آیا شبکه لایتنینگ کابوس ساتوشی ناکاموتو بود؟

آیا شبکه لایتنینگ کابوس ساتوشی ناکاموتو بود؟

شاید شما هم به‌عنوان یک سرمایه‌گذار بیت کوین، با مشکلاتی مانند کارمزد بالا و تأخیر زمانی تراکنش‌های شبکه روبرو شده باشید. شبکه لایتنینگ برای حل این مشکلات پا به دنیای بلاک چین و ارزهای دیجیتال گذاشت. اخبار و رویدادها نیز نشان از آن دارند که فناوری شبکه لایتنینگ به‌زودی به مؤلفه‌ای اساسی در شبکه بیت کوین تبدیل خواهد شد.

با این حال این فناوری منتقدانی نیز دارد. مطلبی که در ادامه می‌خوانید، یادداشتی تند است که یکی از همین منتقدان در وب‌سایت مستر ویل منتشر کرده است. او معتقد است طراحی چنین شبکه‌ای کابوس ساتوشی ناکاموتو و برخلاف تمامی اهداف اصلی شبکه بیت کوین است.

انتشار این مقاله در ارزدیجیتال به معنی تأیید کردن یا تأیید نکردن نظرات نویسنده اصلی یادداشت نخواهد بود.

هر زمان که بحث کندی و گرانی شبکه بیت کوین مطرح می‌شود، رایج‌ترین واکنش و استدلالی که از سوی طرفداران بیت کوین می‌شنویم، شبکه لایتنینگ بیت کوین است. آنها می‌گویند بیت کوین منحصربه‌فرد و ارجح است! اما شبکه لایتنینگ سریع است و هیچ کارمزدی هم ندارد!

گفتن این جمله مثل فرستادن منتقد دنبال نخودسیاه است؛ زیرا با تلاش برای معطوف‌کردن توجه به یک شبکه ثانوی معیوب و متمرکز، که اصلاً به بیت کوین هم ربطی ندارد، سعی می‌کند توجه منتقد را از مشکلات موجود در شبکه بیت کوین منحرف کند.

در این مقاله، دلیل معیوب بودن و متمرکز بودن شبکه لایتنینگ بیت کوین و آسیب‌پذیری‌های امنیتی بسیار در آن را توضیح خواهم داد.

شبکه لایتنینگ متمرکز است

ساتوشی ناکاموتو در وایت پیپری که برای بیت کوین منتشر کرد، به‌طور خاص در چکیده و مقدمه به ازبین‌رفتن مزایای اصلی بیت کوین در صورت نیاز به واسطه یا شخص ثالث اشاره می‌کند. شبکه لایتنینگ دقیقاً همین است.

شبکه لایتنینگ متمرکز است

ساتوشی خطرات احتمالی مربوط به استفاده از شبکه واسطه را کاملاً روشن کرده است. با این حال گروهی از به‌اصطلاح «افراطی‌گرایان بیت کوین» وجود دارند که دیدگاه واقعی ساتوشی را با هدف دراختیارگرفتن کنترل شبکه تضعیف می‌کنند.

شبکه لایتنینگ بیت کوین ادعا می‌کند که از شبکه‌ای از کانال‌های پرداخت خرد استفاده می‌کند که به بیت کوین اجازه می‌دهد به میلیاردها تراکنش در روز برسد؛ اما چیزی که آنها به شما نمی‌گویند این است که این ویژگی فقط از طریق مراکز بانکی متمرکز آنها کار می‌کند.

محققان این حوزه اخیراً در مقاله‌ای با عنوان «شبکه لایتنینگ: مسیر دومی به‌سوی متمرکز کردن اقتصاد بیت‌ کوین» منتشر کرده‌اند، علائم خطر متعددی را در این شبکه یافته‌اند. این بررسی را محققان جیان هونگ لین (Jian-Hong Lin)، کوین پریمیسریو (Kevin Primicerio)، تیزیانو اسکوارتینی (Tiziano Squartini)، کریستین دکر (Christian Decker) و کلودیو جی تسون (Claudio J. Tessone) انجام داده‌اند. این محققان با بررسی تغییرات ظرفیت کل شبکه، آسیب‌پذیری‌های زیادی را در پروتکل شبکه لایتنینگ پیدا کرده‌اند.

آنها دریافتند که حدود ۱۰ درصد از گره‌ها (یا همان نودها)، ۸۰ درصد از سرمایه‌های موجود در شبکه را کنترل می‌کنند. طبیعتاً این مسئله خطرناک است؛ زیرا اگر بیشتر حجم بیت کوین‌های موجود را تنها چند گره نگهداری کنند، شبکه در برابر هکرها آسیب‌پذیرتر می‌شود. چراکه حذف این گره‌های مسیریابی باعث ایجاد خلاءهای امنیتی در شبکه می‌شود.

حذف هاب‌ها به از هم پاشیده‌شدن شبکه و تقسیم آن به بخش‌های زیادی منجر می‌شود. این خلاءها ممکن است چنین شبکه‌ای را به هدفی برای ایجاد حملات تقسیم شبکه تبدیل کند؛ بنابراین چنین ساختاری می‌تواند به‌طور بالقوه و در نهایت به تقسیم‌شدن شبکه لایتنینگ منجر ‌شود.

شبکه لایتنینگ در مقیاس جهانی کار نمی‌کند

مقیاس‌پذیری شبکه لایتنینگ

ظرفیت شبکه لایتنینگ بیت کوین مقدار بیت کوینی است که این شبکه می‌تواند در هر لحظه مدیریت کند. برای اینکه میلیاردها نفر بتوانند از این پلتفرم در مقیاس جهانی استفاده کنند، باید به سطوح بالاتر و به‌نوعی غیرواقع‌گرایانه‌ای گسترش پیدا کند ، که چنین قابلیتی برای این شبکه، به‌سادگی امکان‌پذیر نیست.

در حال حاضر، این شبکه فقط می‌تواند حدود ۲,۸۰۰ بیت کوین را پردازش کند که حدود ۰.۰۰۰۱٪ از کل عرضه بیت کوین است. با میلیاردها بیت کوینی که روزانه معامله می‌شود، کارایی این شبکه به‌هیچ‌وجه قابل‌قبول نیست.

کانال‌های پرداخت در شبکه لایتنینگ نیز باید به‌وسیله تراکنش‌های گران‌قیمت نوع L۱ بیت کوین باز و بسته شوند. این شبکه می‌تواند ۲,۰۰۰ تراکنش یا بلاک را پردازش کند و ۱۴۴ بلاک در روز تولید کند. این به این معنی است که اگر جمعیت فعلی جهان را بدون مرگ یا تولد جدیدی در نظر بگیریم، بازکردن کانال پرداخت برای همه افراد روی زمین حدود ۷۲ سال طول می‌کشد.  

نوسانات بیت کوین باعث می‌شود شبکه لایتنینگ قابل استفاده نباشد

شبکه لایتنینگ برای نوسانات مناسب نیست

با کنار گذاشتن تمام ایرادات دیگر، بیایید تصور کنیم که شبکه لایتنینگ به‌خوبی کار کرده است. با این حال سؤال این است که چرا اشخاص یا شرکت‌ها باید ترجیح دهند که از آن استفاده کنند؟

نوسانات شدید قیمت بیت کوین برای بسیاری افراد، به‌خصوص کسانی که علاقه‌مند به استفاده از آن به عنوان یک روش پرداخت هستند، یک مشکل بسیار مهم به‌‌شمار می‌رود.

نوسانات قیمت، استفاده از بیت کوین را به‌عنوان روش پرداخت برای شرکت‌ها چالش‌برانگیز می‌کند. به‌ویژه هنگام قیمت‌گذاری محصولات برای فروش به مشتریان یا حتی خرید محصول از تأمین‌کنندگان، این نوسانات مشکل‌آفرین خواهند بود.

اجازه دهید از یک مثال برای توضیح بهتر این موضوع استفاده کنم: فرض کنید شرکت ویل‌کورپ (WhaleCorp) باید مبلغ یک فاکتور را به تأمین‌کننده خود با بیت کوین بپردازد. به‌طور معمول، تأمین‌کنندگان برای مشتریان خود محدودیت زمانی را تعیین می‌کنند تا در آن بازه زمانی مبلغ فاکتور را پرداخت کنند، مثلا ۳۰ روز. اگر قیمت بیت کوین در طول این دوره ۳۰ روزه ۱۰ درصد افزایش یافته باشد، ویل کورپ باید برای تأمین این ۱۰ درصد اضافی، ارز فیات یا رمزارز دیگری را به بیت کوین تبدیل کند و در ازای تسویه فاکتور به تأمین‌کننده ارائه کند.

این ریسک تبدیل ارزها به یکدیگر به این دلیل وجود دارد که مشتریان شرکت‌هایی مثل ویل‌کورپ ممکن است معاملات را با ارز فیات و نه بیت کوین پرداخت کنند. چنین ریسکی همچنین برای تراکنش‌های سمت مصرف‌کننده نیز وجود دارد. زیرا حقوق یا دستمزد اکثر افراد به بیت کوین پرداخت نمی‌شود، که همین منجر به تبدیل ارزها به یکدیگر می‌شود.

شبکه لایتنینگ ادعا می‌کند که هیچ کارمزدی ندارد. اگر شبکه آنها به‌طور کامل متمرکز نشده بود و اگر بیت کوین یکی از بی‌ثبات‌ترین دارایی‌های روی زمین نبود، شبکه لایتنینگ شبکه‌ای شگفت‌انگیز بود.

استفاده السالوادور از شبکه لایتنینگ

السالوادور و شبکه لایتنینگ

شاید قبلاً این خبر را خوانده باشید. السالوادور اخیراً به‌عنوان اولین کشور جهان، بیت کوین را به‌عنوان ارز قانونی پذیرفته است.

با این حال حرکتی که اکثر اعضای جامعه بیت کوین آن را تحسین کردند، چیزی بیش از چنگ‌انداختن یک رژیم مستبد برای یک نظام توتالیتر بی‌سابقه نبود.

هنگامی که رئیس‌جمهور السالوادور، نجیب ابوکیله (Nayib Bukele)، حمایت خود را از بیت کوین در کنفرانس بیت کوین ۲۰۲۱ میامی نشان داد، مردم بسیار خوشحال و هیجان‌زده شدند. چیزی که او به آن اشاره نکرد این بود که مردم چگونه مجبور خواهند شد از چیوو (Chivo)، کیف پول کاملاً متمرکز شبکه لایتنینگ، استفاده کنند.

بوکله در توییتی که اخیراً منتشر کرد، گفت: «چیوو یک بانک نیست» و او درست می‌گوید. چیوو ۱۰۰۰ برابر فاسدتر و متمرکزتر از هر بانکی روی کره زمین است.

دولت السالوادور اکنون کنترل مستقیم و کاملی بر تمام سرمایه‌های شهروندان خود دارد. دولت می‌تواند هر زمان که بخواهد کیف پول آنها را فعال یا غیرفعال کند. این را زمانی دیدیم که در روز راه‌اندازی کیف پول، آن را به بهانه «مشکلات فنی» از کار انداختند.

ما همچنین ده‌ها گزارش در رسانه‌های اجتماعی دریافت کرده‌ایم که نشان می‌دهد تراکنش‌های آنها در شبکه لایتنینگ انجام نشده است. چرا؟ چون شبکه لایتنینگ فقط برای تراکنش‌های کوچک ۱ تا ۵ دلاری در نظر گرفته شده است و تراکنش بیش از ۴۰۰ دلار در آن انجام نمی‌شود.

