00: 00: 00
ارز دیجیتال > قوانین > بانک مرکزی > بیت کوین در ایران قانونی است؟
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مقررات

بیت کوین در ایران قانونی است؟

ایران بیت کوین

برای بسیاری از کاربران، مخصوصا افرادی که قصد سرمایه‌گذاری گسترده در این حوزه را دارند دانستن رویکرد و شرایط مقرراتی کشور در قبال ارزهای دیجیتال و بلاک چین امری حیاتی است. به دلیل نوپا بودن این فضا و عدم وجود زیرساخت‌های اساسی بدیهی‌ست که رویکرد دولت‌های سراسر دنیا در این خصوص شفاف و قطعی نباشد. با این حال در ادامه با استفاده از  گزارشات و اظهار نظرهای مسئولین که در دو سال اخیر منتشر شده است، رویکرد کلی نهادهای مختلف اجرایی و قانون‌گذار درباره فضای ارزهای دیجیتال را بررسی خواهیم کرد. در صورت ایجاد تغییرات گسترده درباره مقررات این حوزه، این مقاله به‌روز خواهد شد.

آیا بیت کوین در ایران قانونی است؟

بیت کوین در ایران قانونی است؟

خیر بیت کوین در ایران فعلا قانونی نیست اما استفاده از بیت کوین در کشور جرم هم نیست.

قوه قضاییه به عنوان عالی‌ترین نهاد قانونی کشور، پیگیری و نظارت بر اجرای قانون را بر عهده دارد. بنابر فرایند تایید قوانین و مصوبات در مجلس، قوه‌ قضاییه معمولا پس از اجرای یک قانون، بر اجرای آن نظارت می‌کند.

طبق ماده ۲ قانون مجازات عمومی، «هر فعل یا ترک فعل که مطابق قانون قابل مجازات یا مستلزم اقدامات تامینی یا تربیتی باشد جرم محسوب است و هیچ امری را نمی توان جرم دانست مگر آنکه به موجب قانون برای آن مجازات یا اقدامات تامینی یا تربیتی تعیین شده باشد جرم محسوب می شود.». بنابراین به دلیل عدم وجود مجازات برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال یا نگهداری بیت کوین نمی‌توان این عمل را جرم دانست.

با این وجود، دیگر نهادهای زیرنظر این سازمان مانند نیروی انتظامی در قبال کلاهبرداری‌های این حوزه به عنوان یک فناوری مسئولیت و اختیاراتی دارند. جدای بحث چیستی ارزهای دیجیتال، به عنوان یک فناوری، قانون می‌تواند پیگیری های لازم را تا جایی که ممکن باشد، انجام دهد.

به همین دلیل در صورت رخ دادن هرگونه کلاهبرداری، هک و یا عدم وفای به عهد در فضای ارزهای دیجیتال، یک فرد می‌تواند شکایت رسمی ارائه دهد و دادگاه به آن رسیدگی خواهد کرد.

ممنوعیت خرید و فروش توسط بانک مرکزی

بیت کوین در ایران قانونی است؟

بانک مرکزی ایران در تاریخ ۹ دی ماه ۱۳۹۶، طی اطلاعیه‌ای به کارگیری ابزار بیت کوین و سایر ارزهای مجازی در تمام مراکز پولی و مالی کشور را ممنوع اعلام کرد. اما این حکم به معنای ممنوعیت کامل بیت کوین و ارزهای دیجیتال نبود. طبق این اطلاعیه هرگونه استفاده و خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در بانک‌ها، موسسات مالی و صرافی‌های دارای مجوز بانک مرکزی رسما ممنوع اعلام شد. این ممنوعیت از گذشته نیز وجود داشت اما برای آن بخشنامه رسمی صادر نشده بود. در واقع تنها بانک‌ و صرافی‌های زیر نظر بانک مرکزی از خرید و فروش بیت کوین به صورت رسمی منع شدند.

