اشاره مستقیم به ارزهای دیجیتال ملی در گزارش سالانه بانک مرکزی کره جنوبی

اشاره مستقیم به ارزهای دیجیتال ملی در گزارش سالانه بانک مرکزی کره جنوبی

روز سه‌شنبه، ۲۶ مارس (۶ فروردین)، بانک مرکزی کره جنوبی در گزارش سالانه‌ی سال ۲۰۱۸ خود در خصوص راهکارهای پرداخت، خلاصه‌ای از تحقیقات انجام‌شده روی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) را منتشر ساخت.

توسعه‌ی فناوری‌های دفتر کل توزیع‌ شده (DLT) و دارایی‌های دیجیتال، خصوصاً پس از آن که کشورهای اروگوئه و تونس CBDC خودشان را صادر کردند، منجر به بحث پیرامون ارزهای دیجیتال بانک مرکزی شده است.

بانک مرکزی کره در حالی که در نظر داشت ارز دیجیتال مخصوص خودش را در اوایل سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی کند، تحقیقاتی در خصوص CBDCها انجام داد. ایده‌ی راه‌اندازی این ارزها بعدها کنار گذاشته شد.

این گزارش شامل سنجش‌هایی از راه‌حل‌های مبتنی بر بلاک چین است: به طور کلی، کارشناسان کره‌ای معتقدند که دارایی‌های دیجیتال، اگر ثبات و کارایی‌شان بیش از پیش بهبود یابد، می‌توانند به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار گیرند.

این گزارش بر این حقیقت تمرکز دارد که ارزهای دیجیتال بانک مرکزی می‌توانند نه تنها برای تراکنش‌های میان نهادهای مالی مختلف مورد استفاده قرار گیرد، بلکه برای ریزپرداخت‌ها نیز قابل استفاده هستند و ممکن است جامعه و اقتصاد را تحت تأثیر قرار دهد.

اشاره مستقیم به ارزهای دیجیتال ملی در گزارش سالانه بانک مرکزی کره جنوبیبنا بر این سند، توانایی ردیابی تراکنش‌ها با استفاده از دفتر کل توزیع‌ شده و در نتیجه، محدود کردن ناشناس ماندن، یکی از مزایای اصلی CBDC است. علاوه بر این، کارشناسان بر این باورند که ارزهای دیجیتال بانک مرکزی مبتنی بر بلاک چین، برای انجام پرداخت‌ها امن‌تر هستند زیرا تراکنش‌ها نمی‌توانند پس از انجام لغو شوند.

در این گزارش همچنین آمده است که با این حال، استفاده از یک ارز دیجیتال، زمان لازم برای انتقال سرمایه‌ها را به طور چشمگیری کاهش نمی‌دهد. در مورد تأثیر آن روی سیاست پولی و ثبات مالی، بانک مرکزی کره جنوبی اذعان داشت که ارزهای دیجیتال بانک مرکزی احتمالاً می‌توانند نقش واسط بانک‌های تجاری را تضعیف کنند.

همان‌طور که برخی از نهادها سپرده‌های خودشان را در ارزهای دیجیتال بانک مرکزی نگه می‌دارند، از تعداد سپرده‌های سنتی در دیگر بانک‌ها به ناچار کاسته خواهد شد. از طرف دیگر، بانک‌های مرکزی اعتبارات بیشتری اختصاص خواهند داد و در نتیجه، در خصوص CBDCهای صادرشده‌ی خودشان نقش اصلی را ایفا خواهند کرد.

اشاره مستقیم به ارزهای دیجیتال ملی در گزارش سالانه بانک مرکزی کره جنوبیکارشناسان توصیه می‌کنند که از آنجا که ممکن است به طور کلی CBDCها بازارهای مالی جهانی را تحت تأثیر قرار دهند، پیش از صدور، باید آن‌ها را به دقت بررسی کرد. به عنوان نتیجه، متخصصان کره‌ای، موضع بانک مرکزی مبنی بر عدم صدور CBDC خود را تکرار کردند.

با این حال، این بانک قصد دارد تا در کنار هدف مشخص خود، که همان کاهش استفاده از پول نقد و نظارت دقیق بر روندهای ارزهای دیجیتال است، به تحقیق در مورد CBDC ادامه دهد. علاوه بر این، بانک مرکزی از آزمایش راهکارهای انتقال اوراق بهادار بر مبنای فناوری بلاک چین خبر داد که در اواخر سال جاری اجرا خواهد شد.

بانک مرکزی این کشور، پیش از این، در مورد CBDCها هشدار داده بود و گفته بود که صدور این ارزها منجر به برداشت‌های انبوه از حساب‌های موجود در نهادهای خصوصی شده، نقدینگی را کاهش داده و نرخ بهره را افزایش خواهد داد.

به گزارش پیشین سایت خبرگزاری کوین تلگراف، در ماه ژانویه، گزارشی از سوی یک بانک سوئیسی در خصوص راهکارهای پرداخت بین‌المللی منتشر شد، که در آن گفته شده است ۷۰ درصد از بانک‌های مرکزی در سراسر جهان، در حال تحقیق در مورد صدور CBDC هستند.

با این حال، برنامه‌های منسجم برای پیاده‌سازی‌ و انگیزه‌ها بسته به شرایط، متفاوت هستند.

منبع: cointelegraph
ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه