بیت کوین‌های کاربران صرافی هک‌شده Mt. Gox پس از ۸ سال پس داده می‌شود؛ آیا باید منتظر سقوط بازار بود؟

بیت کوین‌های کاربران صرافی هک‌شده Mt. Gox پس از ۸ سال پس داده می‌شود؛ آیا باید منتظر سقوط بازار بود؟

برای چندمین بار در سال‌های اخیر، مجدداً اخباری منتشر شده است مبنی بر اینکه کاربران صرافی مت گاکس (Mt. Gox) قرار است پس از سال‌ها انتظار، بخشی از سرمایه خود را که در جریان هک سال ۲۰۱۴ این صرافی از دست داده بودند، پس بگیرند. اما سؤالی که دوباره مطرح شده این است که آیا بازار می‌تواند در ادامه فشار فروشی را که احتمالاً با توزیع این حجم قابل‌توجهِ بیت کوین به وجود می‌آید، تحمل کند یا خیر؟

به گزارش کریپتو نیوز، در نامه‌ای که نوبوئاکی کوبایاشی (Nobuaki Kobayashi)، وکیل و نماینده ژاپنی صرافی ورشکسته مت گاکس، منتشر کرده، آمده است که تقریباً ۹۹ درصد از طلبکاران این صرافی به پیشنهاد مربوط به نحوه توزیع سرمایه‌شان از سوی مت گاکس رأی مثبت داده‌اند. این پیشنهاد اکنون از سوی دادگاه هم تأیید شده، اما هنوز زمان دقیق توزیع سرمایه کاربران مشخص نشده است.

مدارکی که به دادگاه ارائه شده است نشان می‌دهد که نماینده ژاپنی صرافی مت گاکس ۱۴۱,۶۸۶ بیت کوین در اختیار دارد که با در نظر گرفتن قیمت‌های فعلی، ارزش آن معادل ۸.۸ میلیارد دلار است. مقدار قابل‌توجهی بیت کوین کش و ارزهای فیات هم در اختیار متولی صرافی مت گاکس است که باید در آینده بین طلبکاران توزیع شود.

حجم بیت کوین‌هایی که برای بازپرداخت طلب مشتریان در اختیار نماینده مت گاکس قرار گرفته، از کل بیت کوین‌های مایکرواستراتژی (MicroStrategy) هم بیشتر است. این شرکت یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران بیت کوین محسوب می‌شود و با احتساب خرید اخیرش ۱۱۴,۰۴۲ بیت کوین در اختیار دارد؛ یعنی ۲۷,۶۶۴ واحد کمتر از نماینده مت گاکس.

ورود این حجم از بیت کوین به بازار اتفاق کوچکی نیست. در حال حاضر حجم کل معاملات روزانه بیت کوین در صرافی‌های ارز دیجیتال حدود ۳۵.۷ میلیارد دلار است و اضافه‌شدن ۸.۸ میلیارد دیگر به آن می‌تواند بازار را تحت‌تأثیر قرار دهد. به همین خاطر است که معامله‌گران بیت کوین به‌شدت پیگیر بازپرداخت طلب کاربران صرافی مت گاکس هستند.

زمان مشخصی برای توزیع طلب مشتریان مت گاکس در نظر گرفته نشده است، اما آن‌طور که پیداست تاریخ بازپرداخت این وجوه می‌تواند موضوع بسیار مهمی برای تمام سرمایه‌گذاران بیت کوین باشد.

آوی فلمن (Avi Felman)، مدیر سبدهای سرمایه‌گذاری در مؤسسه بلاک تاور کپیتال (BlockTower Capital)، اخیراً در مصاحبه خود با بلومبرگ گفته است:

تمام افراد فعال در بازار باید این مسئله را زیر نظر داشته باشند. ممکن است این اتفاق با نوسان شدید قیمت همراه شود و اگر [در تاریخِ عرضه این وجوه] بازار بیت کوین شرایط خوبی داشته باشد، این اتفاق می‌تواند باعث مشخص‌شدن اوج قیمتی موقت شود، چراکه در این صورت سرمایه‌گذاران بلندمدت هم سرانجام با سود [مشخصی] از موقعیت‌های معاملاتی خود خارج می‌شوند.

همچنین بخوانید: مرور یک واقعیت؛ صرافی، کیف پول نیست!

بیت کوین‌های کاربران صرافی هک‌شده Mt. Gox پس از ۸ سال پس داده می‌شود؛ آیا باید منتظر سقوط بازار بود؟

با این حال تمام کارشناسان مانند فلمن از افزایش فشار فروش در بازار نگران نیستند و عده‌ای معتقدند که سرمایه‌گذاران اولیه بازار ارز دیجیتال که زمانی در مت گاکس معامله می‌کردند، عمدتاً تمایلی به فروش دارایی‌های خود ندارند.

جولیان لینیگر (Julian Liniger)، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل کارگزاری سوئیسی رلایی (Relai)، گفته است:

تصور نمی‌کنم که بیشتر این وجوه برای فروش گذاشته شود. بسیاری از این افراد از مدت‌ها قبل و حداقل از سال ۲۰۱۴ وارد بازار بیت کوین شده‌اند، بنابراین می‌توان گفت که آنها سرمایه‌گذاران وفادار و بلندمدت [بیت کوین] هستند.

