مقررات جدید استخراج ارزهای دیجیتال اعلام شد

مقررات جدید استخراج ارزهای دیجیتال اعلام شد

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق کشور، در گفتگوی روز گذشته خود، از تدوین مقررات جدید استخراج ارزهای دیجیتال خبر داد. به‌گفته او، علاوه بر تقسیم سال به نوع تقسیم‌بندی زمانی، مراکز استخراج ارزهای دیجیتال می‌توانند از چهار روش برای تأمین برق مراکز خود استفاده کنند.

به گزارش ارز دیجیتال و به نقل از گروه اقتصادی خبرگزاری صداوسیما از توانیر، آقای مصطفی رجبی مشهدی افزود:

براساس این ابلاغیه، تامین برق مرکز استخراج رمزارز‌ها به چهار روش امکان‌پذیر است که انتخاب آن به عهده متقاضی است.

چهار روش تأمین برق برای مراکز استخراج رمزارز

رجبی مشهدی گفت:

تأمین برق از طریق الف) سرمایه‌گذاری در طرح‌های بهینه‌سازی مصرف برق، ب) تأمین برق از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر (اعم از موجود و جدید)، ج) اتصال به شبکه و خرید انرژی از شرکت برق و یا د) با نصب و بهره‌برداری از مولد‌های حرارتی، چهار روش تعریف شده‌ای است که متقاضیان می‌توانند برای تأمین برق مراکز خود یکی از آنها را انتخاب نمایند.

اوقات سال به سه نوع تقسیم‌بندی شد

سخنگوی صنعت برق افزود:

در دستورالعمل جدید که با اصلاحاتی ابلاغ شده، اوقات سال به سه دسته نوع یک (اوج بحرانی)، نوع دو (محدودیت بار) و نوع ۳ (عادی) تقسیم بندی شده است که هر کدام نیز تعرفه خاص خود را دارد.

مصطفی رجبی مشهدی در خصوص اوقات نوع یک یا اوج بحرانی گفت:

این دوره به زمان‌هایی اطلاق می‌شود که به‌دلیل کافی نبودن ظرفیت تولید در مقایسه با اوج بار درخواستی، احتمال بروز خاموشی وجود دارد. حداقل میزان اوقات بحرانی برابر با ۳۰۰ ساعت است و مطابق با تبصره «۲» ماده «۴» مصوبه شماره ۵۸۱۴۴ مورخ ۱۳۹۸/۰۵/۱۳ هیأت محترم وزیران فروش برق از طریق شبکه در این ایام به مشترکین استخراج رمزارز‌ها ممنوع می‌باشد.

وی در خصوص شرایط نوع دو یا محدودیت بار نیز گفت:

این اوقات خارج از اوقات نوع یک (اوج بحرانی) بوده و حداکثر ۲,۷۰۰ ساعت است که توسط شرکت توانیر و براساس محدودیت‌های تأمین سوخت نیروگاه‌ها، عرضه برق و سایر قوانین و مقررات در کشور تعیین و اعلام می‌شود.

رجبی مشهدی درباره زمان‌های نوع ۳ یا عادی نیز گفت:

این زمان‌ها، شامل کلیه اوقات سال به جزء اوقات نوع یک (اوج بحرانی) و دو (محدودیت دار) است.

تعرفه‌های برق رمزارز‌ها 

سخنگوی صنعت برق در زمینه تعرفه برق مراکز استخراج رمز ارز نیز گفت:

براساس ابلاغیه جدید، بهای هر کیلووات ساعت برق مصرفی مراکز استخراج رمزارز برابر با ۱۶,۵۷۴ ریال تعیین شده است که این میزان در زمان‌های نوع ۳ (عادی) با ضریب نیم و در زمان‌های نوع ۲ (محدودیت دار) با ضریب ۲ محاسبه خواهد شد.

وی همچنین افزود:

تعرفه تعیین شده براساس متوسط بهای صادراتی برق و نرخ تسعیر سامانه نیما، هر سه ماه یک بار توسط شرکت توانیر اصلاح وبه روزرسانی شده و گزارش آن برای وزارت نیرو ارسال می‌شود.

مشوق‌های وزارت نیرو برای مراکز استخراج رمزارز

سخنگوی صنعت برق در عین حال درباره برخی از تخفیفات در نظر گرفته شده برای این مراکز گفت:

بهای برق دریافتی از سطوح ولتاژ ۴۰۰ و ۲۳۰ کیلوولت با تخفیف ۲۰ درصدی و از سطوح ولتاژی ۱۳۲، ۶۶ و ۶۳ با تخفیف ۱۲ درصدی محاسبه خواهد شد. همچنین برق مصرفی مراکز استخراج رمزارز‌ها که بر اساس تأیید مراجع ذیصلاح به استخر‌های استخراج داخل کشور متصل می‌شوند علاوه بر تخفیف‌های ولتاژ اتصال مذکور، مشمول ۱۵ درصد تخفیف دیگر نیز خواهند شد.

رجبی مشهدی افزود:

کلیه واحد‌های استخراج رمزارز‌ها که دوره ساخت آن‌ها به پایان رسیده است و اقدام به راه‌اندازی واحد خود نموده و فعالیتشان را آغاز کرده‌اند موظف به تبدیل جواز تأسیس به پروانه بهره‌برداری با درخواست از وزارت صمت می‌باشند، در غیر این صورت قدرت مجاز آن‌ها برابر با توان مصرفی دوره ساخت (کارگاهی) در نظر گرفته شده و هزینه تجاوز از قدرت برق دوره احداث از مشترک اخذ خواهد شد.

اشتراک
اطلاع از
guest
8 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
Mohammad Mahdi Hasani
Mohammad Mahdi Hasani
3 ماه پیش

چقدر 😂😂😂🤣🤣🤣🤣🤣

وحید
وحید
3 ماه پیش

تنها مسئله ی منطقی این وسط این هست که شخصی که بخواد کار استخراج انجام بده، به مدار نیروی برق کشور فشار استثنایی وارد نکنه!
یا اینکه اگه مصرف برقش از حدی فراتر رفت، از یارانه ی انرژی کشور استفاده نکنه و بهای واقعی برق مصرفی دستگاه ها رو بپردازه!
بگذریم که اگر تمام اقتصاد کشور بصورت بازار آزاد بود (منظورم دستمزدها رو هم شامل می شه) نیاز به یارانه بازی و این داستان ها نبود و همه چیز رو بازار تعیین می کرد،
ولی در حال حاضر منطقی نیست که هزینه ی برق استخراج رمز ارز از همان منبع بودجه ای تغذیه کنه که برق مصرفی خانواده ها رو تامین می کنه، یا از تولیدکننده ی داخلی(اشتغال زا) داره حمایت می کنه! چرا که تولید رمزارز همچین اشتغال زایی بالایی هم نداره و یک سالن بزرگ نهایتا با پنج نفر پرسنل براحتی اداره می شه!
مسئله ای که بنده رو اذیت می کنه این هست که چرا در این خصوص شفاف سازی انجام نشده و قوانین صریح و محکم وجود نداره و قوانین هر روز داره تغییر می کنه و شاهد قوانین جدید و جورواجور هستیم! این نحوه ی برخورد با قضیه، استخراج رمز ارز رو به کاری به شدت پر ریسک تبدیل می کنه و جلوی ورود بسیاری از سرمایه ها به این حوزه رو می گیره! درحالیکه استخراج رمزارز می تونه کلی درآمد دلاری برای کشور داشته باشه!

awmir
awmir
3 ماه پیش

دیگه چی 😂😂😂

Ahmad
Ahmad
3 ماه پیش

خودتی اداره برق😂😂😂😂😂

جلال
جلال
3 ماه پیش

این صنعتو با همون مصوبه اول کشتین رفت الانم با این اصلاحیه ها و قوانین مقررات جدید انگار فقط دارین به این مرده هی تیر میزنین که هیچ فایده ای نداره دیگه این مرده زنده نمیشه

.M.A.S.
.M.A.S.
3 ماه پیش

. ماشاالله چقدر زرنگ .
🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Mohammad Mahdi Hasani
Mohammad Mahdi Hasani
3 ماه پیش
پاسخ  .M.A.S.

🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Behzad
Behzad
3 ماه پیش

🤣🤣🤣

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۴,۰۰۰,۰۰۰
off
۲,۴۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA
off