00: 00: 00
ارز دیجیتال > قوانین > بانک مرکزی > بیت کوین در ایران قانونی است؟
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مقررات

بیت کوین در ایران قانونی است؟

ایران بیت کوین

برای بسیاری از کاربران، مخصوصا افرادی که قصد سرمایه‌گذاری گسترده در این حوزه را دارند دانستن رویکرد و شرایط مقرراتی کشور در قبال ارزهای دیجیتال و بلاک چین امری حیاتی است. به دلیل نوپا بودن این فضا و عدم وجود زیرساخت‌های اساسی بدیهی‌ست که رویکرد دولت‌های سراسر دنیا در این خصوص شفاف و قطعی نباشد. با این حال در ادامه با استفاده از  گزارشات و اظهار نظرهای مسئولین که در دو سال اخیر منتشر شده است، رویکرد کلی نهادهای مختلف اجرایی و قانون‌گذار درباره فضای ارزهای دیجیتال را بررسی خواهیم کرد. در صورت ایجاد تغییرات گسترده درباره مقررات این حوزه، این مقاله به‌روز خواهد شد.

آخرین به‌روزرسانی: ۳۱ تیر ۹۸

آیا بیت کوین در ایران قانونی است؟

بیت کوین در ایران قانونی است؟

خیر بیت کوین در ایران فعلا قانونی نیست اما استفاده از بیت کوین در کشور جرم هم نیست.

قوه قضاییه به عنوان عالی‌ترین نهاد قانونی کشور، پیگیری و نظارت بر اجرای قانون را بر عهده دارد. بنابر فرایند تایید قوانین و مصوبات در مجلس، قوه‌ قضاییه معمولا پس از اجرای یک قانون، بر اجرای آن نظارت می‌کند.

طبق ماده ۲ قانون مجازات عمومی، «هر فعل یا ترک فعل که مطابق قانون قابل مجازات یا مستلزم اقدامات تامینی یا تربیتی باشد جرم محسوب است و هیچ امری را نمی توان جرم دانست مگر آنکه به موجب قانون برای آن مجازات یا اقدامات تامینی یا تربیتی تعیین شده باشد جرم محسوب می شود.»

بنابراین به دلیل عدم وجود مجازات برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال یا نگهداری بیت کوین نمی‌توان این عمل را جرم دانست.

با این وجود، دیگر نهادهای زیرنظر این سازمان مانند نیروی انتظامی در قبال کلاهبرداری‌های این حوزه به عنوان یک فناوری مسئولیت و اختیاراتی دارند. جدای بحث چیستی ارزهای دیجیتال، به عنوان یک فناوری، قانون می‌تواند پیگیری های لازم را تا جایی که ممکن باشد، انجام دهد.

به همین دلیل در صورت رخ دادن هرگونه کلاهبرداری، هک و یا عدم وفای به عهد در فضای ارزهای دیجیتال، یک فرد می‌تواند شکایت رسمی ارائه دهد و دادگاه به آن رسیدگی خواهد کرد.

ممنوعیت خرید و فروش توسط بانک مرکزی

بیت کوین در ایران قانونی است؟

بانک مرکزی ایران در تاریخ ۹ دی ماه ۱۳۹۶، طی اطلاعیه‌ای به کارگیری ابزار بیت کوین و سایر ارزهای مجازی در تمام مراکز پولی و مالی کشور را ممنوع اعلام کرد. اما این حکم به معنای ممنوعیت کامل بیت کوین و ارزهای دیجیتال نبود.

طبق این اطلاعیه هرگونه استفاده و خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در بانک‌ها، موسسات مالی و صرافی‌های دارای مجوز بانک مرکزی رسما ممنوع اعلام شد. این ممنوعیت از گذشته نیز وجود داشت اما برای آن بخشنامه رسمی صادر نشده بود. در واقع تنها بانک‌ و صرافی‌های زیر نظر بانک مرکزی از خرید و فروش بیت کوین به صورت رسمی منع شدند.

پس از اعلام این حکم، ناصر حکیمی، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در گفت‌وگویی درباره اطلاعیه منتشر شده مبنی بر ممنوعیت خرید و فروش ارزهای دیجیتال، اذعان داشت که اطلاعیه ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتال در مراکز پولی و مالی از سوی شورای عالی مبارزه با پولشویی، سیاست نهایی بانک مرکزی در پول‌های دیجیتالی نیست. در واقع هیچ سیاستی در هیچ زمانی نهایی نیست و سیاست‌ها به صورت بازه زمانی در نظر گرفته می‌شود.

