ارز دیجیتال > قوانین > بانک مرکزی > بیت کوین در ایران قانونی است؟
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مقررات

بیت کوین در ایران قانونی است؟

ایران بیت کوین

برای بسیاری از کاربران، مخصوصا افرادی که قصد سرمایه‌گذاری گسترده در این حوزه را دارند دانستن رویکرد و شرایط مقرراتی کشور در قبال ارزهای دیجیتال و بلاک چین امری حیاتی است. به دلیل نوپا بودن این فضا و عدم وجود زیرساخت‌های اساسی بدیهی‌ست که رویکرد دولت‌های سراسر دنیا در این خصوص شفاف و قطعی نباشد. با این حال در ادامه با استفاده از  گزارشات و اظهار نظرهای مسئولین که در دو سال اخیر منتشر شده است، رویکرد کلی نهادهای مختلف اجرایی و قانون‌گذار درباره فضای ارزهای دیجیتال را بررسی خواهیم کرد. در صورت ایجاد تغییرات گسترده درباره مقررات این حوزه، این مقاله به‌روزرسانی خواهد شد.

آیا بیت کوین در ایران قانونی است؟

بیت کوین در ایران قانونی است؟

خیر بیت کوین در ایران فعلا قانونی نیست اما استفاده از بیت کوین در کشور جرم هم نیست.

قوه قضاییه به عنوان عالی‌ترین نهاد قانونی کشور، پیگیری و نظارت بر اجرای قانون را بر عهده دارد. بنابر فرایند تایید قوانین و مصوبات در مجلس، قوه‌ قضاییه معمولا پس از اجرای یک قانون، بر اجرای آن نظارت می‌کند.

طبق ماده ۲ قانون مجازات عمومی، «هر فعل یا ترک فعل که مطابق قانون قابل مجازات یا مستلزم اقدامات تامینی یا تربیتی باشد جرم محسوب است و هیچ امری را نمی توان جرم دانست مگر آنکه به موجب قانون برای آن مجازات یا اقدامات تامینی یا تربیتی تعیین شده باشد جرم محسوب می شود.». بنابراین به دلیل عدم وجود مجازات برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال یا نگهداری بیت کوین نمی‌توان این عمل را جرم دانست.

با این وجود، دیگر نهادهای زیرنظر این سازمان مانند نیروی انتظامی در قبال کلاهبرداری‌های این حوزه به عنوان یک فناوری مسئولیت و اختیاراتی دارند. جدای بحث چیستی ارزهای دیجیتال، به عنوان یک فناوری، قانون می‌تواند پیگیری های لازم را تا جایی که ممکن باشد، انجام دهد.

به همین دلیل در صورت رخ دادن هرگونه کلاهبرداری، هک و یا عدم وفای به عهد در فضای ارزهای دیجیتال، یک فرد می‌تواند شکایت رسمی ارائه دهد و دادگاه به آن رسیدگی خواهد کرد.

ممنوعیت خرید و فروش توسط بانک مرکزی

بیت کوین در ایران قانونی است؟

بانک مرکزی ایران در تاریخ ۹ دی ماه ۱۳۹۶، طی اطلاعیه‌ای به کارگیری ابزار بیت کوین و سایر ارزهای مجازی در تمام مراکز پولی و مالی کشور را ممنوع اعلام کرد. اما این حکم به معنای ممنوعیت کامل بیت کوین و ارزهای دیجیتال نبود. طبق این اطلاعیه هرگونه استفاده و خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در بانک‌ها، موسسات مالی و صرافی‌های دارای مجوز بانک مرکزی رسما ممنوع اعلام شد. این ممنوعیت از گذشته نیز وجود داشت اما برای آن بخشنامه رسمی صادر نشده بود. در واقع تنها بانک‌ و صرافی‌های زیر نظر بانک مرکزی از خرید و فروش بیت کوین به صورت رسمی منع شدند.

پس از اعلام این حکم، ناصر حکیمی، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در گفت‌وگویی درباره اطلاعیه منتشر شده مبنی بر ممنوعیت خرید و فروش ارزهای دیجیتال، اذعان داشت که اطلاعیه ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتال در مراکز پولی و مالی از سوی شورای عالی مبارزه با پولشویی، سیاست نهایی بانک مرکزی در پول‌های دیجیتالی نیست. در واقع هیچ سیاستی در هیچ زمانی نهایی نیست و سیاست‌ها به صورت بازه زمانی در نظر گرفته می‌شود.

از طرف دیگر در بحث تحریم‌ها و ساخت ارز دیجیتال ملی، بانک مرکزی در جایگاه مجری اصلی کار قرار دارد. طبق اخبار و گزارشات به انتشار رسیده، بنا بر این بود که تا پایان ماه شهریور سال ۱۳۹۷ ، سیاست‌های کلی بانک مرکزی در قبال ارزهای دیجیتال اعلام شود اما در زمان تالیف این گزارش این اتفاق رخ نداده است و دلیل آن را می‌توان شک و تردید بالا نسبت به این فضای نوپا دانست.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، در واکنش به این پرسش که آیا ایران واقعا بطور جدی در حال بررسی استفاده از ارز دیجیتال به عنوان وسیله محاسبات متقابل است؟ به این صورت پاسخ داد که هنوز نمی‌توان با قطعیت در مورد این فضا چیزی گفت.

بانک مرکزی همچنین به دلیل آنچه که پولشویی و کلاهبرداری عنوان می‌شد، دستور مسدودسازی گسترده سایت‌های خرید و فروش بیت کوین و ارزهای دیجیتال را صادر کرد. در حال حاضر هیچگونه مجوز رسمی برای تاسیس صرافی یا سایت خرید و فروش ارزهای دیجیتال توسط بانک مرکزی صادر نمی‌شود و تمامی سایت‌ها و مراکز فعلی به صورت غیررسمی فعالیت می‌کنند. بانک مرکزی همچنین در این خصوص اطلاعیه‌ای صادر کرد.

به طور کلی بانک مرکزی سیاست صبر را در پیش گرفته است اما در قبال خرید و فروش این ارزهای دیجیتال خوشبین نیست. با توجه به بدون مقررات ماندن این فضا و گسترش محبوبیت ارزهای دیجیتال در بین مردم، قطعا به‌زودی باید شاهد اعلام سیاست کلی از طرف بانک مرکزی باشیم.

پذیرش استخراج ارزهای دیجیتال به عنوان صنعت

بیت کوین در ایران قانونی است؟

دبیر شورا و مرکز ملی فضای مجازی،آقای ابوالحسن فیروزآبادی از پذیرش استخراج ارزهای دیجیتال به عنوان یک صنعت خبر داد.

اعضای حقوقی شورای ملی فضای مجازی عبارتند از: رئیس جمهور (رئیس شورای عالی)، رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس قوه قضائیه، رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، دبیر شورای عالی و رئیس مرکز، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر اطلاعات، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران.

این مرکز هم به طور کلی دیدگاه منفی نسبت به ارزهای دیجیتال ندارد اما بر ضرورت قانونمندی و ایجاد چارچوب‌های آن تاکید کرده است. ابوالحسن فیروز آبادی چندی پیش در این خصوص اظهار داشت که مطالعه برای پولی جدید یک ضرورت محسوب می‌شود، از بیت کوین استقبال می‌‌شود اما باید برای بیت کوین یا هر نوع ارز دیجیتال دیگری قانون داشته باشیم. وی در این خصوص اذعان داشت: ما باید به‌تدریج برای ارزهای دیجیتال در کشور آمادگی به دست آوریم؛ چراکه این احتمال هست که در آینده ارزهای دیجیتال در کشور فراگیر شود و آنگاه مجبور شویم از ارزهای دیجیتال وارداتی استفاده کنیم. ما در تلاش هستیم هم تولید بیت‌ کوین (ماینینگ) در کشور مجاز شود و هم بتوانیم از مراکز مبادله بیت کوین برخوردار شویم.

فیروزآبادی چندی پیش قانونی شدن ماینینگ یا همان استخراج ارزهای دیجیتال را خودش رسما اعلام کرد و حالا شاید حرکت بعدی، ایجاد چارچوب برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال باشد. همچنین بنا بر این بود که سند پیش نویس رسمی ارزهای دیجیتال توسط این نهاد بررسی شود که هنوز اخبار تازه‌ای به انتشار نرسیده است.

نتیجه‌گیری

  • آیا استفاده از بیت کوین در ایران جرم است؟ خیر در حال حاضر برای این مبحث جرم انگاری انجام نشده است
  • آیا برای ارزدیجیتال ملی برنامه ریزی صورت گرفته است؟ احتمالا بله
  • آیا ماینینگ قانونی است؟ به عنوان صنعت پذیرفته شده است
  • آیا واردات تجهیزات استخراج قانونی است؟ واردات آن منع قانونی ندارد
  • آیا ورود به این حوزه برای بانک ها، صرافی ها و موسسات مالی مجاز است؟ در حال حاضر خیر
  • آیا خرید و فروش و نگهداری ارزهای دیجیتال برای عموم مردم آزاد است؟ نامشخص ، هنوز قانون گذاری صورت نگرفته است
  • آیا امکان طرح شکایت برای جرائم مربوطه وجود دارد؟ بله ، رویه پیگیری مشابه سایر جرایم کیفری و پرونده های حقوقی است 
  • آیا بلاکچین قانونی است ؟ بلاکچین یک فناوری عمومی بوده و احتمالا در مصادیق کاربردی قانون گذاری شود
  • وضعیت فقهی و شرعی این ارزها چیست ؟ این موضوع بسته به نظر مراجع عظام تقلید متفاوت است
print

بیت کوین در ایران قانونی است؟

درباره نویسنده

محمد آذرنیوار

محمد آذرنیوار

26
دیدگاه کابران

avatar
11 Comment threads
15 Thread replies
31 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
22 Comment authors
Hossein Rahimiآرام باباخانیاحمدآیدینعلی Recent comment authors
  اشتراک  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع از
Hossein Rahimi
Hossein Rahimi

واردات تجهیزات ماینیگ ممنوعیت نداره اما نیاز به مجوز بانک مرکزی داره که اونم نمیده.کلا قانون تو ایران تعریف نشده است

آرام باباخانی
آرام باباخانی

سلام میشه لطف کنید به نظر شما دستگاه ماینر کدوم شرکت بهتره تهیه کنم
Bimin
Whatsminer
؟؟

احمد
احمد

اتفاقا امروز توی خبر ها داشتن شرکتی که سرور برا استخراج ارزهای دیجیتال مونتاژ و فروش میشه رو نشون میداد . خیر اصلا غیر قانونی نیست

علی
علی

سلام من میخام بدونم بیت کوین قانونی است یانه

سید سعید
سید سعید

غیر ازبیت کوین دیگه روی چه ارزی میشه سوییچ کرد البته بادستگاه بیت کوین؟

ahmad
ahmad

تحریم روش تاثیر نداشته چون در ایران استفاده نمی شد، وقتی در ایران فراگیر بشه اون وقت میبینید غربی ها چطور و به اشکال مختلف تحریم میکنن!

پویا صادقی
پویا صادقی

دوست عزیز اگر اطلاعات ندارید خواهشا نظر ندید ! بیت کوین رو هیچ کشوری نمیتونه تحریم کنه حتی اگه امریکا و روسیه غول های ایتی جهان دست به یکی کنن هم این اتفاق نمیوفته چون هیچ نهادی نمیتونه به بیت کوین نظارت کنه و هیچ مدیری نداره عجیبه نه ؟ درواقع بیت کوین زیر نظر هیچ کشوری نیستش که بخوان تحریم کنن

ahmad
ahmad

نمیدونستم برای نظر دادن باید از شما اجازه بگیرم! اگر لازم باشه آمریکا با هر جون کندنی شده یه راه برای تحریم پیدا میکنه. درضمن دنیای فناوری همین طور ثابت و بدون تغییر نخواهند ماند!

پویا صادقی
پویا صادقی

کسی نگفت برای نظر دادن کسی نیاز به اجازه داره بد متوجه شدید ! الان لازم هستش و سالهاست که نتونسته کاری کنه تا ایران نتونه با بیت کوین تحریم هاش رو دور بزنه کسیم نگفت که تکنولوژی ثابت میمونه و تا اخرش قراره بیت کوین تاپ باشه بازم هم بد متوجه شدید بهتره بازم بخونین

ممد
ممد

سلام من یه سوال من با کامپیوترم استخراج میکنم این کار cpuکامپیوتر منو که خراب یا زغیف نمیکنه که خیلی جوابش مهمه برام ممنون اگه جواب بدید.

پویا صادقی
پویا صادقی

بله دوست عزیز برای استخراج بیت کوین از قدرت سی پی یو استفاده میشه و در مدت طولانی میتونه باعث ضعیف شدن سی پی یو بشه بخصوص در لپ تاپ ها برای مثال شما از یک لپ تاپ میان رده به عنوان یک لپ تاپ گیمینگ رده ۸ استفاده کنید بدلیل استفاده بیش از حد و تمام توان قدرتی لپ تاپ . لپ تاپ ضعیف میشه و برای نسل ۷ کار میده (تجربه شخصی)

احمد
احمد

طبق تجربه خودم . پولی از استخراج با لپتاپ در نمیاد . مگر اینکه زیر مجموعه پیدا کنی ، هرچقد اونا استخراج کنن کمی هم به تو میرسه . مث هرم

عرفان حسینی
عرفان حسینی

اخه نوشتن حرامه بیت کوین

محسن گرزین
محسن گرزین

اگه حرامه چرا دارن خودشون میکشن وقتی سکوت کردن یعنی خودشون هم دارن میکنن معدن و دلیل بر سکوت اینه که هنوز قاون محکمی ارائه نشده چون این روش یک علم هست و بعضیا سوادش و ندارن

احمد
احمد

دلار ۲۰ تمنی حرام نیست؟؟؟؟؟؟؟

ایمن
ایمن

سلام
من یه ۱۹۰ $ تو یه وبسایتی دارم
کذ بیت کویینم دارم ولی صزافی معتبر انلاین پیدا نمی کنم
میشه به صرافی های حضوزی بزم؟؟>؟؟>؟

ALI0888
ALI0888

قطعا برای اطمئنان باید به صرافی مراجعه کنید.خرید و فروش اینترنتی بیت کوین یه ریسکه بزرگه!

اریان ذژکام
اریان ذژکام

سلام قیمت دلار به قیمت بیت کوین نیز ربط دارد?

پرهام فخری
پرهام فخری

بیتکوین مثل باقی ارز ها ارزش جهانی داره و با کم شدن ارزش پول ملی قیمت بیتکوین هم بالا میره

مرتضی
مرتضی

اره دقیقامرتبطه