کنترل کاردانو تا ۶۰ روز دیگر کاملا در دست سهام‌گذاران خواهد بود

کنترل کاردانو تا ۶۰ روز دیگر کاملا در دست سهام‌گذاران خواهد بود

طبق اعلام شرکت IOHK، این شرکت از روز ۳۱ مارس (۱۱ فروردین ۱۴۰۰) دیگر در تولید بلاک کاردانو نقشی نخواهد داشت. به‌عبارت دیگر، بعد از این تاریخ همه بلاک‌ها توسط استخرهای اثبات سهام تولید می‌شود؛ این امر، کاردانو را به تنها آلت کوین تماماً غیرمتمرکز در بازار تبدیل می‌کند.

به گزارش کریپتو اسلیت، تمرکززدایی یکی از مهم‌ترین مباحث صنعت ارزهای دیجیتال در سال گذشته بود. گرفتاری‌های مداوم بلاک چین‌های متمرکز و شرکت‌های بلاک چینی متمرکز که ناشی از کوچک بودن جامعه دخیل در اداره این شبکه‌ها بوده، باعث شده است که کل این صنعت به‌سمت آینده‌ای فراگیرتر و غیرمتمرکزتر حرکت کند.

با این حال، کمتر شبکه‌ای توانسته است تا حدی به حرف‌ها و وعده‌ها در مورد تمرکززدایی جامه عمل بپوشاند. تعداد انگشت‌شماری از پروژه‌ها مثل پولکادات (Polkadot)، اولنچ (Avalanche)، کازماس (Cosmos)، تزوس (Tezos) و کاردانو توانسته‌اند به میزان چشمگیری از تمرکززدایی دست یابند و بیش از نیمی از منابع در گردش را برای تأمین امنیت شبکه سهام‌گذاری کنند.

اما هیچ یک از این شبکه‌ها به اندازه‌ای غیرمتمرکز نیستند که کاردانو قرار است تا ۶۱ روز دیگر باشد. به‌عبارت دیگر، از روز ۳۱ مارس، یعنی دو ماه دیگر، همه بلاک‌ها را در شبکه کاردانو گردانندگان استخرهای اثبات سهام تولید خواهن کرد.

اگرچه ممکن است این مسئله چندان بااهمیت به نظر نرسد، معنای آن این است که IOHK، شرکتی که پشت کاردانو قرار دارد، دیگر هیچ‌گونه دخالتی در تولید بلاک نخواهد داشت.

چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson)، مدیرعامل IOHK، با انتشار این خبر در حساب توییتری خود، گفت که پارامتر D در دوره ۲۵۷ (epoch ۲۵۷) به صفر می‌رسد. این اتفاق ۳۱ مارس رخ خواهد داد.

همه برای دوره ۲۵۷ در ۳۱ مارس ۲۰۲۱ که d=۰ می‌شود آماده هستند؟ #d(0)day زمانی است که کاردانو کاملاً به دست استخرهای سهام‌گذاری می‌افتد!

پارامتر D معیاری است که درصد بلاک‌های تولید شده در شبکه توسط IOHK را نشان می‌دهد. با راه‌اندازی شلی (Shelley)، فاز اثبات سهام کاردانو که سال گذشته به راه افتاد، پارامتر D روی ۱ تنظیم شد. معنای این عدد این بود که ۱۰۰ درصد بلاک‌های روی شبکه را نودهای OBFT شرکت IOHK تولید می‌کردند.

با رسیدن هر دوره جدید، پارامتر D کاهش می‌یابد تا اینکه به صفر برسد. در واقع، در این حالت کاردانو در نهایت از یک سیستم ایستای متمرکز به یک سیستم پویای غیرمتمرکز تبدیل می‌شود.

پس از آن، تنها نقش IOHK توسعه شبکه خواهد بود تا زمانی که دوره مأموریتش به پایان برسد و بعد از آن، شرکت یک طرح پیشنهادی جدید به جامعه کاردانو ارائه می‌کند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

22 دیدگاه
بهزاد نوروزی
بهزاد نوروزی
۳ سال قبل

انفجار قیمتی تو راهه 30 روز دیگه :)

نازنین.م.پیشگو
نازنین.م.پیشگو
۳ سال قبل

Ada. مستقل ... پرچم را بکوبید

محمد
محمد
۳ سال قبل

من تخصصی ندارم ولی از نظر من استخراج کاردانو باعث افت قیمتش میشه.نظر شخصیه امیدوارم کسی گمراه نشه
نظر شما چیه

محمد
محمد
۳ سال قبل
پاسخ  محمد

دوست عزیز کاردانو قرار نیست استخراج بشه اگه دقت کنی نوشته گواهی اثبات سهام، نه گواهی اثبات کار
کمی مطالعه لطفا

علی رضائیان
علی رضائیان
۳ سال قبل

عرض ادب و احترام خدمت آقای علیزاده و همچنین تک تک دوستان
ممنون بابت اطلاع رسانی و خبر
به نظر شما دوستان hold کردن کاردانو با توجه به این خبر برای دوره شش ماه یا سه ماهه خوب هست ؟
ممنون از راهنمایی همه شما

نازنین.م.پیشگو
نازنین.م.پیشگو
۳ سال قبل

Yes

احسان
احسان
۳ سال قبل

بعد ینی چه تاثیری روی قیمتش داره؟!

armin021
armin021
۳ سال قبل

قاتل اتریوم

ناشناس
ناشناس
۳ سال قبل
پاسخ  armin021

با این اتفاق می توان حدس زد رمز ارز ADA به عنوان اولین ارز دیجیتال با دستیابی به یکپارچگی بزرگ دیگر مسیر خود را از ارزهای دیجیتال BTC و ETH جدا خواهد کرد و با نزولی یا سعودی شدن آنها دیگر تحت تأثیر نخواهد گرفت و به مسیر خود ادامه خواهد داد.

محمد پارسا
محمد پارسا
۳ سال قبل
پاسخ  armin021

اتفاقا با همین لقب شناخته شده😂

ماهان فلاحتی
ماهان فلاحتی
۳ سال قبل

دوستان اگه میشه بگید چطور میشه ؟ میره بالاتر یا نه؟

ماهان فلاحتی
ماهان فلاحتی
۳ سال قبل

سلام.این یعنی کاردانو یک سهام میشه و قیمتش بالا تر میره ؟

اکبری
اکبری
۳ سال قبل

یعنی ادم حسابی ترین ادم کریپتو همین چارلز هاسکینسونه. یه ادم درست. اخرش کاردانو رو میکنه پول جهانی

متین داروئی
متین داروئی
۳ سال قبل

سپاس از شما