00: 00: 00
ارز دیجیتال > قوانین > بانک مرکزی > بیت کوین در ایران قانونی است؟
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مقررات

بیت کوین در ایران قانونی است؟

ایران بیت کوین

برای بسیاری از کاربران، مخصوصا افرادی که قصد سرمایه‌گذاری گسترده در این حوزه را دارند دانستن رویکرد و شرایط مقرراتی کشور در قبال ارزهای دیجیتال و بلاک چین امری حیاتی است. به دلیل نوپا بودن این فضا و عدم وجود زیرساخت‌های اساسی بدیهی‌ست که رویکرد دولت‌های سراسر دنیا در این خصوص شفاف و قطعی نباشد. با این حال در ادامه با استفاده از  گزارشات و اظهار نظرهای مسئولین که در دو سال اخیر منتشر شده است، رویکرد کلی نهادهای مختلف اجرایی و قانون‌گذار درباره فضای ارزهای دیجیتال را بررسی خواهیم کرد. در صورت ایجاد تغییرات گسترده درباره مقررات این حوزه، این مقاله به‌روز خواهد شد.

آخرین به‌روزرسانی: ۱۵ مرداد ۹۸

به‌روزترین اخبار قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال و استخراج در ایران را از این لینک مطالعه کنید.

آیا بیت کوین در ایران قانونی است؟

بیت کوین در ایران قانونی است؟

بیت کوین در ایران به صورت رسمی هنوز قانونی نیست اما استفاده از بیت کوین در کشور جرم هم نیست.

قوه قضاییه به عنوان عالی‌ترین نهاد قانونی کشور، پیگیری و نظارت بر اجرای قانون را بر عهده دارد. بنابر فرایند تایید قوانین و مصوبات در مجلس، قوه‌ قضاییه معمولا پس از اجرای یک قانون، بر اجرای آن نظارت می‌کند.

طبق ماده ۲ قانون مجازات عمومی، «هر فعل یا ترک فعل که مطابق قانون قابل مجازات یا مستلزم اقدامات تامینی یا تربیتی باشد جرم محسوب است و هیچ امری را نمی توان جرم دانست مگر آنکه به موجب قانون برای آن مجازات یا اقدامات تامینی یا تربیتی تعیین شده باشد جرم محسوب می شود.»

بنابراین به دلیل عدم وجود مجازات برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال یا نگهداری بیت کوین نمی‌توان این اعمال را جرم دانست.

با این وجود، دیگر نهادهای زیرنظر این سازمان مانند نیروی انتظامی در قبال کلاهبرداری‌های این حوزه به عنوان یک فناوری مسئولیت و اختیاراتی دارند. جدای بحث چیستی ارزهای دیجیتال، به عنوان یک فناوری، قانون می‌تواند پیگیری های لازم را تا جایی که ممکن باشد، انجام دهد.

در صورت رخ دادن هرگونه کلاهبرداری، هک و یا عدم وفای به عهد در فضای ارزهای دیجیتال، یک فرد می‌تواند شکایت رسمی ارائه دهد و دادگاه به آن رسیدگی خواهد کرد.

در روز ۳۱ تیر ۱۳۹۸، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از موافقت کمیسیون اقتصادی دولت با به رسمیت شناختن صنعت «بیت کوین» خبر داد. اما بانک مرکزی بارها در اطلاعیه‌هایی ورود ارزهای دیجیتال به حوزه پرداخت کشور را ممنوع کرده است.

به طور کلی خرید و فروش و نگهداری بیت کوین توسط مردم جرم نیست اما در مقیاس وسیع و حوزه پرداخت‌های کلان کشور، فعلا مجوز خاصی صادر نشده است.

ممنوعیت معامله بیت کوین توسط بانک‌ها و موسسات مالی

بیت کوین در ایران قانونی است؟

بانک مرکزی ایران در تاریخ ۹ دی ماه ۱۳۹۶، طی اطلاعیه‌ای به کارگیری ابزار بیت کوین و سایر ارزهای مجازی در تمام مراکز پولی و مالی کشور را ممنوع اعلام کرد. اما این حکم به معنای ممنوعیت کامل بیت کوین و ارزهای دیجیتال نبود.

