دوج کوین بیت کوین بعدی نیست، اما مشترکاتی وجود دارد

دوج کوین بیت کوین بعدی نیست، اما مشترکاتی وجود دارد

رشد ناگهانی و غافلگیرکننده قیمت دوج کوین که گویا پایانی ندارد، تحلیلگران را برای یافتن علت‌ها و همچنین پیامدهای این رشد به تکاپو انداخته است. در این میان، آدام بی. لوین (Adam B. Levine)، عضو تحریریه وب‌سایت کوین دسک، به شباهت‌های جالبی میان دوج کوین و بیت کوین اشاره می‌کند.

باقی متن را از زبان آدام بی. لوین می‌خوانید.

برای کسانی که مدت زیادی است که در این صنعت هستند، دوج کوین پدیده عجیب‌وغریب و مرموزی است؛ چراکه در عین حال که بیشتر ویژگی‌هایی را که ارزهای دیجیتال را به دارایی‌هایی ارزشمند و کاربردی تبدیل می‌کند ندارد، از جذابیت بالایی برخوردار است!

دوج کوین را در سال ۲۰۱۳ جکسون پالمر (Jackson Palmer) و بیلی مارکوس (Billy Markus) توسعه دادند؛ اما بنیان‌گذاران آن (برخلاف طرفدارانش) سال‌ها پیش آن را رها کردند. دوج کوین تا همین اواخر در چنان وضعیت ضعیفی بود که حتی نمی‌توانست زیرساخت‌های بلاک چین خود را تأمین کند و در سال ۲۰۱۴ به بلاک چین ارز دیجیتال قدیمی‌تری به نام لایت کوین (LTC) منتقل شد.

در آن زمان، این اقدام ضروری به نظر می‌رسید. در آن زمان‌ها حتی در خصوص توانایی دوج کوین برای ادامه کار نیز تردیدهایی وجود داشت و بسیاری از افراد، نابودی همیشگی آن را پیش‌بینی می‌کردند. اما اوضاع آن طور که گمان می‌رفت پیش نرفت و دوج کوین پس از گذشت چند سال، روز جمعه، ۱۶ آوریل (۲۷ فروردین) توانست از بلاک چین میزبان خود یعنی لایت کوین پیشی بگیرد.

دست‌کم تا این لحظه، ارزش کل بازار دوج کوین بیش از دو برابر لایت کوین و بانک ۳۳۰ ساله بارکلیز (Barclays) است. چه اتفاقی در حال وقوع است؟

حفاظت از سرمایه؛ دغدغه اغلب مردم جهان

دوج کوین بیت کوین بعدی نیست، اما مشترکاتی وجود دارد

چند سال پیش، من یک سری مصاحبه با افرادی در ایران، هند، سنگاپور، هندوراس، نیجریه و چند جای دیگر انجام دادم. تصور من این بود که بیت کوین ارز منتخب آنها نخواهد بود؛ چراکه کارمزد تراکنش‌های آن در بسیاری از موارد، بالاتر از دستمزد یک روز شهروندان این کشورهاست و به‌طور کلی، با معیارهای سنتی آنها سازگار نیست.

با این حال دریافتم که در عین همه این حقایق، مردم هنوز هم بیت کوین را بهترین انتخاب خود می‌دانستند، که این خود به تقویت چرخه عملکرد بیت کوین کمک می‌کرد و امروزه شاهد پیامدهای آن نیز هستیم.

چنین تصمیماتی نتیجه یک پرسش ساده است: از میان همه ارزهایی که به آنها دسترسی دارم، کدام یک برای من کاربردی‌تر است؟

در مورد بیت کوین، دو ویژگی وجود دارد که به کاربردی بودن آن می‌انجامد. اولین ویژگی بیت کوین، قابل‌پیش‌بینی بودن آن است. مردم ارزهای محلی خود را به بیت کوین تبدیل می‌کنند، چون به‌دنبال راهی هستند تا از سرمایه خود در برابر تأثیرات وقایع سیاسی و اقتصادی محافظت کنند. همه می‌دانند که عرضه بیت کوین ثابت و سیاست پولی آن تا حد زیادی تغییرناپذیر است، به‌طوری ‌که آن را از دسترس دولت‌ها خارج می‌کند.

دلیل دیگر که ممکن است حتی اهمیت بیشتری داشته باشد، نقدشوندگی است. مردم می‌خواهند مطمئن باشند که وقتی تصمیم به فروش می‌گیرند، همیشه کسی هست که دارایی آنها را به قیمت بازار بخرد.

بنابراین، با وجود آنکه قیمت بیت کوین ممکن است از دید برخی از افراد بسیار بالا باشد، اما همین قیمت بالا نیز توافقی است که در بین اعضای جامعه آن صورت گرفته است.

البته مردم می‌توانند توکن‌های دیگری را نیز برای خرید انتخاب کنند. همانطور که مشاهده می‌کنید، امروزه توکن‌های زیادی در دسترس مردم هستند و تعداد آنها نیز روزبه‌روز در حال افزایش است؛ اما مسئله‌ای که می‌تواند عملکرد برخی از آنها را با مشکل مواجه کند، همین «اجماع» است.

برای موفقیت این ارزها و در نتیجه افزایش ارزش آنها، باید یک توافق جمعی برای خرید آنها شکل بگیرد. به‌بیان دیگر، این ارزها باید ویژگی منحصربه‌فردی داشته باشند که برای گروه خاصی از افراد جامعه جذاب باشد و یا افراد خاصی را به یکدیگر پیوند بزند. در خصوص بیت کوین، دو عاملی که پیش‌تر عنوان کردیم، به‌علاوه محبوبیتی که بیت کوین به‌دلیل «اولین» بودن خود به‌دست آورده است، باعث این موفقیت شده‌اند.

حال می‌توانیم به موضوع اصلی بحث خود بازگردیم؛ چرا ارزی مانند دوج کوین به‌این شکل در حال رشد است؟ و چه عامل یا عواملی وجود داشته که محبوبیت ناگهانی و بالای این ارز را رقم زده است؟

چرا دوج کوین در حال رشد است؟

در سال جاری من به این باور رسیدم که دوج کوین نیز عملکردی شبیه به بیت کوین دارد. همان‌طور که بیت کوین انتخاب مشترک افرادی است که به‌دنبال ارزی قابل‌پیش‌بینی هستند، دوج کوین هم انتخاب جمعی کسانی است که به‌دنبال شوخی، سرگرمی و اشاعه «فرهنگ میم» (meme culture) در جامعه و حتی در دنیای ارزهای دیجیتال هستند.

میم‌ها ایده‌هایی فرهنگی هستند که به‌سرعت در جوامع گسترش پیدا می‌کنند و اصطلاحاً «وایرال» می‌شوند. ظهور اینترنت و (ظاهراً) افزایش حس شوخ‌طبعی در انسان‌ها، باعث محبوبیت بیشتر این فرهنگ در جوامع امروزی شده است.

دوج کوین بیت کوین بعدی نیست، اما مشترکاتی وجود دارد

به نظر می‌رسد که این حقیقت در مورد ایلان ماسک‌ها، اسلیم جیم‌ها و مارک کوبان‌های جهان به‌خوبی صدق می‌کند.

در جلسه گزارش درآمد شرکت کوناگرا برندز (Conagra Brands) که اوایل هفته جاری برگزار شد، همین مسئله را بررسی کردند. کوناگرا یک شرکت محصولات غذایی سوپرمارکتی و بسته‌بندی‌شده در آمریکاست که از برندهای مختلفی پشتیبانی می‌کند و شرکت مدرن و جدیدی نیست؛ اما وقتی صحبت از موفقیت‌های اخیر این شرکت شد، مدیرعامل آن به استراتژی تیم خود برای «تعامل با دوج کوین» به‌عنوان یکی از موفقیت‌های اساسی اشاره کرد.

دوج کوین تعداد دنبال‌کنندگان توییتر اسلیم جیم را دو برابر کرده و تعامل با این برند محصولات غذایی را بیش از ۵۰۰ درصد افزایش داده است. شان کانولی (Sean Connolly)، مدیرعامل اسلیم جیم بخش بزرگی از موفقیت‌های خود را مدیون جامعه دوج کوین دانست و گفت که آنها «نقش بزرگی» در پیروزی نهایی اسلیم جیم در مصاف با برندهای دیگر در مجله تجاری اَدویک (Adweek) داشته‌اند.

دوج به یک شوخی تبدیل شده است؛ یک شوخی که همه می‌خواهند سهمی در آن داشته باشند و این خود قیمت این توکن را چندبرابر می‌کند. در واقع دوج کوین نیز مانند بیت کوین وارد یک چرخه خودتقویت‌کننده شده؛ با این تفاوت که این چرخه تنها برای سرگرمی شکل گرفته است.

