نگاهی به قدرت خرید دلار در طول ۱۰۰ سال گذشته

نگاهی به قدرت خرید دلار در طول ۱۰۰ سال گذشته

دلار و در نگاه گسترده‌تر پول‌‌های فیات هیچ محدودیتی در عرضه ندارند و بانک‌های مرکزی با توجه به نیازشان می‌توانند اقدام به چاپ آن‌ها کنند. همین امر باعث شده تا تورم و بی‌ارزش شدن پول در طول زمان، خصوصیات جدایی‌ناپذیر ارزهای فیات باشند.

کنترل مرکزی دولت‌ها بر «پول» که اساسی‌ترین ابزار مبادله محسوب می‌شود، بیشتر اوقات به یک فاجعه اقتصادی ختم شده و آن‌ها را به تغییر سیستم قبلی و استفاده از سازوکارهای جدید واداشته است. در آخرین سیستم اقتصادی که بیشتر کشورها آن را به کار گرفتند نیز مفهومی به نام تورم زاده شد.

بیت کوین می‌تواند با عرضه محدودش و شبکه‌ای که امنیت آن به مراتب از سیستم‌‌های بانکی قدرتمندتر است، جایگزین مناسبی برای پول‌های امروزی باشد. شفافیت پروتکل بیت کوین و نحوه عرضه آن که باعث شده میزان کل بیت کوین‌های در گردش را بتوان در هر لحظه به دست آورد، مزیتی غیر قابل اجتناب نسبت به پول‌های کاغذی است.

این نمودار ارزش ۱ دلار آمریکا را از زمان تاسیس فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) تا ۱۰۰ سال بعد یعنی سال ۲۰۱۳ نشان می‌دهد. همانطور که مشخص است، قدرت خرید یک دلار آمریکا طی صد سال گذشته به شدت کاهش یافته است و در حال حاضر چیزی حدود کمتر از یک بیستم اوایل قرن ۲۰ قدرت دارد.

قدرت خرید دلار

برای مشاهد‌ی اندازه کامل عکس کلیک کنید

ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

3 دیدگاه
ناشناس
ناشناس
4 سال قبل

قدرت خرید ریال هم بزارید بخندیم یکم

شاتوسی ناماکاتو
شاتوسی ناماکاتو
4 سال قبل
پاسخ  ناشناس

اون خنده نداره اون زار زار گریه کردن داره

HolyMillionaire
HolyMillionaire
4 سال قبل
پاسخ  ناشناس

ولی زندگی بدون فکر اصلا خنده دار نیست...