نه آقای پالمر؛ لطفاً این دفعه را کوتاه بیایید!

نه آقای پالمر؛ لطفاً این دفعه را کوتاه بیایید!

جکسون پالمر، یکی از بنیان‌گذاران ارز دیجیتال پرطرفدار این روز‌ها یعنی دوج کوین، اخیراً در رشته‌توییتی طولانی، ناامیدی خود را نسبت به صنعت ارزهای دیجیتال اعلام کرده است. به‌گفته این مهندس نرم‌افزار آمریکایی، صنعت ارزهای دیجیتال یک فناوری سرمایه‌سالاری است که برای حفاظت از دارایی‌های افراد پول‌دار در برابر چیزهایی مثل مالیات متولد شده است.

در این مقاله که با الهام از یادداشت جان مک گلیون (John Mac Ghlionn) در وب‌سایت کوین تلگراف نوشته شده، قصد داریم اظهارات اخیر آقای پالمر را بررسی و با واقعیت‌های موجود مقایسه کنیم. گفتنی است که نویسنده این یادداشت، محقق و تحلیلگر نام‌آشنایی است که مقالات او در منابع معتبری مانند بیت کوین مگزین (Bitcoin Magazine)، نیویورک پست (New York Post)، سیدنی مورنینگ (Sydney Morning) و نشنال ریویو (National Review) منتشر شد‌ه‌اند.

ارزهای دیجیتال؛ مدافعان نظام سرمایه‌داری یا مخالفان آن؟

هر چه می‌کشیم، زیر سر توییتر است؛ شبکه اجتماعی پرطرف‌داری که احتمالاً خودتان هم یکی از کاربران آن هستید. توییتر تقریباً ۱۵ سال پیش راه‌اندازی شد و امروز، همچنان یکی از پرمخاطب‌ترین و تأثیرگذارترین رسانه‌های موجود در جهان است.

آن اوایل همه چیز خیلی خوب بود؛ توییتر محیط دوستانه‌ای داشت که پر از مقالات، ویدیوها و مطالب مفید (یا حداقل بامزه) برای کاربران بود. اما اکنون و بعد از گذشت ۱۵ سال، گویی همه‌چیز تغییر کرده است. داگلاس موری (Douglas Murray) در همین رابطه مقاله‌ای را با عنوان «چگونه توییتر همه‌چیز را خراب کرد» منتشر کرده که با این جمله شروع می‌شود:

همه‌چیز از ابتدا خیلی خوب شروع شد!

واقعاً هم همین طور است. ابداع جالب جک دورسی در ابتدا بسیار سرگرم‌کننده به نظر می‌رسید. مردم هم گاهی از این بستر برای نوشتن مطالب عجیب‌وغریب استفاده می‌کردند؛ اما مطالب عجیب‌وغریبی که بیشتر «بامزه» بودند، نه «مغرضانه»!

اما حالا تقریباً همه چیز عوض شده؛ آن بهشت مجازی که در سال‌های اولیه از توییتر ساخته شده بود، حالا جای خود را به یک جهنم پر از نفرت داده؛ محیط جذاب و دوست‌داشتنی سابق، به کابوسی از یک جامعه پر از فریب و بی‌عدالتی تبدیل شده؛ ویدیو‌های انرژی‌بخش و میم‌های اینترنتی بامزه، حالا جای‌ خود را به توییت‌ها و کامنت‌های فریب‌کارانه و مغرضانه داده‌اند.

انگار دست خودمان نیست! وقتی رسانه پرمخاطبی مثل توییتر داریم، می‌خواهیم به هر قیمتی شده در ۲۸۰ کاراکتر افشاگری کنیم؛ ترند‌های اجتماعی راه بیندازیم؛ روی موج‌های از پیش برنامه‌ریزی شده سوار شویم و هر کجا که برنامه تخریب و کنایه در میان باشد، ما هم باید حضور فعال داشته باشیم. صریح بگویم:

ما توجه می‌خواهیم؛ مهم هم نیست به چه قیمتی! حتی مهم نیست که مثبت باشد یا منفی.

به‌نظرم جکسون پالمر (Jackson Palmer)، خالق دوج کوین (DOGE) هم این روزها توجه می‌خواهد. او چند هفته پیش با انتشار رشته توییت مفصلی در نقد و مذمت ارزهای دیجیتال، بلاخره موفق شد توجه‌ طرف‌داران ارزهای دیجیتال را به خود جلب کند.

