وضعیت بازار: ریزش جزئی ارزهای دیجیتال هم‌زمان با سقوط بازار جهانی سهام

وضعیت بازار: ریزش جزئی ارزهای دیجیتال هم‌زمان با سقوط بازار جهانی سهام

به‌دنبال ریزش روز گذشته بازار جهانی سهام، بسیاری از ارزهای دیجیتال هم با کاهش قیمت مواجه شدند. برخی از کارشناسان انتظار دارند در ادامه از فشار فروش موجود در بازار سهام کاسته شده و فرصتی برای بازیابی قیمت‌ها فراهم شود؛ اتفاقی که می‌تواند در کوتاه‌مدت به نفع ارزهای دیجیتال باشد.

به گزارش کوین دسک، بازار بیت کوین در طول هفته گذشته بسیار پرفرازونشیب بود و حجم نوسانات قیمت هم افزایش قابل‌توجهی داشت. این وضعیت می‌تواند بازتابنده احساس بی‌اعتمادی میان سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال باشد.

بیت کوین در طول ۲۴ ساعت گذشته ۳ درصد از ارزش خود را از دست داده و این در حالی است که برایند تغییرات قیمت برای هفت روز اخیر تقریباً صفر است؛ یعنی بیت کوین در حال حاضر و با وجود نوسانات مقطعی، با همان قیمت هفت روز پیش معامله می‌شود. عملکرد روز گذشته بسیاری از آلت کوین‌ها ضعیف‌تر از بیت کوین بوده است. برای مثال، سولانا در این مدت حدود ۵ درصد از ارزش خود را از دست داده و اولنچ هم با کاهشی ۴ درصدی مواجه شده است.

وضعیت بازار: ریزش جزئی ارزهای دیجیتال هم‌زمان با سقوط بازار جهانی سهام
نقشه بازار ارزهای دیجیتال در arz.watch

روز گذشته شاخص «S&P500» که یکی از مهم‌ترین ابزارها برای سنجش وضعیت کلی بازار بورس آمریکاست، سقوطی قابل‌توجه را تجربه کرد و به سطح تقریباً ۲۰ درصد پایین‌تر از اوج تاریخی خود در ماه ژانویه (دی ۱۴۰۰) رسید. حجم نوسانات در بازار سهام و ارزهای دیجیتال همچنان بالاست و در این میان، روز گذشته قیمت جهانی طلا رشد کرد.

برخی از کارشناسان انتظار دارند در ادامه از فشار فروش موجود در بازار جهانی سهام کاسته شود؛ اتفاقی که در کوتاه‌مدت به نفع ارزهای دیجیتال خواهد بود. ضمن اینکه هم‌بستگی بین عملکرد قیمتی بیت کوین و شاخص S&P500 نیز در طول یک سال گذشته روزبه‌روز بیشتر شده است.

مؤسسه سرمایه‌گذاری ام‌آربی پارتنرز (MRB Partners)، گفته است:

تا زمانی که بانک‌های مرکزی و بازار اوراق بدهی شرایط پولی جهان را محدود نکرده باشند، برای نگران‌بودن درباره شکل‌گیری رکود اقتصادی کمی زود است. ضمن اینکه انتظار نداریم در سال ۲۰۲۲ چنین اتفاقی رخ دهد.

این مؤسسه سرمایه‌گذاری گفته است با فرض اینکه در ادامه از نگرانی‌ها درباره افزایش نرخ بهره بانکی در آمریکا کاسته شده، بازده اوراق قرضه کاهش یابد و رشد اقتصادی هم از خود انعطاف‌پذیری نشان دهد، فرصتی برای بازگشت دوباره بازار سهام فراهم خواهد شد.

عملکرد ضعیف توکن‌های دیفای در روزهای اخیر

توکن‌های وابسته به پروتکل‌های فعال در حوزه امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) در طول یک ماه گذشته و در مقایسه با بیت کوین، عملکرد ضعیف‌تری داشته‌اند. عملکرد ضعیف توکن‌های دیفای و دیگر آلت کوین‌های بازار در چرخه‌های نزولی، معمولاً به این خاطر است که این ارزهای دیجیتال در مقایسه با بیت کوین، ریسک سرمایه‌گذاری بیشتری دارند.

شاخص دیفای (DFX) وب‌سایت کوین دسک که عملکرد قیمتی توکن‌های برتر حوزه دیفای را ارزیابی می‌کند، در طول یک ماه گذشته ۳۳ درصد سقوط کرده و این در حالی است که بیت کوین در مدت مشابه ۲۳ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

وضعیت بازار: ریزش جزئی ارزهای دیجیتال هم‌زمان با سقوط بازار جهانی سهام
مقایسه عملکرد قیمتی بیت کوین و توکن‌های دیفای در ۷ و ۳۰ روز گذشته.

در طول هفته گذشته اما، شاخص دیفای عملکرد ثابتی داشت و نوسان زیادی را تجربه نکرد. بخشی از این بهبود به خاطر رشد قیمت آوی (Aave) در روزهای اخیر بوده و از طرفی سقوط ۱۷ درصدی قیمت کِرو (Curve) در هفت روز گذشته، خارج از مسیر کلی این شاخص و دیگر توکن‌های حوزه دیفای است.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه