atlasarzdigital

بیت کوین در ایران قانونی است؟

بیت کوین در ایران قانونی است؟

برای بسیاری از کاربران، مخصوصا افرادی که قصد سرمایه‌گذاری گسترده در این حوزه را دارند دانستن رویکرد و شرایط مقرراتی کشور در قبال ارزهای دیجیتال و بلاک چین امری حیاتی است. به دلیل نوپا بودن این فضا و عدم وجود زیرساخت‌های اساسی بدیهی‌ست که رویکرد دولت‌های سراسر دنیا در این خصوص شفاف و قطعی نباشد. با این حال در ادامه با استفاده از  گزارشات و اظهار نظرهای مسئولین که در دو سال اخیر منتشر شده است، رویکرد کلی نهادهای مختلف اجرایی و قانون‌گذار درباره فضای ارزهای دیجیتال را بررسی خواهیم کرد. در صورت ایجاد تغییرات گسترده درباره مقررات این حوزه، این مقاله به‌روز خواهد شد.

آخرین به‌روزرسانی: 15 مرداد 98

به‌روزترین اخبار قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال و استخراج در ایران را از این لینک مطالعه کنید.

آیا بیت کوین در ایران قانونی است؟

بیت کوین در ایران قانونی است؟

بیت کوین در ایران به صورت رسمی هنوز قانونی نیست اما استفاده از بیت کوین در کشور جرم هم نیست.

قوه قضاییه به عنوان عالی‌ترین نهاد قانونی کشور، پیگیری و نظارت بر اجرای قانون را بر عهده دارد. بنابر فرایند تایید قوانین و مصوبات در مجلس، قوه‌ قضاییه معمولا پس از اجرای یک قانون، بر اجرای آن نظارت می‌کند.

طبق ماده ۲ قانون مجازات عمومی، «هر فعل یا ترک فعل که مطابق قانون قابل مجازات یا مستلزم اقدامات تامینی یا تربیتی باشد جرم محسوب است و هیچ امری را نمی توان جرم دانست مگر آنکه به موجب قانون برای آن مجازات یا اقدامات تامینی یا تربیتی تعیین شده باشد جرم محسوب می شود.»

بنابراین به دلیل عدم وجود مجازات برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال یا نگهداری بیت کوین نمی‌توان این اعمال را جرم دانست.

با این وجود، دیگر نهادهای زیرنظر این سازمان مانند نیروی انتظامی در قبال کلاهبرداری‌های این حوزه به عنوان یک فناوری مسئولیت و اختیاراتی دارند. جدای بحث چیستی ارزهای دیجیتال، به عنوان یک فناوری، قانون می‌تواند پیگیری های لازم را تا جایی که ممکن باشد، انجام دهد.

در صورت رخ دادن هرگونه کلاهبرداری، هک و یا عدم وفای به عهد در فضای ارزهای دیجیتال، یک فرد می‌تواند شکایت رسمی ارائه دهد و دادگاه به آن رسیدگی خواهد کرد.

در روز 31 تیر 1398، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از موافقت کمیسیون اقتصادی دولت با به رسمیت شناختن صنعت «بیت کوین» خبر داد. اما بانک مرکزی بارها در اطلاعیه‌هایی ورود ارزهای دیجیتال به حوزه پرداخت کشور را ممنوع کرده است.

به طور کلی خرید و فروش و نگهداری بیت کوین توسط مردم جرم نیست اما در مقیاس وسیع و حوزه پرداخت‌های کلان کشور، فعلا مجوز خاصی صادر نشده است.

ممنوعیت معامله بیت کوین توسط بانک‌ها و موسسات مالی

بیت کوین در ایران قانونی است؟

بانک مرکزی ایران در تاریخ ۹ دی ماه ۱۳۹۶، طی اطلاعیه‌ای به کارگیری ابزار بیت کوین و سایر ارزهای مجازی در تمام مراکز پولی و مالی کشور را ممنوع اعلام کرد. اما این حکم به معنای ممنوعیت کامل بیت کوین و ارزهای دیجیتال نبود.

طبق این اطلاعیه هرگونه استفاده و خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در بانک‌ها، موسسات مالی و صرافی‌های دارای مجوز بانک مرکزی رسما ممنوع اعلام شد. این ممنوعیت از گذشته نیز وجود داشت اما برای آن بخشنامه رسمی صادر نشده بود. در واقع تنها بانک‌ و صرافی‌های زیر نظر بانک مرکزی از خرید و فروش بیت کوین به صورت رسمی منع شدند.

پس از اعلام این حکم، ناصر حکیمی، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در گفت‌وگویی درباره اطلاعیه منتشر شده مبنی بر ممنوعیت خرید و فروش ارزهای دیجیتال، اذعان داشت که اطلاعیه ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتال در مراکز پولی و مالی از سوی شورای عالی مبارزه با پولشویی، سیاست نهایی بانک مرکزی در پول‌های دیجیتالی نیست. در واقع هیچ سیاستی در هیچ زمانی نهایی نیست و سیاست‌ها به صورت بازه زمانی در نظر گرفته می‌شود.

از طرف دیگر در بحث تحریم‌ها و ساخت ارز دیجیتال ملی، بانک مرکزی در جایگاه مجری اصلی کار قرار دارد. طبق اخبار و گزارشات به انتشار رسیده، بنا بر این بود که تا پایان ماه شهریور سال ۱۳۹ ، سیاست‌های کلی بانک مرکزی در قبال ارزهای دیجیتال اعلام شود اما در زمان تالیف این گزارش این اتفاق رخ نداده است و دلیل آن را می‌توان شک و تردید بالا نسبت به این فضای نوپا دانست.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، در واکنش به این پرسش که آیا ایران واقعا بطور جدی در حال بررسی استفاده از ارز دیجیتال به عنوان وسیله محاسبات متقابل است؟ به این صورت پاسخ داد که هنوز نمی‌توان با قطعیت در مورد این فضا چیزی گفت.

بانک مرکزی همچنین به دلیل آنچه که پولشویی و کلاهبرداری عنوان می‌شد، دستور مسدودسازی گسترده سایت‌های خرید و فروش بیت کوین و ارزهای دیجیتال را صادر کرد. در حال حاضر هیچگونه مجوز رسمی برای تاسیس صرافی یا سایت خرید و فروش ارزهای دیجیتال توسط بانک مرکزی صادر نمی‌شود و تمامی سایت‌ها و مراکز فعلی به صورت غیررسمی فعالیت می‌کنند. بانک مرکزی همچنین در این خصوص اطلاعیه‌ای صادر کرد.

وضعیت قانونی استخراج بیت کوین در ایران

بیت کوین در ایران قانونی است؟

استخراج بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری در ایران قانونی است اما باید برای انجام آن از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز دریافت شود. استخراج ارزهای دیجیتال در ایران بدون مجوز غیر مجاز اعلام شده است.

استخراج به‌‌صرفه‌ی بیت کوین از طریق دستگاه‌های استخراج به‌نام ای‌سیک (ASIC) انجام می‌شود. این دستگاه‌ها وارداتی هستند. تا پیش از تیر ماه 98، اداره گمرک ایران، واردات دستگاه‌های استخراج را ممنوع کرده بود و این دستگاه‌ها عمدتا به صورت قاچاق وارد کشور می‌شدند. همین باعث شده که قانون، حق ضبط و توقیف این دستگاه‌ها را داشته باشد.

در 22 تیر 98، گمرک ایران اطلاعیه‌ به ستادهای نظارت و گمرکات اجرایی ابلاغ کرد که بر اساس آن دستگاه استخراج ارز دیجیتال با عنوان ماینر در ردیف گمرکی ۸۴۷۱۹۰۹۰ قرار می‌گیرند. در این ردیف گمرکی عمدتاً دستگاه‌های کارت‌خوان، پین‌پد یا رمزخوان‌ها و برخی دیگر از ابزارهای بانکی قرار می‌گیرند. با این حال در 31 تیر 98، معاون گمرک ایران گفت که گمرک فقط ردیف تعرفه دستگاه‌های استخراج ارزهای دیجیتال را تعیین کرده است و این به معنای آغاز ترخیص این دستگاه‌ها نیست. طبق گفته معاون گمرک، برای ترخیص دستگاه‌های استخراج هم اخذ مجوز از وزارت صنعت ضروری است.

بنابراین استخراج بیت کوین در ایران یک صنعت بوده و قانونی است اما باید مجوزهای لازم را از وزارت صنعت دریافت کرد، در غیر این صورت سازمان برق می‌تواند جلوی استفاده از برق برای این فعالیت را بگیرد و همچنین نیروی انتظامی حق ضبط دستگاه‌ها و حتی انجام اقدامات قضایی را دارد.

نتیجه‌گیری

 • آیا استفاده از بیت کوین در ایران جرم است؟ خیر در حال حاضر برای این مبحث جرم انگاری انجام نشده است
 • آیا برای ارزدیجیتال ملی برنامه ریزی صورت گرفته است؟ احتمالا بله
 • آیا ماینینگ قانونی است؟ بله اما با اخذ مجوز از وزارت صنعت
 • آیا واردات تجهیزات استخراج قانونی است؟ برای دستگاه‌های استخراج (ASIC) ردیف کالا مشخص شده است. واردات این دستگاه‌ها مشروط به دریافت مجوز از وزارت صمت است
 • آیا ورود به این حوزه برای بانک ها، صرافی ها و موسسات مالی مجاز است؟ در حال حاضر خیر
 • آیا خرید و فروش و نگهداری ارزهای دیجیتال برای عموم مردم آزاد است؟ نامشخص ، هنوز قانون گذاری صورت نگرفته است. جرم نیست.
 • آیا امکان طرح شکایت برای جرائم مربوطه وجود دارد؟ بله ، رویه پیگیری مشابه سایر جرایم کیفری و پرونده های حقوقی است 
 • آیا بلاکچین قانونی است ؟ بلاکچین یک فناوری عمومی بوده و احتمالا در مصادیق کاربردی قانون گذاری شود
 • وضعیت فقهی و شرعی این ارزها چیست ؟ این موضوع بسته به نظر مراجع عظام تقلید متفاوت است

110
دیدگاه کاربران

avatar
36 رشته دیدگاه‌ها
74 پاسخ‌های
15 دنبال‌کنندگان
 
دیدگاه با بیشترین واکنش‌
داغ‌ترین رشته دیدگاه
86 نویسندگان دیدگاه‌ها
محمد آذرنیوارAmirrezaKooshaنیما مفاخرینرگس مرادیامیرحسین نویسندگان اخیر دیدگاه‌ها
AmirrezaKoosha
AmirrezaKoosha

سوال برام پیش اومد اگه یک کارگاه اموزشی مثل یک همایش برگزار کنیم گیر میدن ؟

نرگس مرادی
نرگس مرادی

سلام روزتون بخیر…
قبلا استخدام نویسنده داشتید آیا هنوز هم استخدام دارید؟
در زمینه ارزهای دیجیتال برای یک سایت خبری اخبار میفرستادم.

نیما مفاخری
نیما مفاخری

سلام
لطفا رزومه خودتون رو به آدرس تلگرام arzdigital_hr بفرستید.

Test Test
Test Test

خیلی ممنون

امید
امید

سلام
با ده میلیون میشه بیت کوین استخراج کرد؟ ، سود اوریش چقدر میشه ؟ مجوز ها و هزینه هاشم توضیح بدید
سپاس از شما

رسول
رسول

سلام
رمزارزها و بین کوین نابودکننده صنعت و اقتصاد کشور است. برخی کارخانه ها و کارگاه های تولیدی، تولید را رها کرده و مشغول کار با رمزارزها و بین کوین هستند. کار بسیار غلط این دولت، تأیید این کار ضدّ تولید و ضدّ رونق اقتصادی است. بین کوین پول نیست.

Ali
Ali

سلام
لطفاً اگه کسی کاملا در مورد این موضوع اطلاعی داره راهنماییم کنه با تشکر
خرید و فروش ارز دیجیتال قانونی هستش یا غیر قانونی
اگه غیر قانونی هستش جرم چیه

سارا
سارا

استفاده از CryptoTab روي گوشي به گوشيم اسيب ميزنه؟؟ و اينكه قانونيه ايا؟؟

AmirrezaKoosha
AmirrezaKoosha

اسیب زیادی نمیزنه ولی توصیه همه اینه از نسخه وب استفاده کنید چون در دراز مدت گوشی کند میشه و مشکلاتی به وجود میاد

Hosein Habibi
Hosein Habibi

بجای ادای مطلب شرح ندید .

Amin2020
Amin2020

سلام من یه سوالی داشتم .دوستم چند وقت پیش بهم گفت که یکی از اشناهاشون بهش پیشنهاد داده که تو بیت کوین سرمایه گذاری کنه.دوستمم صد تومن پول سرمایه گذاری کرده با هیچی هم کار نداره .میگه ماهی ۱۵ میلیون هم سود میگیره از من هم خواست سرمایه گذاری کنم خواستم بدونم این واقعیت داره .یا نه

مهدی
مهدی

بله واقعیت داره….ماهی ۱۵ درصد میتونه سود بده….ولی من خودم توو بورس فعالیت میکنم که قانونی تره و با یه خرده درایت میشه بیش از اینهاو البته قانونی سود کسب کرد.

Amin2020
Amin2020

سلام

مهدی
مهدی

یکی نیست دقیق بگه بیت کویین چیکار میکنه

korosh
korosh

سلام. اقا ما ی دستگاه ماینر خریدیم میخواستیم بگیم میتونیم ازش استفاده کنیم یا نه؟ مشخصاتش هم اینه

هش ریت
14Th/s
برق ورودی
11.6 تا 13 ولت
مصرف برق
1320 وات (94.29W per 1TH/s)

اروین
اروین

سلام منم خوام با کامپیوتر بیت کویین استخراج کنم می خوام بدونم قانونیه یا نه اخه من به قانون خیلی اهمیت میدم اگه چیزی قانونی باشه انجام میدمش لطفا خیلی زود بهمه بگین که بیت کویین استخراج کردن با کامپیوتر قانونیه یا نه باتشکر

فاضل
فاضل

با موبایل و کامپیوتر و … نمیشه بیت کوین استخراج کرد (بازدهی نداره) ، بیت کوین رو با دستگاهای asic استخراج میکنند فقط.
نهایت چیزی که بشه با کامپیوتر استخراج کرد (اونم نه کامپیوتر های معمولی و با نصب چند کارت گرافیک …) اتریوم و مشابه اون هستش که با asic مخالف اند ، که اونم خیلی جذاب نیست

مهدی مسعودی
مهدی مسعودی

سلام و خسته نباشید خدمت دوستان گرامی وقت بخیر ، ببخشید یه سوالی دارم که هرجا و هرچی که تو گوگل در موردش سرچ کردم و تحقیق کردم جوابشو نگرفتم ، سوالم اینه که آیا استخراج بیت کوین با تلفن همراه از نظر پلیس فتا قانونی هست یا نه ، میگم پلیس فتا چون فقط پلیس فتاست که تو فضای مجازی و اینا برخورد میکنه ، من هرکاری که میخام شروع کنم مهمترین چیز واسم قانونی بودنشه چون دلم نمیخواد فردا روز خودمو خونوادمو جوونیمو بدبخت کنم ، بازم تاکید میکنم سوالم اینه که آیا استخراج بیت کوین از نظر پلیس فتا با تلفن همراه قانونی هس یا نه ، خریدنشو نمیگم فقط استخراجش با تلفن همراه از سایتایه بیت کوین و بقیه ارزهای دیجیتال ، منظورم استخراج با لپ تاپ و کامپیوتر یا دستگاه ماینر نیس ، لطفا فقط افرادیکه تجربه کافی دارن و اطلاعاته کامل در مورد نظرات اخیر پلیس فتا در مورد سوالم دارن پاسخ بدن ممنون میشم ازتون???????????????

فاضل
فاضل

با موبایل و کامپیوتر و … نمیشه بیت کوین استخراج کرد (بازدهی نداره) ، بیت کوین رو با دستگاهای asic استخراج میکنند فقط.
نهایت چیزی که بشه با کامپیوتر استخراج کرد (اونم نه کامپیوتر های معمولی و با نصب چند کارت گرافیک …) اتریوم و مشابه اون هستش که با asic مخالف اند ، که اونم خیلی جذاب نیست

امیرحسین
امیرحسین

درسته ک با موبایل و کامپیوتر، تک نفره بازده پایینی داره ولی اگه با تعداد نفرات بالا و دعوت از چند نفر دیگه (تعداد نفرات زیاد) این کار انجام بشه میتونه ب صرفه باشه، درضمن با کامپیوتر و موبایل چون قانونی در این مورد وجود نداره پس بلامانع هست، این بحث هایی هم ک میشه سر قانونی بودن یا نبودن در رابطه با دستگاه های ماینره نه کامپیوتر و موبایل

Neshakaran
Neshakaran

بیت کویین در ایران کاملا قانونی شد یوهوووووووووووو فقط بر مبنای برق صادراتی حساب میشه پول برقش 11سنت
اونوقت برق نیروگاه منو 420میخرن عمرا برقمو به دولت بفروشم وقتی میشه 1500فروخت

Unknown
Unknown

اولا که بیت کویین نه و بیت کوین دوم اینکه بیت کوین غیر قانونی نبود و این بحثی که شما داری میکنی برای ماینینگ و استخراج ارزدیجیتاله (اونم نه فقط بیتکوین)

بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه بیت کوین در ایران قانونی است؟ ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
 • گزارش خطا
 • انتقادات و پیشنهادات
 • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.