آموزش استخراج لایت کوین

آموزش استخراج لایت کوین

لایت کوین، مشهور به «نقره دیجیتال»، بعد از بیت کوین قدیمی‌ترین ارز دیجیتالی است که همچنان محبوبیت خود را حفظ کرده است و به‌عنوان یکی از ۱۰ ارز دیجیتال برتر بازار شناخته می‌شود. این ارز دیجیتال هم مثل بیت کوین برای تأیید تراکنش‌ها از الگوریتم اثبات کار یا همان استخراج استفاده می‌کند. به این ترتیب افرادی که مایل باشند در کار ایجاد بلاک و تأیید تراکنش‌های این شبکه مشارکت کنند، می‌توانند با تهیه سخت‌افزارهای مخصوص به جمع ماینرهای این شبکه بپیوندند. در این مقاله به‌بیان ساده استخراج لایت کوین را آموزش می‌دهیم، تجهیزات مورد نیاز برای این کار را معرفی و سپس سودآوری آن را بررسی می‌کنیم.

تجهیزات موردنیاز برای استخراج لایت کوین

اصلی‌ترین چیزی که برای استخراج لایت کوین نیاز داریم، سخت‌افزار (دستگاه) استخراج است. امروزه با توجه به گسترش صنعت ماینینگ، دیگر مثل سابق نمی‌توان بیت کوین، لایت کوین و سایر ارزهای دیجیتال مطرح را با کامپیوترهای معمولی و خانگی استخراج کرد. بنابراین، بیشترین هزینه شرکت در فعالیت استخراج مربوط به سخت‌افزارهای آن می‌شود. پس از دستگاه استخراج، نیاز است که برق مناسب این کار را داشته باشید. فعالیت ماینینگ برق زیادی مصرف می‌کند و هزینه و کیفیت برق تأثیر زیادی در سودآوری این فعالیت دارد.

به‌جز دستگاه استخراج و برق مناسب، چند مورد دیگر از مهم‌ترین تجهیزات و پیش‌نیازها برای ماینینگ عبارت‌اند از:

 • کیف پول لایت کوین
 • اینترنت ثابت (ADSL یا TD-LTE)
 • کابل‌ و تجهیزات برقی مناسب
 • تجهیزات تهویه (خنک‌کنندگی)

فراموش نکنید نوع و تعداد تجهیزات ماینینگ نسبت به بزرگی یا کوچکی فعالیت می‌تواند متفاوت باشد. مثلاً بدیهی است که برای یک فارم (مزرعه) بزرگ به تجهیزات جانبی بیشتری نیاز داریم، اما مواردی که در بالا ذکر شده است را برای هر مقیاسی باید در نظر گرفت.

دستگاه استخراج لایت کوین
یکی از دستگاه‌های استخراج لایت کوین

سخت‌افزار (دستگاه) استخراج

روی کاغذ و از نظر تئوری، برای استخراج می‌توان از هر سخت‌افزار کامپیوتری که قابلیت پردازش داشته باشد استفاده کرد، اما در عمل استخراجِ به‌صرفه این ارز دیجیتال تنها با دستگاه‌های مخصوص (ASIC‌ها) امکان‌پذیر است.

از سال ۲۰۱۱، تا مدت‌ها استخراج لایت کوین با کارت گرافیک (GPU) انجام می‌شد تا اینکه در سال ۲۰۱۷ شرکت بیت مین دستگاه استخراج Antminer L۳ را عرضه کرد و پس از آن مدل‌های قدرتمندتری به بازار عرضه شدند.

دستگاه‌های ای‌سیک چند برابر کارت‌های گرافیک قدرت پردازش دارند و با قیمت تمام‌شده پایین‌تر نسبت به تعداد زیادی کارت گرافیک، بازگشت سرمایه سریع‌تری را برای ماینرها به ارمغان می‌آورند. همچنین راه‌اندازی دستگاه‌های ای‌سیک بسیار ساده و مانند تنظیمات مودم ADSL است؛ برای مقیاس‌های کوچک کافی است دستگاه را به برق زده و پس از اتصال به مودم، اطلاعات استخر استخراج را در نرم‌افزار دستگاه وارد کنید تا فعالیت ماینینگ آغاز شود. با توجه به برتری دستگاه‌های ای‌سیک، خیلی زود استخراج با کارت گرافیک منسوخ شد و امروزه فقط استفاده از دستگاه ای‌سیک توجیه اقتصادی دارد.

دستگاه‌های استخراج درست مانند هر دستگاه دیگری در طرح‌ها و مدل‌های مختلف عرضه می‌شوند و هر دستگاه از جنبه‌های زیر ممکن است با دستگاه دیگر متفاوت باشد:

 • برند و مدل: شرکت سازنده دستگاه و مدل آن. مثال: دستگاه + Bitmain Antminer L۳.
  Bitmain: نام شرکت سازنده
  Antminer: نام سری
  +L۳: مدل
 • هش ریت: قدرت پردازش دستگاه استخراج است که برای لایت کوین برحسب مگاهش بر ثانیه (Mh/S) نمایش می‌دهند. مثال: 600Mh/S، یعنی دستگاه ۶۰۰ مگاهش بر ثانیه قدرت پردازش دارد.
 • مصرف برق: میزان برق مصرفی دستگاه برحسب وات. مثال: مصرف برق یک دستگاه استخراج ۱۴۰۰W است.

الگوریتم استخراج لایت کوین «اسکریپت» (Scrypt) نام دارد و این یعنی برای استخراج نقره دیجیتال باید دستگاهی تهیه کنید که از این الگوریتم پشتیبانی کند. به‌جز لایت کوین، با این دستگاه‌ها می‌توان هر ارز دیجیتال دیگری را که از الگوریتم اسکریپت استفاده می‌کند، استخراج کرد. دیجی بایت و ورج ازجمله مطرح‌ترین ارزهای دیجیتالی هستند که الگوریتمی مشابه لایت کوین دارند و با یک دستگاه قابل‌استخراج هستند.

دستگاه‌های استخراج (ای‌سیک) فقط برای استخراج کاربرد دارند و با ورود دستگاه‌های قدرتمندتر به بازار- به‌دلیل سختی استخراج و رقابتی‌بودن ماینینگ – کم‌کم دستگاه‌های قدیمی از دور خارج و بی‌ارزش می‌شوند.

برق استخراج

میزان مصرف برق یک دستگاه و تعرفه برق مصرفی به‌شدت در سودآوری ماینینگ تأثیرگذار هستند. به‌عنوان نمونه، در مناطقی که هزینه برق نسبتاً بالا است، یک دستگاه با قدرت ۶۰۰ مگاهش و مصرف برق ۷۰۰ وات، می‌تواند نسبت به دستگاهی با قدرت ۱,۲۰۰ مگاهش و مصرف برق ۱,۷۰۰ وات، سودآوری بیشتری داشته باشد. طبق قوانین ایران، استفاده از برق خانگی و یارانه‌ای برای استخراج ممنوع است و فعالان پس از کسب مجوز از وزارت صنعت، باید از وزارت نیرو برقی با تعرفه صادراتی دریافت کنند.

به‌جز خود برق، برای استخراج به کابل‌ها و تجهیزات برقی مناسب هم نیاز دارید تا خطراتی مانند خرابی دستگاه یا آتش‌سوزی را از بین ببرید.

برق استخراج لایت کوین

کیف پول لایت کوین

به‌عنوان ماینر لایت کوین، به یک کیف پول لایت کوین نیاز دارید که درآمدتان را دریافت و ذخیره کنید. نرم‌افزارهای کیف پول کاملاً رایگان هستند و به‌راحتی می‌توان آنها را در کامپیوتر یا تلفن همراه نصب کرد. برای شروع، کیف پول تراست والت (Trust Wallet) یکی از بهترین گزینه‌ها برای ذخیره لایت کوین است. این کیف پول را می‌توانید از طریق گوگل پلی یا اپ استور روی گوشی تلفن همراه خود نصب کنید.

اینترنت ثابت

برای استخراج به اینترنت هم نیاز دارید. سرعت و حجم اینترنت خیلی اهمیتی ندارد، اما پایداری و قطع و وصل‌نشدن آن مهم است. سرویس‌های اینترنت ADSL و TD-LTE برای این کار مناسب هستند.

تجهیزات تهویه

دستگاه‌های ماینینگ علاوه بر سروصدای زیاد، به‌شدت داغ می‌کنند و باید چاره‌ای برای این موضوع در نظر گرفته شود. برای افزایش طول عمر و کارایی دستگاه، داشتن تجهیزات خنک‌کننده بسیار مهم است.

آیا استخراج لایت کوین سودآوری دارد؟

استخراج لایت کوین حداقل در زمان به‌روزرسانی این مطلب (دی ۹۹) نسبت به بیت کوین توجیه اقتصادی ندارد.

اینکه می‌گوییم نسبت به بیت کوین، به این دلیل است که طبیعتاً استخراج لایت کوین می‌تواند باعث کسب سود شود،‌ اما از آنجا که فعالیت استخراج نوعی سرمایه‌گذاری است و ماینرها باید تجهیزات فراوانی تهیه کنند، زمانی که استخراج بیت کوین سودآوری بیشتری داشته باشد، صرف هزینه برای خرید تجهیزات لایت کوین توجیه زیادی ندارد.

البته این موضوع می‌تواند کاملاً‌ وابسته به تفکر شما باشد. اگر واقعاً حامی لایت کوین باشید و پیش‌بینی کنید که این ارز دیجیتال در آینده بسیار ارزشمند خواهد شد، بدیهی است که استخراج لایت کوین برای شما توجیه خواهد داشت. همچنین وضعیت سودآوری می‌تواند خیلی سریع تغییر کند و شاید در مقاطع زمانی مختلف استخراج لایت کوین سودآوری بسیار زیادی داشته باشد.

در سال ۲۰۱۷ و اوایل ۲۰۱۸ استخراج لایت کوین بسیار سودآور بود، اما پس از رویداد هاوینگ سال ۲۰۱۹ (نصف‌شدن پاداش استخراج که هر چهار سال یکبار رخ می‌دهد) این فعالیت به‌شدت سودآوری خود را از دست داد و امروزه با وجود ارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم، کمتر کسی حاضر می‌شود لایت کوین استخراج کند.

قدرتمندترین دستگاه استخراج لایت کوین در زمان نگارش این مطلب، دستگاه Innosilicon A۶+ LTCMaster است که در وب‌سایت‌های خارجی با قیمت ۳,۰۰۰ دلار به فروش می‌رسد. قدرت این دستگاه 2.2Gh/s بوده و مصرف برق آن ۲۱۰۰ وات است.

تعداد دستگاه‌های استخراج لایت کوین موجود در بازار به بیش از ۱۰ مدل نمی‌رسد و این در حالی است که از اوایل ۲۰۱۹ تا زمان نگارش این مقاله (اواسط ۲۰۲۰) هیچ دستگاه جدیدی به بازار عرضه نشده است.

از سوی دیگر، برای بیت کوین در طی این سال‌ها به‌طور مرتب دستگاه‌های جدید و قدرتمندتر به بازار عرضه شده است و همچنان استخراج بیت کوین نسبت به سایر ارزهای دیجیتال ریسک بسیار کمتری دارد.

لیست دستگاه‌های استخراج لایت کوین
دستگاه‌های استخراج لایت کوین موجود در بازار به ترتیب سودآوری

محاسبه سودآوری

بهترین راه برای محاسبه سودآوری استخراج، مراجعه به یک ماشین حساب ماینینگ است. با واردکردن قدرت پردازش دستگاه‌ها، میزان برق مصرفی و هزینه برق در یک ماشین حساب استخراج می‌توانید به‌طور تخمینی درآمد خود را محاسبه کنید. سپس با حساب‌کردن میزان هزینه‌ها، مثل هزینه خرید دستگاه و تجهیزات می‌توان زمان بازگشت سرمایه را تخمین زد. همواره می‌توانید از ماشین حساب ماینینگ وب‌سایت ارزدیجیتال برای محاسبه سودآوری استخراج استفاده کنید.

ماشین حساب ماینینگ

به یاد داشته باشید مهم‌ترین عامل در بررسی سودآوری یک فعالیت صنعتی، تخمین زمان بازگشت سرمایه است. بازگشت سرمایه به مدت زمانی اشاره دارد که هزینه‌های اولیه یک سرمایه‌گذاری برمی‌گردد و پس از آن می‌توان سود خالص را تجربه کرد. برای ماینینگ، بازگشت سرمایه مدت زمانی است که هزینه دستگاه، تجهیزات، مکان و … برمی‌گردد. بنابراین، صرفاً داشتن درآمد نمی‌تواند اثبات کند که یک فعالیت منطق اقتصادی دارد.

در اینجا شاید این سؤال برای شما مطرح شود که اگر استخراج لایت کوین سودآوری ندارد، پس امنیت این شبکه چگونه تأمین و تراکنش‌های آن چگونه تأیید می‌شود؟ در پاسخ باید گفت که استخراج لایت کوین برای مافیای ماینینگ و شرکت‌های تولیدکننده دستگاه استخراج سودآوری دارد.

در حقیقت مدت‌هاست که دستگاه استخراج جدیدی از سمت تولیدکنندگان بزرگ دستگاه استخراج به بازار عرضه نشده است و طبق گفته کارشناسان، این موضوع را نمی‌توان رد کرد که پشت پرده با دستگاه‌هایی که هنوز به دست ماینرهای دیگر نرسیده است، استخراج لایت کوین انجام شود. قبلاً چنین اتفاقی برای مونرو افتاده بود و زمانی که توسعه‌دهندگان آپدیت بزرگ این شبکه را برای مبارزه با ای‌سیک‌ها پیاده‌سازی کردند، هش ریت شبکه به‌شدت کاهش یافت، در حالی که هیچ دستگاه استخراجی برای این ارز دیجیتال به بازار عرضه نشده بود. این نشان می‌داد که پشت پرده دستگاه‌های استخراج زیادی در حال کار بوده‌اند.

همچنین لایت کوین حامیان سفت‌وسختی دارد که هدفشان از استخراج لایت کوین سود نیست.

پیوستن به استخر استخراج لایت کوین

پس از تحقیقات کامل درباره سودآوری استخراج لایت کوین و سپس تهیه دستگاه استخراج و تجهیزات جانبی، برای آغاز استخراج باید به یک استخر استخراج (Mining pool) بپیوندید.

استخر استخراج محل مجازی است که استخراج‌کنندگان در آن قدرت پردازش خود را با هم جمع می‌کنند و همه برای استخراج یک بلاک تلاش می‌کنند. در این روش، هر استخراج‌کننده بر اساس توان پردازشی خود سود می‌برد. می‌توان این‌طور گفت که ماینرهای سراسر دنیا قدرت پردازش سخت‌افزارهای خود را در اختیار استخر استخراج قرار می‌دهند و استخر استخراج به نمایندگی از همه ماینرها در پیداکردن معادله بلاک‌ها با دیگر استخرها رقابت می‌کند.

با وجود استخرهای استخراج، ماینرها قادر خواهند بود تا با تجمیع توان پردازشی، شانس خود را به‌شدت افزایش دهند. پاداش استخراج بین اعضای استخر متناسب با توان پردازشی آنها تقسیم خواهد شد. بدون پیوستن به استخر استخراج شانس ماینرها برای ایجاد یک بلاک بسیار کم خواهد بود و فقط فارم‌های استخراج بزرگ با هزاران دستگاه قادر هستند به‌صورت مستقل کار ‌کنند.

برای شروع کار استخراج، باید یکی از استخرهای استخراج لایت کوین را انتخاب کنید و با مراجعه به سایت رسمی آن، تنظیمات موردنیاز برای راه‌اندازی دستگاه خود را دریافت کنید. همان‌طور که گفتیم راه‌اندازی یک دستگاه استخراج بسیار ساده است و با چند کلیک انجام می‌شود.