این جریان ممکن است به‌شکل بسیار بدی خاتمه پیدا کند؛ چراکه بسیاری از افرادی که در حال خرید دوج کوین با این قیمت هستند، از داستان واقعی خبر ندارند. همان طور که بارها شنیده‌ایم، بادآورده را باد می‌برد. این‌طور که به نظر می‌رسد، دوج کوین به استاندارد طلای ارزهای میم تبدیل شده است؛ اما در هر لحظه ممکن است تاریخ انقضای آن به پایان برسد.

اشتراک
اطلاع از
guest
14 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
علی
علی
5 ماه پیش

دوج به زودی یک دلار رو پشت سر می گذاره و می ره برای قیمت های بالاتر

آقا رضا
آقا رضا
5 ماه پیش

دوج کوین نامحدوده و قابل استخراج نیست این باعث میشه همه رو روزی کله پا کنه و هولد کردنش ریسک داره

محمد حصاری هوشیار
محمد حصاری هوشیار
5 ماه پیش

دوج چقدر جای رشد داره

Farid
Farid
5 ماه پیش

عزیز برادر پیام های منو چرا حذف میکنید همه ازتون شاکی ان آقای آذرنیوار عزیز چه خبر اونجااا

محسن هولدر
محسن هولدر
5 ماه پیش

به این میگن بازار 🐑

میلاد
میلاد
5 ماه پیش

دوستان عزیز دوج یک ارزی هستش که بر پایه ی سرگرمی و به منظور خرج شدن تولید شده و اگه به میزان حجم عرض اولیه اش در سال 2013 دقت بفرمایید تا الان این میزان، رشد خیلی زیادی داشته و این به این معنیه که این ارز قابل استخراج و افزایش بصورت نامحدوده این ها عواملی هستند که سرمایه گذاری در این ارز رو به ریسک بزرگی تبدیل می کنه، بیشتر ترید کنید بجای هولد کردن، قبل از اینکه بخواید در مقابل این واقعیتی که خدمتتون عرض کردم گارد بگیرید برید منابع اصلی رو بخونید و خوب تحقیق کنید عزیزان

esmaeelkhalili
esmaeelkhalili
5 ماه پیش
پاسخ  میلاد

الان دوهزار تا خرید زدم ب نظرتون بفروشم یا نگهدارم

پدرام
پدرام
4 ماه پیش
پاسخ  esmaeelkhalili

بفروش بدرد نمیخوره و دیر گیره . برای ده سال دیگست

مهران
مهران
5 ماه پیش

عجيبتر اينه كه بعضي از دوستانم به دنبال خريد ولت سخت افزاري براي نگهداري دوج در تعداد بالا براي طولاني مدت هستند، ولي اين ارز به شكل فاجعه باري سقوط خواهد كرد، اندكي از بنيان و تكنولوژي اين ارز بخونيد متوجه ميشيد

TronMan
TronMan
5 ماه پیش

مردم ما چون به گران خریدن عادت دارند و میکویند سال دیگه گرانتر میشود کلی کوین‌ خریدند و امروز از آن روزهاست که باید بفهمند دنیای کریپتو هیچ شباهتی به بازار پراید ایران ندارد

esmaeelkhalili
esmaeelkhalili
5 ماه پیش
پاسخ  TronMan

سلام دوست عزیز..میخواستم ازتجربتون استفاده کنم…بهترین ارزی ک میشه روش سرمایه گذاری کرد کدومه..ممنون میشم راهنمایی کنین

محمد
محمد
5 ماه پیش
پاسخ  esmaeelkhalili

داداش پروف طرف و اسمش ترونه قطعا ترون رو پیشنهاد میده بهت دیگه

مهدی عزیزی
مهدی عزیزی
5 ماه پیش
پاسخ  esmaeelkhalili

این بدبخت داره میگه خریدن و کنار گذاشتن فایده نداره چون بازار کریپتو عین بازار پراید نیس که بخری و ول کنی به امید 10 برابر شدن باز میپرسی کدومو بخرم سرمایه گذاری کنم 😐

علی هروی
علی هروی
5 ماه پیش
پاسخ  TronMan

روزی که کامنت گذاشتی هم گذشت و دوج همچنان داره به روند صعودیش ادامه میده دوست عزیز. بازار دوج هم هیچ شباهتی به بازار تحت تاثیر بیت کوین نداره.

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۴,۰۰۰,۰۰۰
off
۲,۴۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA
off