عوامل تاثیرگذار بر قیمت زمین‌ها در متاورس

عوامل تاثیرگذار بر قیمت زمین‌ها در متاورس

در این گزارش به بررسی نظرات جوئل جان (Joel John) سرمایه‌گذار صندوق خطرپذیر لجرپرایم (LedgerPrime) درباره عوامل تأثیرگذار بر قیمت‌گذاری زمین‌ها در متاورس می‌پردازیم. جان به ۵ عامل مهم در تعیین قیمت زمین‌های متاورسی اشاره می‌کند.

به گزارش کریپتونیوز، قیمت املاک و مستغلات در متاورس در غالب موارد بر اساس تعداد تقاضا برای آن تعیین می‌شود. در ادامه این گزارش یک مدیر صندوق سرمایه‌گذاری توضیح می‌دهد که چگونه زمین‌های متاورسی را می‌توان به یک ماشین درآمدزایی برای مالکانش تبدیل کرد.

همچنین بخوانید: تدوین استراتژی متاورس؛ توصیه‌های کارشناسان جی‌پی مورگان برای کسب‌ و کارهای این حوزه

به عقیده جان مسئله این است:

همسایه بودن در متاورس به چه معناست؟ اصلاً چرا مهم است؟ اگر اسنوپ داگ چندین زمین در متاورس داشته باشد، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ آیا قیمت همسایه‌های همه آن زمین‌ها بالا می‌رود؟ اگر بخواهم صادقانه بگویم، هیچ کس پاسخ این پرسش‌ها را نمی‌داند.

جان در ادامه توضیح می‌دهد که برخلاف توکن‌ها، زمین‌های متاورسی را معمولاً نمی‌توان بنا به سرمایه مشتری به قطعات کوچکتر تبدیل کرد و برای خرید این زمین‌ها نیز غالباً به سرمایه قابل‌توجهی نیاز است. به‌عنوان مثال میانگین قیمت یک قطعه زمین در سندباکس (Sandbox) حدود ۱۰,۳۹۹ دلار و در دیسنترالند (Decentraland) تقریبا ۱۱,۹۵۴ دلار است.

برای درک مفهوم این قیمت‌ها ابتدا باید بفهمیم معنی زمین در متاورس چیست؟ به‌گفته جان مفهوم زمین چیزی نیست جز فضایی که در آن می‌توانید هر چیزی را که مایل هستید به‌صورت دیجیتال بیان کنید.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت زمین‌ها در متاورس
درآمد ماهانه پلتفرم‌های معروف متاورسی

از نظر جان، ۵ عامل اصلی که می‌توانند بر ارزش یک قطعه زمین متاورسی تأثیر بگذارند عبارت‌اند از:

  • تعداد افراد ورودی (Overall Footfall)
  • مجاورت ممتیک (Memetic proximity)
  • زمینه جغرافیایی (Geospatial context)
  • مالی‌سازی (Financialization)
  • هنر (Art)

تعداد افراد ورودی اولین عامل است که به تعداد افرادی که با آن قطعه زمین دیجیتالی مواجه می‌شوند، اشاره دارد. همین مفهوم در جهان فیزیکی هم وجود دارد. مثلاً املاک تجاری غیردیجیتالی در مناطقی که رفت‌وآمد مردم بیشتر است، گران‌تر خواهد بود.

دومین عامل تأثیرگذار بر قیمت زمین‌های متاورسی را نزدیکی ممتیک نامیده‌ایم. این مفهوم را می‌توان معادل با توانایی نزدیکی به شخص یا چیزی در متاورس دانست که آن شخص یا چیز توجه زیادی را به خود جلب می‌کند.

زمینه جغرافیایی به این نکته اشاره دارد که افراد می‌توانند با توجه به مشابهت دارایی خود با دارایی یک فرد شناخته‌شده یا با مالکیت یک قطعه زمین دیجیتال در کنار زمین دیجیتال شخص یا شرکتی معروف، کسب شهرت کرده و زمینشان ارزش بیشتری پیدا کند.

با توجه به ارتباط متقابل و فزاینده امور مالی و متاورس، مالی‌سازی نیز سومین عامل تأثیر گذار بر قیمت زمین‌ها در متاورس خواهد بود. خیلی از پروژه‌های مربوط به دنیای مالی، از زمین‌های دیجیتالی متاورس در استراتژی‌‌های سرمایه‌گذاری خود بهره می‌برند. در نتیجه زمین‌هایی که در استراتژی این شرکت‌ها بگنجند، برای مثال قابلیت تقسیم‌شدن داشته باشند یا اجاره‌دادن آن‌ها میسر باشد، ارزش بیشتری خواهند داشت.

در نهایت، ارزش زمین در متاورس همیشه تحت تأثیر طراحی بازی است که زمین‌ها در آن وجود دارند. اگر گرافیک و هنر داخلی یک بازی خیره‌کننده باشد، به احتمال زیاد توسعه‌دهندگان بازی، زمین‌ها را به حراج گذاشته و پس از آن صاحبان زمین‌ها می‌توانند از سایر کاربران برای استفاده یا عبور از زمین خود اجاره دریافت کنند.

برخی از مخالفان ارزش‌مند بودن زمین‌ها در متاورس معتقدند با توجه به این که می‌توان زمین‌ها را در متاورس به‌طور نامحدود ایجاد کرد، ارزش آنها خیلی زیاد نخواهد شد. جان استدلال این افراد را غیرمنطقی می‌داند.

این منطق مثل آن است که بگوییم وب‌سایت‌ها نمی‌توانند خیلی ارزش‌مند شوند؛ زیرا محدودیتی برای ایجاد بی‌شمار وب‌سایت وجود ندارد.

جان دراین‌باره می‌نویسد:

زمین‌های متاورسی موانع ورود زیادی دارند و حتی زمانی که گروهی از افراد مالکیت آن‌ها را عهده‌دار باشند، ترجیح می‌دهند آنها را توسعه دهند تا اینکه به فروش فوری آن‌ها و معاوضه با پول نقد فکر کنند.

به‌عقیده جان، در حال حاضر زمین‌های متاورسی که با مدل سازمان‌های خودگردان غیرمتمرکز (DAOs) اداره می‌شوند، نماد اینترنت غیرمتمرکز، با مالکیت حقیقی کاربر و همراه با چاشنی از دیوانگی هستند.

همچنین بخوانید: گزارش کوکوین: برنامه‌های دیفای برای مقابله با قانون‌گذاری به سمت استفاده از DAO حرکت می‌کنند

جان دراین‌باره می‌گوید:

به‌عقیده من آینده پیش‌روی ما، نوعی بازطراحی از گذشته است.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه