دولت پاکستان رسماً اعلام کرد بیت کوین استخراج می‌کند

دولت پاکستان رسماً اعلام کرد بیت کوین استخراج می‌کند

فرمانداری استان خیبر پختونخوا، یکی از چهار استان پاکستان، اعلام کرد دو مزرعه استخراج بیت کوین با بودجه دولتی در این ناحیه کار خود را آغاز کرده‌اند.

به گزارش دیکریپت، مقامات خیبر پختونخوا (Khyber Pakhtunkhwa)، یکی از چهار استان پاکستان، هفته گذشته به‌طور رسمی از راه‌اندازی دو فارم دولتی استخراج بیت کوین خبر دادند.

این اقدام را می‌توان یکی از نخستین موارد سرمایه‌گذاری مستقیم دولتی در حوزه استخراج بیت کوین قلمداد کرد.

حساب کاربری مونیب (Muneeb) در توییتر در این باره نوشته است:

مقامات استان خیبر پختونخوا که پیش‌تر استخراج ارزهای دیجیتال را قانونی اعلام کرده‌ بودند، استفاده از بودجه‌‌های دولتی برای استخراج را تأیید کرده کرده‌اند. اکنون اما آنها پا را از این فراتر گذاشته و خود به‌طور مستقیم به استخراج بیت کوین روی آورده‌اند.

ضیاءالله بنگاش (Ziaullah Bangash)، مشاور وزیر ارشد فناوری اطلاعات استان خیبر پختونخوا در این باره می‌گوید که پیش‌تر در مجمع این استان، لایحه‌ای به تصویب رسیده که مهر تأییدی بر استخراج بیت کوین از سوی دولت می‌زند. علاوه بر این، در مجمع یادشده یک گواهی سلب حقوق جداگانه نیز به تصویب رسیده که به افراد اجازه می‌دهد بدون هراس از واکنش‌های قانونی احتمالی دست به راه‌اندازی و عرضه ارزهای دیجیتال خود بزنند.

موضع دولت پاکستان در قبال بیت کوین، همانند مواضع دیگر دولت‌ها بوده است. حوزه ارزهای دیجیتال در این کشور در پیچ‌وتاب دیوان‌سالاری و کاغذبازی گرفتار شده، با این حال، دولت‌های محلی و افراد حقیقی توانسته‌اند به‌آرامی حوزه قانون‌گذاری در زمینه ارزهای دیجیتال را به پیش برانند تا بلکه با کمک به افزایش درآمدزایی دولت بتوانند موافقتش را برای پذیرش ارزهای دیجیتال جلب کنند.

مقامات استان خیبر پختونخوا در این زمینه تمام تلاش خود را به کار بسته‌اند. طبیعت کوهستانی و خنک این استان از آن محیطی ایده‌آل برای استخراج بیت کوین ساخته است. همان‌طور که می‌دانید، دستگاه‌های استخراج، در هر ثانیه هزاران محاسبه را انجام می‌دهند و انرژی بسیار زیادی را مصرف می‌کنند تا بتوانند شبکه بیت کوین را سرپا نگه دارند. بی‌تردید، پا گرفتن صنعت استخراج در این استان می‌تواند کمک فزاینده‌ای به اقتصاد محلی آن بکند.

خیبر پختونخوا
ویژگی‌های جغرافیایی خیبر پختونخوا

گفتنی است که سال گذشته، مقامات مجمع استانی منطقه خیبر پختونخوا به ریاست بنگاش، قطعنامه‌ای را تسلیم دولت مرکزی پاکستان کردند و در آن خواستار قانونی‌شدن استخراج و مالکیت بیت کوین در سراسر خاک پاکستان شده بودند. در بخشی از این قطعنامه آمده است:

ما از دولت مرکزی تقاضا داریم که پیشنهادمان را برای قانونی‌کردن ارزهای دیجیتال در سراسر کشور پاکستان به‌دقت مورد بررسی قرار دهد.

گفتنی است که همزمان با تسلیم این قطعنامه به دولت پاکستان، یکی از نخستین فارم‌های خصوصی استخراج بیت کوین توسط فردی به نام وقار زاکا (Waqar Zaka) در این کشور راه‌اندازی شد. زاکا یکی از چهره‌های تأثیرگذار حوزه‌ ارزهای دیجیتال در پاکستان است.

وی طی توییتی با قدردانی از بنگاش برای حمایت حقوقی از وی نوشته است:

پس از سال‌ها کشمکش سرانجام توانستم بزرگ‌ترین فارم استخراج بیت کوین را در استان خیبر پختونخوا راه‌اندازی کنم؛ استانی که همه شما می‌توانید در آن دست به سرمایه‌گذاری در حوزه بیت کوین بزنید.

در بخش دیگری از توییت زاکا می‌خوانیم:

سرانجام، پروژه رویایی من تأیید شد. اکنون پس از سال‌ها سعی و تقلا اکنون در حال راه‌اندازی بزرگ‌ترین فارم استخراج ارز دیجیتال در استان خیبر پختونخوا هستم؛ همه شما می‌توانید در این استان سرمایه‌گذاری کنید.

روی آوردن به بیت کوین به‌عنوان منبع درآمد و محرک رشد اقتصادی، در کشورهای دیگر هم دیده شده است. ایران از جمله همین کشورهاست.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

11 دیدگاه
ali ezzat
ali ezzat
3 سال قبل

پاکستان ک همینجوری بدون استخراج روزی ده ساعت قطع برق داره

علی
علی
3 سال قبل

آقا نمیدونین تعرفه برق اونجا چقده و احداث یه فارم کوچیک میصرفه یا نه؟
والا بریم تو پاکستان چه بسا چن وقت دیگه حتی توی افغانستانم فارم بزنیم خیلی بهتر از کشور خودمونه

محسن
محسن
3 سال قبل

این یعنی بالا رفتن عرضه و افت قیمت.
#نظر_شخصی

احد
احد
3 سال قبل
پاسخ  محسن

تعداد مایونر ها ۱۰۰ برابر هم بشه میزان استخراج ثابت هست مثلا فکر کن اگه در هر ساعت یک بیت کوین قابل استخراج باشه چه ۱۰۰ مایونر چه ۱۰ مایونر همین میزان بیت کوین در یک ساعت استخراج خواهد شد و در واقعه وقتی تعداد مایونرها کم هست سهم بیشتری می برند البته هرکدام بسته به قدرت دستگاه این یکی از ویژگی های بیت کوین هست که افزایش استخراج کننده گان باعث تورم نشه

شرلوک
شرلوک
3 سال قبل

احسنت..اونام پی پردن به ماهیت بیت😊

محمدرضا میر
محمدرضا میر
3 سال قبل

آفرین
و خاک بر سر ما که چینی ها باید بیان با برق و آلودگی فارم خودشون توی کرمان راه بندازن. افسوس از این همه ذلت

مجید
مجید
3 سال قبل

اینجا اونوقت مانور میزارن که مردم بگیرن

احمد
احمد
3 سال قبل
پاسخ  مجید

مجید جان مانور را خوب اومدی عزیز

امیررضا
امیررضا
3 سال قبل

با توجه به بمب خبری استخراج بیت کوین در ایران که تو کل دنیا پیچید و همچنین الآن که کشور پاکستان به طور رسمی اعلام کرده که بیت کوین استخراج میکنه
قطعا خبر خوبی میتونه واسه بیت کوین و سهامش باشه
اولا اینکه بیت کوین داره ساخته میشه و همینطور تقاضا میره بالا پس یه امتیاز و اینکه به طور حتم کشور های اروپایی مثل سوئد که داره با صنعت تکلونوژی کار میکنه شروع به استراخ میکنه چه تو خفا چه آشکار یا هرچی
این یه نمونه
قطعیت تا پایان سال ۲۰۲۱ شاهد یه رشد خوب ۵۰ تا ۶۰ هزار تایی بیت کوین داشته باشیم
به امید سرمایه های بیشتر

eli_rkh
eli_rkh
3 سال قبل
پاسخ  امیررضا

چرا ديس لايك شده؟؟؟؟

کریپتو تومیتو
کریپتو تومیتو
3 سال قبل
پاسخ  eli_rkh

چون بیت کوین سهام نیست جَ‌وون!