آیا این یک شبکه متمرکز نیست که افراد را محدود می‌کند که فقط ۴۰۰ دلار خرج کنند؟ شاید من این وسط چیزی را متوجه نشده‌ام، اما این شبکه دقیقاً چه مزیتی بیشتر از بانک‌ها دارد؟

آسیب‌پذیری‌های شبکه لایتنینگ

آسیب‌پذیری‌های شبکه لایتنینگ

جوست جاگر (Joost Jager) توسعه‌دهنده مستقل شبکه لایتنینگ، نگرانی‌های زیادی را در مورد این شبکه در طول این سال‌ها بیان کرده است. او ادعا می‌کند در حالی که بسیاری از ویژگی‌هایی که آنها ساخته‌اند عالی هستند، زمینه برخی تهدیدات جدی نیز در این شبکه ایجاد شده است.

آسیب‌پذیری شماره ۱ شبکه لایتنینگ: حمله گریفینگ (Griefing Attack)

جاگر یک حمله با نام گریفینگ را شرح می‌دهد که از زمان راه‌اندازی شبکه لایتنینگ امکان‌پذیر بوده است. این حمله بر کانال‌های پرداخت وامبو (Wumbo) موجود و تازه‌راه‌اندازی‌شده شبکه تأثیر می‌گذارد.

کانال‌های لایتنینگ با استفاده از یک تابع رمزنگاری به نام قراردادهای قفل هش-زمان (HTLC) پرداخت‌ها را در شبکه انجام می‌دهند. کانال‌های لایتنینگ فقط می‌توانند چند صد HTLC را در خود جای دهند. هنگامی که این مقدار به حداکثر برسد، کانال دیگر نمی‌تواند پرداخت‌ها را پردازش کند. پس وجوه به‌نوعی گیر می‌افتند و کانال باید بسته شود.

حمله گریفینگ می‌تواند سبب هرج‌ومرج شود: با توجه به اینکه به‌ندرت کسی واقعاً از شبکه لایتنینگ استفاده می‌کند، این موضوع تا‌کنون مشکل بزرگی ایجاد نکرده است؛ اما در آینده می‌تواند ایجاد کند.

این مشکل به مهاجمان این امکان را می‌دهد که هر بیت کوینی را که در کانال پرداخت شبکه انباشته شده است با ارسال هرزنامه به‌صورت پرداخت‌های خرد مسدود کنند. با وجود اینکه آنها نمی‌توانند بیت کوین را با این روش بدزدند؛ اما ممکن است بتوانند تراکنش کاربران را خراب کنند.

آسیب‌پذیری شماره ۲ شبکه لایتنینگ: آسیب‌دیدگی شبکه با تاخیر زمانی

اگر یک مهاجم صدها گره بسازد و تمام اتصالات یک گره لایتنینگ را به‌گونه‌ای شلوغ کند که قربانی دیگر به هیچ کاربر درستی متصل نباشد، مهاجم می‌تواند آن گره را از دریافت داده‌های واقعی شبکه محروم کند.

هنگامی که اتصالات گره «طعمه مهاجم» شده است، مهاجم می‌تواند داده‌های تراکنش را با سرعت کمتری نسبت به حالت عادی به گره برساند. هنگامی که مهاجم کانال‌های لایتنینگ را با این ترفند می‌بندد، می‌تواند وجوه آن کانال را نیز بدزدد، چرا که گره میزبان آن تراکنش، بسته‌شدن کانال را در بلاک چین نمی‌بیند و این به این دلیل است که داده‌ها را با سرعت کافی دریافت نمی‌کند.

این حمله از این نظر جدی است که قربانی ممکن است دارایی خود را از دست بدهد. گفته می‌شود که این حمله مستلزم آن است که عامل مخرب بتواند صدها گره را برای به‌دام‌انداختن یک قربانی مدیریت و هماهنگ کند.

آسیب‌پذیری شماره ۳ شبکه لایتنینگ: پین کردن

حمله دیگری که مستلزم وجود مشکل در داده‌های تراکنش است، به‌عنوان «حمله پی‌کردن یا پینینگ» شناخته می‌شود.

برای سوءاستفاده از این آسیب‌پذیری، مهاجمان حرفه‌ای تراکنش دستور بسته‌شدن کانال را مسدود می‌کند. این عملیات با پخش تراکنش‌های متناقض در شبکه به گره‌های جدا با ممپول‌های متفاوت انجام می‌شود.

به یاد داشته باشید که هیچ استخری برای تراکنش‌های معلق در شبکه بیت کوین وجود ندارد؛ برخی از گره‌ها تراکنش‌هایی را دریافت می‌کنند که سایر گره‌ها دریافت نمی‌کنند. این بر اساس توزیع اتصالات شبکه همتا به همتا تعیین می‌شود، بنابراین هر ممپول متفاوت است.

مهاجم می‌تواند با استفاده از انواع تکنیک‌ها قربانی را فریب دهد. یکی از آنها تعیین یک کارمزد پایین برای یک تراکنش بستن معامله با هدف اطمینان از تأیید نشدن آن قبل از انقضای قفل زمانی کانال است. مهاجم در این تکنیک قصد دارد کانال‌های خود را به‌طور نامناسب ببندد و بنابراین تراکنش‌ها را سرقت کند.

نتیجه‌گیری

شبکه لایتنینگ بیت کوین فقط یک شکست نیست. بلکه یک تله فریبکارانه است و برخلاف همه اهدافی است که ساتوشی ناکاموتو شبکه بیت کوین را بر اساس آنها ساخته است.

شبکه لایتنیگ معمولاً ازسوی طرفداران افراطی بیت ‌کوین که یا هرگز وایت پیپر را نخوانده‌اند، یا دانشی در مورد نحوه عملکرد شبکه لایتنینگ ندارند یا عمداً سعی می‌کنند کاربران جدید را با یک شبکه کلاهبردار معیوب و متمرکز فریب دهند، دنبال می‌شود.

با انتشار اخبار اخیری مبنی بر اینکه توییتر امکان پرداخت با استفاده از شبکه لایتنینگ بیت کوین را اضافه کرده است، مردم شایسته دانستن حقیقت درباره این سیستم هستند. به اعتقاد من شبکه لایتنینگ در آینده با شکست‌های زیادی مواجه خواهد شد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

3 دیدگاه
Arman
Arman
2 سال قبل

بیت کوین واسه تجارت و جابجایی پول های بزرگ مناسب است کاری که بانک ها با زمان خیلی طولانی و هزینه های گزاف انجام میدن شما چندین میلیون دلار پول رو به راحتی نمیتونی تو شبکه سوییفت و یا پی پال و ... جابجا کنید این کار مستلزم گذراندن اعتبار سنجی امریکایی هاست و ممکنه حسابتونو ببندن تا بررسی کنن منبع پولو و هزار تا دیگه که نشون میده جابجایی پول های بزرگ کار زمانبر و هزینه بریه و بیتکوین واسه حل کردن این مشکل بوده و اصلا هدفش هم همین بوده.ساتوشی هیچ وقت به نظر من هدفش این نبوده که بیتکوین پیمنت روزانه قرار بگیره.اونایی که میگن بیتکوین تراکنشاش گرونه یا زمانبر هستش کلا قضیه رو نگرفتن.اگه ساتوشی بود بهشون میگفت که شما برای پیمنت های روزانه از همون ارزهای فیات استفاده کنید حتما نباید واسه پفک خریدن بیتکوین خرج کرد که 😂🤦

Jahangir
Jahangir
2 سال قبل

👍 مرسی

محمدرضا میر
محمدرضا میر
2 سال قبل

مطلب خوب بود اما راه حلی باید برای خرج بیت کوین به شیوه سریع و ارزان پیدا کرد