از طرف دیگر در بحث تحریم‌ها و ساخت ارز دیجیتال ملی، بانک مرکزی در جایگاه مجری اصلی کار قرار دارد. طبق اخبار و گزارشات به انتشار رسیده، بنا بر این بود که تا پایان ماه شهریور سال ۱۳۹ ، سیاست‌های کلی بانک مرکزی در قبال ارزهای دیجیتال اعلام شود اما در زمان تالیف این گزارش این اتفاق رخ نداده است و دلیل آن را می‌توان شک و تردید بالا نسبت به این فضای نوپا دانست.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، در واکنش به این پرسش که آیا ایران واقعا بطور جدی در حال بررسی استفاده از ارز دیجیتال به عنوان وسیله محاسبات متقابل است؟ به این صورت پاسخ داد که هنوز نمی‌توان با قطعیت در مورد این فضا چیزی گفت.

بانک مرکزی همچنین به دلیل آنچه که پولشویی و کلاهبرداری عنوان می‌شد، دستور مسدودسازی گسترده سایت‌های خرید و فروش بیت کوین و ارزهای دیجیتال را صادر کرد. در حال حاضر هیچگونه مجوز رسمی برای تاسیس صرافی یا سایت خرید و فروش ارزهای دیجیتال توسط بانک مرکزی صادر نمی‌شود و تمامی سایت‌ها و مراکز فعلی به صورت غیررسمی فعالیت می‌کنند. بانک مرکزی همچنین در این خصوص اطلاعیه‌ای صادر کرد.

به طور کلی بانک مرکزی سیاست صبر را در پیش گرفته است اما در قبال خرید و فروش این ارزهای دیجیتال خوشبین نیست. با توجه به بدون مقررات ماندن این فضا و گسترش محبوبیت ارزهای دیجیتال در بین مردم، قطعا به‌زودی باید شاهد اعلام سیاست کلی از طرف بانک مرکزی باشیم.

وضعیت قانونی استخراج بیت کوین در ایران

بیت کوین در ایران قانونی است؟

استخراج بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری در ایران به عنوان جرم شناخته نمی‌شود اما موضع کلی نهادهای قانون‌گذار درباره آن منفی است و به نظر می‌رسد که در آینده شاهد قوانین مشخصی درباره آن باشیم.

استخراج به‌‌صرفه‌ی بیت کوین از طریق دستگاه‌های استخراج به‌نام ای‌سیک (ASIC) انجام می‌شود. این دستگاه‌ها وارداتی هستند. اداره گمرک ایران، واردات دستگاه‌های استخراج را ممنوع کرده است و این دستگاه‌ها عمدتا به صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند. همین باعث شده که قانون، حق ضبط و توقیف این دستگاه‌ها را داشته باشد.

بنابراین استخراج بیت کوین در ایران جرم نیست اما سازمان برق می‌تواند جلوی استفاده از برق برای این فعالیت را بگیرد و همچنین به دلیل قاچاق بودن دستگاه‌ها، نیروی انتظامی حق ضبط دستگاه‌ها و حتی انجام اقدامات قضایی را دارد.

در ۱۳ شهریور ۹۷، ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی، از پذیرفته شدن استخراج ارزهای دیجیتال به عنوان صنعت توسط دولت خبر داد. چندی بعد در ۲۵ شهریور ۹۷ هم فیروزآبادی از آزاد شدن واردات دستگاه‌های استخراج خبر داد اما هیچ‌کدام از این دو به تایید هئیت دولت نرسیده‌اند و بنابراین استخراج ارزهای دیجیتال در ایران به صورت رسمی صنعت محسوب نمی‌شود.

در هفتم آذر ماه ۱۳۹۷، سعید مهدیون، معاون مرکز ملی فضای مجازی در گفتگویی با خبرگزاری مهر گفت که به‌زودی با مصوبه‌ای که دولت با همکاری مرکز ملی فضای مجازی در دست تنظیم دارد، فعالیت استخراج کنندگان پول دیجیتال و صرافی‌های الکترونیکی ارز دیجیتال قانونی می شود اما تاکنون اتفاقی رخ نداده است.

در ۲۲ تیر ۹۸، گمرک ایران اطلاعیه‌ به ستادهای نظارت و گمرکات اجرایی ابلاغ کرد که بر اساس آن دستگاه استخراج ارز دیجیتال با عنوان ماینر در ردیف گمرکی ۸۴۷۱۹۰۹۰ قرار می‌گیرند. در این ردیف گمرکی عمدتاً دستگاه‌های کارت‌خوان، پین‌پد یا رمزخوان‌ها و برخی دیگر از ابزارهای بانکی قرار می‌گیرند. با این حال در ۳۱ تیر ۹۸، معاون گمرک ایران گفت که گمرک فقط ردیف تعرفه دستگاه‌های استخراج ارزهای دیجیتال را تعیین کرده است و این به معنای آغاز ترخیص این دستگاه‌ها نیست. او در این خصوص اظهار داشت که دولت باید در این خصوص تصمیم‌ بگیرد.

نتیجه‌گیری

  • آیا استفاده از بیت کوین در ایران جرم است؟ خیر در حال حاضر برای این مبحث جرم انگاری انجام نشده است
  • آیا برای ارزدیجیتال ملی برنامه ریزی صورت گرفته است؟ احتمالا بله
  • آیا ماینینگ قانونی است؟ هیچ قانونی درباره ماینینگ در ایران وجود ندارد
  • آیا واردات تجهیزات استخراج قانونی است؟ برای دستگاه‌های استخراج (ASIC) ردیف تعرفه گمرکی تعیین شده است اما همچنان ترخیص نمی‌شوند
  • آیا ورود به این حوزه برای بانک ها، صرافی ها و موسسات مالی مجاز است؟ در حال حاضر خیر
  • آیا خرید و فروش و نگهداری ارزهای دیجیتال برای عموم مردم آزاد است؟ نامشخص ، هنوز قانون گذاری صورت نگرفته است. جرم نیست.
  • آیا امکان طرح شکایت برای جرائم مربوطه وجود دارد؟ بله ، رویه پیگیری مشابه سایر جرایم کیفری و پرونده های حقوقی است 
  • آیا بلاکچین قانونی است ؟ بلاکچین یک فناوری عمومی بوده و احتمالا در مصادیق کاربردی قانون گذاری شود
  • وضعیت فقهی و شرعی این ارزها چیست ؟ این موضوع بسته به نظر مراجع عظام تقلید متفاوت است
[تعداد: 71    میانگین: 3.4/5]

بیت کوین در ایران قانونی است؟

درباره نویسنده

محمد آذرنیوار

محمد آذرنیوار

سردبیر وب‌سایت ارزدیجیتال| محقق در زمینه ارزهای دیجیتال و بلاک چین

82
دیدگاه کاربران

avatar
21 Comment threads
61 Thread replies
87 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
62 Comment authors
میلاد مرتضویاسماعیلمحمد آذرنیوارP......nاسدی Recent comment authors
  اشتراک  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع از
اسدی
اسدی

بخشنامه یا اطلاعیه ای که اداره کل گمرک وارادات دستگاه استخراج را ممنوع کرده دارید؟ لینک خبر را؟

milad
milad

میشه وارد کرد؟حق گمرک چقدره؟ایا مجوزی از سازمانی می خاد ؟راهنماییم کنید لطفا

سعید
سعید

واردات دستگاههای ماینر از طریق گمرک ممنوعه و تمام دستگاههای دارد شده قاچاقی وارد شدن

Mahdi.sh
Mahdi.sh

سلام من با گوشی خودم از coinpot بیت کوین استخراج میکنم حدودا روز ۱۵۰ ساتوشی به نظرتون چطوره؟

نیما بخشی امین
نیما بخشی امین

دوست عزیز از من میشنوین این کار رو انجام ندین
سود کم و خرابی زیادی داره
باطری و پردازنده شما به کلی نابود میشه و در آخر کل سود شما خیلی خیلی نا چیزه

ایلان ماسک 2
ایلان ماسک 2

روزی ۱۵۰ ساتوشی؟؟؟؟ ول کن دوست عزیز.با قیمت الان بیت کوین، در مجموع سالی ۱۰۰ هزار تومان سود میکنی.ماهی ۸ هزار تومن.به نظرت ماهانه ۸ هزار تومان سود خوبیه که بشه باهاش لاکچری زندگی کرد؟ خخخخخخخخخخخخخ

