وضعیت بازار؛ روز خونین بازار، اختلال در صرافی‌ها و حجم بالای سرمایه‌های لیکوییدشده

وضعیت بازار؛ روز خونین بازار، اختلال در صرافی‌ها و حجم بالای سرمایه‌های لیکوییدشده

با سقوط قیمت بیت کوین به زیر سطح ۴۶,۰۰۰ دلار حجم قابل‌توجهی از موقعیت‌های معاملاتی لیکویید شد و برخی از صرافی‌های ارز دیجیتال هم به‌دلیل حجم بالای مراجعه کاربران برای ساعاتی دچار اختلال شدند. این سقوط گسترده پس از آن رخ داد که دولت السالوادور اعلام کرد ۲۰۰ واحد بیت کوین خریداری کرده است.

به گزارش کوین دسک، روز گذشته قیمت بیت کوین به‌شدت کاهش یافت و در مقطعی ۱۹ درصد پایین‌تر از مقاومت ۵۲,۰۰۰ دلاری قرار گرفت. این سقوط گسترده پس از آن اتفاق افتاد که دولت السالوادور روز دوشنبه و قبل از تصویب قانون پذیرش بیت کوین، ۲۰۰ واحد از این ارز دیجیتال را خریداری کرد. بر اساس این قانون، بیت کوین اکنون به‌عنوان ارز رسمی السالوادور شناخته می‌شود.

سقوط روز گذشته قیمت سبب شد تا حوالی ساعت ۱۸:۳۰ (به وقت تهران) روز سه‌شنبه، حدود ۱ میلیارد دلار سفارش به فروش برسد و ۳ میلیارد دلار از موقعیت‌های معاملاتی لیکویید شود. در لحظه نگارش این گزارش بیت کوین با قیمتی حدود ۴۷,۰۰۰ دلار معامله می‌شود و در ۲۴ ساعت گذشته کاهشی ۱۰ درصدی داشته است.

هارگریوز لنسداون (Hargreaves Lansdown)، شرکت خدمات مالی بریتانیایی، گفته است:

همین بی‌ثباتی [بیت کوین] است که باعث شده بسیاری از [مردم] السالوادور نسبت به پذیرش این ارز دیجیتال خوش‌بین نباشند. انجام تراکنش با ارزی که آینده قیمتی آن نامشخص است کار خطرناکی خواهد بود.

نایب بوکله، رئیس جمهور السالوادور، روز گذشته و پس از سقوط بازار اعلام کرد که ۱۵۰ بیت کوین دیگر را در «کف قیمتی» خریداری کرده است. گزارش‌ها نشان می‌دهد که طرفداران ارز دیجیتال هم برای گرامی‌داشت قانونی‌شدن بیت کوین در السالوادور، که آن را «روز بیت کوین» نام‌گذاری کرده‌اند، به‌صورت نمادین هر یک معادل ۳۰ دلار بیت کوین خریده‌اند. با این حال به نظر می‌رسد که بیشتر این خبرهای خوب مربوط به بیش از یک ماه گذشته است.

کوین کانگ (Kevin Kang)، یکی از مدیران صندوق پوشش ریسک بی‌کی کوین کپیتال (BKCoin Capital) که در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند، گفته است:

بازار در ۶ هفته گذشته بدون هیچ اصلاح قابل‌توجهی به روند [صعودی] خود ادامه داده است.

به‌گفته کانگ، رشد قیمت آلت کوین‌ها معمولاً نشانه حبابی‌شدن بازار است. ارزهای دیجیتال بیت کوین کش، لایت کوین و ایاس (EOS)، معمولاً حرکت خود را تا پایان چرخه صعودی انجام می‌دهند.

لیکویید‌شدن موقعیت‌های معاملاتی و اختلال در صرافی‌ها

کوین بیس حوالی ساعت ۱۷:۰۰ (به وقت تهران) روز گذشته اعلام کرد که «برخی از سفارشات به‌دلیل حجم زیاد ثبت نمی‌شوند و در حال بررسی این مشکل جزئی» است. گفتنی است این اختلال یک ساعت پس از اعلام کوین بیس برطرف شد. پیش از این هم در همان روز سه‌شنبه، صرافی کراکن (Kraken) به‌دلیل مشکلی که در خریدهای بانکی اتاق پایاپای الکترونیک پیش آمده بود، با تأخیر در تأمین منابع مالی مواجه شد. این مشکل هم کمی بعد برطرف شد.

وضعیت بازار؛ روز خونین بازار، اختلال در کار صرافی‌ها و حجم بالای سرمایه‌های لیکوییدشده
نمودار حجم موقعیت‌های لانگ (خرید) لیکویید‌شده بیت کوین

تحلیل‌گران از شکل‌گیری فاز سرخوشی میان معامله‌گران خرد بازار به‌عنوان یکی از دلایل سقوط گسترده روز گذشته نام برده‌‌اند.

آرکان ریسرچ (Arcane Research) در خبرنامه روز سه‌شنبه خود نوشت:

نرخ‌های تأمین سرمایه [فعلی] در مقایسه با آنچه که در طول سه‌ماه اول سال به‌طور گسترده شاهد آن بودیم چندان نگران‌کننده نیست. علاوه بر این، داده‌های تاریخی نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت خوش‌بین معمولاً با بیشترکردن تعداد موقعیت‌های لانگ (خرید) باعث افزایش نوسان می‌شوند.

اصطلاح نرخ تأمین سرمایه در بازار قراردادهای آتی به مقدار کارمزدی اشاره دارد که دارندگان قراردادهای لانگ (آنهایی که معتقدند قیمت افزایش پیدا می‌کند) و دارندگان قراردادهای شورت (آنهایی که معتقدند قیمت کاهش پیدا می‌کند) باید به یکدیگر پرداخت کنند تا بازار در تعادل باشد.

همچنین بخوانید: قرارداد آتی (Futures) چیست؟ + آشنایی با معاملات آتی بیت کوین

از منظر تکنیکال، بیت کوین برای مدت کوتاهی به زیر میانگین متحرک (MA) ۲۰۰ روزه رسید و کمی بالاتر از سطح ۴۲,۰۰۰ دلار با حمایت مواجه شد. این فروش گسترده پس از آن شکل گرفت که نشانه‌های متعددی از فرسایش روند صعودی در بازار دیده شد و شتاب حرکتی قیمت پس از ورود به محدوده ۵۲,۰۰۰ تا ۵۵,۰۰۰ دلار کاهش یافت.

وضعیت بازار؛ روز خونین بازار، اختلال در کار صرافی‌ها و حجم بالای سرمایه‌های لیکوییدشده
نمودار قیمت بیت کوین (نمای ۱ روزه بازار بیت کوین دلار)

ارزش بازار دیفای قبل از سقوط قیمت‌ها به اوج تاریخی خود رسید

ارزش کل بازار امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) کمی قبل از سقوط گسترده بازار ارزهای دیجیتال در روز گذشته، به اوج تاریخی خود در ۱۴۰ میلیارد دلار رسید. برخی از تحلیل‌گران از به‌روزرسانی شبکه اتریوم در هاردفورک لندن به‌عنوان یک از دلایل رشد قیمت توکن‌های دیفای در ۲ ماه گذشته نام برده‌اند.

وضعیت بازار؛ روز خونین بازار، اختلال در کار صرافی‌ها و حجم بالای سرمایه‌های لیکوییدشده
نمودار ارزش بازار امور مالی غیرمتمرکز

جریان ورود بیت کوین به صندوق‌های سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاران پس از پشت سر گذاشتن جریان خروج سرمایه چند هفته‌ای، بار دیگر به محصولات سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال بازگشته‌اند. گزارش کوین شیرز (CoinShares) نشان می‌دهد که برای سومین هفته متوالی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال با ورود سرمایه مواجه شده و مجموعاً ۱۱۰ میلیون دلار ورودی داشته‌اند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بیت کوین این هفته مجموعاً ۵۹ میلیون دلار ورودی داشتند که می‌تواند نشانه تغییر احساسات سرمایه‌گذاران باشد.

هم‌زمان با رشد ۷۴ درصدی قیمت سولانا، ورودی هفته گذشته صندوق‌های سرمایه‌گذاری در این ارز دیجیتال به ۱۳.۲ میلیون دلار رسید. صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اتریوم هم این هفته با ورود سرمایه مواجه شدند و در حال حاضر سهم بی‌سابقه ۲۸ درصدی از تمام محصولات سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال را در اختیار دارند.

وضعیت بازار؛ روز خونین بازار، اختلال در کار صرافی‌ها و حجم بالای سرمایه‌های لیکوییدشده
نمودار جریان ورود و خروج سرمایه در صندوق‌های سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال

وضعیت بازار آلت کوین‌ها

یکی از توکن‌های بورد ایپ یاچ کلاب (Bored Ape Yacht Club)، مجموعه‌ای متشکل از تصویر ۱۰۱ میمون که به صورت توکن غیرمثلی (NFT) ارائه شده، پیشنهاد خرید ۱۹ میلیون دلاری در حراجی ساتبیز (Sothebys) دریافت کرد و این در حالی است که برآورد اولیه ساتبیز برای قیمت این توکن غیرمثلی ۱۲ تا ۱۸ میلیون دلار بود. اخیراً هرکدام از توکن‌های مجموعه بورد ایپ یاچ کلاب با قیمت پایه ۴۰ اتریوم، معادل ۱۴۰,۰۰۰ دلار، در بازار اوپن سی (OpenSea) به فروش می‌رسد. قرار است مزایده بعدی این مجموعه از ۱۷ تا ۲۸ سپتامبر (۲۶ شهریور تا ۶ مهر) در حراجی کریستیز (Christies) برگزار شود.

لایت کوین اخیراً پروتکل لایه دومی به‌نام اومنی لایت (OmniLite) را راه‌اندازی کرده است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا در شبکه این ارز دیجیتال استیبل کوین و قرارداد هوشمند راه‌اندازی کنند. راه‌اندازی این پروتکل قابلیت عرضه توکن غیرمثلی را هم به بلاک چین لایت کوین اضافه کرده است. پایه و اساس اومنی لایت مانند همان اومنی سابق است که به‌عنوان یک پروتکل لایه دوم در شبکه بیت کوین فعالیت می‌کرد.

تیم توسعه لایت کوین گفته است:

توکن‌هایی که با استفاده از پروتکل اومنی ساخته می‌شوند، می‌توانند به‌عنوان افزونه شبکه لایت کوین در نظر گرفته شوند و در نتیجه تراکنش‌های مربوط به این توکن‌ها در بلاک چین لایت کوین ثبت خواهد شد.

شرکت «IOHK» که کار توسعه شبکه کاردانو را انجام می‌دهد، امروز به‌طور رسمی یک طرح به‌روزرسانی را به شبکه اصلی کاردانو ارسال کرد تا روز یکشنبه ۱۲ سپتامبر (۲۱ شهریور) هاردفورک را آغاز کند. بلافاصله پس از تأیید این پیشنهاد هریک از دارندگان ارز دیجیتال کاردانو می‌توانند به این به‌روز‌رسانی رأی دهند. کاردانو هفته گذشته قابلیت پشتیبانی از قراردادهای هوشمند را در شبکه آزمایشی خود ارائه کرد و چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson)، خالق کاردانو هم در توییتر خود نوشت «به همه تبریک می‌گویم، عصر آلونزو (Alonzo) در راه است».

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

6 دیدگاه
Ali Sharif
Ali Sharif
2 سال قبل

قرار دادهای هوشمند کاردانو هم تست (testnet) را گذراند و هم بصورت لایو اجرا شد و بصورت موفقیت امیز در حال کار است
هاردفورک‌، مبحث

امید
امید
2 سال قبل

لیکویید یعنی چه؟(۳ نمره)

Ali Sharif
Ali Sharif
2 سال قبل
پاسخ  امید

Liquidation
بسته شدن ترید، (پوزیشن، معامله) شما به علت نداشتن پشتوانه مالی به اندازه میزان ضرر . این اتفاق صرفاً برای تریدر های حقیقی و تقریباً ۱۰۰٪ افراد غیر حرفه ای بدلیل
۱- اهرم که به شما اجازه میدهد با قرض گرفتن پول از پلاتفرم تا ۱۰۰ برابر سرمایه (مبلق قرار داد نه کل سرمایه در پلاتفرم) پوزیشن بگیرید
۲- عدم حرکت مثلا بیتکوین در جهت افزایش و کاهش قیمت

مثال : در حساب فرد ۲۰,۰۰۰ دلار وجود دارد با اهرم ۵۰، هزار دلار بیت را در ۵۳۰۰۰دلار باخیال راحت از گذشتن از مقاومت میخرد و
بیت، کاملا نرمال به ۵۰۰۰۰ میرسد و میزان ضرر او به ۱۵۰۰۰دلار ....
بیت به چه قیمتی برسد ۵۰۰۰ دلار باقیمانده را هم از دست میدهد و لیکوئید میشود؟

*********************
ایا پلاتفرمی میشناسی
د که هم levrrage بالا و هم از لیکوئید شدن موقعیت افراد جلوگیری کند؟

*

فقط یک پلاتفرم (to the best of my knowledge) وجود دارد

سیستم جلوگیری نیز Auto Deleverage تعریف شده!

افراد حرفه ای یا بنگاه ها یا Stop Loss استفاده میکنند یا با تمام قدرت (تا صد برابر میزان معامله و بیشتر) پشت زیان حساب شدهٔ خود می ابستند تا به حالت سود برگردد که مثلاً در مورد بیتکوین زمان تا ۴ سال در وحشتناک ترین حالت ممکن،

چرخهٔ زمانی چهار ساله بیتکوین توسط باب لوکاس تعریف شده و از ابتدا تا حال حاضر برقرار است و در انتهای
چرخهٔ دوم هستیم. هر چرخه از lowest low تا بعدی است.
در پوزیشن (Long به معنای سرمایه گزاری به بر روی بالا رفتن قیمت با اهرم یک شبیه به خرید عمل میکند و short برعکس)
Leverage
اهرم ترجمه شده

ایمان
ایمان
2 سال قبل

خرید بیت کوین توسط السالوادور که خبر خوبیه چرا باعث کاهش شد

ساتوشی
ساتوشی
2 سال قبل
پاسخ  ایمان

دکتر بعضی اخبار فاندا جعلی هستند
2- همیشه قبل رشت ریزش هست
3 مگه السالوادور بازارگردان که اون میخره پس باید بره بالا
4 وارن وافت نمیتونه بگه بازار کی میره بالا
5 شما دنبال چی هستی
6 توصیه مهم برای پیشرفت: ساقیتو عوض کن

امیررضا طیبی
امیررضا طیبی
2 سال قبل

خیلی خوب بود