پس از اعلام این حکم، ناصر حکیمی، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در گفت‌وگویی درباره اطلاعیه منتشر شده مبنی بر ممنوعیت خرید و فروش ارزهای دیجیتال، اذعان داشت که اطلاعیه ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتال در مراکز پولی و مالی از سوی شورای عالی مبارزه با پولشویی، سیاست نهایی بانک مرکزی در پول‌های دیجیتالی نیست. در واقع هیچ سیاستی در هیچ زمانی نهایی نیست و سیاست‌ها به صورت بازه زمانی در نظر گرفته می‌شود.

از طرف دیگر در بحث تحریم‌ها و ساخت ارز دیجیتال ملی، بانک مرکزی در جایگاه مجری اصلی کار قرار دارد. طبق اخبار و گزارشات به انتشار رسیده، بنا بر این بود که تا پایان ماه شهریور سال ۱۳۹۷ ، سیاست‌های کلی بانک مرکزی در قبال ارزهای دیجیتال اعلام شود اما در زمان تالیف این گزارش این اتفاق رخ نداده است و دلیل آن را می‌توان شک و تردید بالا نسبت به این فضای نوپا دانست.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، در واکنش به این پرسش که آیا ایران واقعا بطور جدی در حال بررسی استفاده از ارز دیجیتال به عنوان وسیله محاسبات متقابل است؟ به این صورت پاسخ داد که هنوز نمی‌توان با قطعیت در مورد این فضا چیزی گفت.

بانک مرکزی همچنین به دلیل آنچه که پولشویی و کلاهبرداری عنوان می‌شد، دستور مسدودسازی گسترده سایت‌های خرید و فروش بیت کوین و ارزهای دیجیتال را صادر کرد. در حال حاضر هیچگونه مجوز رسمی برای تاسیس صرافی یا سایت خرید و فروش ارزهای دیجیتال توسط بانک مرکزی صادر نمی‌شود و تمامی سایت‌ها و مراکز فعلی به صورت غیررسمی فعالیت می‌کنند. بانک مرکزی همچنین در این خصوص اطلاعیه‌ای صادر کرد.

به طور کلی بانک مرکزی سیاست صبر را در پیش گرفته است اما در قبال خرید و فروش این ارزهای دیجیتال خوشبین نیست. با توجه به بدون مقررات ماندن این فضا و گسترش محبوبیت ارزهای دیجیتال در بین مردم، قطعا به‌زودی باید شاهد اعلام سیاست کلی از طرف بانک مرکزی باشیم.

پذیرش استخراج ارزهای دیجیتال به عنوان صنعت

بیت کوین در ایران قانونی است؟

دبیر شورا و مرکز ملی فضای مجازی،آقای ابوالحسن فیروزآبادی از پذیرش استخراج ارزهای دیجیتال به عنوان یک صنعت خبر داد.

اعضای حقوقی شورای ملی فضای مجازی عبارتند از: رئیس جمهور (رئیس شورای عالی)، رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس قوه قضائیه، رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، دبیر شورای عالی و رئیس مرکز، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر اطلاعات، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران.

این مرکز هم به طور کلی دیدگاه منفی نسبت به ارزهای دیجیتال ندارد اما بر ضرورت قانونمندی و ایجاد چارچوب‌های آن تاکید کرده است. ابوالحسن فیروز آبادی چندی پیش در این خصوص اظهار داشت که مطالعه برای پولی جدید یک ضرورت محسوب می‌شود، از بیت کوین استقبال می‌‌شود اما باید برای بیت کوین یا هر نوع ارز دیجیتال دیگری قانون داشته باشیم. وی در این خصوص اذعان داشت: ما باید به‌تدریج برای ارزهای دیجیتال در کشور آمادگی به دست آوریم؛ چراکه این احتمال هست که در آینده ارزهای دیجیتال در کشور فراگیر شود و آنگاه مجبور شویم از ارزهای دیجیتال وارداتی استفاده کنیم. ما در تلاش هستیم هم تولید بیت‌ کوین (ماینینگ) در کشور مجاز شود و هم بتوانیم از مراکز مبادله بیت کوین برخوردار شویم.

فیروزآبادی چندی پیش قانونی شدن ماینینگ یا همان استخراج ارزهای دیجیتال را خودش رسما اعلام کرد و حالا شاید حرکت بعدی، ایجاد چارچوب برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال باشد. همچنین بنا بر این بود که سند پیش‌نویس رسمی ارزهای دیجیتال توسط این نهاد بررسی شود که هنوز اخبار تازه‌ای به انتشار نرسیده است.

در هفتم آذر ماه ۱۳۹۷، سعید مهدیون، معاون مرکز ملی فضای مجازی در گفتگویی با خبرگزاری مهر گفت که به‌زودی با مصوبه‌ای که دولت با همکاری مرکز ملی فضای مجازی در دست تنظیم دارد، فعالیت استخراج کنندگان پول دیجیتال و صرافی‌های الکترونیکی ارز دیجیتال قانونی می شود.

نتیجه‌گیری

  • آیا استفاده از بیت کوین در ایران جرم است؟ خیر در حال حاضر برای این مبحث جرم انگاری انجام نشده است
  • آیا برای ارزدیجیتال ملی برنامه ریزی صورت گرفته است؟ احتمالا بله
  • آیا ماینینگ قانونی است؟ به عنوان صنعت پذیرفته شده است
  • آیا واردات تجهیزات استخراج قانونی است؟ واردات آن منع قانونی ندارد
  • آیا ورود به این حوزه برای بانک ها، صرافی ها و موسسات مالی مجاز است؟ در حال حاضر خیر
  • آیا خرید و فروش و نگهداری ارزهای دیجیتال برای عموم مردم آزاد است؟ نامشخص ، هنوز قانون گذاری صورت نگرفته است
  • آیا امکان طرح شکایت برای جرائم مربوطه وجود دارد؟ بله ، رویه پیگیری مشابه سایر جرایم کیفری و پرونده های حقوقی است 
  • آیا بلاکچین قانونی است ؟ بلاکچین یک فناوری عمومی بوده و احتمالا در مصادیق کاربردی قانون گذاری شود
  • وضعیت فقهی و شرعی این ارزها چیست ؟ این موضوع بسته به نظر مراجع عظام تقلید متفاوت است

بیت کوین در ایران قانونی است؟

درباره نویسنده

محمد آذرنیوار

محمد آذرنیوار

سردبیر وب‌سایت ارزدیجیتال| محقق در زمینه ارزهای دیجیتال و بلاک چین

47
دیدگاه کاربران

avatar
19 Comment threads
28 Thread replies
60 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
42 Comment authors
Mahdi.shAnnaنوشينسحر اسلام Recent comment authors
  اشتراک  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع از
Mahdi.sh
Mahdi.sh

سلام من با گوشی خودم از coinpot بیت کوین استخراج میکنم حدودا روز ۱۵۰ ساتوشی به نظرتون چطوره؟

نوشين
نوشين

دوستان آيا كسي هست كه بتونه منو به درستي در مورد بيت كوين راهنمايي كنه؟

سحر ا
سحر ا

سلام من برادرم خرید و فروش بیت کوین انجام می‌داد پدرم بهش پول داده بود بعد از یه ماه حسابش مسدود شده و پولای پدرم که بهش احتیاج داره داخل اون حسابه، خودش میگه پلیس فتا اینکارو کرده و ایمیلیه، نمیدونم کجا باید برم، و یه کمی هم می‌ترسه که کارش شاید غیر قانونی باشه و بیفته زندان، پدرم افسردگی گرفته و برادرم درست جواب ما رو نمیده که باید چکار کنه، به نظر شما ما میتونیم از کی شکایت کنیم یا اصلا کجا باید بریم

نسترن
نسترن

چطور ميتوان براي خريد بيت كرين اعتماد كرد ؟ از چه كساني بهتر است خريداري شود كه مورد كلاهبرداري قرار نگيريم ؟

مهدي
مهدي

سلام بيت كوين حرام است؟يا حلال؟يعني من ميتونم بدون أين كه نگران أين باشم كه أين پول مشكل شرعي داره أز اون استفاده كنم؟

سامان
سامان

حرامه استفاده نکن وگرنه میمیری

حامد۰۶
حامد۰۶

یکی استفاده کرد مرد

سجاد
سجاد

هیچ مشکلی نداره فقط موقع خرید مواظب باش کلاه سرت نزارن پولت رو بخورن و قبلش حتما حتما حتما حتما اطلاعات کافی در موردش کسب کن

محسن
محسن

سلام من میخوام چند تا دستگاه از طریق قانونی بیارم
گمرک اجازه ترخیص میده ؟؟

همدم
همدم

بله اجازه ترخیص میده ولی برای دستگاه s9j من حدود ۴۰۰ هزار تومن حق گمرک و … پرداخت کردم

طاها محمدی
طاها محمدی

با سلام معنی این چیه تو کیف پول من زذه What you need to know about the Bitcoin Cash hard fork
By Blockchain Team • November 14, 2018
We have been closely tracking the Bitcoin Cash (BCH) hard fork set to take place at 16:40 pm UTC (11:40am EST) on Thursday, November 15th and what it means for you. The outcome of the hard fork will likely be two different blockchains and tokens. But not to worry, we’ve got you covered!

First, your funds are safe, but we are taking some precautions on your behalf. We will temporarily disable Bitcoin Cash services starting at 13:40pm UTC (8:40am EST) on Thursday until we can determine that the situation is stable. During this time, you will still be able to access Bitcoin, Ether, and Stellar services within the Wallet.

Following the fork, your Bitcoin Cash balance will reflect the value from 3 hours before the fork. The fiat value of your Bitcoin Cash holdings will begin updating as soon as the network stabilizes.

No immediate action is required on your part. We will be closely monitoring the situation and will make sure to update you via our social channels and from within the Wallet. Have a specific question? Drop us a line, our Social Team is here to help.

سلام
سلام

ظاهرا ایراد سروری داشتن و خواستن نگران نباشی و بعد کنترل حتما مجدد فعال میشه….

sahra
sahra

سلام ; چند وقتیه که از لبتابم برای استخراج بیت کویین(cryptotab browser) استفاده میکنم اما به تازگی پنجره ای کوچک باز میشه با این پیغام mining is blocked روبه رو میشم که دیگه نمیتونم استخراج کنم لطفا راهنمایی کنید چجوری دوباره بتونم ادامه بیت کویین را استخراج کنم.

محمد رضا
محمد رضا

سلام خسته نباشید من به اندازه ۵۰۰ دلار بیت کوین دارم کی خرید داره بهش بدم.یا راهی برای فروشش هست که بشع راهت فروخت؟

Roya
Roya

سلام من چندتا سوال دارم اگه میشه رهنماییم کنید

لیلا جهانبخش
لیلا جهانبخش

اگه بخوام به یک نفر بفروشید و من پولشو به شما کارت به کارت کنم انجام میدید؟

Anna
Anna

ازهمون طریقی که خریدی بفروش.

ارسطوتفضلی
ارسطوتفضلی

زمانی این پیغام میاد که شما قیلتر شکنت روشنه یا روی دکمه offکه در حال ماینینگ هست کلیک کردید یا به هر نحوی ارتباط لبتاب شما با اینترنت وای پی ایکه باهاش ثبت نام کردی قطع شده باشه

Hossein Rahimi
Hossein Rahimi

واردات تجهیزات ماینیگ ممنوعیت نداره اما نیاز به مجوز بانک مرکزی داره که اونم نمیده.کلا قانون تو ایران تعریف نشده است

آرام باباخانی
آرام باباخانی

سلام میشه لطف کنید به نظر شما دستگاه ماینر کدوم شرکت بهتره تهیه کنم
Bimin
Whatsminer
؟؟