بازیابی جزئی قیمت‌ها پس از اوج‌گیری تورم در آمریکا؛ آیا پس از ۴ هفته روند بازار صعودی می‌شود؟

بازیابی جزئی قیمت‌ها پس از اوج‌گیری تورم در آمریکا؛ آیا پس از ۴ هفته روند بازار صعودی می‌شود؟

روز گذشته پس از آنکه اعلام شد یکی از شاخص‌های تورمی کلیدی در آمریکا به بالاترین سطح خود در ۳۹ سال گذشته رسیده است، قیمت بیت کوین تا حدودی بازیابی شد. با این حال، در آستانه بسته‌شدن چهارمین کندل هفتگی نزولی بیت کوین، تحلیل‌گران بازار ارز دیجیتال چندان به صعودی‌شدن روند بازار در کوتاه‌مدت خوش‌بین نیستند.

به گزارش کوین دسک، روز گذشته قیمت بیت کوین چندین بار درگیر نوسانات مقطعی شد و پس از آنکه مشخص شد هزینه کالا و خدمات در آمریکا با بیشترین سرعت خود از ۳۹ سال گذشته در حال افزایش است، روند کوتاه‌مدت بازار بیت کوین مجدداً به وضعیت صعودی بازگشت.

نوسانات بازار، بیت کوین را در آستانه تشکیل چهارمین کندل هفتگی نزولی خود قرار داده است و پیش‌بینی‌ها برای رسیدن قیمت به ۱۰۰,۰۰۰ دلار تا پایان سال ۲۰۲۱ و حتی رسیدن به اوج تاریخی ماه گذشته در ۶۹,۰۰۰ دلار، دیگر چندان جدی گرفته نمی‌شوند.

معامله‌گران بازار ارز دیجیتال روز گذشته منتظر اعلام نرخ هزینه‌های مصرف‌کننده در آمریکا بودند، چراکه بسیاری از سرمایه‌گذاران بیت کوین را یک دارایی ضدتورمی در نظر می‌گیرند. نرخ هزینه‌های مصرف‌کننده نوسان قیمت کالا و خدمات را برای شهروندان آمریکایی اندازه‌گیری می‌کند و همواره از آن به‌عنوان یکی از معیارهای کلیدی برای سنجش تورم یاد می‌شود. گزارش مربوط به این نرخ نشان می‌دهد که قیمت کالا و خدمات به‌طور کلی در ۱۲ ماه منتهی به نوامبر (آبان) ۶.۸درصد افزایش یافته است.

آخرین باری که این شاخص تورمی رشدی بیشتر از این را تجربه کرده بود، به سال ۱۹۸۲ باز می‌گردد که در آن شاخص هزینه‌های مصرف‌کننده به ۶.۹درصد رسید. این شاخص که مستقیماً با کیفیت زندگی در آمریکا در ارتباط است، تقریباً به‌ همان اندازه که کارشناسان اقتصادی در نظرسنجی رویترز اعلام کرده بودند رشد کرده و از ۶.۲درصد ماه اکتبر (مهر) بیشتر بوده است.

بازیابی جزئی قیمت‌ها پس از اوج‌گیری تورم در آمریکا؛ آیا پس از ۴ هفته روند بازار صعودی می‌شود؟
شاخص هزینه‌های مصرف‌کننده در آمریکا؛ بازگشت به سطوح سال ۱۹۸۲

پس از انتشار گزارش مربوط به هزینه‌های مصرف‌کننده، قیمت بیت کوین به سطح ۵۰,۰۰۰ دلار بازگشت؛ اما در ادامه تحت‌تأثیر نتیجه‌گیری‌های کارشناسان اقتصادی، این روند مجدداً نزولی شد. تحلیل‌گران به این نتیجه رسیده‌اند که افزایش نرخ تورم، بانک مرکزی آمریکا را مجاب می‌کند تا در نشست این هفته خود، تصمیم‌گیری درباره افزایش سرعت عادی‌سازی سیاست‌های پول را نهایی کند. این جلسه قرار است آخرین گردهمایی کمیته تنظیم سیاست‌های پولی بانک مرکزی در سال ۲۰۲۱ باشد.

همچنین بخوانید: تورم چیست؟ هر آنچه باید درباره تورم بدانید

ادوارد مویا (Edward Moya)، تحلیل‌گر کارگزاری اواندا (Oanda)، گفته است:

اگر سطح اضطراب در بازارهای مالی افزایش یابد، فدرال رزرو ممکن است یک چرخه انقباضی تهاجمی (کاهش سریع محرک‌های پولی) را در دستور کار قرار دهد و در چنین شرایطی اولین چیزی که [از سبد سرمایه‌گذاران] فروخته می‌شود، دارایی است که بیشترین بازدهی را داشته و برای بسیاری از معامله‌گران این دارایی ارز دیجیتال خواهد بود.

در ساعات پایانی روز گذشته، بازار بیت کوین همراه با بازارهای مالی سنتی رشد کرد و این در حالی بود که عده‌ای از سرمایه‌گذاران به این نتیجه رسیده بودند که نرخ تورم آن‌قدرها هم که کارشناسان اقتصادی هشدار داده‌اند، بالا نبوده است.

در آستانه بسته‌شدن چهارمین کندل هفتگی نزولی بیت کوین، تحلیل‌گران بازار ارز دیجیتال هم برای جهش صعودی پایان سال جاری میلادی، مانند آنچه در اواخر ۲۰۲۰ اتفاق افتاد، شانس کمتری در نظر می‌گیرند.

کارشناسان کوین بیس در خبرنامه روز گذشته خود نوشتند:

به دلایل فنی، سرمایه‌گذاران نهادی احتمالاً در آخرین هفته‌های ماه دسامبر (آذر) ریسک سنگینی را متحمل نخواهند شد. در نتیجه انتظار داریم برای روزهای باقی‌مانده از ماه دسامبر (آذر)، نوسان قیمت ارزهای دیجیتال محدود شود.

ماجرای پروژه کانستیتیوشن دائو و توکن PEPOLE

داده‌های وب‌سایت تحلیلی کوین گلس (Coinglass) نشان می‌دهد که روز جمعه در بازار توکن پیپل (PEOPLE) که به پروتکل کانستیتیوشن دائو (ConstitutionDAO) تعلق دارد، ۹ میلیون دلار موقعیت معاملاتی لیکویید شده است.

این ریزش پس از آن اتفاق افتاد که قیمت برخی از آلت کوین مطرح بازار نظیر سولانا، لونا (LUNA) و یونی سواپ سقوطی ۹ درصد را تجربه کرد.

در ماه نوامبر (آبان)، ۱۷,۰۰۰ تن از مشارکت‌کنندگان در طرح کانستیتیوشن دائو برای خرید یک نسخه قدیمی از متن قانون اساسی آمریکا گرد هم آمدند و ۴۰ میلیون دلار سرمایه جمع‌ کردند. بسیاری این حرکت را یکی از بزرگترین تلاش‌های جمعی در حوزه ارزهای دیجیتال می‌دانند.

با وجود تلاش‌های اعضای کانستیتیوشن دائو برای خرید نسخه قدیمی متن قانون اساسی آمریکا، کن گریفین (Ken Griffin)، بنیان‌گذار شرکت خدمات مالی سیتادل (Citadel)، با پیشنهادی ۴۳ میلیون دلاری پیروز مزایده فروش این اثر کلکسیونی گران‌قیمت شد و بعداً اعلام کرد که پسرش از او خواسته بود تا این کار را انجام دهد. پس از شکست این گروه، وجوه پرداختی مشارکت‌کنندگان در طرح کانستیتیوشن دائو در قالب توکن پیپل به آنها بازگردانده شد.

این توکن کاربرد خاصی ندارد و برخلاف توکن‌های حاکمیتی رایج، هیچ حقی برای تصمیم‌گیری درباره پروژه در اختیار دارندگان آن قرار نمی‌دهد. اما همه اینها نتوانستند در ادامه مانع این شوند که معامله‌گران پیپل ارزش بازار این توکن را به ۸۳۹ میلیون دلار برسانند. با این حال، آن‌طور که پیداست رفتار دیوانه‌وار معامله‌گران توکن پیپل دارد به ضررهایی منجر می‌شود.

وضعیت بازار آلت کوین‌ها

تراکم در شبکه سولانا اعتبار این پروژه را زیر سؤال می‌برد: صبح پنجشنبه سرعت شبکه سولانا به‌خاطر شلوغی پیش از حد، به‌شدت کاهش یافت. این اتفاق باعث شد تا عده‌ای ساختار غیرمتمرکز، ارتباط و شفافیت در اکوسیستم ذی‌نفعان پروژه سولانا، یعنی سولانا لبز (Solana Labs)، را زیر سؤال ببرند.

سقوط قیمت پولکادات، سولانا و لونا با افزایش فشار فروش در بازار: قیمت توکن پروژه‌های لایه اول پولکادات، سولانا و لونا صبح روز جمعه کاهش چشمگیری را تجربه کرد و این در حالی بود که بازار ارز دیجیتال به‌طور کلی درگیر سقوط قیمت شده بود. سقوط ارزش سولانا به مشکل شلوغی و کاهش سرعت این شبکه نسبت داده می‌شود، با این حال عوامل فاندامنتال مرتبط با پولکادات و لونا، توکن اصلی شبکه ترا (Terra)، همچنان قدرتمند به نظر می‌رسند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
sمهر
sمهر
۲ سال قبل

ادمین لطفا تایید
دست مریزاد . واقعا و از صمیم قلب جهت آپ لود کردن اخبار روز تشکر می کنم. حتی برای حرفه ایی ها .... یعنی بنده نوعی کافی است سری به نوشته های شما بزنم و دیگر هیچ نیازی به ....ندارم. دوستان در میان شما کسی هست که FUD جدیدی را بگوید ؟ شاخص ترس و طمع را می گویم .