گزارش فوربز: بیشتر از نصف معاملات بیت کوین در صرافی‌ها ساختگی است!

گزارش فوربز: بیشتر از نصف معاملات بیت کوین در صرافی‌ها ساختگی است!

نشریه فوربز در گزارش جدید خود مدعی شده است صرافی‌های ارز دیجیتال آمار درستی درباره حجم معاملات بیت کوین خود ارائه نمی‌کنند و رقم واقعی بسیار کمتر از چیزی است که آنها می‌گویند. فوربز می‌گوید بایننس یکی از بزرگترین صرافی‌هایی محسوب می‌شود که با این مسئله درگیر است.

به گزارش فین بولد، رواج گسترده تجارت شست‌وشو یا واش تردینگ (Wash Trading – نوعی دست‌کاری در حجم معاملات) و نبود نظارت کافی بر صرافی‌های ارز دیجیتال، دو مورد از رایج‌ترین انتقاداتی است که به معاملات بیت‌ کوین و ارزهای دیجیتال وارد می‌شود. 

نشریه فوربز روز ۲۶ اوت (۴ شهریور) یک گزارش تحقیقاتی جدید منتشر کرد که در آن فعالیت ۱۵۷ صرافی ارز دیجیتال را مورد بررسی قرار داده و به این نتیجه رسیده است که به‌احتمال زیاد حدود ۵۱درصد از حجم معاملات روزانه گزارش‌شده برای بیت کوین در این پلتفرم‌های معاملاتی، جعلی بوده است.

در حقیقت، فوربز می‌گوید احتمالاً ۵۱درصد از کل حجم معاملات گزارش‌شده در صرافی‌ها ساختگی یا غیراقتصادی است. در حالی که منابع متعدد حجم معاملات روزانه بیت کوین را در ۱۴ ژوئن (۲۴ خرداد) حدود ۲۶۲میلیارد دلار گزارش کرده‌اند، تخمین فوربز ۵۱درصد کمتر از حجم ‌گزارش‌شده و حدود ۱۲۸میلیارد دلار بوده است.

کمیسیون معاملات آتی کالای ایالات متحده (CFTC) تجارت شست‌وشو را این‌گونه تعریف می‌کند:

انجام یا ادعای انجام معاملات با هدف تظاهر به این امر که خرید‌و‌فروشی واقعی انجام شده است، بدون متحمل‌‌شدن ریسک یا تغییر موقعیت معاملاتی شخص معامله‌گر در بازار.

بر اساس گزارش فوربز، صرافی‌هایی مانند بایننس، بای‌بیت (Bybit) و ام‌ای‌اکس‌سی گلوبال (MEXC Global) برخی از بزرگترین نمونه‌های درگیر با حجم معاملات ساختگی هستند.‌

حجم معاملات این صرافی‌ها بسیار زیاد است؛ با این حال هیچ نظارتی برای تأیید آمار معاملات آنها وجود ندارد. طبق این گزارش، مجموع حجم معاملات صرافی‌هایی که کمتر تحت‌نظارت قانونی هستند، روز ۱۴ ژوئن (۲۴ خرداد) حدود ۸۹میلیارد دلار بوده است، در حالی که خود این صرافی‌ها ادعا می‌کنند حجم معاملات آنها در این روز به ۲۱۷میلیارد دلار رسیده است.

گزارش فوربز: بیشتر از نصف معاملات بیت کوین در صرافی‌ها ساختگی است!
مقایسه حجم معاملات واقعی بیت کوین در صرافی‌ها از نگاه فوربز.

بسیاری از افراد در کشورهای غربی و به‌ویژه ایالات متحده، تصور می‌کنند که بیشتر معاملات بیت کوین در برابر دلار ایالات متحده، یورو یا حتی پوند انجام می‌شود؛ اما این درست نیست. در واقع، حجم قابل‌توجهی از معاملات بیت کوین با جفت‌های معاملاتی ارزهای فیاتی مانند یِن ژاپن و وون کره جنوبی و همچنین استیبل کوین‌های اصلی مانند بایننس یو‌اس‌دی (BUSD) و دیگر استیبل کوین‌های دلاری انجام می‌شود.

یافته‌های گزارشی که شرکت سرمایه‌گذاری بیت‌وایز (Bitwise) در مارس ۲۰۱۹ (اسفند ۹۷) منتشر کرد، نشان می‌دهد ۹۵درصد از حجم معاملات بیت کوین که در وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) اعلام شده، نادرست یا غیراقتصادی بوده است.

فوربز ادعا می‌کند برای انجام مطالعهٔ خود درباره دست‌کاری حجم معاملات اعلامیِ صرافی‌ها از ارزیابی‌های کمی و کیفی استفاده کرده است. برخلاف سایر بررسی‌ها که در آن محققان مطالعات خود را صرفاً روی داده‌های مربوط به تراکنش‌‌ها انجام می‌دهند (که ممکن است همین داده‌ها باعث فریب آنها شود)، فوربز با بررسی حداقل ۵ مجموعه داده، آمارهایی را که این صرافی‌ها گزارش کرده‌اند زیر سؤال برده است.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
سروش‌احمدیان
سروش‌احمدیان
1 سال قبل

بله دقیقا درسته بعد انتظار دارین تحلیلتون درست جواب بده ههه

مهدی
مهدی
1 سال قبل

این مسئله در بورسهای سراسر جهان هم وجود داره در ارزهای دیجیتال بیشتر انجام میشه