با یک واحد طلای دیجیتال چند کیلو طلای واقعی می‌توان خرید؟

با یک واحد طلای دیجیتال چند کیلو طلای واقعی می‌توان خرید؟

داده‌های تازه نشان می‌دهد که هم‌زمان با رشد قیمت بیت کوین و کاهش قیمت طلا، ارزش این فلز گران‌بها در برابر طلای دیجیتال به‌شدت کاهش یافته است. با وجود عملکرد قابل‌انتقاد طلا در سال‌های اخیر، برخی همچنان معتقدند که بیت کوین هرگز نمی‌تواند با طلا رقابت کند.

به گزارش کوین تلگراف، طرفداران بیت کوین همچنان به تمسخر طلا ادامه می‌دهند، چراکه به‌‌تازگی بازده ۱۰ ساله این فلز گران‌بها منفی شده است.

داده‌های تازه نشان می‌دهد که طلا از روز سه‌شنبه ۳.۷ درصد پایین‌تر از قیمت خود در بازه زمانی مشابه سال ۲۰۱۱ معامله شده است.

با یک واحد طلای دیجیتال چند کیلو طلای واقعی می‌توان خرید؟
نمودار قیمت طلا (نمای ۱ ماهه بازار طلا/ دلار)

معامله‌گران طلا هفته بدی را پشت سر گذاشته‌اند. سقوط شدید روز دوشنبه ضرری را به سرمایه‌گذاران این فلز گران‌بها وارد کرد که بخش عمده‌ای از آن مربوط به سال ۲۰۲۱ است.

طلا سال جاری را با قیمت ۱,۹۴۱ دلار آغاز کرد و در زمان نگارش این گزارش هر اونس آن با قیمت ۱,۷۲۹ دلار معامله می‌شود، که نشان‌دهنده کاهش ۱۰.۹ درصدی ارزش طلا از ابتدای سال است.

پیش از این عملکرد بلندمدت طلا باعث شده بود تا سرمایه‌گذاری در این فلز گران‌بها چندان بد به نظر نرسد، اما از ابتدای این ماه حتی نگهداری ۱۰ ساله طلا هم دیگر سرمایه‌گذاری نامطمئنی خواهد بود. روز اول اوت سال ۲۰۱۱ (۱۰ مرداد ۹۰) طلا با قیمت ۱,۸۳۰ دلار و ۵.۸ درصد بیشتر از قیمت فعلی معامله می‌شد.

در این مدت، عملکرد بیت کوین از نظر سود دلاری نه تنها از طلا، بلکه از هر کالای اقتصادی دیگری هم بهتر بوده و تاکنون هم هیچ علامتی از بازگشت معکوس در بازار بیت کوین دیده نشده است که بتوان آن را به‌عنوان یک مزیت رقابتی برای طلا در نظر گرفت.

صرافی اف‌تی‌ایکس (FTX) هفته گذشته به‌صورت خلاصه گفت:

در حال حاضر ارزش یک بیت کوین معادل ۲۱ اونس طلا است.

از روز سه‌شنبه طلا نسبت به بیت کوین ضعیف‌تر شده و ارزش هر اونس آن به ۰.۰۳۸ بیت کوین رسیده است. به عبارت دیگر، یک بیت کوین اکنون معادل ۶۰۰ گرم طلا است. اگر قیمت بیت کوین به اوج تاریخی خود در اواسط ماه آوریل (فروردین)، یعنی ۶۴,۵۰۰ دلار بازگردد، ارزش طلا در برابر بیت کوین به ۰.۰۲۷۴۶ واحد خواهد رسید که پایین‌ترین قیمت آن در مقایسه با بیت کوین است.

با یک واحد طلای دیجیتال چند کیلو طلای واقعی می‌توان خرید؟
نمودار قیمت طلا در برابر بیت کوین (نمای ۱ ماهه بازار طلا/ بیت کوین)

شاید تعجبی نداشته باشد که فعالان صنعت طلا از دسته معدود افرادی هستند که به شکل عمومی از این فلز گران‌بها حمایت می‌کنند. پیتر شیف (Peter Schiff)، مدیرعامل شرکت شیف گلد (Schiff Gold)، هم از جمله این افراد است.

باوجود عملکرد انتقادآمیز طلا در معیارهای کلان بازار، پیتر شیف که مخالف بیت کوین بود معتقد است که علی‌رغم تمام موفقیت‌ها، این ارز دیجیتال هرگز نمی‌تواند با طلا رقابت کند.

شیف این هفته در حمایت از طلا گفت:

افزایش قیمت بیت کوین هم‌زمان با کاهش قیمت طلا، به این معنی نیست که بیت کوین جای طلا را به‌عنوان یک دارایی ضدتورمی گرفته است. طلا در حال سقوط است، چراکه معامله‌گران به‌اشتباه فکر می‌کنند که فدرال رزرو از طریق کاهش تسهیلات کمی و افزایش نرخ بهره بانکی می‌تواند با تورم مبارزه کند. بیت کوین مانند طلا معامله نمی‌شود، چون طلای دیجیتال نیست!

البته دیدگاه پیتر شیف برخلاف نظر تعداد زیادی از سرمایه‌گذارانی است که در حوزه‌هایی غیر از ارز دیجیتال فعالیت می‌کنند. از جمله این افراد می‌توان به ری دالیو (Ray Dalio)، سرمایه‌گذار برجسته، و جروم پاول (Jerome Powell)، رئیس فدرال رزرو اشاره کرد. با این حال ری دالیو به‌تازگی گفته است که همچنان طلا را به بیت کوین ترجیح می‌دهد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

3 دیدگاه
پارسا بختیاری
پارسا بختیاری
۲ سال قبل

شما دونفری هم که اینجا کامنت گذاشتین حتما حتما یا بازار طلا کار میکنین یا بورس ایران😂😂😂

ناصرجردن
ناصرجردن
۲ سال قبل

با چندتا خبر قلابی ارزش بیت کوین از کف قیمتیش ۵۰ درصد افزایش داشته، مطمعنأ وقتی جیب نهنگا بازم پربشه بازم با یه خبر قلابی بازارو برمیگردونن به اول تیر وخرداد. دیگه این نمایش واسه مبتدی ها هم مثل روز روشنه

کاوه
کاوه
۲ سال قبل

بزودی قیمت بیتکوین نصف خواهد شد