گزارش ماه مهر بازار ارزهای دیجیتال؛ از رشد بیت کوین تا جهش مقطعی دلار

گزارش ماه مهر بازار ارزهای دیجیتال؛ از رشد بیت کوین تا جهش مقطعی دلار

بازار ارزهای دیجیتال در طول ماه مهر، روندی نسبتاً کم‌نوسان داشت. حتی آغاز جنگ در خاورمیانه که زمینه‌ساز جهش مقطعی قیمت دلار شد، نتوانست بر روند بازار و احساسات صعودی سرمایه‌گذاران نسبت به افزایش احتمال تأیید یک ETF اسپات تأثیری منفی بگذارد. با نزدیک‌شدن به پایان ماه، قیمت بیت کوین، پس از سقوط ۱۲درصدی در اواخر ماه مرداد، توانست تا بار دیگر به بالای محدوده ۳۰٬۰۰۰ دلاری بازگردد. 

به گزارش ارزدیجیتال، ارزش بازار ارزهای دیجیتال در ماه مهر (۲۳ سپتامبر تا ۲۲ اکتبر)، با رشد ۸.۳درصدی از حدود ۱.۰۹۴ تریلیون دلار در اول ماه به رقم ۱.۱۸۴میلیون دلار افزایش یافت و به سطحی رسید که آخرین بار در اوایل ماه آوریل (فرودین) شاهد آن بودیم.

گزارش ماه مهر بازار ارزهای دیجیتال؛ از رشد بیت کوین تا جهش مقطعی دلار
 تغییرات ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال در ماه مهر (۲۳ سپتامبر تا ۲۲ اکتبر)

بیت کوین در این ماه، شاهد افزایش ۱۴.۲درصدی ارزش خود بود. درحالی‌که قیمت این ارز دیجیتال از حدود ۲۶٬۶۰۰ دلار در یک مهر به بیش از ۳۰٬۰۰۰ دلار در ۲۹ مهر (۲۱ اکتبر) رسید، این ماه را در محدوده ۲۹٬۹۰۰ دلاری به پایان رساند.

رشد قیمت بیت کوین در صرافی‌های داخلی نیز برابر ۱۴.۳۲درصد بود که تنها ۰.۱۲واحد درصد نسبت به قیمت آن در بازار جهانی بیشتر است. در ابتدای مهر، بیت کوین با متوسط قیمت ۱.۳۲۵میلیارد تومانی در صرافی‌های داخلی عرضه شد و قیمت آن در پایان مهر به ۱.۵۱۵میلیارد تومان افزایش یافت.

گزارش ماه مهر بازار ارزهای دیجیتال؛ از رشد بیت کوین تا جهش مقطعی دلار
تغییرات قیمت بیت کوین در ماه مهر (۲۳ سپتامبر تا ۲۲ اکتبر)

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده در اوایل ماه مهر، موعد تصمیم‌گیری دربارۀ درخواست ETF اسپات بیت کوین «آرک ۲۱شیرز» را تا ۲۰ دی (۱۰ ژانویه ۲۰۲۴) به تعویق انداخت. بااین‌حال، رد درخواست کمیسیون بورس برای تجدیدنظر در پرونده ریپل لبز و افزایش گمانه‌زنی‌ها نسبت به تأیید عرضه یک ETF اسپات در آینده نزدیک باعث شد تا بیت کوین برخلاف فصل تابستان، بازدهی قابل‌قبولی در این ماه داشته باشد.

در نتیجه بهبود احساسات سرمایه‌گذاران، موجودی بیت کوین صرافی‌های متمرکز در اواسط مهر به  ۲.۲۹۱میلیون واحد، کمترین میزان خود در ۵ سال گذشته رسید و صندوق سرمایه‌گذاری «گری‌اسکیل بیت کوین تراست» نیز شاهد کاهش نرخ تخفیف خود به پایین‌ترین سطح در ۲ سال اخیر بود.

علی‌رغم سقوط قیمت بیت کوین به زیر ۲۸٬۰۰۰ دلار در ۲۴ مهر (۱۶ اکتبر) به‌دلیل انتشار اخبار نادرست تأیید درخواست ETF اسپات بلک‌راک توسط کوین‌تلگراف، نرخ تسلط این ارز دیجیتال بر بازار به ۵۲.۴۵درصد رسید که آخرین بار در در آوریل ۲۰۲۱ (فروردین ۱۴۰۰) در این سطح قرار داشت.

باتوجه به صرف‌نظرکردن کمیسیون بورس و اوراق‌بهادار ایالات متحده از شکایت خود علیه ریپل لبز، دستور دادگاه به آژانس برای بررسی درخواست تبدیل صندوق گری‌اسکیل بیت کوین تراست به یک ETF اسپات و انتشار خبر لیست‌شدن ETF اسپات بیت کوین بلک‌راک در وب‌سایت DTCC، شرکت تسویه معاملات بازار بورس نزدک به نظر می‌رسد که در ماه آبان نیز احتمالاً شاهد تداوم روند صعودی بیت کوین باشیم.

افزایش تنش‌ها و شروع جنگ در خاورمیانه باعث شد تا قیمت دلار که از اوخر ماه مرداد در محدوده ۵۰٬۰۰۰ تومانی در حرکت بود، با جهش ۷.۵درصدی به ۵۴٬۲۷۰ تومان افزایش یابد و البته در کمتر از یک هفته به روند پیشین خود بازگشت. بدون درنظرگرفتن این جهش مقطعی، دلار در طول ماه مهر نوسان قابل‌توجهی نداشت. قیمت تتر در صرافی‌های داخلی در این ماه تنها ۲.۲درصد افزایش یافت و از حدود ۴۹٬۷۰۰ تومان به ۵۰٬۸۳۰ تومان رسید.

گزارش ماه مهر بازار ارزهای دیجیتال؛ از رشد بیت کوین تا جهش مقطعی دلار
نوسانات ریالی دلار در ماه مهر
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه