید از وب‌سایت این صرافی با پیام خطای «۵۰۳ سرویس موقتا در دسترس نیست» مواجه می‌شد. طبق راهنمای توسعه‌دهندگان یافت‌شده در موزیلا، شایع‌ترین دلیل این خطا، خارج از سرویس بودن سرورها برای تعمیرات یا اضافه بار آن‌ها است.

پشتیبانی کوین‌ بیس در حساب رسمی خود در شبکه اجتماعی ایکس، خبر این اختلال را در تاریخ ۱۴ مه به اشتراک گذاشت و اعلام کرد که آن مشغول بررسی مشکل و یافتن راه حل هستند. همچنین آن‌ها مجددا تاکید کردند که وجوه کاربران در امنیت است.

در تاریخ ۲۸ فوریه (۱۰ اسفند)، کوین بیس و چندین صرافی دیگر، به علت افزایش ناگهانی فعالیت خرید و فروش ارز دیجیتال، در زمان سقوط لحظه‌ای بیت کوین (BTC)، دچار اختلالات موقتی شدند. قیمت بیت کوین در آن رویداد، پیش از بازگشت به روند صعودی، تقریبا ۱۰ درصد کاهش یافت.

در حالی که اختلالات برای کاربران صرافی‌های ارز دیجیتال آزاردهنده است، کارشناسان حوزه ارز دیجیتال در ایکس اغلب از این اختلالات به‌عنوان ابزاری برای تقویت دیدگاه صعودی خود استفاده می‌کنند. آن‌ها ادعا می‌کنند که افزایش ترافیک باعث ایجاد دوره‌های طولانی‌مدت خارج از سرویس شدن می‌شود و این موضوع در نهایت برای ارز دیجیتال مفید است.

یک تریدر ارز دیجیتال به نام Castillo Trading در پستی که در تاریخ ۱۴ می در ایکس منتشر کرد، با لحنی طنزآمیز به ۷۳ هزار دنبال کننده خود گفت که از دسترس خارج شدن کوین بیس، دلیلی برای یک جشن کمی عجیب و غریب است.

افت قیمت بیت کوین به سمت ۶۱ هزار دلار هم‌زمان با گزارش اختلال سراسری در کوین بیس

قیمت بیت کوین همزمان با گزارش اختلال سراسری در صرافی کوین بیس، کاهش یافت. هرچند ممکن است ارتباط مستقیمی بین قیمت بیت کوین و اختلال سراسری کوین بیس وجود نداشته باشد، اما قیمت بیت کوین با یک افت ناگهانی تقریبا ۱۰۰۰ دلاری واکنش نشان داد.

همزمان با آشکار شدن مشکلات صرافی کوین بیس، قیمت بیت کوین به سمت پایین حرکت کرد و ظرف چند دقیقه بیش از ۱۰۰۰ دلار کاهش یافت. اگرچه ممکن است این رویدادها ارتباطی با یکدیگر نداشته باشند، اما می‌توان با اطمینان گفت که مشکلات در بزرگترین صرافی ارز دیجیتال آمریکا می‌تواند بر نوسانات قیمت بیت کوین تأثیر بگذارد.

ارزش این دارایی دیجیتال طی چند دقیقه از ۶۲,۷۰۰ دلار به ۶۱,۴۵۰ دلار کاهش یافت. علاوه‌براین، بیت کوین نسبت به بالاترین قیمت دیروز (۶۳,۴۰۰ دلار) دو هزار دلار افت داشته است.

ساعت ۱۱:۱۲ به وقت تهران؛ اختلال کوین بیس برطرف شد

اختلال فنی صرافی کوین بیس که از ساعت ۷:۴۵ به وقت تهران آغاز شده بود، تا ساعت ۱۱:۱۲ به طول انجامید و در طول این ۳ ساعت مانع از دسترسی کاربران به وب‌سایت و اپلیکیشن موبایل کوین بیس شد.

در طول این مدت، کاربران هنگام تلاش برای ورود به حساب کاربری خود یا انجام معاملات، با پیام سرویس موقتاً در دسترس نیست، مواجه می‌شدند. مسئولان کوین بیس پس از رفع این مشکل، با انتشار اطلاعیه‌ای در وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی، از کاربران عذرخواهی کرده و اعلام کردند که تیم فنی این صرافی در حال بررسی علت بروز این اختلال است. آن‌ها همچنین تأکید کردند که دارایی تمام کاربران در طول این مدت در امنیت کامل بوده و هیچ‌گونه ضرری به آن‌ها وارد نشده است.

با این‌حال، این اختلال بار دیگر بر نگرانی‌هایی در مورد ثبات و امنیت پلتفرم کوین بیس دامن زد. کوین بیس پیش از این نیز سابقه بروز اختلالات فنی در زمان‌های حساس را داشته که انتقاداتی را به همراه داشته است.

علاوه بر این، افت ۱.۷ درصدی سهام کوین بیس در معاملات پیش از گشایش بازار امروز، نشان‌دهنده تاثیر منفی این اختلال بر سرمایه‌گذاران است. این اتفاق بار دیگر ضرورت توجه جدی صرافی‌های ارز دیجیتال به پایداری و امنیت سیستم‌های خود را به وضوح نشان می‌دهد. چرا که اختلالات این چنینی می‌تواند علاوه بر لطمه زدن به وجهه این صرافی‌ها، خسارات مالی قابل توجهی را به کاربران نیز  وارد کند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه