شروع ضعیف بیت کوین با شروع ماه جدید؛ وضعیت بازار در هفته پیش رو چگونه خواهد بود؟

شروع ضعیف بیت کوین با شروع ماه جدید؛ وضعیت بازار در هفته پیش رو چگونه خواهد بود؟

بیت کوین روز قبل، ماه و هفته میلادی جدید را با کاهش قیمت آغاز کرد. این در حالی است که شرایط کلی بازار نسبت به هفته‌های گذشته تا حدی آرام‌تر به نظر می‌رسد.

به گزارش کوین دسک، بیت کوین از ابتدای سال جاری میلادی ۵۱درصد از ارزش خود را از دست داده است. نرخ تسلط بیت کوین بر بازار ارزهای دیجیتال نیز که ابتدای ژانویه (دی) ۴۰درصد و در شروع آوریل (فروردین) ۴۱.۸درصد بود، از ابتدای ماه اوت (۱۰ مرداد) به ۴۲درصد افزایش یافته است.

در بازارهای مالی سنتی، شاخص «S&P500» افتی ۰.۵درصدی را تجربه کرده و شاخص صنعتی داو جونز (Dow Jones) ۰.۳درصد ریزش داشته است. شاخص بورسی نزدک کامپوزیت (Nasdaq Composite) هم که عمدتاً سهام شرکت‌های فعال در حوزه فناوری را پوشش می‌دهد،‌ طی یک روز گذشته کاهشی ۰.۴درصدی را تجربه کرده است.

شرکت مایکرواستراتژی (MicroStrategy) که یکی از بزرگترین سرمایه‌گذاران سازمانی بیت کوین است، قرار است امروز گزارش عملکرد مالی سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۲ خود را منتشر کند. تحلیلگران به‌طور متوسط انتظار دارند مایکرواستراتژی در این دوره ۷.۲۷ دلار به‌ازای هر سهم ضرر ثبت کرده باشد و این در حالی است که در نیمه اول سال ۲۰۲۲ نیز ۱۱.۵۸ دلار ضرر به‌ازای هر سهم این شرکت به ثبت رسیده بود.

هم‌بستگی ۳۰روزه بین قیمت بیت کوین و سهام مایکرواستراتژی ۸۵درصد است و این یعنی عملکرد سهام این شرکت تا حد زیادی به بیت کوین گره خورده است. ضریب هم‌بستگی عددی بین منفی ۱۰۰درصد و مثبت ۱۰۰درصد است و ثبت اعداد بالاتر در بازه مثبت هم‌بستگی قوی‌تر بین دو دارایی مختلف را نشان می‌دهد.

قیمت اتریوم هم روز گذشته در حالی ۴.۵درصد افت کرد که این ارز دیجیتال در هفت روز اخیر بیش از ۱۰درصد افزایش قیمت داشته است. گفتنی است دیگر آلت کوین‌های بازار نظیر پولکادات و کازماس (ATOM) نیز طی یک شبانه‌روز گذشته به‌ترتیب ۱۰.۹درصد و ۵.۲درصد از ارزش خود را از دست داده‌اند.

عقب‌نشینی بیت کوین با شروع ماه جدید میلادی

پس از حرکات قیمتی هفته گذشته، اکنون فرصت خوبی است که نگاهی به حجم قراردادهای باز (Open Interest) در بازارهای اختیار معامله بیت کوین و قیمت‌های توافقی (Strike Price) بیندازیم. شاخص «حجم قراردادهای باز برحسب قیمت توافقی» یا «Open Interest By Strike Price» در واقع حجم قراردادهای اختیار خرید (Call) یا فروش (Put) در قیمت‌های توافقی مختلف را نشان می‌دهد و می‌توان از آن به‌عنوان ابزاری برای سنجش دیدگاه معامله‌گران نسبت به قیمت منصفانه بیت کوین استفاده کرد.

مهم‌ترین تغییر این شاخص نسبت به هفته قبل، افزایش حجم قراردادهای اختیار فروش (Put) خریداری‌‌شده در قیمت ۲۳٬۰۰۰ دلار است. داشتن قرارداد اختیار فروش به معنی «توانایی» فروش در یک قیمت مشخص (در اینجا ۲۳٬۰۰۰ دلار) است و شخص دارنده «ملزم» به فروش در این قیمت نیست. بنابراین قراردادهای اختیار فروش با قیمت توافقی ۲۳٬۰۰۰ دلار می‌توانند در صورت کاهش قیمت بیت کوین به زیر این سطح، برای دارنده سود ایجاد کنند.

داشتن قرارداد اختیار خرید هم به معنی «توانایی» خرید در یک قیمت مشخص است و شخص دارنده «ملزم» به خرید و اجرای قرارداد در این قیمت نیست. آن‌طور که از نمودار زیر پیداست، حجم قراردادهای اختیار خرید در قیمت توافقی ۲۵٬۰۰۰ دلار زیاد است؛ یعنی سرمایه‌گذارانی که منتظر رشد قیمت بیت کوین مانده‌اند، در این سطح مایل به خرید هستند.

همچنین بخوانید: قرارداد آپشن یا اختیار معامله (Option Contract) چیست؟ + ویدیو

شروع ضعیف بیت کوین با شروع ماه جدید؛ وضعیت بازار در هفته پیش رو چگونه خواهد بود؟
حجم قراردادهای باز بیت کوین برحسب قیمت توافقی.

