آیا اینترنت ایران دوباره قطع می‌شود؟

آیا اینترنت ایران دوباره قطع می‌شود؟

وضعیت اینترنت ایران، این روزها در ملغمه‌ای از صحبت‌های پراکنده مسئولین، شایعات و سناریوهایی از اینترنت ملی گم شده است. از یک سو تشبیه حیاتی بودن اینترنت به آب یا هوا و از سوی دیگر تقویت شبکه ملی اطلاعات، آینده اینترنت ایران را با یک سوال بزرگ روبرو کرده است. آیا باید آرام آرام با اینترنت خداحافظی کنیم؟

داستان اینترنت چند هفته‌ قبل و پس از قطعی یک هفته‌ای اینترنت در پی حاشیه‌های مربوط به گرانی بنزین آغاز شد. برقراری مجدد اتصال اینترنت با وصل خطوط ADSL در ابتدا و سپس اینترنت موبایل انجام شد.

پس از برقراری مجدد اتصال اینترنت، امیر ناظمی معاون وزیر فناوری اطلاعات ایران با اشاره به اینکه «اینترنت مثل آب، مثل هوا قابل قطع کردن نیست» از تهیه لایحه‌ای برای جلوگیری از عادی‌سازی قطع اینترنت خبر داد. به گفته ناظمی، بر اساس این لایحه قطع اینترنت و هر اپلیکیشنی که بیشتر از ۱۰ میلیون کاربر ایرانی داشته باشد تنها با تصویب مجلس میسر خواهد شد.

وزیر ارتباطات نیز چند روز بعد در گفتگو با ایسنا از کاهش ۴۰ درصدی درآمد روزانه شرکت پست خبر داد که به معنی آسیب دیدن بخش عمده‌ای از کسب و کارها بود.

اما آینده اینترنت ایران ۱۷ آذر و در جلسه ارائه بودجه ۱۳۹۹ با صحبت‌های ریاست جمهوری در صحن علنی مجلس دوباره در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت. حجت‌الاسلام حسن روحانی در صحبت‌های خود پرونده‌ی شبکه ملی اطلاعات را باز کرد و گفت که به دستور مقام معظم رهبری دولت در صدد تقویت شبکه ملی اطلاعات است تا مردم بتوانند برای نیازمندی‌های خود نیازی به خارج نداشته باشند.

صحبت‌های ریاست جمهوری موجی از نگرانی مجدد و شدت یافته درباره قطعی اینترنت، اما این بار به صورت دائمی، به همراه داشت. با این حال علی ربیعی، سخنگوی دولت در نشست خبری روز گذشته گفت که برداشت نادرستی از سخنان رئیس جمهور صورت گرفته است. ربیعی در این رابطه گفت که آینده اقتصاد دنیا و اقتصاد دیجیتال مبتنی بر اینترنت است و دولت به هیچ وجه نه الان و نه آینده برنامه‌ای برای قطع اینترنت ندارد.

علیرضا معزی، معاون ارتباطات دفتر رییس جمهور نیز در توییتی نوشت:

صحبت از توسعه‌ی شبکه‌ی ملی اطلاعات و استقلال در فضای مجازی، هرگز و هرگز به معنای قطع اینترنت و زیستن در عصر حجر نیست؛ این دو مکمل یکدیگرند. تعبیر قطع ارتباط با جهان، نشان از فقدان درک زیستن در جهان شبکه‌ای است.

از سوی دیگر آذری جهرمی روز گذشته در سومین همایش و نمایشگاه تهران هوشمند خبر داد که روز پنجشنبه برای مردم یک سورپرایز داریم. کاربران شبکه‌های اجتماعی بلافاصله این سورپرایز را به رفع فیلترینگ تلگرام پس از دستگیری و بازداشت قاضی صادرکننده حکم فیلتر تلگرام ارتباط دادند که با تکذیب سریع روابط عمومی شورای عالی فضای مجازی روبرو شد. احتمال دیگری که وجود دارد، رایگان شدن اینترنت ترافیک داخلی است که به سبب آن پیام‌رسان‌ها، سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی که در داخل کشور میزبانی می‌شوند دیگر هزینه‌ای نخواهد داشت.

خداحافظ اینترنت؟

در عصر ارتباطات، اینترنت اصلی‌ترین و مهمترین بستر موجود برای پیش‌روی در عرصه‌ی فناوری است. اینترنت تنها به شبکه اجتماعی، سرویس و وبسایت خاصی محدود نمی‌شود و هر کاربر با توجه به نیازهای خود از آن بهره می‌برد.

قطعی موقت اینترنت و نگرانی از آینده آن برای نا امیدی کسب‌وکارهای داخلی و جلوگیری از ورود سرمایه‌گذاران به این حوزه کافی بود تا با ایجاد یک فضای مبهم، امید همه به یأس تبدیل شود.

اخبار سال گذشته و امسال مربوط به بنزین و مشابهت‌های آن با شرایط اینترنت در حال حاضر می‌تواند دلیلی بر چشم‌انداز نامشخص و تاریک اینترنت ایران در آینده باشد.

وزیر نفت سال گذشته در جمع خبرنگاران گفت که راهی جز سهمیه‌بندی یا افزایش قیمت بنزین وجود ندارد.

اما چند ماه بعد وزیر نفت نظر خود را عوض کرد و مجلس هم به شدت با افزایش نرخ بنزین مخالفت ورزید. سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در اردیبهشت امسال خبر داد که هیچ‌گونه افزایش قیمتی در مسئله بنزین صورت نمی‌گیرد.

اواخر تابستان امسال وزیر نفت اعلام کرد که هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین نداریم و قانون نیز اجازه انجام این کار را نداده است. اما پس از گذشت نزدیک به دو ماه افزایش نرخ بنزین رخ داد.

آینده اینترنت ایران نیز بی‌شباهت به داستان گران شدن بنزین نیست، اما آنچه شاید در این میان از نگاه مسئولین کمتر دیده شود فرصت‌های از دست رفته‌ای است که دیگر امکان بازگشت آن‌ها حتی با سورپرایز وزیر ارتباطات هم میسر نخواهد بود.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

78 دیدگاه
نازگل پدرامی
نازگل پدرامی
۳ سال قبل

حلالتون نمیکنم بخدا کسب و کارم با اینترنته هر چی ک دلتون خواس بلا یرمون اوردین اما تو اون دنیا خدامون هس و شما از همین اسلامتون بترسین اگر میگین مسلمونین

عباس
عباس
۴ سال قبل

دوستان به نظر من که قطع اینترنت سیاسی و انتخاباتی خواهد بود.اقایون دولت از آنجایی که ماموریت دارند فشار حداکثری آمریکا بر روی مردم را تکمیل کنند و هم برای تسلیم ملت و هم بهربرداری سیاسی کنند .البته خدا کنه این توهمات من باشه .

م.م.
م.م.
۴ سال قبل
پاسخ  عباس

خب الان که چیز جدیدی نگفتی. همه می دونستیم که داریم از "سیاست" می می ریم. حالا چی یعنی؟

محتاج به نت
محتاج به نت
۴ سال قبل

خداوکیلی مرض دارید اینترنتو قطع میکنید
کار خودتون که لنگ میشه میلیاردی هم ضرر میزنه کار ما ه که میره رو هوا

کیان گلیک
کیان گلیک
۴ سال قبل

افسوس که این مزرعه را آب گرفته
دهقان مصیبت‌زده را خواب گرفته
خون دل ما رنگ می ناب گرفته..

هی روزگار
هی روزگار
۴ سال قبل

اخه یکی نیست بگه کار خیلی درستی می کنین اینترنتو قطع میکنین کمی به فکر مردم باشید که خیلیاشون درآمدشون از این راهه
هر روز فیلتر فیلتر فیلتر
مگه بچه بازیه قطع کنین
هر روز یه بازی در میارین
یه روز بنزینه یه روز اینترنته .. فردا ....؟
آقایونه کار درست . . دست از سر این مردم بردارید اینها برده های شما نیستن که هر روز باهاشون یه جور برخورد میکنین
این مردم آزادی میخوان مثل خودتون
خودتونو جای مردم بزارید !؟!

دیاکو حیدری
دیاکو حیدری
۴ سال قبل

سورپرایز جهرمی احتمال زیاد رایگان شدن ترافیک داخلی هست که اونم مقدمه ای برای قطع اینترنت و ملی شدن .
چون وقتی الان اینترنت داخلی رایگان میشه خیلی ها میان سمتش و کم کم عادت میکنن به استفاده از اینترنت داخلی ،وقتی ای اتفاق بیفته خیلی قشنگ صبح از خواب بیدار میشی میبینی اینترنت ملی شده و البته تعداد مخالفا به شدت کاهش پیدا کرده چون قبلش بخاطر رایگان بودن رفتن سمت اینترنت ملی .
و متاسفم برا این افراد که فقط به خاطر رایگان بودن کیفیت محتوارو فدا میکنن ، البته دوستان خودتون بهتر میدونید این افراد کیا هستن ،همین که یه پیام رسان داخلی بهشون بدی و نت رایگان دیگه از زندگی چیزی نمیخوان :-)))))))

antigravity
antigravity
۴ سال قبل

اگه دقت کنید تو لایحه بودجه سال آینده عوارض گمرک و خروج از کشور زیاد شده
خود رئیس جمهور هم گفت که اوضاع سال بعد بحرانی هست
من استدلالم اینکه سال بعد وضعیت جوری میشه که همه میخوان مهاجرت کنن دیگه ولی از الان دارن برنامه ریزی میکنن که کسی نتونه به این راحتیا مهاجرت کنه!
قطع اینترنت هم فکر نکنم درست باشه ولی قرار دادن یک دیوار آتشین مثل فیلتر کشور دوست و برادر چین (طعنه) در برابر ارتباطات خارجی محتمل تره!
فکر کنم میخوان یه کاری بکنن که هیچ قیلتر شکنی تو ایران کار نکنه!
خلاصه که توی این کشور آینده معنایی نداره!

سهیل
سهیل
۴ سال قبل
پاسخ  antigravity

کسی که بخواد مهاجرت کنه یعنی 220هزار تومن برای عوارض خروجش نداره ایا؟؟

antigravity
antigravity
۴ سال قبل
پاسخ  سهیل

بنظرم بهتره بیشتر تحقیق کنین و جدای از اون ۶۰ میلیون ایرانی زیر خط فقر رو هم در نظر بگیرین!
اگه این مبلغی که شما میفرمایین باشه بفرمایین کجا باید مراجعه کنیم؟!

ایمان
ایمان
۴ سال قبل

یه سوال؟
اگه اینترانت داخلی رو برپا کنن تکلیف ماینینگ و دستگاه های استخراج ارز دیجیتال چی میشه؟

سجاد
سجاد
۴ سال قبل
پاسخ  ایمان

منظورت ماینره؟

احمدرضا
احمدرضا
۴ سال قبل
پاسخ  سجاد

میخواستی بگی یه چیزی بلدی(ماینینگ درسته)

علی
علی
۴ سال قبل
پاسخ  ایمان

تموم میشه
نه ماینیگی خواهد بود و نه تریدی

مریم
مریم
۴ سال قبل

ای خدا.. کمک کن اینترنت قطع نشه.. اونوقت ما چه جوری بریم خارج ؟ چه جوری مهاجرت کنیم و مدارکمون رو بفرستیم؟ الان پایان نامه همه رو هواست اگه قطع کنند . چون ما باید منابع خارجی هم داشته باشیم. تو رو خدا رحم کنید به ما.. اگه اینترنت قطع شه، کل اپ های گوشی ها.. کل سیستم عامل های گوشی ها از کار میوفته .. چون همه شون خارجی ن.. سامسونگ.. اپل .. سونی.. حالا نمیدونم دیگه چه اتفاقی برای ویندوزهای کامپیوتر میوفته.. چون اونام خارجی ن.. آپدیتشون خارجیه..
فقط دارم دعا میکنم که سورپرایزش در مورد قطع شدن اینترنت نباشه.. همین..

م.م.
م.م.
۴ سال قبل
پاسخ  مریم

جانم، اینها خواهش و زبون آدم نمی فهمن. هر موقع با یه تبر کنار گردنشون وایستاده بودی، اون زبونو می فهمن فقط.

احمدرضا
احمدرضا
۴ سال قبل
پاسخ  مریم

چقدر معصومانه دعا کردی?

gng
gng
۴ سال قبل

ولی من خوبم برعکس همه، هم اینترنتی پول در میارم هم غیر اینترنتی.. همه چی آرومی تو به من دل بستی

مسعود
مسعود
۴ سال قبل
پاسخ  gng

خوب صفت درستی نیس برای توصیفت!!!!!!!

م. ف
م. ف
۴ سال قبل
پاسخ  gng

شبی دود خلق آتشی برفروخت
شنیدم که بغداد نیمی بسوخت

یکی شکر گفت اندران خاک و دود
که دکان ما را گزندی نبود

جهاندیده‌ای گفتش ای بوالهوس
تو را خود غم خویشتن بود و بس؟

پسندی که شهری بسوزد به نار
اگر چه سرایت بود بر کنار؟