ضرر ۲.۹ میلیارد دلاری؛ ارمغان فعلی متاورس برای شرکت متا

ضرر ۲.۹ میلیارد دلاری؛ ارمغان فعلی متاورس برای شرکت متا

با انتشار گزارش درآمد ۳ ماهه ابتدایی شرکت متا در روز چهارشنبه، مشخص شد که بخش ریلیتی لبز (Reality Labs) این شرکت ضرری ۲.۹ میلیارد دلاری ثبت کرده است. با وجود این‌که بخش مذکور، شرکت متا را متحمل ضررهای زیادی کرده، زاکربرگ نسبت به سودآوری آینده متاورس برای این شرکت، خوش‌بین است.

به گزارش کوین تلگراف، شرکت متا پلتفرم که پیش از این فیس‌بوک نامیده می‌شد، در روز چهارشنبه درآمد ۳ ماهه ابتدایی سال جدید میلادی خود را منتشر کرد. بر طبق اسناد منتشرشده، آزمایشگاه‌های این شرکت که بر توسعه متاورس تمرکز کرده و با نام ریلیتی لبز شناخته می‌شوند، ضررهای سنگینی را به این شرکت تحمیل کرده‌اند.

این بخش که پیش از این به نام آکیولس (Oculus) فیس‌بوک شناخته می‌شد، حال مبالغ هنگفتی از سرمایه خود را برای توسعه محصولات مرتبط با واقعیت مجازی و متاورس صرف کرده است و همین امر باعث ثبت زیان ۲.۹ میلیارد دلاری آن در ۳ ماهه ابتدایی سال میلادی جدید شده است. در ۳ ماهه ابتدایی سال میلادی گذشته این بخش ۱.۸ میلیارد دلار متضرر شده بود که یعنی این میزان، ۶۱ درصد افزایش یافته است.

با این حال با وجود ثبت ضرر، درآمد کلی ریلتی لبز بالاتر از حد انتظار بود. در ۳ ماهه نخست سال میلادی جاری، ۶۹۵ میلیون دلار درآمد حاصل از فروش اقلامی چون هدست‌های واقعیت مجازی (VR) و سخت‌افزارهای متا پورتال (Meta Portal) برای این بخش به دست آمد.

همچنین بخوانید: تدوین استراتژی متاورس؛ توصیه‌های کارشناسان جی‌پی مورگان برای کسب‌ و کارهای این حوزه

در همین رابطه چهارشنبه مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا، در مصاحبه‌ای تأکید کرد که ضررده بودن این بخش طبیعی است؛ زیرا هنوز هم عمده فعالیت ریلیتی لبز بر تحقیق و توسعه یک‌سری محصولات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مانند پروجکت کامبریا (Project Cambria) متمرکز است.

زاکربرگ در همین رابطه می‌افزاید:

می‌دانم که انجام این پروژه، یعنی ساختن چیزی که پیش از این ساخته نشده، هزینه‌بر است؛ اما این یک الگوی جدید برای محاسبات و ارتباطات اجتماعی ما فراهم می‌آورد.
انتظار ما بر این است که درآمد بیشتری نسبت به سایرین در این حوزه کسب کنیم و همچنین در پی آن هستیم که توسعه پلتفرم‌های ما به مزیتی پایدار تبدیل شود.

گزارش‌های مالی شرکت متا که در اوایل سال میلادی جاری منتشر شد، نشان داد که ریلیتی لبز در سال گذشته میلادی، ضرری در حدود ۱۰ میلیارد دلار به شرکت متا تحمیل کرده است. حدود ۴ میلیارد دلار از این ضررها، صرف هزینه کارکنان و هزینه تحقیق و توسعه شده است.

به‌طور کلی، مجموع درآمد این شرکت در ۳ ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۲، حدود ۲۷.۹ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود که افزایشی ۶.۹ درصدی نسبت به درآمد این شرکت در سال گذشته میلادی که چیزی در حدود ۲۶.۱ میلیارد دلار بود، نشان می‌دهد. انتشار گزارش ۳ ماهه ابتدایی سال میلادی جاری با استقبال خوبی از سوی بازار روبرو شد، به‌طوری که قیمت سهام متا در معاملات پس از ساعت بازار، حدود ۱۸ درصد افزایش یافت.

تعداد کارکنان شرکت متا تا تاریخ ۳۱ مارس (۱۱ فروردین)، برابر با ۷۷,۸۰۵ نفر محاسبه شده که این رقم، رشدی ۲۸ درصدی نسبت به سال گذشته را منعکس می‌کند و این نشان‌دهنده ادامه‌دار شدن روند رشد این شرکت است.

چندی پیش در ماه فوریه (بهمن)، با سقوط ۲۵۱ میلیارد دلاری ارزش بازار سهام شرکت متا، بزرگترین سقوط قیمت روزانه در تاریخ بورس رقم خورد. دلیل این افت قیمت، کاهش حدود ۱ میلیونی تعداد کاربران فعال روزانه این پلتفرم عنوان شد.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
مسعود میلیاردر
مسعود میلیاردر
۲ سال قبل

عنوان خبرتون با واقعیت خبر چقدر فرق داره،زشته نکنید این کارو
۲.۹ ضرر ولی ۶۹۵ سود
سردبیر لطفا تامل

امین
امین
۲ سال قبل

میلیون با میلیارد فرق داره دایی