atlasarzdigital

بیت کوین در ایران قانونی است؟

بیت کوین در ایران قانونی است؟

بیت کوین در ایران قانونی است؟ هم بله هم نه. در واقع پاسخ این سوال بستگی به این دارد که به‌دنبال انجام چه کاری باشید؟ سرمایه‌گذاری و نگهداری بیت کوین در ایران برای افراد حقیقی از نظر قانونی هیچ منعی ندارد، اما اگر قصد فعالیت گسترده تجاری یا راه‌اندازی یک کسب‌وکار مرتبط با بیت کوین را داشته باشید، پاسخ می‌تواند کمی متفاوت باشد.

به‌دلیل نوپا بودن این فضا و عدم وجود زیرساخت‌های اساسی بدیهی ‌است که رویکرد دولت‌های سراسر دنیا در مورد بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال شفاف و قطعی نیست. با این حال، در ادامه با استفاده از گزارشات داخلی و صحبت‌های مسئولان اجرایی کشور طی چند سال اخیر، رویکرد کلی نهادهای مختلف اجرایی و قانون‌گذار را درباره فضای ارزهای دیجیتال بررسی خواهیم کرد. در صورت ایجاد تغییرات گسترده درباره مقررات این حوزه، این مقاله به‌روز خواهد شد.

آخرین به‌روزرسانی: ۱ تیر ۹۹

به‌روزترین اخبار قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال و استخراج در ایران را از اینجا دنبال کنید.

آیا بیت کوین در ایران قانونی است؟

بیت کوین در ایران قانونی است؟

بیت کوین در ایران هنوز به‌طور کامل به رسمیت شناخته نشده است، اما سرمایه‌گذاری، نگهداری یا استفاده از بیت کوین در کشور جرم هم نیست.

طبق ماده ۲ قانون مجازات عمومی، «هر فعل یا ترک فعل که مطابق قانون قابل مجازات یا مستلزم اقدامات تأمینی یا تربیتی باشد جرم محسوب است و هیچ امری را نمی‌توان‌ جرم دانست مگر آنکه به موجب
قانون برای آن مجازات یا اقدامات تأمینی یا تربیتی تعیین شده باشد.»

بنابراین، به‌دلیل عدم وجود مجازات برای خریدوفروش ارزهای دیجیتال یا نگهداری بیت کوین در زمان نگارش این مطلب، نمی‌توان این اعمال را جرم دانست.

جرم نبودن استفاده از بیت کوین و نگهداری آن تنها در صورتی است که بیت کوین ابزار جرم دیگری نباشد یا قانون بالا دستی را نقض نکند. به‌عنوان مثال، از آنجایی که پول‌شویی جرم است، اگر با بیت کوین پول‌شویی یا هر فعالیت مجرمانه دیگر انجام شود، مشمول مجازات خواهد بود.

نهادهایی مانند نیروی انتظامی در قبال کلاهبرداری‌های حوزه فناوری مسئولیت و اختیار دارند. بنابراین، جدای بحث چیستیِ ارزهای دیجیتال، به‌عنوان یک فناوری، قانون می‌تواند پیگیری‌های لازم را تا جایی که ممکن باشد، انجام دهد.

در صورت رخ دادن هرگونه کلاهبرداری، هک و یا عدم وفای به عهد در فضای ارزهای دیجیتال، یک فرد می‌تواند شکایت رسمی ارائه دهد و قوه قضاییه به آن رسیدگی خواهد کرد.

در مورد شرایط برای کسب‌وکارها باید گفت که صرافی‌های ارز دیجیتال، درگاه‌های پرداخت مربوط به ارزهای دیجیتال و … در زمان نگارش این گزارش در کشور فعالیت دارند، اما در حال حاضر هیچگونه مجوز رسمی برای تأسیس صرافی یا سایت خرید و فروش ارزهای دیجیتال از سوی بانک مرکزی صادر نمی‌شود و تمامی سایت‌ها و مراکز فعلی به‌صورت غیررسمی فعالیت می‌کنند. بانک مرکزی همچنین در زمستان ۹۶ این خصوص اطلاعیه‌ای منتشر کرد.

در بهمن ۹۷، بانک مرکزی پیش‌نویس قوانین ارزهای دیجیتال را منتشر کرد. قرار بود این پیش‌نویس پس از چند ماه به تصویب نهایی برسد که در زمان نگارش این مطلب، هنوز چنین اتفاقی رخ نداده است. در این پیش‌نویس صرافی‌ها می‌توانند با دریافت مجوز فعالیت کنند، اما استفاده از بیت کوین به‌عنوان ابزار پرداخت ممنوع است.

به‌طور کلی خرید و فروش و نگهداری بیت کوین برای مردم جرم نیست، اما در مقیاس وسیع و حوزه پرداخت‌های کلان کشور، فعلاً مجوز خاصی صادر نشده است.

وضعیت قانونی استخراج بیت کوین در ایران

بیت کوین در ایران قانونی است؟

استخراج بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری در ایران قانونی است، اما باید برای انجام آن از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز دریافت شود. استخراج ارزهای دیجیتال بدون مجوز از وزارت صمت، غیر مجاز اعلام شده است. همچنین باید از وزارت نیرو برق مخصوص ماینینگ با تعرفه صادراتی دریافت کرد.

استخراج به‌‌صرفه‌ بیت کوین از طریق دستگاه‌های استخراجی تحت عنوان ای‌سیک (ASIC) انجام می‌شود. این دستگاه‌ها وارداتی هستند. تا پیش از تیر ماه ۹۸، اداره گمرک ایران، واردات دستگاه‌های استخراج را ممنوع کرده بود و این دستگاه‌ها عمدتاً به‌صورت قاچاق وارد کشور می‌شدند. همین باعث شده بود که قانون حق ضبط و توقیف این دستگاه‌ها را داشته باشد.

اکنون امکان وارد کردن دستگاه‌های استخراج به ایران وجود دارد، اما طبق گفته معاون گمرک، برای ترخیص دستگاه‌های استخراج هم اخذ مجوز از وزارت صنعت ضروری است.

در مورد آن دسته از دستگاه‌های استخراجی که قبلاً برچسب «قاچاق» خورده‌ یا توقیف شده‌اند، طبق اعلام انجمن بلاک چین ایران، افراد می‌توانند با خوداظهاری و پرداخت عوارض و جریمه دستگاه‌ها، نسبت به آزادسازی آنها اقدام کنند.

علی بابک‌نیا، دبیر کارگروه استخراج رمز ارز انجمن بلاکچین، درباره جزئیات طرح خوداظهاری گفت:

این طرح در قالب ۵ بند تهیه شده که طی آن وزارت صنعت متولی طرح خوداظهاری تجهیزات ماینر تعیین گردیده است. در بند دیگر آن قید شده است که دارندگان جواز تاسیس استخراج رمز ارز از وزارت صمت امکان بهره‌مندی از طرح را خواهند داشت و می‌توانند درخواست خود را از طریق سامانه بهین یاب مطرح نمایند. استخراج‌کنندگان پس از اعلام تعداد و نوع تجهیزات می‌بایست نسبت به پرداخت عوارض و حقوق گمرکی که متعاقبا برای هر دستگاه اعلام می‌شود، اقدام کنند و بعد از تأیید این مراحل این دستگاه‌ها به عنوان دستگاه‌های دارای مجوز و به صورت قانونی در فارم‌ها و سیستم استخراج رمز ارزها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بنابراین، استخراج بیت کوین در ایران یک صنعت بوده و قانونی است، اما باید مجوزهای لازم را از وزارت صنعت و وزارت نیرو دریافت کرد، در غیر این صورت سازمان برق می‌تواند جلوی استفاده از برق را برای این فعالیت بگیرد و همچنین نیروی انتظامی حق ضبط دستگاه‌های استخراج را دارد.

جمع‌بندی

  • آیا نگهداری یا استفاده از بیت کوین در ایران جرم است؟ خیر در حال حاضر برای این مبحث جرم‌انگاری انجام نشده است.
  • آیا ماینینگ قانونی است؟ بله اما با اخذ مجوز
  • آیا واردات تجهیزات استخراج قانونی است؟ واردات این دستگاه‌ها مشروط به دریافت مجوز از وزارت صمت است.
  • آیا ورود به این حوزه برای بانک‌ها، صرافی‌ها و موسسات مالی مجاز است؟ در حال حاضر خیر.
  • آیا خرید و فروش و نگهداری ارزهای دیجیتال برای عموم مردم آزاد است؟ بله این کار در حال حاضر جرم نیست.
  • آیا امکان طرح شکایت برای جرائم مربوطه در این حوزه وجود دارد؟ بله، رویه پیگیری مشابه سایر جرایم کیفری و پرونده های حقوقی است.
اشتراک
اطلاع از
guest
144 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
arman
arman
16 ساعت پیش

ببخشید می خواستم شرایط نگهداری دستگاه ماینیگ رو بدونم مثل نوع اینترنت دما و برق مورد نیاز و فضای موجود ممنون می شم اگر راهنمایی کنین

arman
arman
16 ساعت پیش

درود بر شما وسایت بسیار خوبتان تا چقدر خرید دستگاه مایینیگ قانونی هست و مجوز میخواد برای مثال با 1میلیارد شروع کنی یعنی 1مییلیارد پول چند دستگاه بدی بعد بعد از سر یکسال بشه 1میلیارد مجوز میخواد وقانونی هست در اصل می خوام بازش رو بدونم ممنون اگر راهنمایی کننین.

مهدي🤦‍♂️
مهدي🤦‍♂️
3 روز پیش

سلام خسته نباشيد من چند ماه پيش يك دستگاه ماينر خريدم چند روز پيش كه تو كيف پولم كه پول زيادي بود نگاه كردم تا خالي شده بعد كه از دوستان پرسيدم تا كيف كي ديگه هم خالي شده دوتامون با هم از يك شخص دستگاه رو خريد كرده بوديم خودش برامون راه إندازي كرده بود فهميديم كه كار خودشه. حالا چ كار ميتونيم بكنيم.

سامان
سامان
6 روز پیش

سلام
به تازگی چند تا از دوستان یه سایت بهم معرفی کردن و گفتن بعضی از سایت ها مثل vixes یا unix میان میگن ما یه جایی استخراج رو انجام میدیم شما که در سایت ما ثبت نام میکنید در استخراج ما سهم دارید و به اصطلاح یه قدرت هش ریت رایگان بهتون میدیم تا بتونید استخراج کنید ولی شما میتونید با واریز پول قدرت هش ریت بیشتری رو دریافت کنید تا سرعت استخراج بالاتر بره. ارز هایی هم مثل لایت کوین و دژ کوین و… هم استخراج میکنن.
حالا من میخوام بدونم که اینا قانونی هست یا خیر
ببخشید که مطلب طولانی بود.

سجاد مقصودی
سجاد مقصودی
5 روز پیش
پاسخ  سامان

سلام وقت بخیر
دوست عزیز اغلب سایت‌های استخراج ابری کلاهبرداری هستن مراقب باشید

میلاد
میلاد
8 روز پیش

سلام استخراج مونرو با کامپیوتر مجوز میخواد؟؟

میلاد
میلاد
7 روز پیش

ممنون

میلاد
میلاد
8 روز پیش

سلام من یه سوال داشتم آیا استخراج مثلا مونرو با کامپیوتر هم نیاز به مجوز داره ؟
ممنون میشم جواب بدین

امیر
امیر
21 روز پیش

الان طبق مقاله ای که نوشته بودید ورود گسترده درحد ۱۰۰ یا ۲۰۰ میلیارد تومان در خرید و فروش ارزهای دیجیتال قانونی نیست و می‌تونه مشکلی به وجود بیاره؟ یا اینکه مشکلی به وجود نمیاد؟
ممنون میشم جوابم رو بدید.

مهدی
مهدی
1 ماه پیش

درود به همه ی دوستان،
یه سوالی داشتم اونم اینه که برای این که یک یت کوین از دستگاه ای سیک استخراج بشه چقدر زمان میبره؟و این این که نحوه فروش بیت کوین چجوره؟فقط به صرافی ها؟؟؟

سیدعلی موسوی
سیدعلی موسوی
1 ماه پیش

سلام بت کوین کلاهبرداری هست یانه

محمد احمدی فرد
محمد احمدی فرد
1 ماه پیش

هرچیزی یک سری فروشنده های کلاهبردار داره پس به هرکسی اعتماد نکن، بعد هم بیت کوین ارز شناخته شده ای هستش 🙂
اما سعی کن از صرافی های معتبر بگیری

امین
امین
1 ماه پیش

میشه در مقابل کالا و ملک و مستغلات ، بیتکوین پرداخت کرد؟

بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه بیت کوین در ایران قانونی است؟ ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
144
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx
()
x