وضعیت بازار: شمارش معکوس برای اعلامیه بانک مرکزی آمریکا

وضعیت بازار: شمارش معکوس برای اعلامیه بانک مرکزی آمریکا

ساعت ۲۱:۳۰ امشب به‌وقت تهران، جلسه بانک مرکزی آمریکا برای تصمیم‌گیری درباره میزان افزایش نرخ بهره بانکی به پایان می‌رسد و ساعاتی بعد در یک کنفرانس خبری نتایج آن اعلام می‌شود. کارشناسان می‌گویند نتیجه این جلسه در کوتاه‌مدت برای بازار ارز دیجیتال مهم است؛ اما با گذشت زمان از میزان تأثیرگذاری سیاست پولی جدید آمریکا بر بازار کاسته خواهد شد.

به گزارش کوین دسک، قیمت بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال روز گذشته تا حدی افزایش یافت و این در حالی است که امشب برنامه بانک مرکزی آمریکا برای افزایش نرخ بهره بانکی اعلام خواهد شد.

کارشناسان انتظار دارند بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره بانکی را در هر مرحله ۰.۲۵ درصد افزایش دهد. این افزایش می‌تواند شرایط پولی اخیر آمریکا را که باعث افزایش قیمت دارایی‌های ریسکی در سال‌های گذشته شده بود، تا حدودی انقباضی‌تر کند. این احتمال هم وجود دارد که بانک مرکزی آمریکا تصمیم بگیرد در ادامه رقم ترازنامه حدوداً ۹ تریلیون دلاری خود را کاهش دهد.

در حالی که دور چهارم مذاکرات مقامات اوکراینی و روسی روز دوشنبه برگزار شد، هنوز توافقی درباره آتش‌بس صورت نگرفته است.

از روز گذشته، بیت کوین در مقایسه با آلت کوین‌ها بازدهی کمتری داشته است. این یعنی در این چند روز تمایل سرمایه‌گذاران به پذیرش ریسک تا حدی بیشتر شده است. قیمت بیت کوین در طول ۲۴ ساعت گذشته ۲ درصد افزایش یافته و این در حالی است که اتریوم و گراف (The Graph) در همین بازه زمانی به‌ترتیب ۵ و ۲۰ درصد رشد کرده‌اند.

بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران نسبت به بازار همچنان محسوس است و مؤسسه فانداِستارت گلوبال ادوایزرز (Fundstrat Global Advisors) هم با اشاره به این موضوع گفته است:

نرخ تأمین سرمایه (هزینه نگهداری از موقعیت‌های لانگ در بازار قراردادهای آتی دائمی) برای قراردادهای آتی دائمی بیت کوین وضعیت نامشخصی دارد و نمی‌تواند موقعیت خود را برای طولانی‌مدت در ناحیه منفی یا مثبت حفظ کند. این موضوع نشان می‌دهد که معامله‌گران در این بازه زمانی تمایلی به پیش‌بینی بازار و درگیرکردن سرمایه خود ندارند.

رفته‌رفته از فشار فروش کاسته می‌شود

برخی از تحلیلگران انتظار دارند در ادامه از فشار فروش موجود در بازار دارایی‌های پرریسک مانند ارزهای دیجیتال و سهام کاسته شود.

مؤسسه سرمایه‌گذاری «MRB Partners» اخیراً در گزارشی نوشته است:

شاخص‌های کلیدی بازار سرمایه نشان می‌دهند که از سرعت کاهش رشد بازارهای جهانی تا حدی کاسته شده است. با کاهش تنش‌های میان روسیه و اوکراین، بازارهای جهانی سهام می‌توانند رشد معناداری را تجربه کنند.

رشد بازار سهام می‌تواند نشانه مثبتی برای ارزهای دیجیتال باشد، چراکه قیمت بیت کوین در این مدت هم‌بستگی زیادی با عملکرد این بازارها داشته است.

فعالان بازار انتظار دارند نرخ بهره بانکی آمریکا در ۷ مرحله و با تصمیم بانک مرکزی در هر مرحله ۰.۲۵ درصد افزایش یابد. با گذشت زمان، اگر بانک مرکزی آمریکا سیاست‌های غافلگیرکننده‌ای اتخا‌ذ نکند، واکنش بازار به تغییرات نرخ بهره هم کمتر می‌شود و میزان نوسانات قیمت کاهش می‌یابد.

در بازار ارزهای دیجیتال، احساسات معامله‌گران به‌شدت نزولی است؛ اما این احتمال هم وجود دارد که با افزایش قیمت‌ها، حجم زیادی از موقعیت‌های شورت (فروش) موجود لیکویید شوند.

نمودار زیر، سقوطِ «از اوج به کفِ» قیمت بیت کوین و بازارهای جهانی سهام را نشان می‌دهد. همان طور که می‌بینید، ریزش اخیر در بازار بیت کوین، بورس اروپا و نزدک شدید بوده است؛ اما نه به‌اندازه سقوط قبلی. البته در بازار سهام شرکت‌های اینترنتی چین، ریزش اخیر از سقوط قبلی شدیدتر بوده است.

وضعیت بازار: شمارش معکوس برای اعلامیه بانکی مرکزی آمریکا
مقایسه ریزش اخیر قیمت بیت کوین با سقوط بازارهای جهانی سهام.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

8 دیدگاه
Rasool
Rasool
2 سال قبل

همین شما دوتا دارید راجبش بحث میکنید
😂

MuhammadJavad
MuhammadJavad
2 سال قبل

دو دسته ادم توی این کامنت ها وجود داره. و هردو دسته هم توی بازار لازمن. بالاخره پول از جیب ی دسته میره تو جیب اون یکی دسته. ولی اگه تریدر هستین بی طرف نگاه کنین

هوش مصنوعی♾️
هوش مصنوعی♾️
2 سال قبل

پامپ امروز بیت فیکه. صد در صد نرخ بهره میره بالا. امشب دیگه الت کوین ها نابود میشن . شت کوین ها هم از صحنه روزگار حذف میشن😂😂😂

Amir
Amir
2 سال قبل

توهم زدی
از کجا این تحلیل‌ها رو میاری

jef
jef
2 سال قبل

خوب تو چرا اینهمه خوشحالی؟

ROCKSTAR
ROCKSTAR
2 سال قبل

عقل کل همه میدونن نرخ بهره رو میبرن بالا ولی معلوم نیست 0.25 میبرن یا 0.5 درصد چه ربطی به پامپ امروز داره الان دیتای آنچین بیت کوین مثبت هستش بازار سهام هم به خاطر تیپرینگ اومده پایین و بیت کوین خبر پیش خور شده

Javad
Javad
2 سال قبل

دقیقا برعکس😂

هوش مصنوعی♾️
هوش مصنوعی♾️
2 سال قبل
پاسخ  Javad

خوب عجله کن زود باش بخر ۵۰ میلیون دلار میشه شب😏😏