درخواست دولت از همتی: درگاه‌های فروش رمزارزها مسدود نشود

درخواست دولت از همتی: درگاه‌های فروش رمزارزها مسدود نشود

نامه‌ای از سوی دفتر نهاد ریاست جمهوری به رییس کل بانک مرکزی ارسال شده است که در آن از بانک مرکزی درخواست می‌شود که از مسدودسازی درگاه‌های فروش رمزارز جلوگیری کند.

به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از ایسنا، طی سال گذشته در پی سقوط ارزش بازار سرمایه و متضرر شدن تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران، زخم‌خوردگان از ریزش‌های بورس به بازار رمزارزها پناه آوردند که توجه‌ها را به این بازار جلب کرد اما غیرقانونی بودن مبادله رمزارزها بین افراد و خروج سرمایه از کشور در پی این امر به اختلافات در این بین شدت بخشید.

 سرانجام، بانک مرکزی به شرکت شاپرک اعلام کرد به پرداخت‌یاران و پذیرندگان پشتیبانی شده در نظام پرداخت کشور اطلاع دهد که درگاه‌های ارائه‌دهنده رمزارزها را مسدود کنند.

پس از این، با ورود به سال جاری، مطرح شد که همچنان شرکت‌های اصلی ارائه‌دهنده درگاه پرداخت تحت نظارت شاپرک به ویژه در قالب IPG به صرافی‌های آنلاین فروش رمزارزها خدمات می‌دهند که رئیس مجلس در واکنش به این موضوع، در نامه‌ای به رئیس کل بانک مرکزی و وزیر امور اقتصادی و دارایی خواستار مسدودسازی درگاه پرداخت الکترونیک صرافی‌های ارز دیجیتال شد و به‌صراحت اعلام کرد که اکتفای صرف به اعلام ممنوعیت مبادلات رمزارزها نمی‌تواند رافع مسئولیت بانک مرکزی و وزارت اقتصاد باشد. 

همچنین، در نامه قالیباف تأکید شد که بانک مرکزی به‌عنوان متولی اصلی حوزه نظام پولی در اسرع وقت ضمن ارائه برآورد قابل اتکا از آینده این فناوری و اثر آن بر اقتصاد و به ویژه نظام پولی و مبادلات کشور، مقررات لازم را برای فعالیت در مبادلات رمزارزها تدوین و نسبت به نظام‌مند کردن فعالیت رمزارزها اقدام کند و تا آن زمان درصورت متضرر شدن مردم به‌واسطه وجود درگاه‌های پرداخت دارای مجوز از بانک مرکزی در این سایت‌ها، بانک مرکزی باید پاسخگو باشد. 

پس از شدت گرفتن این موضوع در بازار رمزارزها، رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به آن گفت که تا زمان ترسیم نقشه راه در این زمینه از مسدودسازی درگاه‌های پرداخت صرافی‌ها خودداری می‌کند که به اعتقاد کارشناسان، دلیل اینکه تاکنون بانک مرکزی به اعطای مجوز به صرافی‌های آنلاین رمزارز ورود نکرده، این است که تصور می‌کند با اعطای مجوز به آنها، بایستی کلیه ریسک‌های آنها را نیز قبول کند.

از سوی دیگر، وزیر اقتصاد درباره نحوه مدیریت بازار رمزارزها نیز معتقد است که در این زمینه باید فعالانه مدیریت و عمل کرد تا بتوان مزایای رمزارزها را به حداکثر و معایب آن را به حداقل رساند. 

اما به تازگی نامه‌ای از سمت دفتر نهاد ریاست جمهوری خطاب به رئیس کل بانک مرکزی منتشر شده است که در آن ذکر شده «با توجه به درخواست بیش از ۶۰ هزار نفر از متعاملین و کسب‌وکارهای تبادل رمزارز جهت جلوگیری از مسدودسازی درگاه‌های پرداخت اینترنتی اقدام لازم انجام شود». 

درخواست دولت از همتی: درگاه‌های فروش رمزارزها مسدود نشود

بنابراین، در شرایطی که آمارها حکایت از ورود ۱۲ میلیون ایرانی به بازار رمزارزها دارد به گونه‌ای که ۷۷ درصد آنها با هدف حفظ ارزش پول پا به این بازار گذاشته‌اند، بیش از پیش احساس می‌شود که باید سیاست و تصمیم معقول و مناسب از سوی مسئولان درنظر گرفته شود تا ضرر و نگرانی‌های مردم نسبت به سرمایه‌های خود از بین برود. 

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

20 دیدگاه
بی نهایت
بی نهایت
2 سال قبل

دولت همیشه در صحنه....

Majid
Majid
2 سال قبل

ببنندند راه دارداین درگاهای بانکی را مردم حتما پدل را به خارج از کشور پول را ارسال می کنند از بانکهای بین اللملی مثال ترکیه و انگلستان برای ارسال این چیزها راحت میشود همان پولهای که به خساب بانکی ایران واریز میشد به خارج از کشور خارج میشود صد در صد

mahdi
mahdi
2 سال قبل

اینکه درگاه های صرافی رو ببندند فقط کمک میکنه به قاچاقچی های ارز که بیشتر سود کنند

Big Dreams
Big Dreams
2 سال قبل

ودولت خدمتگذار مثل همیشه دلسوز و نجات بخش ملت رنج کشیده ایران 😉😉😉😉😙

HAMIDREZA
HAMIDREZA
2 سال قبل

هر کاری دولت میگه شما برعکس عمل کنید

محرم قیطاسی
محرم قیطاسی
2 سال قبل

فک نکنم درگاهها رو ببندن

ناشناس
ناشناس
2 سال قبل

الان کلا ممنون کردن تا شهریور🤣🤣

حسین خلیلیان
حسین خلیلیان
2 سال قبل

همه مدیون زحمات آشتیانی هستیم

هادی
هادی
2 سال قبل

🙏🙏

سعید
سعید
2 سال قبل

اگر تمامی کشورها بر علیه ارز دیجیتال باشند، ایران باید مدافع آن باشد. چون همه می دانند، ارز دیجیتال در دوران تحریم به شدت به اقتصاد ایران کمک کرده. ارز دیجیتال یعنی جلوگیری از سلطه دلار بر اقتصاد کشورها.ارز دیجیتال یعنی مبارزه با سلطه سوئیفت بر نظام بانکی جهانی ، ارز دیجیتال یعنی تضعیف سیستم نظارتی fatf. ارز دیجیتال برای کشورهایی که داعیه استقلال اقتصادی دارند بهترین موهبت است.

Mohamad
Mohamad
2 سال قبل

خداروشکر........