دانشگاه مالت دوره کارشناسی ارشد بلاک چین برگزار می‌کند

دانشگاه مالت دوره کارشناسی ارشد بلاک چین برگزار می‌کند

جمهوری مالت مجمع‌الجزایری‌ ست کوچک که در دریای مدیترانه واقع‌ شده است. این کشور به جزیره بلاک چین دریای مدیترانه معروف شده است و این شهرت بی‌دلیل نیست. مالت دارای یک مرجع حکومتی برای تایید پلتفرم‌های دفاتر کل توزیع‌شده، قوانینی برای مدیریت قراردادهای هوشمند و یک چهارچوب قانونی مشخص برای راه‌اندازی عرضه‌های اولیه سکه (ICO) است. البته حالا می‌توان برخورداری از یک دوره کارشناسی ارشد بلاک چین را هم به این فهرست اضافه کرد. کوین‌دسک در مقاله‌ای فضای پرجنب‌وجوش بلاک چین را در این کشور کوچک به تصویر کشیده است.

دانشگاه مالت دوره کارشناسی ارشد بلاک چین برگزار می‌کند

قرار بر این است که دوره کارشناسی بلاک چین و دفترکل توزیع‌شده دانشگاه مالت اولین‌ ترم خود را در ماه اکتبر و با شرکت حدود ۳۵ دانشجو آغاز کند. این دوره، تنها دوره آموزشی بلاک چین در مالت و یکی از معدود دوره‌های آموزشی از این نوع در جهان است.

این دوره آموزشی یکی از آخرین تلاش‌های دو سال اخیر مالت درزمینه‌ی پذیرش هر چیزی است که با فناوری بلاک چین در ارتباط است. تلاشی که از دو سال پیش تاکنون ادامه یافته است.

هنگامی‌که جوزف موسکات (Joseph Muscat)، نخست‌وزیر مالت، در آوریل سال ۲۰۱۷ از طرح خود برای تبدیل مالت به یکی از پیشگامان فناوری بلاک چین در عرضه جهانی پرده برداشت، این تصمیم کاملاً با عکس‌العمل اکثر دولت‌های دنیا در برابر بلاک چین در تضاد بود. کشورهایی که بسیاری از آن‌ها هنوز هم نمی‌دانند چگونه باید با این فناوری کنار بیایند.

اما اهالی مالت در این مورد کاملاً مصمم بودند. قانون‌گذاران این کشور با وضع قوانینی که با این فناوری سازگاری داشت باعث شدند که بسیاری از فعالان رده‌بالای این صنعت، ازجمله بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال دنیا یعنی بایننس و همچنین صرافی معتبر OKEx، اعلام کنند که قصد دارند به این جزیره نقل‌ مکان کنند.

این طرح تنها بعد از یک سال شروع به سوددهی کرد. علاوه بر صرافی‌ها، حالا هرروز کمپانی‌ها و کسب کارهای بلاک چینی بیشتری پا به ساحل این جزیره می‌گذارند.

ارائه درس کارشناسی ارشد بلاک چین در یکی از دانشگاه‌های جمهوری مالت
دکتر جاشوا الول سرپرست دوره کارشناسی بلاک چین

جاشوا الول (Jashua Ellul) که علاوه بر سرپرستی این دوره ریاست نهاد مرجع نوآوری‌های دیجیتالی مالت را هم بر عهده دارد به کوین دسک گفت که تاکنون ۱۵ کمپانی با دانشجوهای این دوره تماس گرفته‌ و علاوه بر این، آن‌ها با تقاضاهای بسیاری برای کار درزمینه‌ی ابتکارات، پروژه‌ها و قراردادهای دولتی بلاک چین مواجه شده‌اند.

فرصت‌های شغلی بی‌شماری که در اختیار متقاضیان کار ماهر و مسلط به بلاک چین قرارگرفته است.

الول همان‌طور که مشغول سخنرانی برای تعدادی از دانشجویان در اجلاس سالانه دلتا، جایی که او در سوم اکتبر دوره کارشناسی ارشد بلاک چین را افتتاح کرد، بود گفت:

 … و حالا بعد از یک سال شما متخصصین آینده بلاک چین و دفاتر کل توزیع‌شده ما هستید، کسانی که جزیره بلاک چینی ما را رهبری کرده و به جلو خواهند راند.

و البته با کمی کمک از طرف دولت.

پیوند دوباره صنعت و دانشگاه

دولت مالت سال گذشته حدود ۳۰۰,۰۰۰ یورو برای تأمین کمک‌هزینه تحصیلی دانشجویان اهدا کرد. البته، به گفته الول دولت در توسعه دانشگاه هم دخالت دارد.

در این دوره آموزش‌های لازم در رشته‌های قانون و قانون‌گذاری، کسب‌وکار و تجارت و اطلاعات و ارتباطات بلاک چین به دانشجویان ارائه می‌شود. دانشجویان در این دوره ضمن تمرکز بر رشته اصلی خود در دو حوزه دیگر هم آموزش‌های لازم را فرا خواهند گرفت.

الول همچنین تاکید کرد که اولویت اول این دوره دانشگاهی چندگانه، برگزاری یک بسته آموزشی جامع و فراگیر است. او در ادامه گفت که اگرچه متخصص‌های بلاک چین در بخش صنعتی این رشته خبره هستند، اما تعداد بسیار کمی از آن‌ها به دو حوزه دیگر (قانون و تجارت) تسلط دارند.

دانشگاه مالت دوره کارشناسی ارشد بلاک چین برگزار می‌کند

برنامه‌‎نویسان اطلاعات کمی در مورد مشکلات حقوقی دارند، وکلا چیزی درباره راه‌اندازی یک کسب‌وکار جدید نمی‌دانند و کارآفرینان هم برنامه‌نویسی بلد نیستند.

الول افزود:

 ما متوجه شدیم که مشکل بزرگی درزمینه‌ی ارتباط بین وکلا، تکنیسین‌ها و متخصصین کسب‌وکار وجود دارد. مشکل قطع شدن ارتباط میان آن‌ها است.

با مشاهده این مشکل ایده تازه‌ای به ذهن او رسید:

ما فکر کردیم که این دانشگاه بهترین محل برای برگزاری یک دوره کارشناسی ارشد است. دوره‌ای که بتواند اهداف چندمنظوره این تخصص‌های متفاوت را پوشش دهد.

بدین ترتیب بود که این دوره به سرپرستی الول و همکاری گوردون پیس (Gordon Pace)، یکی از اساتید دپارتمان علوم کامپیوتری و عضو مرکز فناوری‌های دفتر کل توزیع‌شده این دانشگاه، راه‌اندازی شد.

این مرکز خیلی زود با جذب آرای دیگر اعضای دانشگاه درباره این‌که این دوره باید شامل چه دروسی باشد، تبدیل به آزمایشگاه و اندیشکده پرورش متخصصین این رشته شد.

پیس دراین‌باره به کوین دسک گفت که او با مسافرت به سراسر اروپا با متخصصین این حوزه گفتگو کرده است. پیس افزود:

 ما می‌دانستیم که به چه نوع متخصصینی احتیاج داریم و از همان ابتدا ایده ما برگزاری یک دوره جامع اما عمیق بود.

وکلای برنامه‌نویس

این دوره کارشناسی علاوه بر یک آموزش کامل در رشته اصلی، آن‌ها را با اطلاعات ابتدایی و ابزارهای فوق تخصصی دو حوزه دیگر هم آشنا می‌کند.

پرفسور پیس پیش از ورود به محیط آموزشی رمز ارزها برای مطالعه درزمینه‌ی قراردادهای هوشمند، اکثر دوران حرفه‌ای خود را به کار روی تکنیک‌های نرم‌افزاری صنعت بیمه گذرانده بود. کلاس‌های او باهدف آموزش دانشجویان درزمینه سابقه (تاریخی) قراردادهای هوشمند خواهد بود. یک پیشرفت فناورانه که او آن را بمبی ساعتی می‌خواند که ارزش آن در آینده مشخص خواهد شد.

دانشگاه مالت دوره کارشناسی ارشد بلاک چین برگزار می‌کند

کلاس او ماه سپتامبر آینده باهدف آموزش برنامه‌نویسی قراردادهای هوشمند به وکلا و متخصصین کسب‌وکار، آغاز خواهد شد.

پیس به گزارشگر ما که قبلاً سعی کرده بود برنامه‌نویسی را یاد بگیرد و موفق نشده بود گفت:

من امیدوارم که واکنش آن‌ها به کلاس من مانند شما نباشد. شاید این‌طور به نظر بیاید که هدف این دوره پرورش برنامه نویسان خبره رشته فناوری اطلاعات و ارتباطات است، اما این کلاس برای افزایش دانش دانشجویان غیرانی ما هم مفید خواهد بود.

من معتقدم که افزایش سواد تکنولوژیک آن‌ها مهم‌تر از دریافت مدرک است.

ظاهرا دانشجویان غیرفنی دانشگاه هم با نظر پیس موافق هستند. جسیکا بورگ (Jessica Borg)، یکی از دانشجویان دوره قانون و کسب‌وکار که برای مطالعه پاره‌وقت قانون‌گذاری بلاک چین به دانشگاه بازگشته است هم قصد دارد در کلاس پیس شرکت کند.

بورگ که مدیر خدمات مالی و شرکتی شرکت گرانت تورنتون مالتا است، می‌گوید که او شاهد علاقه دولت به شرکت‌های بلاک چینی فعال در کشور بوده است.

بورگ می‌گوید که این‌یکی از دلایلی است که او را برای شرکت در این کلاس ترغیب کرده است:

ما در شرکت خود شاهد علاقه و سرمایه‌گذاری زیادی از سوی کسب کارهایی بودیم که قصد دارند از فضای قانونی مناسب مالت حداکثر استفاده را ببرند. من هم‌ فکر کردم که شرکت در این کلاس دقیقاً در راستای توسعه مهارت‌های من درزمینه قانون‌گذاری قرار می‌گیرد.

دشواری فعالیت درزمینه یک فناوری در حال رشد

الول، سرپرست این دوره، اعتراف می‌کند که طراحی یک برنامه آموزشی در حوزه‌ای که در حرفه‌های کسب‌وکار، قانون‌گذاری و فناوری این‌چنین به‌سرعت در حال تکامل است، کار آسانی نخواهد بود. جایی که آموخته‌های امسال دانشجویان ممکن است سال آینده کاملاً بی‌ربط و بدون استفاده شوند.

دانشگاه مالت دوره کارشناسی ارشد بلاک چین برگزار می‌کند

اما الول می‌گوید این چالشی ست که ما در هر برنامه آموزشی درزمینهٔ فناوری با آن مواجه هستیم و دانشگاه مالت با انجام تغییرات لازم خود را با مشکلات روز، سازگار خواهد کرد.

تمرکز او بیشتر روی استعداد بالقوه دانشجویان چند تخصصی ست که این دانشگاه به جامعه تحویل خواهد داد.

الول در پایان به کوین دسک گفت:

شاید بهتر باشد که ما در آینده یک دانشجوی چندکاره تربیت کنیم. یک وکیل برنامه‌نویس، یک برنامه‌نویس یا یک توسعه‌دهنده حقوق‌دان؛ اما هنوز مشخص نیست که ما از عهده این کار بر خواهیم آمد یا خیر.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه