چراغ سبز وزیر ارتباطات برای حرکت به‌ سمت ارز دیجیتال!

چراغ سبز وزیر ارتباطات برای حرکت به‌ سمت ارز دیجیتال!

وزیر ارتباطات با حضور در همایش سالانه‌ی بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت،‌ طراحی نقشه‌ی راه توسعه‌ی شبکه‌ی بانکی به‌‌سمت فناوری بلاک‌چین را ضروری دانست.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در جریان همایش سالانه‌ی بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، نظرات خود در خصوص ضرورت حرکت شبکه‌ی بانکی به سمت به‌کارگیری فناوری مبتنی بر بلاک‌چین را با حاضران به اشتراک گذاشت.

جهرمی ضمن اشاره به انجام بیش از ۸۰ درصد تراکنش‌های بانکی بر بستر اپراتورها به‌ لطف فناوری‌های نوین پرداخت، در خصوص آینده‌نگری مسئولان امر گفت:

یکی از مسئولیت‌های جمع حاضر این است که نقشه‌ی راه توسعه‌ی شبکه بانکی را به سمت ⁣بلاک‌چین طراحی کند. متأسفانه این موضوع و عدم آینده‌نگری در آن، ضررهای بسیاری را متوجه مردم کرده و باعث خروج ارز از کشور شده است. نه‌تنها مردم، بلکه بسیاری از مسئولین نیز با این موضوع آشنا نیستند.

جهرمی معتقد است که چنانچه توسعه‌دهندگان فناوری نوین بانکی فعلی بر پایداری آن، بدون لزوم پیشرفت، پافشاری کنند،‌ حرکت کشور در مسیر ترقی و پیشرفت را با وقفه مواجه خواهند کرد.

وزیر ارتباطات با اشاره به لزوم توجه به مدل اقتصادی کشورهای مختلف در زمینه‌ی اقتصاد دیجیتال برای دور نماندن از توسعه، تأیید کرد که در سال آینده، اقتصاد دیجیتال بخشی از برنامه‌ی بودجه‌ی دولت خواهد بود. جهرمی اعتراف می‌کند که به‌‌ دلیل وجود انحصار در نظام پرداخت، کسب‌وکارهای نوپا با مانع بزرگی در این بخش مواجه هستند. وزیر ارتباطات در ادامه خاطرنشان کرد:

البته ما منتظر نظام بانکی نماندیم و شیوه‌نامه‌ای را برای پرداخت آنلاین از طریق اپراتورها تدوین و ابلاغ کردیم تا هم‌راستا با نظام بانکی کار پیش رود؛ ولی هیچ‌چیزی [به] اندازه‌ی نظام بانکی در این مهم اثرگذار نیست.

جهرمی در پایان گفت:

«به‌تازگی دستورالعملی برای جلوگیری از حضور بانک‌ها در سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر ابلاغ شده؛ اما حاصل دستورالعمل یادشده این است که بانک‌ها در چنین سرمایه‌گذاری‌هایی حضور نداشته باشند و این مسئله ما را از اهدافمان عقب می‌اندازد

نقشه راه بلاک‌چین تدوین می‌شود

به نقل از رسانه راه پرداخت؛ پیش‌نویس سند استراتژی اقتصاد دیجیتالی با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، و بانک مرکزی در حال تدوین است.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم افتتاحیه هفتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با اعلام این خبر گفت:

قطعا در سال آینده، اقتصاد دیجیتالی بخشی از برنامه بودجه‌ای دولت به مجلس خواهد بود.

او با تاکید بر ضرورت پرداختن به اقتصاد دیجیتالی، افزود:

آمادگی داریم نشستی را با حضور فعالان شبکه بانکی برای لحاظ کردن دیدگاه‌ها و نظرات آنها در تدوین این سند برگزار کنیم.

آذری جهرمی، با اشاره به تحولات روز دنیا در حوزه اقتصاد دیجیتالی و پرده‌برداری از آن در مدل اقتصادی کشورها گفت:

«بلاک‌چین به عنوان یک واقعیت خواهد آمد. از این رو، باید نقشه راه آن را استخراج کنیم.»

به گفته او، تبادلات بیت‌کوین در صرافی‌ها، متضرر شدن مردم و خروج ارز از کشور ما را مجبور به پیشرو بودن و آگاهی بخشیدن می‌کند.

جهرمی که به وزیر استارتاپ‌ها شهره شده، در بخشی از سخنرانی خود به کسب‌وکارهای نوپا به عنوان بازیگران مهم اقتصاد دیجیتالی اشاره کرد و گفت:

«این بازیگران برای توسعه کسب‌وکار خود، امروز مانع دارند.»

وزیر ارتباطات تاکید کرد:

«عدم ورود شبکه بانکی به حوزه سرمایه‌گذاری خطرپذیر، ما را از رسیدن به اهداف اقتصاد دیجیتالی عقب می‌اندازد.»

چراغ سبز وزیر ارتباطات برای حرکت به‌ سمت ارز دیجیتال!

جهرمی در بخش دیگری از سخنانش به انجام بیش از ۸۰ درصد تراکنش‌های فروش کارت‌های شارژ از طریق شبکه الکترونیکی بانکی خبر داد و گفت:

«در گذشته نزدیک به چهار درصد فروش کارت‌های شارژ به واسطه شبکه بانکی انجام می‌شد، در حالی‌که امروز ۸۰ درصد تراکنش‌ها از این کانال عبور می‌کند و نیازی به حضور فیزیکی افراد نیست. با وجود این، گزارش‌هایی به دست آمده که حکایت از به نقطه اشباع رسیدن توسعه این شبکه دارد، تا جایی‌که امروز بالغ بر یک میلیون دستگاه POS غیرفعال در فروشگاه‌ها داریم و باید طرحی نو دراندازیم.»

او با بیان اینکه تبدیل هزینه‌های سنتی به هزینه‌های دیجیتالی هنر نیست، بلکه مهم افزایش بهره‌وری است، گفت:

«وقتی یک فناوری را ایجاد کردیم و حالا عمرش رو به پایان است، باید در انجام پژوهش‌های جدید سرمایه‌گذاری کنیم و سراغ نسل جدید فناوری برویم.»

جهرمی همچنین با اشاره به اینکه بیش از ۶۰ درصد شکایات ثبت شده در پلیس فتا مربوط به برداشت‌های غیر مجاز بانکی است، گفت:

«با توجه به افزایش فراگیری پرداخت‌های الکترونیکی در ایران، و با توجه به محدودیت‌های استفاده از کارت‌های اعتباری، از تمامی مسئولان بانکی می‌خواهم برای این مساله وقت بگذارند؛ چرا که اعتماد مردم در نظام بانکداری الکترونیکی، یکی از پایه‌های رشد اقتصادی است.»

وزیر ارتباطات تصریح کرد:

«با توجه به حجم بسیار زیاد جرایم بانکی، اگر برای جلوگیری از کلاهبرداری‌ها و برداشت‌های غیرمجاز برنامه‌ریزی نشود، و دستگاه انتظامی توان رسیدگی به این حجم از تخلفات را نداشته باشد، آنگاه پلیس فتا فناورستیز می‌شود، و به استفاده از روش‌هایی رو می‌آورد که مانع خواهند بود.»

جهرمی، نخستین وزیری است که بعد از انقلاب سال ۱۳۵۷ متولد شده و به هیات دولت راه یافته است. برخی از کسب‌وکارهای استارت‌آپ‌ها در روزهای قبل از رأی‌گیری با هشتگ #وزیر_استارتاپا از او که جوان‌ترین عضو کابینه ریاست جمهوری است، حمایت و مطالبه‌گری کردند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
میلاد
میلاد
۶ سال قبل

ایشون چراغ سبز به بلاکچین نشون دادن نه به بیت کوین و دیگر ارزها و اتفاقا مخالف بیت کوین هستند