تعرفه برق ماینرها ۱۰ برابر سایر صنایع؛ وزارت نیرو متوجه اشتباه شده است

تعرفه برق ماینرها ۱۰ برابر سایر صنایع؛ وزارت نیرو متوجه اشتباه شده است

رئیس کارگروه ماینینگ انجمن بلاک چین کشور با اشاره به اینکه قیمت برق مصوب شده ماینینگ‌ توسط وزارت نیرو ۱۰ برابر قیمت برق سایر صنایع است، گفت که در حال حاضر مصوبه دولت در خصوص استخراج ارزهای دیجیتال باعث شده است تا این صنعتگران با سرمایه‌ای بالغ بر ۵ هزار میلیارد تومان بلاتکلیف بمانند.

به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از خبرگزاری فارس، محمد شرفی با اشاره به اینکه بدنه کارشناسی وزارت نیرو پس از مصوب شدن قیمت برق ماینرها به نرخ برق صادراتی متوجه اشتباه خود در این خصوص شدند در جمع خبرنگاران، گفت:

وزرای صنعت معدن و تجارت و ارتباطات موافق مصوبه تعیین قیمت برق صادراتی برای ماینرها هستند، اما وزیر نیرو متاسفانه مخالف ماینرها است و زیر بار اینکه قیمت برق صادراتی برای ماینرها 10 برابر سایر صنایع است، نمی‌رود.

وی با تاکید بر اینکه منبع درآمد و سهم دولت و اداره کشور مالیات است،‌گفت:

کارگروه ماینینگ انجمن بلاک چین از تمام کانال‌های موجود درخواست حقوق برابر و عادلانه برای ماینرها را مطرح کرده است اما هیچ کدام از سازمان‌ها از این نوع مطالبه‌گری استقبال نمی‌کنند. بنابراین نهایتا به این نتیجه رسیده‌ایم که در پایان آذر ماه درخواست خود را به وزارت کشور برای تجمع ماینرها ارائه کند.

رئیس کارگروه ماینینگ انجمن بلاک چین کشور با تاکید بر اینکه ۵ هزار میلیارد تومان سرمایه فریز شده و بلاتکلیف است، گفت:‌

متاسفانه مصوبه دولت که سراسر مصوبه یک طرفه‌ای است و به نفع خودشان بوده است، باعث شده تا بسیاری از ماینرها هم اکنون به صورت زیرزمینی فعالیت کنند که این موضوع موجب مشکلاتی در سال ۹۹ با افزایش انشعابات غیرقانونی خواهد شد.

شرفی باتاکید بر اینکه از مصوبه چنین برمی‌آید که وزارت نیرو تنظیم کننده و مشوق هیأت وزیران در این تصویب نامه بوده است و مستندات غیرکارشناسی کارشناسان وزارت نیرو و توجیهات آنها در خصوص تعرفه موجب اقناع اذهان عمومی و فعالان صنعت نبوده،‌گفت که این مصوبه همانند سدی عظیم در راه صنعت و تولید کشور است.

وی خاطرنشان کرد:

رشد مصرف برق صنعتی نمایانگر رشد اقتصادی هر کشور است پس تعیین تعرفه خاص برای یک صنعت مثل استخراج رمز ارزها بر مبنای استدلالات غیرعلمی مانند سوددهی یا میزان درآمد و بدون توجه به فاکتورهای متغیر مؤثر بر تولید و ریسک پذیری در این صنعت بسیار خطرناک برای کل صنعت و اقتصاد کشور است.

رئیس کارگروه ماینینگ انجمن بلاک چین کشور در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که پرسید به هر حال پایداری شبکه برق برای وزارت نیرو مهمتر از صنعت ماینینگ است، گفت:‌

ناپایداری شبکه و کمبود منابع تولید برق به عنوان دلیل وزارت نیرو پذیرفتنی نیست زیرا حدود ۱۳ هزار مگاوات ظرفیت تولیدی کشور عموما به صورت دستور و خارج از روند تعمیرات نیروگاهی مورد بهره‌برداری قرار نمی‌گیرد تا حاشیه امنی برای ایام پیک سال که حداکثر ۳۰۰ ساعت است ایجاد کند. همچنان که از ظرفیت محبوس تعدادی نیروگاه بهره‌گیری نمی‌شود که تمام موارد نشان از عدم مدیریت هوشمند منابع و صنعت برق کشور و بیت‌المال دارد.

شرفی خاطرنشان کرد:

پیشنهاد تامین برق با تعرفه صنعتی مانند همه صنایع و دریافت مالیات بر درآمد توسط دولت یا اعطای مشوق برای تولید برق استخراج با تعرفه‌های گاز موجود از جمله کمترین و ساده‌ترین پیشنهاد فعالان ماینرها است.

وی با اشاره به اینکه قیمت ۹۶۵ تومان برای صنعت ماینرها بسیار بالا است،‌ گفت:

اگر دغدغه وزارت نیرو تامین برق در ۳۰۰ ساعت پیک تابستان است ماینرها می‌توانند با احداث نیروگاه حتی برق رایگان هم بدهند و دیگر بحث کاهش صادرات در ایام پیک مطرح  نشود.

رئیس کارگروه ماینینگ انجمن بلاک چین کشور در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که پرسید تعرفه برق صنعت ماینینگ چند برابر سایر صنایع است، گفت:

قیمت برق ماینینگ‌ها ۱۰ برابر قیمت سایر صنایع است و ۲.۵ برابر برق کشورهای اطراف است.پس این مصوبه دولت فقط برای بهره‌برداری خاصی بوده است.

شرفی با اشاره به اینکه این مصوبه کسانی را که می‌خواستند به صورت قانونی به استخراج رمزارزها اقدام کنند آنها را به استفاده از برق به صورت پنهانی تشویق می‌کند، گفت:

برخی از ماینرها پس از ابلاغ این مصوبه به وزارت نیرو مراجعه و اعلام کردند که قصد دریافت مجوز برای استخراج رمزارزها را دارند. بنابراین پس از مدتی همان ماینرها در قبوض برق خود دیدند که یک میلیارد تومان برای صد دستگاه ماینر قبض برق صادر شده است. پس این زیرزمینی شدن استخراج رمز ارزها پایداری شبکه را به هم می‌زند.

وی با بیان اینکه تاکنون ۵۰۰ نامه با طرح توجیهی به وزارت نیرو ارسال کرده‌ایم، گفت:

بدنه کارشناسی وزارت نیرو به پیشنهادهای ما این روزها روی خوش نشان داده و متوجه اشتباه خود در ابلاغ بخشنامه و آئین‌نامه‌ها شده‌اند.اما وزیر نیرو همچنان مخالف صنعت ماینینگ است.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

8 دیدگاه
مهدی منوری
مهدی منوری
4 سال قبل

نمیشه فقط اومد و قر زد
قطعا کسایی ک این پست رو میخونن توی زمینه ماینیگ دست دارن
ماینینگ آلان خیلی سخت شده
سختی شبکه از ی طرف
قیمت و نوسانای بیت از ی طرف
قیمت برق سنگینم از ی طرف
همه ما دوسسسسست داریم قیمت برق رو کاهش بدن اما وقعا نمیخایم اگه میخاستیم متهد میشدیم و هر جور ک شده قیمت رو کاهش میدادم
من واقعا میخام ک این کار رک بکنم اما تنهایی هییییییچ کاری از دستم بر نمیاد اگه با هم متهد بشیم میشه
هرکی پایست زیر این پست کامنت بذاره تا ی گروهی تشکیل بدیم و ب ی نتیجه ای برسیم و اقدام کنیم
منتظر یاریتون هستم❤

مهدی گل
مهدی گل
4 سال قبل

سلام مهدی جان،من خدمتم عزیزم
برای مهدی نوری گل

حسن
حسن
4 سال قبل

کسی برای نظر ما تره هم خورد نمیکنه و فقط به فکر جیب خودشونند عینه خیالشونم نیست که چقدر ضرر به ماینر ها می زنند تا چند وقت پیش من یه فرد عادی جامعه بودم الان به خاطر قانونی که نبوده و یهویی اومده من شدم قاچاقچی و کله سرمایمون رو هم بردند دزد به ما میزد بهتر بود به خدا به کجا داریم میریم یه آخرتی هم هست

سعید
سعید
4 سال قبل

اصلا چرا باید بین صنایع مختلف قیمت برق متفاوت باشه ؟ هر کس مسئول تولید و بازده سرمایه خودشه . وزارت نیرو هم متناسب با آمپر هر کنتور و تعرفه مصوب مسئول تامین برقه . مثلا الان بنزین شده ۳۰۰۰ تومن من می تونم ۱۰۰۰۰۰ لیتر در ماه هم بخرم و کسی نمی گه قیمت در ترکیه فلان قدره . ماین کردن هم یه جور صادراته چطور به کشاورز برق با تعرفه پایین می دین و کلی یارانه و حتی حمل محصولات با بنزین و گازوییل یارانه ای حالا کشاورز گوجه رو صادر می کنه پس باید برقش با تعرفه صادراتی حساب شه حتی هزینه حملش . اگه همین ماینر ها نبودن ، تریدر ها برای تامین ارز مورد نیازشون کلی ارز از مملکت خارج می شد اما الان حتی این روند منجر به ارز آوری بیشتر هم شده . حتی الان خرید محصولات در سطح جهانی داره با رمز ارز جا میوفته . وقتی ایمیل اومد دیگه کسی نامه فیزیکی نمی فرستاد . وقتی واتس آپ و وایبر اومد کسی دیگه برای زنگ زدن به دوستان و آشنایان در خارج از کارت مکالمه خارج استفاده نمی کنه چون واتس آپ هم کیفیت بهتری داره و هم می شه تصویری ارتباط بر قرار کرد . این رمز ارز ها هم به زودی جای حواله های صرافی ها رو می گیره با هزینه کمتر میشه پول رو انتقال داد و نگهداریشم نیاز به بانک تو کشور های مختلف نداره .

خودکشی
خودکشی
4 سال قبل

درخواست تجمع ماینرها?! جک قرن .. حتما بعدشم بیان همه رو به رگبار ببندند

نسلی که داره می سوزه
نسلی که داره می سوزه
4 سال قبل

فعلا که دارند هم ریشه این صنعت رو می زنند با بی مدیریتیشون،هم گاز و برق رو فریز کردند و هزاران ضرر به بیت المال و کشور

البته به نظر آقایون اگر برق مصرف نشه(مخصوصا زمستون) یا گاز مازادمون رو قطر بخوره صحیح تره
?????

هایزنبرگ
هایزنبرگ
4 سال قبل

تا بوده همین بوده ، اونا اون بالا در حال عشق و حال
مام زیر دست و پا زیر خط فقر با سیاستهای اشتباه در حال ارتحال

dark zizo
dark zizo
4 سال قبل

باید مثل یک صنعت به قضیه نگاه بشه تا بتونیم از مزایاش استفاده کنیم.مالیات و پول برق هم یکسان در نظر گرفته بشه.هر تصمیمی غیر از این باشه عملی نخواهد شد.دوستانی که دارن کار میکنن میفهمن منو.