برای درک بهتر تحلیل نمودار بالا می‌توان از داده‌های درون‌زنجیره‌ای (On-chain) و شاخص «قیمت تحقق‌یافته» بیت کوین نیز کمک گرفت. قیمت تحقق‌یافته از تقسیم «ارزش بازار تحقق‌یافته» به عرضه فعلی (تعداد واحدهای درگردش بیت کوین) به دست می‌آید و ارزش بازار تحقق‌یافته هم ارزش تمام واحدهای درگردش شبکه را بر اساس آخرین قیمت خریدشان (جابه‌جایی) محاسبه می‌کند.

قیمت تحقق‌یافته بیت کوین اکنون حدود ۲۱٬۸۰۰ دلار است. شاخص مربوط به قیمت لحظه‌ای بازار هم پس از سقوط به زیر سطح قیمت تحقق‌یافته در ماه ژوئن (خرداد)، اکنون به بالای این سطح (در ۲۲٬۸۰۰ دلار) رسیده است. عبور قیمت لحظه‌ای بازار از قیمت تحقق‌یافته یعنی در این مدت بخش بیشتر از عرضه درگردش بیت کوین در وضعیت سودآوری قرار گرفته است. هرچه واحدهای بیشتری در مجموع در سود باشند، می‌توان گفت قیمت تحقق‌یافته هم حمایت بیشتری از خود نشان خواهد داد.

شروع ضعیف بیت کوین با شروع ماه جدید؛ وضعیت بازار در هفته پیش رو چگونه خواهد بود؟
نمودار قیمت تحقق‌یافته بیت کوین (برای مشاهده شاخص در ارزویژن روی تصویر کلیک کنید).

تعداد بیت کوین‌هایی که بیش از ۱۰ سال است جابه‌جا یا به‌عبارتی فروخته نشده‌اند، همچنان در حال افزایش است. بخشی از این بیت کوین‌ها ممکن است به این خاطر در این مدت دست‌نخورده باقی مانده باشند که مالک آنها دیگر دسترسی به کیف پول خود نداشته یا به هر نحوی کلمات بازیابی خود را گم کرده است. با این حال بخش زیادی از هولدرهای قدیمی بیت کوین هم هستند که پس از گذشت ۱۰ سال همچنان قصدی برای فروش ندارند.

شروع ضعیف بیت کوین با شروع ماه جدید؛ وضعیت بازار در هفته پیش رو چگونه خواهد بود؟
نمودار تعداد واحدهایی که بیش از ۱۰ سال است جابه‌جا نشده‌اند (برای مشاهده شاخص در ارزویژن روی تصویر کلیک کنید).

برای مقایسه، باید گفت در حال حاضر نزدیک به ۲.۵میلیون بیت کوین در کیف پول‌های شاخص (خارج از صرافی‌ها) نگهداری می‌شود که ۱۰ سال است جابه‌جا نشده‌اند و در مقابل، ۲.۴میلیون بیت کوین در حساب کاربران صرافی‌ها نگهداری می‌شود.

از منظر اقتصاد کلان نیز، شرایط در شروع هفته میلادی جدید نسبتاً آرام خواهد بود؛ هرچند روز قبل انجمن مدیریت زنجیره تأمین آمریکا (ISM) نظرسنجی‌ای را منتشر کرد که نشان می‌دهد سرعت تولید در ایالات متحده کاهش یافته است.

guest

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط غیرمجاز است.

دیدگاه‌هایی که از قوانین فوق تخطی کرده باشند، تأیید نمی‌شوند و حساب کاربران خاطی ممکن است مسدود شود.

در صورت وقوع کلاهبرداری یا فریب، ارزدیجیتال این حق را دارد که از مراجع قضایی پیگیری کند یا با این نهادها همکاری داشته باشد.

2 دیدگاه
ابوالفضل ثانی
ابوالفضل ثانی
5 ماه و 30 روز قبل

سلام دوستان من تو کوکوین رفتم گزینه خرید فیوچرز بونوس رو زدم
الان ۵۰ تتر ازم کم کرده گفته بونوس داری
ولی بلد نیستم از بونوس چطوری استفاده کنم
۵ روز هم بیشتر اعتبار نداره
لطفا اگه کسی میدونه راهنماییم کنه
ممنون

خدای بیت کوین
خدای بیت کوین
5 ماه و 30 روز قبل

درود بر شما
چنان که انتظارش را داشتیم با آغاز هفته جدید میلادی روند تازه ای آغاز شده است.روندی که به نظر میرسد با کندل های کوچک قرمز در تایم فریم های پایین تر،قیمت 22000 را مدنظر قرار داده است که در کوتاه مدت و از حیث تکنیکال یک چنین حرکت نزولی کاملا معقول است.
اما سناریوی صعودی نیز به هیچ عنوان از روی میز برداشته نشده است!دلایل این امر هم آن است که به رغم عدم کاهش نرخ تورم و افزایش مداوم نرخ بهره،افق نسبتا روشنی پیش روی معامله گران قرار دارد.به خصوص با توجه به فعالیت های فدرال رزرو و کاهش نسبی قیمت ها(به عنوان مثال نفت و گندم)در این مدت اخیر.
مجموعه این عوامل می توانند به زودی پایان این مارکت خرسی را رقم زنند.
سپاس از توجه شما

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.