سعید
سعید

گوشیتو خراب نکن اخوی

اسماعیل
اسماعیل

ماشالله به این همه مهندس مملکت حتی زحمت ندادید که متنشو بخونید بدبخت رو
اول که ۱۵۰ ساتوشی پولی نیست که بگی زیاده اما کاری هم که می کنی کار خاصی نیست پس بی ارزش هم نیست
گوشیشو خراب کنه ؟ باطری و پردازنده رو خراب کنه اصلا می دونید coinpot چیه ؟؟؟ منظورش کریپتو تب نیست عزیزان مقداری تحقیق هم بد نیست

برای تازه کارا و کسایی که قدرت سرمایه گذاری ندارن گزینه خوبی هست

نوشين
نوشين

دوستان آيا كسي هست كه بتونه منو به درستي در مورد بيت كوين راهنمايي كنه؟

سحر ا
سحر ا

سلام من برادرم خرید و فروش بیت کوین انجام می‌داد پدرم بهش پول داده بود بعد از یه ماه حسابش مسدود شده و پولای پدرم که بهش احتیاج داره داخل اون حسابه، خودش میگه پلیس فتا اینکارو کرده و ایمیلیه، نمیدونم کجا باید برم، و یه کمی هم می‌ترسه که کارش شاید غیر قانونی باشه و بیفته زندان، پدرم افسردگی گرفته و برادرم درست جواب ما رو نمیده که باید چکار کنه، به نظر شما ما میتونیم از کی شکایت کنیم یا اصلا کجا باید بریم

حامد مرادخانی
حامد مرادخانی

بیت کوین را هیچ کس نمی تواند مسدود کند. احتمال دارد کیف پولی که ساخته مسدود شده باشد که به راحتی با ۱۲ کلمه پشتیبان بیت کوین می تواند آن را بازیابی کند.

ایلان ماسک 2
ایلان ماسک 2

اگه یه کم با جزئیات بگید میشه راهنمایی کرد.حسابی که میگید مسدود شده حتما حساب بیت کوین هست که تو اون نگهداری میکنه بیت کوین رو، چون حساب بانکی که نمیشه مسدود بشه.چون پول داده تبدیل به بیت کوین کرده.
یا اینکه بیت کوین رو تو یکی از سایت های ایرانی خرید و فروش بیت کوین که داخل اکانت خودشون کیف پول مخصوص دارن نگهداری کرده و به هر دلیلی حساب اون سایت بسته شده و یا اینکه تو یکی از کیف پول های خارجی یا صرافی یا کیف های معتبر نگهداری میکنه که به دلیل بسته شده.
دلیلش رو تا جزئیاتش رو نگید نمیشه درست راهنمایی کرد.بهتره با یه نفر که مسلط هست به حوزه ارز دیجیتال یا حداقل تو کار خرید و فروش و اینها آشنایی داره بگید حتما کمکتون میکنه.موفق باشید

سعید
سعید

حساب بیتکوینش مسدود شده یا حساب بانکی ش؟؟؟؟حساب بانکی مسدود شده باشه که باید برید دنبالش از مراجع قانونی پیگیری کنید ولی اگه حساب بیتکوینش مسدود شده احتمالا داداشت رمز ورودشو چندبار اشتباه زده یا از فیلترشکن با ای پی های مختلف استفاده کرده اینجور مواقع کیف پول بیتکوین به تصور اینکه یکی میخواد کیف پول رو هک کنه اونو بلاک میکنه،این اتفاق برای ما هم افتاد بعد از سه ماه با کلی ایمیل زدن به btc بالاخره آزادش کردیم،بهتره از کسایی که خبره اینکار هستن کمک بگیرید یا خودتون مستقیم ایمیل بزنید به سازنده کیف پول بیتکوین تون-البته اگه داداشتون از اول یه بک آپ از کیف پولش گرفته باشه کار خیلی راحته موقع بک آپ گیری ۱۲ تا کلمه تصادفی بهتون میده که باید یه جا یادداشت کنید اگه اون بک آپ رو نگرفته متاسفانه باید به شرکت مربوطه ایمیل بزنید اگه انگلیسی بلد هستید زنگ بزنید.در کل میتونید بیتکوینتون آزاد کنید جای نگرانی نیست.

جابر
جابر

بیشتر توضیح بده!، کدوم حساب مسدود شده؟ حساب بانکی ایران یا حساب کیف پول نگهداری بیت کوین؟

اسماعیل
اسماعیل

اینک همیگی حساب بانکس مسدود شده این امکان نداره تا حالا حساب هیچ کس به این خاطر مسدود نشده و نمی شه
اما اگه حسابی که می گی همون کیف پولس و برادرت بخاطر بی دقتی ریکاوری ولت رو برنداشته و الان به هر دلیل نمی تونه وارد کیف پول بیت کوین بشه هیچی هم دم دست نداره پس باید بی خیال بشه

نسترن
نسترن

چطور ميتوان براي خريد بيت كرين اعتماد كرد ؟ از چه كساني بهتر است خريداري شود كه مورد كلاهبرداري قرار نگيريم ؟

علی
علی

به نظرم از خود سایت بلاک چین امنیتش بیشتر باشه چون امنیت فوق العاده ای داره

مهدي
مهدي

سلام بيت كوين حرام است؟يا حلال؟يعني من ميتونم بدون أين كه نگران أين باشم كه أين پول مشكل شرعي داره أز اون استفاده كنم؟

سامان
سامان

حرامه استفاده نکن وگرنه میمیری

حامد۰۶
حامد۰۶

یکی استفاده کرد مرد

Savalan
Savalan

😂😂😂😂🤣🤣🤣🤣

Hadi sameri
Hadi sameri

اره مرگ سخت دچار میشه

سجاد
سجاد

هیچ مشکلی نداره فقط موقع خرید مواظب باش کلاه سرت نزارن پولت رو بخورن و قبلش حتما حتما حتما حتما اطلاعات کافی در موردش کسب کن

منتظر
منتظر

برادر عزیز
در دین ما معامله‌ی غرری (یعنی معامله ی مبهم و مجهول) حرامه از جمله دلائلش هم این روایت نبویه که هم شیعه و هم اهل تسنن نقل کردند (نهی النبی عن بیع الغرر). از این طرف هیچ شکی نیست که بیت کویین و معاملات اون کاملا غرریه به گونه ای که اکثر قریب به اتفاق معامله گران این فضا اصلا نمی دونن دارن چه نوع معامله ای انجام میدن. به همبن دلیل هیچیک ازعلمای شیعه معاملات بیت کویین را حلال نمی دونن. ظاهرا تنها عامل گسترش بیت کویین همان عامل گسترش شرکت های هرمی و شبکه ای هست یعنی «تحریک حس طمع افراد» و بس.

علی
علی

اگه اینجور باشه که شما میگین ( قطعا نیست ) من باید تو جهنم کباب کوبیده شم؟

نیما
نیما

همین که شما به “بیت‌کوین” میگی بیت کویین یعنی اصلا نمیدونی بیت‌کوین چی هست که بگی “غرری” هست یا نه!
قابل توجه که “Bitcoin” یا همان بیتکوین از دو کلمه “Bit” و “Coin” تشکیل شده.

Bit: یک عدد در دستگاه اعداد دودویی و یکای اندازه‌گیری داده در رایانه است و هر ۸ بیت معادل ۱ بایت است. بیت کوچک‌ترین واحد داده در ذخیره و بازیابی داده در رایانه محسوب می‌شود.

Coin: معادل فارسی آن سکه است. https://en.wikipedia.org/wiki/Coin

باز هم تکرار میکنم: بیت‌کوین!

ممد
ممد

معامله بیت کوین به مراتب پاک تر از معاملات بورس هست. در ضمن تو ایران وقتی میتونیم صحبت از شرعی بودن یا نبودن کنیم که بانکا وام ۲۸ درصد به ملت ندن و ربا نخورن

جابر
جابر

چرا، من دقیقا میدونم چه چیزی رو دارم معامله میکنم!، اونوقت برای چی حرامه؟، در ضمن داری میگی اکثریت قریب به اتفاق، یعنی یه عده میدونن دارن چی معامله میکنن! بنبراین برای اون عده حلال هست؟ چطور میشه برای یه عده حلال بشه برای عده حرام؟

مرد مکانیکی
مرد مکانیکی

حالال ترین و تمیز ترین پول دنیا

سعید
سعید

حرامه بابا استفاده نکنیا یکیو دیدم بیتکوین خرید روز بعد تبدیل به سنگ شد

محسن
محسن

سلام من میخوام چند تا دستگاه از طریق قانونی بیارم
گمرک اجازه ترخیص میده ؟؟

همدم
همدم

بله اجازه ترخیص میده ولی برای دستگاه s9j من حدود ۴۰۰ هزار تومن حق گمرک و … پرداخت کردم