لینیگر می‌گوید با توجه به حجم بالای بیت کوین‌هایی که قرار است بازپرداخت شوند، اگر توزیع تمام واحدها به‌طور هم‌زمان انجام شود، ممکن است بازار به این موضوع واکنش نشان دهد.

او افزود:

اگر قرار باشد این حجم چندصدهزار بیت کوینی به‌یک‌باره توزیع شود، مطمئناً تأثیر قابل‌توجهی بر بازار خواهد داشت. هرچند تصور می‌کنم [توزیع واحد‌ها را] رفته‌رفته و در طول چند هفته انجام دهند تا از خطر نوسانات شدید قیمت جلوگیری شود.

بن کازلین (Ben Caselin)، محقق و استراتژیست ارشد صرافی ارز دیجیتال ای‌ای‌ایکس (AAX)، معتقد است سرمایه‌گذاران نباید بیش‌ از حد نگران توزیع طلب مشتریان مت گاکس باشند.

کازلین می‌گوید:

حجم بیت کوینی که قرار است در بازار عرضه شود قابل‌توجه است، اما نباید خیلی نگران‌کننده باشد. از سال ۲۰۱۴ تاکنون صنعت ارز دیجیتال پیشرفت‌هایی در روش‌های نگهداری و حفظ [دارایی]، تبدیل [ارزهای دیجیتال] به ارزهای فیات و شیوه‌های سرمایه‌گذاری داشته است.

کازلین در مجموع معتقد است که بسته‌شدن پرونده صرافی مت گاکس پس از چند سال، اتفاق مثبتی است و باید آن را به فال نیک بگیریم.

محقق صرافی ای‌ای‌ایکس گفته است:

با اینکه احتمال افزایش فشار فروش و خروج سرمایه‌گذاران از موقعیت‌های معاملاتی [بلندمدت] وجود دارد، هر اتفاقی که بیت کوین را به قیمتی کمتر از ارزش واقعی‌اش برساند، می‌تواند با انباشت مجدد [در کف‌های قیمتی] همراه شود.

او افزود:

اگر قیمت به اندازه کافی پایین برود، ممکن است شاهد افزایش فشار خرید باشیم، چراکه این اتفاق می‌تواند با ورود افراد بیشتر به بازار بیت کوین همراه باشد؛ کسانی که پیش‌تر تصور می‌کردند فرصت را از دست داده‌اند.

نمی‌توان گفت قرار است دقیقاً چه تعداد از بیت کوین‌های مشتریان مت گاکس برای فروش گذاشته شود، اما کسانی که حجم زیادی بیت کوین در اختیار دارند، معمولاً سرمایه خود را به‌جای صرافی‌های معمولی در بازارهای فرابورس عرضه می‌کنند.

برخلاف معاملات صرافی‌ها که در دفاتر ثبت سفارش قابل‌مشاهده هستند و می‌توانند بر قیمت تأثیر بگذارند، معاملات فرابورسی به‌صورت خصوصی و بین دو شخص حقیقی یا حقوقی انجام می‌شود و تأثیری هم بر بازار ندارد.

همان طور که در گذشته دیده شده است، تقاضا برای خرید بیت کوین و ارزهای دیجیتال خارج از بازار صرافی‌ها، چندان کم نیست. یک نمونه از این معاملات در ماه اکتبر (مهر) اتفاق افتاده بود؛ زمانی که مقامات ایالات نوردراین وستفالن شمالی در آلمان، بیت کوین‌هایی را که در جریان تحقیقات مربوط به یک پرونده جنایی ضبط کرده بودند، به حراج گذاشتند.

با اینکه مبلغی که پلیس نوردراین وستفالن ضبط کرده بود در مقایسه با بیت کوین‌هایی که قرار است از سوی مت گاکس عرضه شود بسیار کمتر بود، مقامات دادگستری این ایالات گفته بودند که از رقم جمع‌آوری‌شده در این حراج شگفت‌زده شده‌اند. حراج دادگستری آلمان علاوه بر شرکت‌کنندگان زیادی که داشت، با پیشنهادهایی بالاتر از قیمت بازار مواجه شد.

ژو سو (Zhu Su)، مدیرعامل تری اروز کپیتال (Three Arrows Capital)، هم پیش‌تر به این حراج اشاره کرده و گفته بود اگر بیت کوین‌های مت گاکس هم مانند این حراج یکجا در بازار (فرابورس) عرضه شوند، ممکن است با قیمتی بالاتر از قیمت آنی به فروش برسند.

زمانی که یکی از کاربران توییتر از او پرسید دلیل جذاب‌بودن این معاملات چیست، او در پاسخ به تأثیرناپذیری بازار از معاملات فرابورس اشاره کرد.

بنابراین شاید بتوان گفت که بازپرداخت بیت کوین‌های مت گاکس پس از ۸ سال، چیزی نیست که سرمایه‌گذاران بیت کوین باید نگران آن باشند. هر بیت کوین جدیدی که وارد بازار می‌شود، فرصتی برای خرید‌ سرمایه‌گذاران بزرگ و ورود آنها به فضای ارز دیجیتال است.

تنها زمان می‌تواند این موضوع را مشخص کند که قرار است در ادامه چه اتفاقی بیفتد، اما مطمئناً بازار منتظر است تا ببیند ۸.۸ میلیارد دلار بیت کوین مت گاکس، سرانجام چه زمانی بین مشتریان امیدوار این صرافی توزیع می‌شود.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه