بنیان‌گذار اتریوم: امیدوارم بشود با ارز دیجیتال چین همکاری کرد!

بنیان‌گذار اتریوم: امیدوارم بشود با ارز دیجیتال چین همکاری کرد!

جوزف لوبین (Joseph Lubin)، از بنیان‌گذاران اتریوم و شرکت نرم‌افزاری (Consensys)، اعلام کرده که امیدوار است تا ارز دیجیتال ملی چین، اجازه همکاری با بلاک چین‌های عمومی غیرانحصاری نظیر اتریوم را بدهد.

به گزارش کوین تلگراف و بر اساس مصاحبه لوبین با فوربز که ۹ نوامبر (۱۸ آبان) منتشر شد، وی می‌گوید:

فکر می‌کنم این [ارز] دقیقا همان چیزی می‌شود که نظام حاکمیت چین تصور می‌کند بیشترین سود را برایش دارد. خوشبین هستم که این ارز آزاد باشد و بتوان با آن همکاری کرد، ولی مطمئن نیستم.

لوبین در ادامه افزود که دوست دارد تا چین همکاری‌اش با اتریوم را گسترش دهد. او در بخش دیگری از اظهارات خود گفت که نمونه‌هایی ماند (Belt and Road) که پلتفرمی تجاری و مبتنی بر بلاک چین است، نسبت به بلاک چین‌های عمومی نظیر اتریوم، از فناوری ضعیف‌تری بهره می‌برد. او در این خصوص می‌افزاید:

خیلی دوست دارم که به چین کمک کنم تا در فناوری اتریوم به یک متخصص بدل شود. ایده اصلی این است که اتریوم قدرتمندترین فناوری بلاک چینی است. در واقع اتریوم یک ویروس مفید است که می‌توان در ذهن مردم کاشت.

لوبین همچنین پیش‌بینی کرد که چین همچنان باعث نزول جایگاه دلار آمریکا، به عنوان ارز ذخیره‌ای شماره یک دنیا، خواهد شد. اما در عین حال فکر می‌کند که ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBCD) تنها تاثیر کوچکی بر این جایگاه خواهند گذاشت. او ضمن اشاره به تلاش‌های روسیه و چین در خصوص استفاده نکردن از دلار آمریکا در معاملات خود، گفت:

دلایل زیادی وجود دارد، چرا که نفوذ آمریکا در حال کاهش است و این کاهش ادامه دار خواهد بود. شاید از برخی جهات این مسئله مثبت باشد، اما در آینده منفی خواهد بود. فکر نمی‌کنم این ارز دیجیتال چینی، عامل قدرتمندی (در کاهش نفوذ) باشد.

لوبین همچنین اظهار داشت که چین تمایل دارد تا دسترسی به ارزهای دیجیتال رقیب مانند اتریوم را قطع کند. او در تشریح این صحبت‌ها گفت که توانایی دولت چین در مسدودسازی دسترسی به اتریوم، به عمق بررسی‌های این کشور و منافع ملی چین که در نهایت به آنها خواهند رسید، بستگی دارد.

او در پایان صحبت‌های خود گفت که اگر دولت چین بخواهد دسترسی به اتریوم را قطع کند، توانایی انجامش را دارد. با این حال فناوری‌هایی نظیر استریم‌های ماهواره‌ای بلاک چین و «شبکه‌های توری» (Mesh Network)، می‌توانند به یک سد محکم تبدیل شوند.

در مصاحبه از لوبین پرسیده شد که به نظر او، آیا بکارگیری CBDC، می‌تواند مزایای بلاک چین را از بین ببرد یا از شفافیت بلاک چین برای بررسی و کنترل تراکنش‌های شهروندان استفاده کند یا خیر؟ او در پاسخ به این سوال گفت:

چین جایی است که خودش قوانین خودش را ایجاد می‌کند و مشتریان بسیار پر‌تعدادی (۱.۴ میلیارد) هم دارد. رقابت با چنین حجمی از قدرت اقتصادی بسیار سخت است. فکر می‌کنم یک ناپایداری در این میان وجود دارد. رهبران مدام از تغییرات بنیادین می‌ترسند.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

1 دیدگاه
آرش
آرش
4 سال و 3 ماه قبل

وقتی نئو داره چرا باید بیاد اتریوم خارجی
استفاده کنه؟