Yousef
Yousef

سلام دوست عزیز . اگه ممکنه به ایمیل من پیام بدید در مورد نحوه وارد کردنتون سوال داشتم. این ۴۰۰ که پرداخت کردید کل هینه وارداتتون بود ؟

پرهام
پرهام

سلام میشه بیشتر توضیح بدید؟
ممنون

Hadi sameri
Hadi sameri

دوستان توی کشور هم وجود داره اما قیمت خیلی بالایی دارن اما اون گمرکی یی که ازمون میگیرن خیلی بالاست و صرف اینه که از تو کشور بخریم.

طاها محمدی
طاها محمدی

با سلام معنی این چیه تو کیف پول من زذه What you need to know about the Bitcoin Cash hard fork
By Blockchain Team • November 14, 2018
We have been closely tracking the Bitcoin Cash (BCH) hard fork set to take place at 16:40 pm UTC (11:40am EST) on Thursday, November 15th and what it means for you. The outcome of the hard fork will likely be two different blockchains and tokens. But not to worry, we’ve got you covered!

First, your funds are safe, but we are taking some precautions on your behalf. We will temporarily disable Bitcoin Cash services starting at 13:40pm UTC (8:40am EST) on Thursday until we can determine that the situation is stable. During this time, you will still be able to access Bitcoin, Ether, and Stellar services within the Wallet.

Following the fork, your Bitcoin Cash balance will reflect the value from 3 hours before the fork. The fiat value of your Bitcoin Cash holdings will begin updating as soon as the network stabilizes.

No immediate action is required on your part. We will be closely monitoring the situation and will make sure to update you via our social channels and from within the Wallet. Have a specific question? Drop us a line, our Social Team is here to help.

سلام
سلام

ظاهرا ایراد سروری داشتن و خواستن نگران نباشی و بعد کنترل حتما مجدد فعال میشه….

sahra
sahra

سلام ; چند وقتیه که از لبتابم برای استخراج بیت کویین(cryptotab browser) استفاده میکنم اما به تازگی پنجره ای کوچک باز میشه با این پیغام mining is blocked روبه رو میشم که دیگه نمیتونم استخراج کنم لطفا راهنمایی کنید چجوری دوباره بتونم ادامه بیت کویین را استخراج کنم.

محمد رضا
محمد رضا

سلام خسته نباشید من به اندازه ۵۰۰ دلار بیت کوین دارم کی خرید داره بهش بدم.یا راهی برای فروشش هست که بشع راهت فروخت؟

Roya
Roya

سلام من چندتا سوال دارم اگه میشه رهنماییم کنید

لیلا جهانبخش
لیلا جهانبخش

اگه بخوام به یک نفر بفروشید و من پولشو به شما کارت به کارت کنم انجام میدید؟

Anna
Anna

ازهمون طریقی که خریدی بفروش.

میلاد مرتضوی
میلاد مرتضوی

راهت = راحت

ارسطوتفضلی
ارسطوتفضلی

زمانی این پیغام میاد که شما قیلتر شکنت روشنه یا روی دکمه offکه در حال ماینینگ هست کلیک کردید یا به هر نحوی ارتباط لبتاب شما با اینترنت وای پی ایکه باهاش ثبت نام کردی قطع شده باشه

نیما
نیما

“Bitcoin” یا همان بیتکوین از دو کلمه “Bit” و “Coin” تشکیل شده.

Bit: یک عدد در دستگاه اعداد دودویی و یکای اندازه‌گیری داده در رایانه است و هر ۸ بیت معادل ۱ بایت است. بیت کوچک‌ترین واحد داده در ذخیره و بازیابی داده در رایانه محسوب می‌شود.

Coin: معادل فارسی آن سکه است. https://en.wikipedia.org/wiki/Coin
لطفا دقت فرمایید.

از تیم ارز دیجیتال و همچنین دوست گرامی آقای آذرنیوار هم عاجزانه خواهشمندم مقاله ای در این باره به قلم تحریر بیارن تا عده ای که عمدا یا سهوا عبارت بیت‌کوین رو بیت کویین تلفظ میکنن متوجه اشتباهشون بشن و این اشتباه رو تکرار نکنن.

اسماعیل
اسماعیل

داره میگه از کامپیوتر منو بکش بیرون تا cpu تو به باد ندادم