طبق این اطلاعیه هرگونه استفاده و خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در بانک‌ها، موسسات مالی و صرافی‌های دارای مجوز بانک مرکزی رسما ممنوع اعلام شد. این ممنوعیت از گذشته نیز وجود داشت اما برای آن بخشنامه رسمی صادر نشده بود. در واقع تنها بانک‌ و صرافی‌های زیر نظر بانک مرکزی از خرید و فروش بیت کوین به صورت رسمی منع شدند.

پس از اعلام این حکم، ناصر حکیمی، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در گفت‌وگویی درباره اطلاعیه منتشر شده مبنی بر ممنوعیت خرید و فروش ارزهای دیجیتال، اذعان داشت که اطلاعیه ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتال در مراکز پولی و مالی از سوی شورای عالی مبارزه با پولشویی، سیاست نهایی بانک مرکزی در پول‌های دیجیتالی نیست. در واقع هیچ سیاستی در هیچ زمانی نهایی نیست و سیاست‌ها به صورت بازه زمانی در نظر گرفته می‌شود.

از طرف دیگر در بحث تحریم‌ها و ساخت ارز دیجیتال ملی، بانک مرکزی در جایگاه مجری اصلی کار قرار دارد. طبق اخبار و گزارشات به انتشار رسیده، بنا بر این بود که تا پایان ماه شهریور سال ۱۳۹ ، سیاست‌های کلی بانک مرکزی در قبال ارزهای دیجیتال اعلام شود اما در زمان تالیف این گزارش این اتفاق رخ نداده است و دلیل آن را می‌توان شک و تردید بالا نسبت به این فضای نوپا دانست.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، در واکنش به این پرسش که آیا ایران واقعا بطور جدی در حال بررسی استفاده از ارز دیجیتال به عنوان وسیله محاسبات متقابل است؟ به این صورت پاسخ داد که هنوز نمی‌توان با قطعیت در مورد این فضا چیزی گفت.

بانک مرکزی همچنین به دلیل آنچه که پولشویی و کلاهبرداری عنوان می‌شد، دستور مسدودسازی گسترده سایت‌های خرید و فروش بیت کوین و ارزهای دیجیتال را صادر کرد. در حال حاضر هیچگونه مجوز رسمی برای تاسیس صرافی یا سایت خرید و فروش ارزهای دیجیتال توسط بانک مرکزی صادر نمی‌شود و تمامی سایت‌ها و مراکز فعلی به صورت غیررسمی فعالیت می‌کنند. بانک مرکزی همچنین در این خصوص اطلاعیه‌ای صادر کرد.

وضعیت قانونی استخراج بیت کوین در ایران

بیت کوین در ایران قانونی است؟

استخراج بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری در ایران قانونی است اما باید برای انجام آن از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز دریافت شود. استخراج ارزهای دیجیتال در ایران بدون مجوز غیر مجاز اعلام شده است.

استخراج به‌‌صرفه‌ی بیت کوین از طریق دستگاه‌های استخراج به‌نام ای‌سیک (ASIC) انجام می‌شود. این دستگاه‌ها وارداتی هستند. تا پیش از تیر ماه ۹۸، اداره گمرک ایران، واردات دستگاه‌های استخراج را ممنوع کرده بود و این دستگاه‌ها عمدتا به صورت قاچاق وارد کشور می‌شدند. همین باعث شده که قانون، حق ضبط و توقیف این دستگاه‌ها را داشته باشد.

در ۲۲ تیر ۹۸، گمرک ایران اطلاعیه‌ به ستادهای نظارت و گمرکات اجرایی ابلاغ کرد که بر اساس آن دستگاه استخراج ارز دیجیتال با عنوان ماینر در ردیف گمرکی ۸۴۷۱۹۰۹۰ قرار می‌گیرند. در این ردیف گمرکی عمدتاً دستگاه‌های کارت‌خوان، پین‌پد یا رمزخوان‌ها و برخی دیگر از ابزارهای بانکی قرار می‌گیرند. با این حال در ۳۱ تیر ۹۸، معاون گمرک ایران گفت که گمرک فقط ردیف تعرفه دستگاه‌های استخراج ارزهای دیجیتال را تعیین کرده است و این به معنای آغاز ترخیص این دستگاه‌ها نیست. طبق گفته معاون گمرک، برای ترخیص دستگاه‌های استخراج هم اخذ مجوز از وزارت صنعت ضروری است.

بنابراین استخراج بیت کوین در ایران یک صنعت بوده و قانونی است اما باید مجوزهای لازم را از وزارت صنعت دریافت کرد، در غیر این صورت سازمان برق می‌تواند جلوی استفاده از برق برای این فعالیت را بگیرد و همچنین نیروی انتظامی حق ضبط دستگاه‌ها و حتی انجام اقدامات قضایی را دارد.

نتیجه‌گیری

  • آیا استفاده از بیت کوین در ایران جرم است؟ خیر در حال حاضر برای این مبحث جرم انگاری انجام نشده است
  • آیا برای ارزدیجیتال ملی برنامه ریزی صورت گرفته است؟ احتمالا بله
  • آیا ماینینگ قانونی است؟ بله اما با اخذ مجوز از وزارت صنعت
  • آیا واردات تجهیزات استخراج قانونی است؟ برای دستگاه‌های استخراج (ASIC) ردیف کالا مشخص شده است. واردات این دستگاه‌ها مشروط به دریافت مجوز از وزارت صمت است
  • آیا ورود به این حوزه برای بانک ها، صرافی ها و موسسات مالی مجاز است؟ در حال حاضر خیر
  • آیا خرید و فروش و نگهداری ارزهای دیجیتال برای عموم مردم آزاد است؟ نامشخص ، هنوز قانون گذاری صورت نگرفته است. جرم نیست.
  • آیا امکان طرح شکایت برای جرائم مربوطه وجود دارد؟ بله ، رویه پیگیری مشابه سایر جرایم کیفری و پرونده های حقوقی است 
  • آیا بلاکچین قانونی است ؟ بلاکچین یک فناوری عمومی بوده و احتمالا در مصادیق کاربردی قانون گذاری شود
  • وضعیت فقهی و شرعی این ارزها چیست ؟ این موضوع بسته به نظر مراجع عظام تقلید متفاوت است
[تعداد: 92    میانگین: 3.5/5]

بیت کوین در ایران قانونی است؟

درباره نویسنده

محمد آذرنیوار

محمد آذرنیوار

سردبیر وب‌سایت ارزدیجیتال| محقق در زمینه ارزهای دیجیتال و بلاک چین

90
دیدگاه کاربران

avatar
24 Comment threads
66 Thread replies
95 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
70 Comment authors
اروینAfshinMajid yariمهدی مسعودیUnknown Recent comment authors
  اشتراک  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع از
اروین
اروین

سلام منم خوام با کامپیوتر بیت کویین استخراج کنم می خوام بدونم قانونیه یا نه اخه من به قانون خیلی اهمیت میدم اگه چیزی قانونی باشه انجام میدمش لطفا خیلی زود بهمه بگین که بیت کویین استخراج کردن با کامپیوتر قانونیه یا نه باتشکر

مهدی مسعودی
مهدی مسعودی

سلام و خسته نباشید خدمت دوستان گرامی وقت بخیر ، ببخشید یه سوالی دارم که هرجا و هرچی که تو گوگل در موردش سرچ کردم و تحقیق کردم جوابشو نگرفتم ، سوالم اینه که آیا استخراج بیت کوین با تلفن همراه از نظر پلیس فتا قانونی هست یا نه ، میگم پلیس فتا چون فقط پلیس فتاست که تو فضای مجازی و اینا برخورد میکنه ، من هرکاری که میخام شروع کنم مهمترین چیز واسم قانونی بودنشه چون دلم نمیخواد فردا روز خودمو خونوادمو جوونیمو بدبخت کنم ، بازم تاکید میکنم سوالم اینه که آیا استخراج بیت کوین از نظر پلیس فتا با تلفن همراه قانونی هس یا نه ، خریدنشو نمیگم فقط استخراجش با تلفن همراه از سایتایه بیت کوین و بقیه ارزهای دیجیتال ، منظورم استخراج با لپ تاپ و کامپیوتر یا دستگاه ماینر نیس ، لطفا فقط افرادیکه تجربه کافی دارن و اطلاعاته کامل در مورد نظرات اخیر پلیس فتا در مورد سوالم دارن پاسخ بدن ممنون میشم ازتون😍😍😍😊😊👏👏💕💞🌹💝💝💖🌸👼

Neshakaran
Neshakaran

بیت کویین در ایران کاملا قانونی شد یوهوووووووووووو فقط بر مبنای برق صادراتی حساب میشه پول برقش ۱۱سنت
اونوقت برق نیروگاه منو ۴۲۰میخرن عمرا برقمو به دولت بفروشم وقتی میشه ۱۵۰۰فروخت

Unknown
Unknown

اولا که بیت کویین نه و بیت کوین دوم اینکه بیت کوین غیر قانونی نبود و این بحثی که شما داری میکنی برای ماینینگ و استخراج ارزدیجیتاله (اونم نه فقط بیتکوین)

اسدی
اسدی

بخشنامه یا اطلاعیه ای که اداره کل گمرک وارادات دستگاه استخراج را ممنوع کرده دارید؟ لینک خبر را؟

milad
milad

میشه وارد کرد؟حق گمرک چقدره؟ایا مجوزی از سازمانی می خاد ؟راهنماییم کنید لطفا

سعید
سعید

واردات دستگاههای ماینر از طریق گمرک ممنوعه و تمام دستگاههای دارد شده قاچاقی وارد شدن

Mahdi.sh
Mahdi.sh

سلام من با گوشی خودم از coinpot بیت کوین استخراج میکنم حدودا روز ۱۵۰ ساتوشی به نظرتون چطوره؟

نیما بخشی امین
نیما بخشی امین

دوست عزیز از من میشنوین این کار رو انجام ندین
سود کم و خرابی زیادی داره
باطری و پردازنده شما به کلی نابود میشه و در آخر کل سود شما خیلی خیلی نا چیزه

ایلان ماسک 2
ایلان ماسک 2

روزی ۱۵۰ ساتوشی؟؟؟؟ ول کن دوست عزیز.با قیمت الان بیت کوین، در مجموع سالی ۱۰۰ هزار تومان سود میکنی.ماهی ۸ هزار تومن.به نظرت ماهانه ۸ هزار تومان سود خوبیه که بشه باهاش لاکچری زندگی کرد؟ خخخخخخخخخخخخخ

سعید
سعید

گوشیتو خراب نکن اخوی

اسماعیل
اسماعیل

ماشالله به این همه مهندس مملکت حتی زحمت ندادید که متنشو بخونید بدبخت رو
اول که ۱۵۰ ساتوشی پولی نیست که بگی زیاده اما کاری هم که می کنی کار خاصی نیست پس بی ارزش هم نیست
گوشیشو خراب کنه ؟ باطری و پردازنده رو خراب کنه اصلا می دونید coinpot چیه ؟؟؟ منظورش کریپتو تب نیست عزیزان مقداری تحقیق هم بد نیست

برای تازه کارا و کسایی که قدرت سرمایه گذاری ندارن گزینه خوبی هست

نوشين
نوشين

دوستان آيا كسي هست كه بتونه منو به درستي در مورد بيت كوين راهنمايي كنه؟

سحر ا
سحر ا

سلام من برادرم خرید و فروش بیت کوین انجام می‌داد پدرم بهش پول داده بود بعد از یه ماه حسابش مسدود شده و پولای پدرم که بهش احتیاج داره داخل اون حسابه، خودش میگه پلیس فتا اینکارو کرده و ایمیلیه، نمیدونم کجا باید برم، و یه کمی هم می‌ترسه که کارش شاید غیر قانونی باشه و بیفته زندان، پدرم افسردگی گرفته و برادرم درست جواب ما رو نمیده که باید چکار کنه، به نظر شما ما میتونیم از کی شکایت کنیم یا اصلا کجا باید بریم

حامد مرادخانی
حامد مرادخانی

بیت کوین را هیچ کس نمی تواند مسدود کند. احتمال دارد کیف پولی که ساخته مسدود شده باشد که به راحتی با ۱۲ کلمه پشتیبان بیت کوین می تواند آن را بازیابی کند.

ایلان ماسک 2
ایلان ماسک 2

اگه یه کم با جزئیات بگید میشه راهنمایی کرد.حسابی که میگید مسدود شده حتما حساب بیت کوین هست که تو اون نگهداری میکنه بیت کوین رو، چون حساب بانکی که نمیشه مسدود بشه.چون پول داده تبدیل به بیت کوین کرده.
یا اینکه بیت کوین رو تو یکی از سایت های ایرانی خرید و فروش بیت کوین که داخل اکانت خودشون کیف پول مخصوص دارن نگهداری کرده و به هر دلیلی حساب اون سایت بسته شده و یا اینکه تو یکی از کیف پول های خارجی یا صرافی یا کیف های معتبر نگهداری میکنه که به دلیل بسته شده.
دلیلش رو تا جزئیاتش رو نگید نمیشه درست راهنمایی کرد.بهتره با یه نفر که مسلط هست به حوزه ارز دیجیتال یا حداقل تو کار خرید و فروش و اینها آشنایی داره بگید حتما کمکتون میکنه.موفق باشید

سعید
سعید

حساب بیتکوینش مسدود شده یا حساب بانکی ش؟؟؟؟حساب بانکی مسدود شده باشه که باید برید دنبالش از مراجع قانونی پیگیری کنید ولی اگه حساب بیتکوینش مسدود شده احتمالا داداشت رمز ورودشو چندبار اشتباه زده یا از فیلترشکن با ای پی های مختلف استفاده کرده اینجور مواقع کیف پول بیتکوین به تصور اینکه یکی میخواد کیف پول رو هک کنه اونو بلاک میکنه،این اتفاق برای ما هم افتاد بعد از سه ماه با کلی ایمیل زدن به btc بالاخره آزادش کردیم،بهتره از کسایی که خبره اینکار هستن کمک بگیرید یا خودتون مستقیم ایمیل بزنید به سازنده کیف پول بیتکوین تون-البته اگه داداشتون از اول یه بک آپ از کیف پولش گرفته باشه کار خیلی راحته موقع بک آپ گیری ۱۲ تا کلمه تصادفی بهتون میده که باید یه جا یادداشت کنید اگه اون بک آپ رو نگرفته متاسفانه باید به شرکت مربوطه ایمیل بزنید اگه انگلیسی بلد هستید زنگ بزنید.در کل میتونید بیتکوینتون آزاد کنید جای نگرانی نیست.

جابر
جابر

بیشتر توضیح بده!، کدوم حساب مسدود شده؟ حساب بانکی ایران یا حساب کیف پول نگهداری بیت کوین؟

اسماعیل
اسماعیل

اینک همیگی حساب بانکس مسدود شده این امکان نداره تا حالا حساب هیچ کس به این خاطر مسدود نشده و نمی شه
اما اگه حسابی که می گی همون کیف پولس و برادرت بخاطر بی دقتی ریکاوری ولت رو برنداشته و الان به هر دلیل نمی تونه وارد کیف پول بیت کوین بشه هیچی هم دم دست نداره پس باید بی خیال بشه

Afshin
Afshin

خواهرم دیگه کاریه که شده بهتره به برادرت بگی یه دستگاه ماینیگ بخره به اسم f5i و باهاش بتونه سرمایه از دست رفتشو جبران کنه لاعقل همین.

نسترن
نسترن

چطور ميتوان براي خريد بيت كرين اعتماد كرد ؟ از چه كساني بهتر است خريداري شود كه مورد كلاهبرداري قرار نگيريم ؟

علی
علی

به نظرم از خود سایت بلاک چین امنیتش بیشتر باشه چون امنیت فوق العاده ای داره

مهدي
مهدي

سلام بيت كوين حرام است؟يا حلال؟يعني من ميتونم بدون أين كه نگران أين باشم كه أين پول مشكل شرعي داره أز اون استفاده كنم؟

سامان
سامان

حرامه استفاده نکن وگرنه میمیری

حامد۰۶
حامد۰۶

یکی استفاده کرد مرد

Savalan
Savalan

😂😂😂😂🤣🤣🤣🤣

Hadi sameri
Hadi sameri

اره مرگ سخت دچار میشه

سجاد
سجاد

هیچ مشکلی نداره فقط موقع خرید مواظب باش کلاه سرت نزارن پولت رو بخورن و قبلش حتما حتما حتما حتما اطلاعات کافی در موردش کسب کن

منتظر
منتظر

برادر عزیز
در دین ما معامله‌ی غرری (یعنی معامله ی مبهم و مجهول) حرامه از جمله دلائلش هم این روایت نبویه که هم شیعه و هم اهل تسنن نقل کردند (نهی النبی عن بیع الغرر). از این طرف هیچ شکی نیست که بیت کویین و معاملات اون کاملا غرریه به گونه ای که اکثر قریب به اتفاق معامله گران این فضا اصلا نمی دونن دارن چه نوع معامله ای انجام میدن. به همبن دلیل هیچیک ازعلمای شیعه معاملات بیت کویین را حلال نمی دونن. ظاهرا تنها عامل گسترش بیت کویین همان عامل گسترش شرکت های هرمی و شبکه ای هست یعنی «تحریک حس طمع افراد» و بس.

علی
علی

اگه اینجور باشه که شما میگین ( قطعا نیست ) من باید تو جهنم کباب کوبیده شم؟

نیما
نیما

همین که شما به “بیت‌کوین” میگی بیت کویین یعنی اصلا نمیدونی بیت‌کوین چی هست که بگی “غرری” هست یا نه!
قابل توجه که “Bitcoin” یا همان بیتکوین از دو کلمه “Bit” و “Coin” تشکیل شده.

Bit: یک عدد در دستگاه اعداد دودویی و یکای اندازه‌گیری داده در رایانه است و هر ۸ بیت معادل ۱ بایت است. بیت کوچک‌ترین واحد داده در ذخیره و بازیابی داده در رایانه محسوب می‌شود.

Coin: معادل فارسی آن سکه است. https://en.wikipedia.org/wiki/Coin

باز هم تکرار میکنم: بیت‌کوین!

ممد
ممد

معامله بیت کوین به مراتب پاک تر از معاملات بورس هست. در ضمن تو ایران وقتی میتونیم صحبت از شرعی بودن یا نبودن کنیم که بانکا وام ۲۸ درصد به ملت ندن و ربا نخورن

جابر
جابر

چرا، من دقیقا میدونم چه چیزی رو دارم معامله میکنم!، اونوقت برای چی حرامه؟، در ضمن داری میگی اکثریت قریب به اتفاق، یعنی یه عده میدونن دارن چی معامله میکنن! بنبراین برای اون عده حلال هست؟ چطور میشه برای یه عده حلال بشه برای عده حرام؟

مرد مکانیکی
مرد مکانیکی

حالال ترین و تمیز ترین پول دنیا

سعید
سعید

حرامه بابا استفاده نکنیا یکیو دیدم بیتکوین خرید روز بعد تبدیل به سنگ شد

آرش
آرش

خیلی گناه داره نکن اخوی، سرمایه گذاری کنی و بعدش سود کنی چون واسه اون پول عرق نریختی وااای گناه داره