موضوع NFT‌ها؛ چرا کسی حاضر می‌شود برای یک فایل JPEG چند میلیون دلار پول بدهد؟

موضوع NFT‌ها؛ چرا کسی حاضر می‌شود برای یک فایل JPEG چند میلیون دلار پول بدهد؟

وقتی کسی برای اولین بار متوجه وجود توکن‌های غیرمثلی یا همان NFT‌ها می‌شود، احتمالاً اولین سوالی که از خود می‌پرسد این است که «خب که چی؟ چرا کسی باید برای این پول بده؟» اگر برای شما هم همچنان این مسئله حل نشده است، ادامه این مقاله را بخوانید.

این سؤال را با سؤال جواب می‌دهم. اگر تابلوی «مونالیزا»، شاهکار لئوناردو دا وینچی، امروز برای فروش گذاشته شود، چه پیشنهادهایی برای آن ارائه خواهد شد؟ ۱۰ هزار دلار؟ ۱۰۰ هزار دلار؟ ۱۰ میلیون دلار؟ خیلی خیلی بالاتر از این ارقام.

آیا تابلوی مونالیزا به‌جز اینکه به دیوار نصب کنید کاربردی دارد؟ شاید بگویید:

«مونالیزا یک تابلوی فیزیکی زیبا است و می‌توانید آن را ببینید و لمس کنید.»

اگر موضوع فقط فیزیکی‌بودن و زیبایی تصویر بود، همین حالا می‌توانید تصویر تابلوی مونالیزا را از اینترنت دریافت کنید و روی تابلو به‌شکلی حرفه‌ای پیاده‌ کنید.

موضوع NFT‌ها؛ چرا کسی حاضر می‌شود برای یک فایل JPEG چند میلیون دلار پول بدهد؟
تابلوی تصویر مونالیزا در دیجی کالا با قیمت ۱۳,۰۰۰ تومان به فروش می‌رسد!

بنابراین جدای اینکه تابلوی مونالیزا تا چه اندازه زیباست، دلایل دیگری وجود دارد که باعث می‌شوند این تابلو ارزشمند شود:

  • هنرمند اثر: لئوناردو دا وینچی، این نقاش پرآوازه، حتی اگر دستش را در رنگ می‌کرد و به بوم می‌زد، تابلوی او میلیون‌ها دلار به فروش می‌رسید.
  • منحصربه‌فرد و کمیاب‌بودن اثر: این که فقط یک نمونه از مونالیزا وجود دارد که با دستان لئوناردو دا وینچی نقاشی شده است، آن را منحصربه‌فرد و کمیاب می‌کند و همین به ارزشش می‌افزاید. همچنین لبخند خاص موجود در تصویر، آن را از نظر ویژگی متمایز می‌کند.
  • مالکیت: در نهایت همه‌چیز به مالکیت ختم می‌شود. یک میلیاردر تابلوی مونالیزا را می‌خرد، چون مالکیت حقیقی اثری را به‌دست می‌آورد که لئوناردو دا وینچی چند صد سال پیش با دستان خودش خلق کرده است و می‌تواند به آن ببالد. او مشهور خواهد شد. خریدار این اثر مالک آن خواهد بود و هر چه زمان می‌گذرد، احتمالاً ارزشش افزایش خواهد یافت.

یک مثال دیگر برای درک بهتر این موضوع: پس از تحمل سختی بسیار، بعد از قهرمانی در یک رشته ورزشی یک مدال طلا دریافت می‌کنید. این در حالی است که به‌راحتی این مدال طلا را می‌توان ساخت یا از جایی خریداری کرد. تفاوت اصلی در دو مدال، ثبت‌شدن قهرمانی شما است که با رقابت با چندین نفر دیگر کسب شده است. بحث بر سر منحصربه‌فرد بودن چیزی است که برای هرکس ارزشی خاص دارد و کسی حاضر است بدون توجه به قیمت صرفاً مالکیتش را به دست آورد.

در مورد NFT‌ها هم موضوع همین است، اما چون با اقلام دیجیتالی سروکار داریم، درک موضوع کمی دشوارتر است. در اینجا شاید بگویید:

«من می‌توانم با دو کلیک ساده ویدیویی را که به قیمت ۶.۶ میلیون دلار فروخته شده بود دانلود کنم.»

موضوع NFT‌ها؛ چرا کسی حاضر می‌شود برای یک فایل JPEG چند میلیون دلار پول بدهد؟
دانلود ویدیویی از Beeple، هنرمند مشهور که NFT آن با قیمت ۶.۶ میلیون دلار فروخته شد.

بله شما می‌توانید ویدیو را روی کامپیوتر خود دانلود کنید، همان طور که می‌توانید در موزه با تابلوی مونالیزا عکس بگیرید، اما شما مالک حقیقی اثر نیستید.

وقتی می‌بینید یک تصویر به‌صورت توکن NFT با قیمت ۱۰۰,۰۰۰ دلار به فروش می‌رسد، در نگاه اول مسخره به نظر می‌آید، اما وقتی عمیق‌تر فکر می‌کنیم می‌بینیم که همان اصول بالا درباره این توکن هم صدق می‌کند:

  • هنرمند اثر: فردی که این اثر را خلق کرده است، احتمالاً مشهور است یا دنبال‌کنندگان زیادی دارد. اگر همین حالا ایلان ماسک، یک خط روی کاغذ بکشد و برای فروش بگذارد، افرادی حاضر هستند هزاران دلار برای آن پرداخت کنند.
  • منحصربه‌فرد و کمیاب‌بودن اثر: از این اثر فقط یک نمونه یا تعداد محدودی نمونه وجود دارد، پس کمیاب است. به‌عنوان مثال هنرمندی مانند Beeple فقط یک نمونه از کارهای خود ایجاد می‌کند. گاهی اوقات هم اثر دارای ویژگی‌های ظاهری جذابی است که آن را از بقیه متمایز می‌کند.
  • مالکیت: خیلی راحت می‌توانید با چند کلیک، تصویر NFT را روی کامپیوتر یا گوشی خود ذخیره کنید و به خریدار تصویر بخندید، اما این مانند این است که تصویر تابلوی مونالیزا را روی کامپیوتر خود ذخیره کنید. طبق قاعده، با خرید یک NFT، مالکیت شما روی بلاک چین و به‌صورت غیرمتمرکز ثبت می‌شود و کسی نمی‌تواند آن سابقه روی بلاک چین را انکار کند؛ به‌خصوص روی بلاک چین بزرگی مانند اتریوم. با این فناوری می‌توانید یک NFT را روی کیف پول شخصی خود ذخیره کنید و هر زمان که خواستید در کمتر از چند ثانیه مالکیت آن را به فرد دیگری انتقال دهید. هنرمند اثر حتی ممکن است بالاترین کیفیت ممکن را در اختیار شما قرار دهد؛ چیزی که نمی‌توانید در اینترنت پیدا کنید.
Christie's innove en vendant une œuvre NFT | Art Newspaper FR
اثری که به‌صورت NFT با قیمت بیش از ۶۹ میلیون دلار فروخته شد. این اثر که «همه روز: ۵۰۰۰ روز اول» نام دارد و خالق آن Beeple است، حاوی ۵,۰۰۰ تصویر دیجیتالی است که هنرمند در ۱۳ سال گذشته آنها را خلق کرده است. همچنین فایل با کیفیت اصلی به مالک اهدا می‌شود.

اصلی‌ترین چیزی که به یک NFT معنا می‌دهد همین مالکیت است. اگر بخواهیم این موضوع را با مثال ساده‌تری توضیح دهیم، زمانی که در بازی کامپیوتری یک آیتم داشته باشید، روی کاغذ آن آیتم متعلق به شماست، اما در حقیقت، سازنده بازی مالک آیتم است و می‌تواند هر زمان که خواست آن را از حساب شما پاک کند. اگر همان آیتم یک NFT باشد، شما طبق سوابق بلاک چین مالک حقیقی آن هستید و خارج از بازی هم روی کیف پول شخصی خود به آن دسترسی خواهید داشت و می‌توانید آن را خارج از بازی هم مبادله کنید.

«اما آیا دادگاهی مالکیت NFT را به رسمیت می‌شناسد؟»

هنوز نه، اما در آینده نزدیک احتمالاً رسمیت پیدا خواهد کرد. به‌عنوان نمونه، در مارس ۲۰۲۱ ایالت آیووای آمریکا، قانونی را به‌ تصویب رساند که طبق آن سوابق ثبت‌شده روی بلاک چین‌های معتبر (ازجمله اتریوم) مانند قراردادهای عادی به رسمیت شناخته می‌شود.

البته من هم این موضوع را تأیید می‌کنم که حوزه NFT در ابتدای راه خود قرار دارد و گاهی بوی جنون، دیوانگی و «جهل» می‌دهد. یکی از چالش‌های اصلی NFT‌ها در حال حاضر این است که هنوز در میان مراجع قضایی به رسمیت شناخته نشده‌اند و احتمال کلاهبرداری در این حوزه بسیار زیاد است.

زمانی که این حوزه به بلوغ برسد، چالش‌های حقوقی و کلاهبرداری کاملاً قابل‌رفع هستند. با گسترش سوابق بلاک چینی، نهادهای قانون‌گذاری راهی جز رسمیت‌بخشی به این سوابق نخواهند داشت. در آینده‌ای که خیلی دور نیست، احتمالاً‌ یک هنرمند می‌تواند به‌دلیل استفاده تجاری از محتوای NFT‌ بدون رضایت مالک از شما شکایت کند.

اشتراک
اطلاع از
guest
28 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
Armin
Armin
5 ماه پیش

من متوجه نمیشم اصلا.مثلا شما فرض کنید من یه آهنگی ساختم یا یه نقاشی کشیدم.اونو تبدیل به NFT میکنم و میفروشمش.بعد که اون کسی که خریده پول رو داد یعنی کارمون تموم شد و به فروش رفت،دوباره همون آهنگ رو میسازم یا ازش کپی میکنم یا نقاشی رو میکشم یا اصلا نقاشی رو که روی کاغذ کشیدم،دوباره عکسش رو به یکی دیگه میفروشم.الان اینجا چه تضمینی هستش که من این کار رو نکنم؟!

کوروش آریان
کوروش آریان
4 ماه پیش
پاسخ  Armin

خوب جواب شما در متن بود دیگه
چون هنوز مراتب قضاییش پذیرفته و مشخص نشده زمینه کلاهبرداری و … وجود دارد
اما اگر رویه قضاییش پذیرفته شود دیگر کار شما قابل پیگیری و شدت قانونی خواهد بود

رضا ا
رضا ا
3 ماه پیش
پاسخ  Armin

این اتفاق فقط تو جهان سوم رخ میده. شما پاتو از ایران بزاری بیرون و دوبار یک اثر رو بفروشی چه دیجیتال چه فیزیکی دادگاهی و غرامتهای سنگین و زندان داره. تو ایرانه که چیزی به اسم حق کپی رایت وجود نداره

mahdi
mahdi
22 روز پیش
پاسخ  Armin

سلام فرقش در ترتیبش است اولین نقاشی که کشید یک ادرس و یک ایدی دارد و نقاشی دوم مثل اول که بکشید ادرس و ایدی دیگری دارد در هر صورت اولین نقاشی برای کسی است که اولین خرید را داشته است . بعد تاریخ و زمان خرید دارد اولین نقاشی برای کسی است که زودتر در بلاک ثبت شده است . به امید خدا

امیر ابوترابی
امیر ابوترابی
5 ماه پیش

فعلا و با احتیاط میشه از خرید و فروش NFT سود کرد تا ببینیم بعدها چی میخواد بشه

مهرآرام
مهرآرام
5 ماه پیش

مگر نه اینکه ظهور و لزوم بلاکچین جهت حل مشکل اعتماد و حذف شخص ثالث از تمامی جنبه های زندگی است؟ پس اینکه منتظر باشیم قانون گذار یا نهاد ثالث هویت مالکیت NFT را به رسمیت بشناسد از نظر ماهیتی مغایر با روح بلاکچین است و بنظرم باید رها شود. گویی آدمها همچنان نیاز به تایید نهاد یا شخصیتی ثالث دارند و بحث اعتماد بازهم حل نشده!

محمد پارسا
محمد پارسا
5 ماه پیش

این دقیقا خلاف خاص نویسنده است که سعی در توجیه ارزش توکن ها دارد ، کاملا مبرهن است کپی دیجیتال از اصل یه اثر گرفته میشود یعنی یک اصل بایستی وجود داشته باشد که کپی از آن استخراج گردد به عبارت دیگر برای هر کپی یک پشتوانه به نام اصل وجود دارد که کپی را دارای ارزش میکند ضمن اینکه این کپی هزاران بار ارزش پایینتری از اصل دارد ، سرنوشت ارزهای بی پشتوانه دیجیتال هم همین است یعنی تبدیل به فایلهای فاقد ارزش ، در بهترین حالت همان بلایی که بر سر کارت‌های حافظه آمد بر سر آن خواهد آمد ، روزگاری شما برای داشتن چند مگابایت فضای بیشتر بایستی میلیونها هزینه می‌کردید درحالیکه الان با مبلغ ناچیزی گیگابایت را براحتی در جیب خود حمل میکنید

علی رفیعی
علی رفیعی
5 ماه پیش

مشخصه یه راه ساده برای پولشویی هست

1400
1400
5 ماه پیش

دیجیتال خوبه و چیز هایی که میشه و لازمه،باید دیجیتال بشه مثل پول و کتاب….ولی دیگه اینها همه چی رو میخوان الکی الکی دیجیتال کنند،چند وقت دیگه غذا رو هم به صورت فایل دیجیتال و عکس و فیلم می فروشند به قیمت بالا،واقعیت اینه که خیلی چیزها ماهیتش و ارزشش به همون فیزیکی بودنشه.
ضمنا اثر منحصر به فرد و خاص و تاریخی داوینچی که اونم با گذشت زمان ارزش پیدا کرده رو چطور میشه با اثر امروز beeple مقایسه کرد.

Milad
Milad
5 ماه پیش

جاهلیت مدرن….

My friend
My friend
5 ماه پیش

اگه من یه کلیپ nft بفروشم‌ به کسی، مجدداً میتونم همون کلیپ رو بفروشم به نفر بعدی، یا نهایتاً رنگ پس زمینه تغیر میدم بعد مجدداً میفروشم. 😎.

محمد
محمد
5 ماه پیش
پاسخ  My friend

نه بابا هنوز نگرفتی جریان چیه داداش!

یویو
یویو
5 ماه پیش
پاسخ  My friend

دقت کنید یه مثال میزنم!! یه کلاه بردار می تونه یه ملک رو در واقع ظاهر ملک رو به 10 نفر بفروشه اما در نهایت مالک اون ملک هستش که در آخر می تونه سند رو انتقال بده نه هیچکدوم از اون ده نفر که خونه رو بدون استعلام و ندیدن سند خریدن!!! البته این یه مثال کلی بود، در کل این حوزه حداقل 20 سالی طول می کشه جا بیافته بخاطر همین درکش برامون سخته شما دقت کنید حتی خود سیستم بلاکچین و ارز دیجیتال هم برای 90 درصد جامعه غیر قابل توجیه هستش!!! و نمی تونن درک کنن که شما بابت یک کوین یا یک آدرس دیجیتال غیر قابل لمس یک میلیارد و نیم بدین!!!

MznWP
MznWP
5 ماه پیش

دیفای خیلی تکنولوژی بزرگتر و مهمتری هستش و پتانسیل خیلی بالاتری داره. زمانی خواهد رسید که بانکداری و بیمه و غیره کلا جای خود‌ش رو به تکنولوژی دیفای میده

وحید
وحید
5 ماه پیش
پاسخ  MznWP

این دو تا که مقایسه شون کردی…دو تکنولوژی متفاوت و مکمل هم هستند

یویو
یویو
5 ماه پیش
پاسخ  MznWP

دیفای یک چیز و NFT چیز دیگه ما هنوز تو شروع این عصریم و داریم پازل های مخلتف رو می بینیم و پیدا می کنیم. این چیزی که شما می فرمایین مثل مقایسه نرم افزار حسابداری هلو با فتوشاپ هستش

نادر
نادر
5 ماه پیش

اونا با پول توجیبی میخرن عین خیالشونم نیست

mohamad
mohamad
5 ماه پیش
پاسخ  نادر

هر جور حساب میکنم ۶.۶ میلیون دلار که هیچ هم ۱۰۰ هزار دلارم پول تو جیبی براشون حساب نمیشها ( صحبت درباره اکثریته )

فریدون مهدیخانی
فریدون مهدیخانی
5 ماه پیش

خیلی جالب بود.
ممنون از مطلب ساده اما پرمحتوا که ارایه کردید.

reza
reza
5 ماه پیش

نمیدونم ولی در حال حاضر ارز RVN میشه باهاش رو اثرهنری ثبت مالکیت کرد یا زمین بنام کرد به توکن شخصی سازی کرد میشه تقریبا ی ایده فقط اون قدیمی تر

Sedigh
Sedigh
5 ماه پیش

من اگه اصل یه تابلو رو باNFT بخرم پس تکلیف خود تابلو چی میشه (از نظر فیزیکی)؟

Farooq Karimi
Farooq Karimi
5 ماه پیش
پاسخ  Sedigh

خب اصل تابلو رو بهت ميدن ولي براي اينكه ثابت كني مالك اصلي اون هستي از توكن مثلثي استفاده ميكنن

محمد
محمد
5 ماه پیش
پاسخ  Sedigh

کلاهبرداری به شیوه روشنفکری

Laras
Laras
5 ماه پیش
پاسخ  Sedigh

مگه قراره چیزی بیرون از nftبخری که اصلش را بگیری منظور مثلا توپ به رنگ آبی در فیفا ۲۰۲۱ که با s4 بازی میکنی از شرکت سازنده میخری یا تفنگ در فلان بازی و فقط خودت میتونی ازین توپ و اسلحه استفاده کنی و من نمیتونم با اینکه همون بازی و اس۴ را خریده ام ماشین مخصوص خودت را در جی تی ای بخر و یکی بیشتر نیست و من نمیتونم اونو داشته باشم هرچقدر هم که اس۴ زودتر از تو خریده باشم شرکت ماشین را واسه تو گذاشته تو بازی فقط تو با یوزر پسوورد خودت

محسن اکبریان
محسن اکبریان
5 ماه پیش

به دلیل کمبود عقل

سجاد ربیعی
سجاد ربیعی
5 ماه پیش

من یه سوال دارم آیا می توانیم کدهامون هم بصورت nft ثبت کنیم مثلا برنامه های کامپیوتری بصورت nft

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۴,۰۰۰,۰۰۰
off
۲,۴۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA
off