پالمر ارزهای دیجیتال را «ذاتاً یک فناوری حامی نظام سرمایه‌داری و طبقه حاکم جامعه» نامیده است. او گفته، کل صنعت ارزهای دیجیتال یک کلاهبرداری سودجویانه است که از ساده‌لوحی اقشار کم‌درآمد سوءاستفاده می‌کند. او در این رشته‌توییت که در ۱۴ ژوئیه (۲۳ تیر) منتشر کرده، نوشته است:

صنعت ارزهای دیجیتال، از شبکه‌ای از ارتباطات تجاری مشکوک بهره می‌برد. این شبکه اینفلوئنسرها و رسانه‌ها را خریداری کرده تا وسوسه «یک‌شبه پولدارشدن» را در میان افراد مستأصل و ساده‌لوح به راه بیندازد و از این طریق، منبع درآمد جدیدی را برای خود دست‌وپا کند.

نه آقای پالمر؛ لطفاً این دفعه را کوتاه بیایید!

اما نه آقای پالمر؛ اشتباه به عرضتان رسانده‌اند. شما با این جملات دقیقاً همین دنیایی که ما در حال حاضر در آن زندگی می‌کنیم را توصیف کرده‌اید! در حال حاضر، ثروت ۲۰۰۰ میلیاردر بزرگ جهان، از مجموع ثروت ۵ میلیارد نفر از مردم دنیا بیشتر است.

اتفاقاً وجود همین تبعیض‌ها یکی از دلایل اصلی تولد بیت کوین و به‌طور کلی ارزهای دیجیتال بود. دنیای امروز ما به‌گونه‌ای پیش رفته که به افراد ثروتمند اجازه می‌دهد حتی از ضرر دیگران هم سود ببرند. شاید این حرف‌ها کمی اغراق‌آمیز به نظر برسد؛ اما باور کنید عین واقعیت است.

در این دنیایی که فساد به عمق آن نفوذ کرده، ارزهای دیجیتالی مثل اتریوم و بیت کوین، امید را به جامعه بازگردانده‌اند؛ مخصوصاً به همه ماهایی که جزو این میلیاردرها نیستیم. منظور از «ما»، ۷.۸ میلیارد نفر از جمعیت جهان است.

برای واردشدن به دنیای ارزهای دیجیتال هیچ مانع خاصی وجود ندارد؛ فقط کافی است زمانی را به کسب دانش اولیه و مطالعه بیشتر در این حوزه اختصاص دهید و مقدار اولیه‌ای سرمایه برای شروع داشته باشید. در این صورت می‌توانید در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت کنید و سود خوبی به دست بیاورید.

البته مانند هرچیز دیگری در زندگی، دنیای ارزهای دیجیتال هم خطرات خاص خودش را دارد و باید با احتیاط در آن رفتار کنید؛ بیت کوین هم مثل هر بازار دیگری که با عرضه و تقاضا کار می‌کند، بالا و پایین دارد. جریان ارزهای دیجیتال هم مثل جریان بورس و فارکس، فرصت‌طلبان و موج‌سواران خاص خودش را دارد. همه این‌ها طبیعی است اما زیرسؤال‌بردن کل بازار ارزهای دیجیتال (مانند کاری که آقای پالمر کرده)، نه منطقی است و نه جالب.

ارز دیجیتال؛ فناوری که صدای بی‌صدایان خواهد بود

نه آقای پالمر؛ لطفاً این دفعه را کوتاه بیایید!

وقتی درباره «سودجویی» صحبت می‌کنیم، بد نیست اشاره‌ای هم به خدمات بانکی سنتی داشته باشیم؛ سیستم‌هایی که احتمالاً بزرگ‌ترین سودجویان و استثمارگران تاریخ هستند.

مهاجران در سراسر دنیا، سالانه تقریباً ۲۵ میلیارد دلار بابت کارمزد انتقال پول به کشور خودشان از دست می‌دهند و کل این مبلغ، به واسطه‌هایی مثل وسترن یونیون (Western Union) می‌رسد. وقتی مردم زیر چنین فشاری هستند، چرا نباید ارزهای دیجیتال را به‌عنوان جایگزینی بهتر برای روش سنتی بپذیرند؟ در هر صورت، واضح است که وجود یک جایگزین برای چنین واسطه‌هایی ضروری است.

بر اساس گزارش اخیر سازمان ملل متحد، مخارج زندگی حدود ۱۱ درصد از کل مردم جهان از طریق بودجه‌ای که کارگران مهاجر برای خانواده‌های‌شان می‌فرستند تأمین می‌شود. در این گزارش آمده است:

در حال حاضر، حدود ۱ میلیارد نفر در جهان (یا ۱ نفر از هر ۷ نفر) درگیر ارسال یا دریافت حواله‌های پولی بین‌المللی هستند. از این ۱ میلیارد نفر، حدود ۸۰۰ میلیون نفر دریافت‌کننده پولی هستند که اعضای خانواده آنها (که برای کار به کشورهای دیگر مهاجرت کرده‌اند) برایشان ارسال می‌کنند.

به‌عبارت دیگر، حدود ۸۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان از جایگزینی مناسب برای وسترن یونیون استقبال خواهند کرد. آیا این گزینه جایگزین، همان ارزهای دیجیتال نیستند؟

در ادامه این گزارش آمده است:

این پول‌ها (پول‌هایی که از کشورهای دیگر فرستاده می‌شوند) برای کمک به میلیون‌ها نفر و نجات آنها از فقر بسیار مهم هستند. بخش عمده‌ای از کل درآمد یک خانواده، وابسته به پولی است که از کشورهای دیگر برایشان ارسال می‌شود و این مسئله برای آنها به‌شدت حیاتی است.

حالا تصور کنید اگر این ۲۵ میلیارد دلار به‌جای رفتن در جیب واسطه‌ها، صرف غذا و سرپناه شود، اوضاع چقدر بهتر می‌‌شود. مواردی که به آنها اشاره می‌کنم، طرح‌های رویایی و دور از ذهنی نیستند. واقعیت این است که سیستم فعلی، پر از ایراد و قطعاً نیازمند تغییرات فراوان است.

به‌گفته مرکز تحقیقاتی پیو (Pew Research Center)، اختلاف طبقاتی بین ثروتمندترین و فقیرترین خانواده‌های آمریکایی از سال ۱۹۸۹ بیش از ۲ برابر شده است. این فاصله روزبه‌روز در حال افزایش است. در حالی که کارکنان آمازون از فقر رنج می‌کشند، جف بزوس (Jeff Bezos)، رئیس (البته رئیس سابق) میلیاردرشان با ریچارد برنسون مسابقه فضایی می‌گذارد. برای همین است که می‌گوییم آینده باید دگرگون شود و ورق باید برگردد!

با این اوصاف، آیا ارزهای دیجیتال می‌توانند شرایط فعلی را بهتر کنند؟ بله؛ اما چطور؟ با اعطای قدرت و دموکراسی پولی به اقشار ضعیف‌تر و با بخشیدن استقلال مالی به افراد آسیب‌پذیر جامعه.

البته همه ارزهای دیجیتال هم شبیه به هم نیستند و با هدف یکسان ساخته نشده‌اند. به‌ازای هر بیت کوین یا اتری که وجود دارد، یک ارز دیجیتال بی‌‌معنی هم داریم که هیچ هدف خاصی ندارد و با اتکا به اسامی و تصاویر سگ‌های بامزه معروف شده است. بله آقای پالمر؛ لطفاً قبل از زیرسؤال‌بردن کل بازار ارزهای دیجیتال، این را به خود یادآوری کنید!

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

39 دیدگاه
مِهان
مِهان
2 سال قبل

خودش سازنده ی یه شت کوین ، پس حرف خودشم مهم نیست

مهدی درستکار
مهدی درستکار
2 سال قبل

اتفاقا خیلی هم آقای پالمر درست و به جا گفته,فعلا ک اهداف رویایی و زیبای بیت کوین دفن شده و تبدیل ب ارزی کاملا متمرکز شده ک سوار بر جیب خرده پاها پادشاهی و کسب ارزش میکنه,واقعا دنیای ارزهای دیجیتال دنیای سرمایه سالاری شده,هر چن هنوز خیلی از افراد مثل ما میتونن واردش بشن ,اما واقعا ی عده حتی نمیتونن نون شب داشته باشن چه برسه ب اینکه بدونن بیت کوین چیه و چن ساتوشیه و اصلا ب چ دردشون میخوره؟! اما تمام پولدارای دنیا میشناسنش و حتما خیلی هاشون دارنش. نهنگای عزیزی ک با بیت کوین میکنن بازی,بالاخره همیشه اسباب بازی پول دارا با عامه فرق داره ,بماند ک بعضیا هم اصلا نه میدونن اسباب بازی چیه نه وقتشو دارن ک بدونن,باید پول دربیارن برای ی لقمه نون شب,بیت کوین کجایی؟

محسن
محسن
2 سال قبل

خیلی حرف درستی نیست برای اینکه هفتاد و پنج درصد ارزهای دیجیتال دست نهنگ هاست و اونها بازار رو کنترل می کنند. نیت ساتوشی درست بوده اما کافیه برید تو کانال نهنگ ها که پیشنهاد میدن در ازای نبلغی کوینی که قراره پامپ کنن از قبل بهتون میگن. خب اون افرادی که نمیدونن اکثرا خرده پا و احیانا کم دانش هستن و سرمایه شونو از دست میدن.

Komeil
Komeil
2 سال قبل

عالی بود ... ♡♡♡♡♡♡♡

ارزدوست
ارزدوست
2 سال قبل

اونایی که میگن بیت کوین باعث اختلاف طبقاتیه یه سوال در حد پیش دبستانی میپرسم
شما فکر کن یه پولدار میلیاردر 500 میلیون بیت خریده و یک کارمند ماهی 5 6 میلیون میگیره
و با قسمتی از حقوقش بیت کوین یا هر ارز با پشتوانه ی دیگه چند سال میگذره شرکت حقوق
این بنده خدا رو میکنه 8 تومن یعنی عملا از تورم چند ساله جا مونده....اینجا بیت کوینی که
چند ساله پیش خریده به دادش میرسه یا نمیرسه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
شاید بپرسین اون پولداره چی شد؟دقیقا مشکل من با حضرات همینه
داداش چه تو فقر بمیری چه زندگی متوسطی داشته باشی اون پولداره داره عشق و حالشو میکنه
حالا چه با 500 میلیون چه با 5هزار میلیارد چه با اختلاس چه با عرق جبین ارواح عمه ش
پس لطفا اینقد نگید بیت باعث اختلاف طبقاتیه ادم فکر میکنه قبلش اختلاف طبقاتی نبوده
بیت یه دوپینگ موقت برای ماهاست که بتونیم زنده بمونیم با این اوصافی که حکومت ها ساختن
پس بجای غر زدن در حد وسعت بخر....

سعید سیفی
سعید سیفی
2 سال قبل

خیلی مطلب خوب ونقد منصفانه

Arman
Arman
2 سال قبل

عین این میمونه که بگی هواپیما واسه این بوجود اومده که ادمای پولدار رو باهاش جا بجا کنن.انگار ادمای عادی ازش استفاده نمیتونن بکنن 😒.این اقای پالمر هم اگه دوج کویناشو نگه میداشت الان افاضه های دیگه ای میکرد و داشت تبلیق ارز دیجیتال میکرد😆.بازنده دوست داره همه مثل خودش ببازن و باقیرم مجاب میکنه که ببازن

Juventus
Juventus
2 سال قبل

چرا ی لحظه به این فکر نمیکنید که بیتکوین داره باعث میشه اختلاف طبقاتی جامعه بیشتر بشه. اون کسی که پولداره بیتکوین بیشتری خریده پس پولدارتر میشه به نسبت منی که جزء خرید کردم. تعصب الکی نداشته باشید روی بیتکوین که اره بیتکوین برای دفاع از حق مردم و حذف سرمایه داری و بانکها اومده. همون بانکها و سرمایه دارها دارن هی بیتکوین بیشتری میگیرن و تو ذهن ها اینو میکارن که تو میتونی پولدار بشی. اره پولدار میشی و همون پولداره پولدارتر شده چون تو ۱ بیتکوین داری ولی اون ۱۰ تا
بعضی از کامنتها رو که میخونی طرف همچین از ارز دیجیتالی که خریده دفاع میکنه که انتظار نداره هیچ کامنت منفی ازش ببینه ؛ کاکا اون ارز با حرف من و تو بالا پایین نمیشه
ما عروسک خیمه شب بازی اون کله گنده ها هستیم

Alan
Alan
2 سال قبل
پاسخ  Juventus

احسنت، دقیقا با حرفت موافقم. به نظرم صنعت ارزای دیجیتال هم مثل سیستم های بانکی، فقط پول رو از جیب افراد ضعیف تر به جیب افراد ثروتمندتر انتقال میده. ارزای دیجیتال هر چقدر هم که با حسن نیت به وجود اومده باشه، اما بازم در رفتار و عملکرد، سوء نیت داره و دارای همون کاستی ها و نواقص سیستم های بانکی هست.

محمد خلیلی
محمد خلیلی
2 سال قبل
پاسخ  Juventus

خب کسی که یک ملیون میزاره بانک و ۱۰۰ تومن میگیره بیشتر از کسی که ۱۰۰ میلیارد میزاره بانک و ۱۰ میلیارد میگیره چی؟ بانک ها بیشتر اختلاف طبقاتی بوجود میارن

ایمان امین جواهری
ایمان امین جواهری
2 سال قبل

خود آقای پالمر اگر به جز برنامه نویسی از اقتصاد و فلسفه بلاک چین آگاهی داشت همه دوج کوینش رو نمیفروخت

بازار سرمایه محلی برای انتقال ثروت از آدمهای عجول و ساده لوح به آدم های صبور و متفکر و صد البته جولان گاه افراد با نفوذ و منفعت طلبانه

همین الان بسیارن افرادی که هیجان و رویای یک شبه پول دار شدن دارن ارزی رو که ده ها برابر رشد کرده رو میخرن و زمانی که ارزشش نصف میشه از ترسشون با ضرر میفروشن

نمونش رو در بورس دیدیم تو قله و اوج حباب قیمت همه صف کشیده بودن

چقدر در مورد ایده ها و وایت پیپر و تیم پشت یک ارز و سابقشون تحقیق میکنیم!؟

بلاک چین جزوی از آینده است اما خیلی از ارز هایی که الان چندین برابر ارزش واقعی فعلیشون خریده میشن تو آینده جایی ندارن.

آرمان
آرمان
2 سال قبل

این مطلب اصلا به نکته اصلی حرفای پالمر هیچ توجهی نکرد. خدمات بانکداری و ارسال پول از خارج کشور چه ربطی به ماهیت ارزایی مثل بیتکوین و دوج دارند؟ اصلا در مورد بلاکچین هیچ صحبتی نشده تو این رشته توییت اما مطلب فقط به مزایای بلاکچین پرداخته. نکته دوم اینه که پالمر از بانکداری سنتی هیچ طرفداری‌ای نکرده، فقط گفته که کریپتوها راه رو برای پولدار شدن پولدارها و فساد و فرار مالیاتی بازتر میکنه. که کاملا هم درسته. اگه تو از بیتکوین خریدن پولدار شدی که خوش به حالت ایشالله پولدارتر شی و نمیتونی انکار کنی که کله‌گنده‌های اصلی‌ای که درصد بالایی از این ارزها رو در اختیار دارن خیلی راحت میتونن کنترلش کنن، ارزی که با یه توییت از ایلان ماسک از آسمون به زمین بیاد مشخصه که چی پشتشه.

علیزاده
علیزاده
2 سال قبل
پاسخ  آرمان

دقیقا این آقای پالمر این توییت زده تا یه عده بی تجربه تو ترسو دست به فروش بزنن تا آدم هایی مثل خودش شروع کنن به مفت خریدن و به قولی فساد و فرار مالياتی، وگرنه با این ارزها اگه پولدارها ثروت اضافه کنن ،ضعیفتر ها هم ثروت مند میشن ،ابن ثابت شده

A.os
A.os
2 سال قبل
پاسخ  آرمان

خیلی از سهام های جهانی هم با یه حرف بالا پایین میشن دلیل نمیشه مثله همین رونالدو با یه اشاره شرکت کوکا کولا سهامش ریخت . در مورد فرار مالیاتیم دولت ها راحت میتونن مالیات بگیرن چرا ؟ چون از صرافی ها و هم از خودپردازهای ارزهای دیجیتال میتونن اینکار کنن

فری
فری
2 سال قبل
پاسخ  آرمان

دوست ازیز)عزیز(در جریان باش که پولدارهای کلان تو هر کاری دست ببرن توش سود میکنن و هیچ ربطی به این ارزها نداره تو این ارز نشد یه چی دیگه رو توش دخالت میکنن و برندن هرکاری یا هر کالای وعیره ،،هرکسی که تعداد زیادی بخره و یا خودش تنها 50درصد بازارشو با پول دردست بگیره میتونه مقدار زیادی کنترول داشته باشه پس خواهشن این دوپهلو حرف زدنها یا با تایئد کردن این برنامه نویس باخت خودتو توجيه نکن میتونستی با توییت ایلان ماسک نفروختیش ارزتو و صبر بکردی تا دوباره بالا بره ، ، ،و اگه طرز فکرت مثل این اقای پالمره پس واقعا برای خودم متاسفم ، ، ،امیدوارم همیشه موافق ومویید باشی