برنده نوبل اقتصاد: تسلا بیشتر از آنچه تصور می‌کنید به بیت کوین شباهت دارد

برنده نوبل اقتصاد: تسلا بیشتر از آنچه تصور می‌کنید به بیت کوین شباهت دارد

ارزش سهام تسلا در نوامبر ۲۰۲۱ (آذر ۱۴۰۰)، هم‌زمان با بیت کوین به بالاترین سطح خود رسید و بیش از ۱۳ برابر افزایش یافت و با روندی مشابه سقوط کرد. اکنون، پل گرومن، اقتصاددان جایزه نوبل عقیده دارد که زیر بنای هر دوی این دارایی‌ها تنها به هیجانات و ایمان سرمایه‌گذاران آن‌ها وابسته است.

به گزارش بیت‌‌کوین دات کام، پل گرومن که در سال ۲۰۰۸ (۱۳۸۷) به‌خاطر تحلیل رابطه الگوهای معاملاتی و محل فعالیت اقتصادی، برنده جایزه علوم اقتصادی بانک ملی سوئد، نوبل اقتصاد شده بود؛ روز سه‌شنبه در یادداشتی نظر خود را درباره تسلا، بیت کوین و ارزش‌گذاری آن‌ها در نیویورک تایمز منتشر کرد.

او نوشت:

ممکن است تسلا بیشتر از آنچه تصور می‌کنید به بیت کوین شباهت داشته باشد

این اقتصاددان توضیح داد که شرکت‌های بزرگ مانند اپل، مایکروسافت و آمازون به این دلیل تسلط خود را بر بازار حفظ کرده‌اند که از یک شبکه قدرتمند اثرات جانبی اقصادی سود می‌برند. به بیانی دیگر، تقاضا برای یک محصول به تقاضای دیگرانی بستگی دارد که آن محصول را می‌خرند.

گروکمن توضیح داد:

با این حال، سخت است که بفهمیم چه چیزی به تسلا چنین قدرتی برای تلسط بر تجارت خودروهای الکتریکی داده است. شبکه قدرتمند اثرات جانبی در تجارت خودروهای الکتریکی کجا شکل می‌گیرد؟

او در پاسخ به این سؤال گفت:

به نظر نمی‌رسد تولید خودروهای الکتریکی، کسب‌وکاری مبتنی بر شبکه اثرات جانبی باشد.

گروکمن ادامه داد:

سخت است توضیح دهیم که ارزش‌گذاری گران‌قیمت تسلا توسط بازار به پیش از کاهش قیمت آن مربوط است یا ارزش فعلی آن.

برنده جایزه نوبل توضیح داد که چرا سهام تا به حال انقدر باارزش بوده است. او بر این باور است که دلیل این امر،‌ وجود سرمایه‌گذارانی است که عاشق داستان یک مبتکر درخشان و باحال شدند؛ حتی بر خلاف وجود استدلالی محکم در مورد مبتکربودن این مرد. گروکمن افزود که اگر ایلان ماسک همان فردی بود که به نظر می‌رسد، باید می‌توانست یک ماشین پول با عمری طولانی بسازد.

او خاطرنشان کرد:

فروش تسلا مطمئناً تا حدی به این ذهنیت بستگی دارد که ماسک خود مرد باحالی است.

این اقتصاددان برنده جایزه نوبل با تشریح شباهت بین تسلا و بیت کوین، توضیح داد:

برخلاف سالها تلاش، هیچ‌کس هنوز نتوانسته است به‌جز پول‌شویی، کاربرد جدی دیگری برای ارزهای دیجیتال پیدا کند. با این وجود، قیمت‌ها در اثر هایپ بازار افزایش یافت و همچنان توسط گروهی از معتقدان واقعی و سرسخت حمایت می‌شود.

کروگمن نتیجه گرفت:

مطمئناً اتفاقی مشابه درباره تسلا رخ داده است، حتی اگر این شرکت واقعاً محصولات ارزشمندی تولید می‌کند.

در زمان نگارش این گزارش، قیمت سهام تسلا از ابتدای سال تاکنون ۷۰درصد کاهش یافته است، در حالی که قیمت بیت کوین شاهد سقوط ۶۵درصدی ارزش خود بوده است.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه