۳ عامل فاندامنتال مهم که می‌توانند باعث رشد قیمت پولکادات شوند

۳ عامل فاندامنتال مهم که می‌توانند باعث رشد قیمت پولکادات شوند

شبکه پولکادات که یکی از جذاب‌ترین ایده‌ها را میان بلاک چین‌های مطرح فعال در حوزه ارز دیجیتال دارد، مدتی است که در رقابت با سایر شبکه‌ها برای جذب کاربران بیشتر، ناموفق ظاهر شده است. با این حال، چند عامل کلیدی وجود دارد که می‌تواند در ادامه باعث رشد بیشتر این اکوسیستم و افزایش قیمت توکن پولکادات شود.

به گزارش کوین تلگراف، اکوسیستم پولکادات در سال ۲۰۲۱ و در مقایسه با دیگر شبکه‌های لایه اول عملکرد ضعیف‌تری داشته است. با این حال، برگزاری تدریجی حراج‌ پاراچین‌ها (Parachain) و راه‌اندازی شبکه اصلی باعث شد تا پولکادات بتواند در کورس رقابت باقی بماند.

به نظر می‌رسد این روند روبه‌رشد پس از برگزاری حراج پاراچین‌ها خیلی زود و در اواسط ماه مارس (اسفند ۱۴۰۰) به پایان رسید. در آن زمان پروژه‌های متعددی در اکوسیستم پولکادات با افزایش قیمت توکن‌های خود مواجه شدند و این رشد قیمت تا حد زیادی تحت‌تأثیر استقبال کاربران از شبکه‌هایی بود که قابلیت‌های جدیدی ارائه و به سمت سازگاری با ماشین مجازی اتریوم (EVM) حرکت می‌کردند.

یک عامل فاندامنتال مهم که می‌تواند باعث جهش قیمت پولکادات شود
مقایسه قیمت پولکادات، مون‌بیم، اکالا، استار، سیتو، سنتریفیوژ و کایلین؛ توکن‌های فعال در اکوسیستم پولکادات.

در تصویر بالا می‌توانید روند قیمتی شش پروتکل برتر موجود در اکوسیستم پولکادات را ببینید که به این شبکه کمک می‌کنند تا در فضای ارزهای دیجیتال حضور موفقی داشته باشد.

تعامل‌پذیری برگ برنده پولکادات است

تعامل‌پذیری یکی از عوامل محرک بازار ارزهای دیجیتال در سال گذشته بود. مون‌بیم (GMLR) و استار (ASTR)، دو نمونه از پاراچین‌های موجود در شبکه پولکادات هستند که بر ایجاد تعامل‌پذیری چندزنجیره‌ای با اتریوم و سایر شبکه‌ها متمرکز شده‌اند.

مون‌بیم یک پاراچین با امکان پشتیبانی از قراردادهای هوشمند است که هدف آن آسان‌ترکردن استفاده از ابزارهای توسعه‌‌ای اتریوم برای ایجاد یا استقرار پروژه‌های مبتنی بر زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی (Solidity) در محیطی مبتنی بر پولکادات است.

مون‌بیم اولین پاراچینی بود که در شبکه اصلی پولکادات شروع به کار کرد. این پروژه قصد دارد حاکمیت درون‌زنجیره‌ای، سهام‌گذاری و تعامل میان‌زنجیره‌ای را به مجموعه ویژگی‌های اساسی اتریوم اضافه کند.

استار (Astar) یک برنامه غیرمتمرکز است که از استانداردهای گوناگونی از جمله اتریوم، وب‌اسمبلی (WASM) و راه‌حل‌های لایه دومی مثل زی‌کِی رول‌آپس (zk-Rollups) پشتیبانی می‌کند. هدف پروتکل استار این است که به یک پلتفرم قرارداد هوشمند چندزنجیره‌ای تبدیل شود و بتواند از چندین شبکه بلاک چینی و همین طور ماشین مجازی اتریوم پشتیبانی کند.

طبق داده‌های سایت تحلیلی دیفای لاما (DefiLlama)، پس از اینکه شبکه استار در اواخر ژانویه ۲۰۲۲ (دی ۱۴۰۰) راه‌اندازی شد، توانست ارزش کل سرمایه قفل‌شده خود را به اوج ۱.۴۷ میلیارد دلاری برساند. در حال حاضر نیز ارزش کل سرمایه قفل‌شده در این شبکه ۱.۳۱ میلیارد دلار است.

یک عامل فاندامنتال مهم که می‌تواند باعث جهش قیمت پولکادات شود
ارزش کل سرمایه قفل‌شده در پروتکل استار‌.

می‌توان گفت مون‌بیم و استار خدمات مهمی را به اکوسیستم پولکادات اضافه کرده‌اند؛ چراکه ریلی‌چین (Relay Chain) این شبکه از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی‌کند. گفتنی است ریلی‌چین یکی از مهم‌ترین بخش‌های پلتفرم پولکادات است که هریک از بلاک چین‌های مستقل شبکه، با اتصال به آن و اشتراک‌گذاری بلاک‌های خود در این زنجیره، از مدل امنیت اشتراکی پولکادات بهره‌مند می‌شوند.

همچنین بخوانید: پولکادات چیست؟ همه چیز درباره اینترنت بلاک چین‌ها

اکوسیستم دیفای پولکادات همچنان در مراحل ابتدایی خود قرار دارد

اکوسیستم امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) پولکادات در این مدت به‌لطف پیشرفت‌های جدید اکالا (Acala) و سنتریفیوژ (Centrifuge) توجه کاربران زیادی را به خود جلب کرده است.

اکالا نقش مهمی در اکوسیستم دیفای پولکادات ایفا می‌کند و توانسته است اولین استیبل کوین بومی خود به نام «aUSD» را به پولکادات بیاورد.

استیبل کوین‌ها یکی از بخش‌های اصلی زیرساخت‌های دیفای محسوب می‌شوند و پیدایش aUSD باعث شد استیبل کوین غیرمتمرکزی با پشتوانه توکن پولکادات (DOT)، مشتقات آن و دارایی‌های از شبکه‌های دیگر مثل بیت کوین یا اتریوم، وارد بازار شود.

با ورود اکالا و aUSD، اکوسیستم پولکادات به شرکت‌هایی مانند ترا (Terra)، فرکس شیر (Frax Share) و کرو فایننس (Curve Finance) پیوست که در بازار داغ عرضه استیبل کوین‌ها فعالیت می‌کنند؛ حوزه‌ای که دیگر به یکی از بخش‌های تأثیرگذار در سیر تکاملی امور مالی غیرمتمرکز تبدیل شده‌ است.

سنتریفیوژ یک پروتکل غیرمتمرکز تأمین نقدینگی برای وصل‌کردن دنیای واقعی و امور مالی غیرمتمرکز به یک‌دیگر است. این پلتفرم قصد دارد با ساخت توکن برای دارایی‌هایی مانند صورت‌حساب کالا و خدمات، املاک و مستغلات و حق‌ امتیاز در صنایع مختلف، به اهداف خود دست یابد.

یکی از اهداف اصلی این پروتکل کمک به کاربران است تا بتوانند از دارایی‌هایی سود کنند که به ارزهای دیجیتال متکی نیستند. کاهش رقم سرمایه لازم برای شروع پروژه‌های مختلف در شرکت‌های کوچک و متوسط و ایجاد منبع درآمدی پایدار برای سرمایه‌گذاران از دیگر اهداف این پلتفرم مبتنی بر پولکادات است.

ضمن اینکه مؤسسات مختلف با کمک سنتریفیوژ می‌توانند دارایی‌های واقعی خود را به توکن تبدیل کرده و با وثیقه‌گذاری آنها از پروتکل تین لیک (Tinlake) وام دریافت کنند.

وب ۳.۰ رشد پولکادات را سریع‌تر می‌کند

وب ۳.۰ یکی دیگر از مفاهیم پرطرف‌دار در اکوسیستم ارزهای دیجیتال و در حقیقت تنها یک اصطلاح ساختگی برای ادغام فناوری بلاک چین با اینترنت است.

سیتو (Saito) و کایلین (Kylin) دو پروتکل در اکوسیستم پولکادات هستند که بر تسهیل تکامل وب ۳.۰ از طریق مقیاس‌پذیری و مدیریت داده‌ها تمرکز کرده‌اند.

شبکه بلاک چین سیتو برای پردازش ترابایت‌ها داده طراحی شده است و به‌جای ماینرها یا سهام‌گذاری، از روش پرداخت پاداش به نودها در شبکه‌‌ای همتا‌به‌همتا (P2P) استفاده می‌کند که وابستگی‌ای به مسئله مجوز ندارد و مقیاس‌پذیر است.

سایت‌ها و پلتفرم‌های محبوبی مانند فیس‌بوک، توییتر و آمازون که در حال حاضر به‌شکلی انحصاری در نسل فعلی اینترنتی، یعنی وب ۲.۰ فعال هستند، برای تقویت نسخه‌های غیرمتمرکز خود بالاخره به این قابلیت‌ها نیاز پیدا خواهند کرد.

همچنین بخوانید: جامع‌ترین آموزش تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال + ویدیو

کایلین نیز زیرساخت‌های غیرمتمرکز لازم برای مدیریت داده‌های اکوسیستم پولکادات در دنیای وب ۳.۰ را فراهم کرده است که «DeData» نام دارد. پروتکل کایلین شامل یک اوراکل داده‌‌ (Data Oracle)، ابزارهای تجزیه‌وتحلیل و همچنین یک بازار داده‌‌ است.

بخش تجزیه‌وتحلیل داده‌های کایلین مجموعه‌ای از ابزارهای طراحی‌شده برای پایگاه‌های داده تحلیلی است و یافته‌ها، الگوها و تفاسیر هدفمند را استخراج می‌کند. تمام اینها در عین حال شرایط لازم برای تجاری‌سازی قابلیت‌های مرتبط با حوزه داده را هم به‌شکلی کم‌هزینه برای عموم مردم فراهم می‌کند.

اوراکل داده کایلین هم یک پروتکل غیرمتمرکز و پیشرفته برای تغذیه داده‌ است که می‌تواند هر نوع داده‌ درون‌زنجیره‌ای و برون‌زنجیره‌ای را به‌شکل معتبر پردازش کند.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

5 دیدگاه
آرش
آرش
2 سال قبل

فعلا که نصف سرمایه من به خاطر خرید این کوین از بین رفته

mehrooz sahaleh
mehrooz sahaleh
2 سال قبل

ضمن تشکر از نویسنده محترم . بار ها و بار ها به تیمهای توسعه دهندگان ارز های دیجیتال پرداخته شده است .developers - که در این راستا به آزمون و خطا های افزودنی ها اشاره شده است . برنامه کامپیوتری solidity یک برنامه پیشرفته ایی است که کارکرد بلاک چینی دارد . این برنامه در هر لایه از بلاک چین می تواند کاربرد داشته و سهولت های بسیار زیادی را از لحاظ سرعت و .... ایجاد نماید . امروزه استخدام افراد کار بلد که به این برنامه مسلط هستند بسیار و بسیار مهم می باشد . منتهی یک مشکلی که وجود دارد این است که مثلا فلان رمز ارز سه گروه برنامه نویس را ( همگی مبتنی بر یک زبان برنامه نویسی ) استخدام میکند اگر در این راستا این سه گروه بتوانند با هم match شوند نتایج بسیار حوبی را ... لیکن در غیر اینصورت زمان بسیار زیادی را خواهد برد . اینجا است که آزمون و خطا زمان زیادی را می برد . مطالب فوق ( با عذر خواهی از خوانندگان ) قصه یا داستان نیست حقایق محض است و مبالغ زیادی هم صرف می شود . حتی روز نامه FT فاینانشال تایمز در فوریه گذشته عمیقا به این مطلب پرداخته است . موارد تکنیکی فوق وقتی متبلور می شوند که بازار تحت تاثیر وقایع پیرامونی قرار نداشته و یک حالت رقابتی بین رمز ارزها بوجود آمده باشد .

ع یاری
ع یاری
2 سال قبل

یه پروژه موفق باید کاربردی و هدف موفق داشته باشه. شما هرچقدر هم که برنامه نویس و دولوپر داشته باشی ولی وقتی پروژه مورد پذیرش عموم قرار نگیره به شکست منتجی میشه. مقاله به خوب نکاتی اشاره کرده دوباره بخونش

mehrooz sahaleh
mehrooz sahaleh
2 سال قبل
پاسخ  ع یاری

ببینید بیایید با هم چند مورد را بررسی کنیم . اولا هیچ کس نمی تواند بگوید که بازار رمز ارزها از اقبال عمومی برخوردار نبوده است . آمار نشان میدهد که 5 الی 10 درصد بازارر هایی مانند داو جونز ، S&P ...از شروع جنگ اوکراین کاهش داشته لیکن 3.25 درصد در بیت کوین شاهد رشد بوده ایم . <b>b:دقت کنید سود و زیان را عرض نمی کنم تعداد مشارکت کنندگان را می گویم<b> . یعنی 3.25 درصد بیشتر از سال 2021 وارد بازار رمز ارز ها شده اند . این اگر اقبال عمومی نیست پس چیست ؟ تازه 2022 هنوز به پایان نرسیده است . می دانید مشکل کجاست ؟ ما یعنی عموم مردم این بازار و رفتار آن را با بازار های دیگر مقایسه میکنیم . این بازار تازه تاسیس است ( نسبت بهcommidity ) های دیگر .یعنی اینکه سود و زیان ها بشدت متغیر می باشند و البته تحت تاثیر وقایع پیرامونی و فعلا معیار های دقیقی هم وجود ندارند الی در باززه زمانهای طولانی ..... حال بپردازیم به مورد پذیرش پروژه هایی که فرمودید . اصلا این پروژه ها (منظورفقط برنامه ها ی اعمال شده بر روی بلاک چین ها می باشد ) بقدری تخصصی هستند که لازم نیست عموم سر مایه گذاران متوجه بشوند چه برسد به اینکه مورد پذیرش قرار بگیرند یا خیر. آنهایی را که شما میگویید موارد تبلیغاتی مانند باز کردن فروشگاه در فلان کشور و ... و سفر به مریخ و ....السالوادور ... و اینها می باشند ! که اغلب هم فیک می باشند... یک مساله خیلی مهم را باید اینجا توضیح داد . وقتی که می گوییم السالوادور بیت را واحد پول خود قرار داده.... این یک خبر بسیار گمراه کننده ایی می باشد ... در این کشور آمریکای مرکزی بیشتر مردم هنوز حساب بانکی ندارند وتعداد کثیری در خارج از این کشور به کار مشغول هستند لذا با به رسمیت شناختن بیت از طرف دولت مزبور جابجایی پول ساده شده است و فرق بسیار زیادی تا واحد پول شدن دارد .... . اینها موارد تبلیغاتی هستند .<b>b: ادمین محترم لطفا تایید بفرمایید .<b>

اسپات تریدر
اسپات تریدر
2 سال قبل

اینهمه از زمین و زمان نوشتی پولکادات کجای قصه بود؟