در زمان نگارش این مطلب، بهترین استخرهای استخراج لایت کوین برحسب تعداد ماینر و قدرت هش عبارت‌اند از:

 • پولین (Poolin)
 • انت پول (Antpool)
 • ایزی تو ماین (Easy2Mine)
 • وایا بی‌تی‌سی (ViaBTC)
 • اف تو پول (F2Pool)
 • لایت کوین پول (Litecoinpool)
استخرهای استخراج لایت کوین
بزرگترین استخرهای استخراج لایت کوین

جمع‌بندی

برای استخراج لایت کوین مانند استخراج بیت کوین، باید سخت‌افزار ماینینگ یا به‌عبارت دقیق‌تر باید دستگاه مخصوص استخراج تهیه کنید. دستگاه استخراج شما باید حتما از الگوریتم لایت کوین یعنی اسکریپت پشتیبانی کند و به‌عنوان مثال نمی‌توانید با دستگاه استخراج بیت کوین لایت کوین هم استخراج کنید.

همچنین باید برق، تجهیزات برقی و تجهیزات تهویه مناسب برای این کار را داشته باشید تا بتوانید بدون خطرات قانونی و آسیب‌های مالی، استخراج را تجربه کنید.

قبل از اقدام برای استخراج لایت کوین، حتماً سودآوری و زمان بازگشت سرمایه خود را بسنجید و با سودآوری و زمان بازگشت سرمایه ارزهای دیجیتال دیگر مانند بیت کوین مقایسه کنید تا بتوانید تصمیم منطقی بگیرید. فراموش نکنید استخراج مانند هر فعالیت صنعتی دیگری، نوعی سرمایه‌گذاری بوده و با خطرات زیادی همراه است، به‌طوری که گاهی اوقات خرید لایت کوین و سرمایه‌گذاری مستقیم در این ارز دیجیتال منطقی‌تر به نظر می‌رسد.

اشتراک
اطلاع از
guest
57 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
علی اکبری
علی اکبری
5 ماه پیش

سلام و ارادت
ممنون از اطلاعات بسیار خوبی که در اختیار کاربر ها قرار میدید
شما مشاوره در خصوص خرید دستگاه و ماین لایت کوین بصورت حضوری انجام میدید؟

امین رستمی
امین رستمی
7 ماه پیش

سلام میشه تنظیمات و نحوه کار با نرم افزار cudaminer برای کامپیوترهای شخصی بزارید
واقعا 1000 نفر دعا منتظر این هستن

امین رستمی
امین رستمی
7 ماه پیش

سلام میشه یه محبت کنی تنظیمات نرم افزار cadominer اموزش بزارید
بسیار ممنون

علی
علی
7 ماه پیش

سلام. ببخشید بنظر شما الان استخراج لایت کوین به صرفه هست یا بیت کوین ..
یا اینکه مستقیم بخری …و الان موقع خرید کدومشون هست
ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

کامران
کامران
7 ماه پیش

سلام من برنامه لایت کوین دارم 28لایت کوین دارم ولی خو واسه استخرتجب میگه باید ارتقاش بدی نسخه رو تا محدودیت برداشت نداشته باشه راهنمایی کنید منظورشچیه

کامران
کامران
7 ماه پیش

سلام من برنامه لایت کوین رو دارم ۲۸لایت کوی

Sdi
Sdi
8 ماه پیش

سلام من می خواستم این ارزو استخراج کنم کدام دستگاه سودهی داره وقیمت شم زیر10میلیون باشه ماه چند میلیون بازدهی داره لطفا یک راهنمایی کنید ممنون میشم.

Lotfi
Lotfi
8 ماه پیش

سلام وقت بخیر ممنون بابت این موضوع
میشه برای انتخاب دستگاه مشاوره و کمک گرف از تیم پشتیبانی سایت؟من دوتا دستگاه دارم ک نمیدونم ارزشوو داره بزنم ب برق یا ن

منتقد
منتقد
9 ماه پیش

کل کامنتارو خوندم.همه از استخراج حرف زدن.یک‌نفر نگفت با این سنگ های گنده ای که دولت انداخته جلو پای استخراج کننده ها.یک نفر هست که استخراج کرده باشه و سود کنه؟؟تعرفه برق ثادراتی.کلی بگیر و ببند و مجوز و پول دادن..بعدشم ک دستگاه مستهلک میشه…تو بریتانیا هر روز خودپردازهاش بیشتر میشه.اینجا هر روز غیر قانونی تر میشه که یوقت مردم یک قرون از این راه در نیارن شکمشونو سیر کنن

محمد
محمد
1 سال پیش

سلام یه سوال داشتم میشه با ربات تلگرامی لایت و دوج استخراج کرد یا ن؟

حسن
حسن
2 سال پیش

سلام
در نرم افزار cudaminr این ارور میده یعنی چی؟
json_rpc call failed

mohammad hossein
mohammad hossein
2 سال پیش

سلام خسته نباشید
ببخشید یه سوال داشتم اگ امکانش هست لطفا جواب بدید
من می خوام برای اکانتم توی استخراج از سایت ltc miner for free هش اخرشو بخرم ک به گفته سایت روزی 20 تا لایت میده با خریدش و بونوس 100 درصد داره
بنظر شما ایا این سایت کلاهبرداریه؟
لطف می کنین جواب بدید اخه تو دوراهی موندم و نمی خوام پولم بسوزه

نیما ملک پور
مدیر
نیما ملک پور
2 سال پیش

سلام روزتون بخیر
بله کلاهبرداریه

Amir Mehrabi
Amir Mehrabi
9 ماه پیش

سلام وقت بخیر جناب آقای ملک پور
من یه سوال دارم می خوام با استخراج بیت کوین با دستگاه S11 شروع کنم به نظر شما استاد گرامی این دستگاه خوبه و مقرون به صرفه هفته و با ۵۰۰ تو بستم می خوام شروع کنم و طرح هم توسعه هستش و نظرتون را لطف کنید بفرمایید و کارمزد برای استخراج چقدر هستش و ببخشید وقتتون رو میگیرم الان مجوز و واردات ماینر آزاد شده است یا خیر؟ چون شنیدم میگن آزاد شده و ایتکه تعرفه برق برای ماینر چگونه هستش اگه آشنا داشته باشی برق بیشتری هم تعلق می گیرد مممون می شم جواب بدید چون سر در گم هستم و اینکه کلی سود داره یا خیر

sabor
sabor
9 ماه پیش
پاسخ  Amir Mehrabi

بله استخراج ارز دیجیتال قانونی شده، حتی سامانه ای راه اندازی شده که میتونید عوارض و مالیات دستگاه رو پرداخت کنید و مشکل قانونی نداشته باشین

Amir Mehrabi
Amir Mehrabi
9 ماه پیش
پاسخ  sabor

ممنون

امیر
امیر
2 سال پیش

سلام ممنون بابت راهنمایی سوالی داشتم در موزد استخراج لایت کوین اینکه با استخراج لایت کوین دوج کوین هم خود به خود ماین میشه؟چون چندتا جا خوندم که چون الگوریتم هاشون یکیه با استخراج لایت کوین دوج کوین هم خود به خود استخراج میشه.

نیما ملک پور
مدیر
نیما ملک پور
2 سال پیش
پاسخ  امیر

سلام
بله همینطوره. فقط باید استخرهایی که از این قابلیت پشتیبانی میکنند رو انتخاب کنید تا به همراه لایت کوینی که استخراج می‌کنید، دوج کوین هم استخراج کنید.

مجید هاشمی
مجید هاشمی
2 سال پیش

سلام. جناب آذرنیوار مطمعنید در مورد 0.3 لایت کوین در روز؟!!! با دستگاه ++ چیزی حدود 0.03 میشه ماین کرد. فکر کنم اشتباه نوشتید

kamran
kamran
2 سال پیش

سلام آقای آذرنیوار
با تشکر از مطالب و اطلاعات عالیتون ، با توجه به وضع دلار و قیمت دستگاههای ماین خرید و شروع ماین کردن منطقیه ؟ و بطور مثال دستگاهی خریدم 30 میلیون تومان ایا بعد از دوره بازگشت سرمایه باید اپ دیت بشه ؟
تشکر

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۴,۰۰۰,۰۰۰
off
۲,۴۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA
off