وضعیت بازار: بازگشت ناگهانی یا سقوط عمیق‌تر بیت کوین؟

وضعیت بازار: بازگشت ناگهانی یا سقوط عمیق‌تر بیت کوین؟

آن‌طور که از وضعیت بازارهای آتی (Futures) بیت کوین پیداست، احساسات معامله‌گران این بازارها تا حدی نزولی است و افزایش ناگهانی قیمت می‌تواند آنها را غافلگیر کند. از طرفی، برخی از تحلیلگران منتظر سقوط عمیق‌تر بیت کوین به سطوح پایین‌تر هستند.

به گزارش کوین دسک، روز گذشته، به‌دنبال سقوط قیمت‌ها در بازار جهانی سهام، بسیاری از ارزهای دیجیتال نیز با کاهش قیمت مواجه شدند. روند کلی بازار بیت کوین در دو هفته گذشته نزولی بوده است و معامله‌گران همچنان منتظر عبور بی‌چون‌وچرای قیمت از بالای سطح ۴۰٬۰۰۰ دلار هستند. آلت کوین‌ها در طول یک ماه گذشته بارها با افزایش و کاهش استقبال سرمایه‌گذاران مواجه شده‌اند که خود نشان‌دهنده احساس بی‌اعتمادی میان فعالان بازار است.

دوج کوین در ۲۴ ساعت گذشته با سقوطی ۱۲ درصدی مواجه شده و تاکنون بخش زیادی از جهش روز دوشنبه خود را که پس از نهایی‌شدن فروش توییتر به ایلان ماسک اتفاق افتاد، از دست داده است. شیبا اینو، دیگر میم کوین بازار ارزهای دیجیتال هم در این مدت ۴ درصد کاهش قیمت داشته است. گفتنی است قیمت بیت کوین از روز سه‌شنبه بیش از ۵ درصد کاهش یافته و بازدهی ۳۰ روز گذشته آن نیز چیزی حدود منفی ۱۸ درصد است.

بازار جهانی سهام مثل بازار ارزهای دیجیتال روز گذشته با سقوط مواجه شد و بخشی از جهش اواخر ماه مارس (اسفند) خود را اصلاح کرد. از ابتدای سال ۲۰۲۲، فروشندگان نیروی غالب در بازار سهام و ارزهای دیجیتال بوده‌اند و بسیاری از فعالان بازار میزان سرمایه‌گذاری خود را در هر دو این دارایی‌ها کاهش داده‌اند. در همین حال، قیمت دلار آمریکا در بازارهای جهانی، در آستانه رسیدن به اوج یک‌ساله خود است که می‌تواند مانعی در برابر رشد قیمت بیت کوین باشد.

جهش ناگهانی یا سقوط عمیق‌تر قیمت؟

بسیاری از تحلیل‌گران بر این باورند که بیت کوین در ادامه با نوسانات قیمتی زیادی مواجه خواهد شد؛ اما جهت کلی این حرکات نا‌مشخص است. بعضی از اندیکاتورها سقوط قیمت به سطوح پایین‌تر را پیش‌بینی می‌کنند و برخی دیگر به جهش قیمت در کوتاه‌مدت اشاره دارند.

آن‌طور که از آمارهای موجود در بازار قراردادهای اختیار معامله (Options) بیت کوین پیداست، معامله‌گران این بازارها ۶۰ درصد احتمال می‌دهند که بیت کوین در ماه مه (اردیبهشت) با قیمتی بالاتر از ۳۶٬۰۰۰ دلار معامله شود.

در بازار قراردادهای آتی بیت کوین متوسط نرخ پایه روزانه (اختلاف بین قیمت در بازار آنی و بازار آتی) به پایین‌ترین سطح خود در یک سال گذشته رسیده است؛ اما معمولاً این «افزایش» نرخ پایه است که به‌عنوان نشانه‌ای برای صعودی‌بودن احساسات معامله‌گران بازارهای آتی در نظر گرفته می‌‌شود.

مؤسسه تحقیقاتی آرکان ریسرچ (Arcane Research) در گزارش روز گذشته خود نوشته است:

سال گذشته، نرخ پایه دو مرتبه به سطوح پایینی مشابه امروز رسیده بود؛ یک بار در ژوییه (تیر ۱۴۰۰)، پیش از شکل‌گیری فشار فروش استقراضی در تابستان و یک بار هم در ماه فوریه (بهمن ۱۴۰۰). سقوط نرخ پایه در ماه ژوییه با رسیدن بازار به کف‌های قیمتی هم‌زمان شد و این در حالی بود که کاهش این نرخ در ماه فوریه در ادامه با تثبیت قیمت بیت کوین همراه شد.

وضعیت بازار: بازگشت ناگهانی یا سقوط عمیق‌تر بیت کوین؟
نمودار تغییرات نرخ پایه در بازارهای آتی بیت کوین.

فشار فروش استقراضی زمانی اتفاق می‌افتد که با افزایش ناگهانی قیمت در بازار، معامله‌گران شورت (نزولی) مجبور به خروج از موقعیت‌های معاملاتی خود می‌شوند.

آرکان ریسرچ در ادامه گفته است:

علاوه بر این، به‌تازگی نشانه‌هایی از افزایش میزان فعالیت معامله‌گران بازارهای آتی بیت کوین هم دیده می‌شود. حجم موقعیت‌های معاملاتی باز در بازار قراردادهای آتی دائمی (Perpetual) بیت کوین پس از رشد پیوسته خود در ماه مارس (اسفند ۱۴۰۰) و شدت‌گرفتن این روند چند روز گذشته، اخیراً به نزدیکی اوج یک‌ساله خود رسیده است.

احساسات معامله‌گران بازارهای آتی اندکی نزولی به نظر می‌رسد و همین موضوع می‌تواند احتمال شکل‌گیری فشار فروش استقراضی را در صورت جهش ناگهانی قیمت بیت کوین، بیشتر کند.

در مقابل، وضعیت شاخص‌های تکنیکال خنثی ارزیابی می‌شود و برخی از تحلیلگران هم منتظر سقوط احتمالی قیمت هستند.

کتی استاکتون (Katie Stockton)، یکی از مدیران مؤسسه فیرلید استراتجیز (Fairlead Strategies)، گفته است «بیت کوین این هفته با یک شکست نزولی مواجه است که در انتظار دریافت تأیید زیر سطح ۴۰٬۰۰۰ دلار است. اگر این شکست نزولی تأیید شود، خطر سقوط قیمت تا حمایت بعدی در ۲۷٬۲۰۰ دلار، افزایش خواهد یافت».

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

3 دیدگاه
seyyedSMS
seyyedSMS
۲ سال قبل

ی حسی بم میگه بیت تا ۲۵هزار تا میاد...🙃

کاظم عسکری
کاظم عسکری
۲ سال قبل

اینا خودشون رو مسخره کردن.همه تحلیل ها الکیه

Yousef
Yousef
۲ سال قبل

👍